Rodzaje mikrofonów – który do czego?

Autor: Ola

Zajmujesz się profesjonalnym nagrywaniem dźwięku? A może po prostu potrzebujesz dobrego sprzętu do prowadzenia rozmów przez internet? Poznaj różne rodzaje mikrofonów, ich właściwości i zastosowanie – a dobranie urządzenia do swoich potrzeb nie przysporzy Ci trudności!

mikrofon pojemnościowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wygląda podział mikrofonów pod kątem ich budowy,

- jakie rodzaje mikrofonów można wyróżnić z uwagi na ich zastosowanie,

- czy lepiej sprawdzi się mikrofon bezprzewodowy czy model na kablu.

mikrofon do komputeraRodzaje mikrofonów ze względu na budowę

Najprostszy podział dostępnych na rynku urządzeń do wzmacniania dźwięku to ten, który uwzględnia ich budowę i sposób działania. Biorąc pod uwagę ten parametr, można wyróżnić następujące modele:

 • mikrofony dynamiczne – wyróżniają się prostą, zazwyczaj bezprzewodową budową, gdyż nie wymagają dostarczania zewnętrznego zasilania. Jak działają? Drgania powietrza wywoływane w czasie mówienia do mikrofonu poruszają umieszczoną w polu magnetycznym cewkę, na której z kolei generowane jest napięcie,

 • mikrofony pojemnościowe – działają jedynie przewodowo. We wnętrzu takiego urządzenia znajdują się dwie elektrody – ruchoma i nieruchoma – połączone ze źródłem stałego napięcia. Gdy fala dźwiękowa natrafia na pierwszą z nich, wprawia ją w ruch – tym samym zmniejsza się też odległość pomiędzy nią a drugą elektrodą, w efekcie czego dochodzi do zmiany pojemności elektrycznej, a fala dźwiękowa zostaje przekształcona w napięcie elektryczne. Za przykład takiego mikrofonu niech posłuży tutaj np. ten produkt,

 • mikrofony jednokierunkowe – wychwytują dźwięk tylko z jednej strony,

WARTO WIEDZIEĆ

Wśród mikrofonów jednokierunkowych wyróżnia się jeszcze kilka podrodzajów w zależności od tego, która część urządzenia cechuje się największą czułością. Wśród nich najpopularniejszy jest bez wątpienia mikrofon typu shotgun, czyli podłużne akcesorium z długim uchwytem, którym posługują się chociażby dziennikarze w terenie.

 • mikrofony dwukierunkowe – nazywane również ósemkami, gdyż zakres ich pracy obejmuje obszar w kształcie cyfry 8,

 • mikrofony wszechkierunkowe – zbierają sygnały dźwiękowe dobiegające z każdej strony.

Polecane mikrofony
 • 319 zł
 • 799 zł
 • 419 zł
 • 749 zł
 • 419 zł

Jakie mikrofony wyróżniamy, biorąc pod uwagę ich zastosowanie?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie sposób znaleźć mikrofonu uniwersalnego, który sprawdzi się niezależnie od tego, do czego chcesz go wykorzystać. Wyróżnione powyżej cechy sprawiają, że pewne modele po prostu lepiej nadają się do pewnych czynności – jeśli z kolei wybierzesz je do innego zastosowania, mogę nie spełnić Twoich oczekiwań. Poniżej prezentujemy krótką ściągawkę, która ułatwi Ci wybranie właściwego sprzętu:

 • mikrofon dla wokalisty – mikrofon pojemnościowy zapewni Ci lepszą jakość wokalu, warto więc go wybrać, jeśli zależy Ci na profesjonalnym efekcie,

 • mikrofon dla aktora – w tej sytuacji warto wybrać pojemnościowy mikrofon krawatowy, który przypina się do ubrania w taki sposób, by był niemalże niewidoczny,

 • mikrofon dla vlogera – najlepiej sprawdzi się tutaj model dynamiczny, a dokładniej kardioidalny lub superkardioidalny – czyli taki, którego czułość ukierunkowana jest na wprost od akcesorium, a nie na boki,

 • mikrofon do komputera – niewielki mikrofon podpinany do portu USB, który z łatwością schowasz, by nie zajmował miejsca na biurku, gdy nie jest potrzebny.

Saramonic Mikrofon pojemnościowy SR-TM7Mikrofon bezprzewodowy czy przewodowy?

Zastanawiasz się pomiędzy mikrofonem bezprzewodowym a przewodowym? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Sama obecność kabla może obniżać jakość dźwięku oraz przede wszystkim Twoją wygodę – będzie się plątać dookoła. Jednocześnie nie musisz jednak martwić się zakłóceniami fal, o które nietrudno przy korzystaniu z wariantu bezprzewodowego. Jeśli już zdecydujesz się na ten drugi wariant, postaw na urządzenie o większym zasięgu, które będzie nadawać silniejszy, mniej podatny na przerwanie sygnał.

Czy w przypadku użytku domowego lepiej sprawdzi się wersja na kablu czy bezprzewodowa? Jeśli zamierzasz korzystać z akcesorium tylko podczas rozmów na Skypie, nagrywania filmów na serwis YouTube czy do streamowania, powinieneś zainteresować się niewielkimi mikrofonami USB – takimi jak te, które przedstawiamy tutaj. Poza poręcznymi wymiarami zyskasz także wyjątkowo łatwe podłączanie i całkiem dobrą jakość dźwięku w tej kategorii cenowej – przy takim zastosowaniu nie potrzebujesz droższego i bardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu.

Planujesz zakup mikrofonu do komputera? Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Jak wybrać mikrofon do komputera. Poznaj też nasz pełen asortymentu mikrofonów zebrany w tej kategorii.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link