liked-products 0

Obserwowane

855 855 855

8:00 - 21:00

Euro Hit Cenowy - baner domyślny - belka 396x116
IEM - 2024 - Gamezone - belka 1024x85

Mikrofony dookólne – wielokierunkowe (48)

Mikrofon HyperX Quadcast
 • Typ podłączenia:  przewodowy
 • Złącze:  USB
 • Długość przewodu:  3 m
 • Pasmo przenoszenia:  20 Hz - 20 kHz
 • DEFAULT
  39900
  Sugerowana cena producenta: 599 zł
 • 19,95
  × 20 rat 0%

  Do czerwca nie płacisz!

  19,95
  × 20 rat 0%
  Zmień
  Do czerwca nie płacisz!
Mikrofon Cougar Screamer-X
 • Typ podłączenia:  przewodowy
 • Złącze:  USB-C
 • Długość przewodu:  3 m
 • Pasmo przenoszenia:  20 Hz - 20 kHz
 • 59900
 • 29,95
  × 20 rat 0%

  Do czerwca nie płacisz!

  29,95
  × 20 rat 0%
  Zmień
  Do czerwca nie płacisz!
Zobaczyłeś 15 z 48 produktów

Mikrofon dookólny – charakterystyka

Mikrofon dookólny to jeden z podstawowych typów urządzeń przeznaczonych do nagrywania dźwięku, czyli zbierania oraz przekształcania fali dźwiękowych w zapis cyfrowy. Przetwornik tego typu jest bardzo czuły i przechwytuje dźwięki wielokierunkowo. Oznacza to, że urządzenie rejestruje wszystkie odgłosy, niezależnie od tego, z której strony dochodzą. Dlatego też urządzenia dookólne mogą z powodzeniem służyć jako mikrofony do dyktafonu czy też forma nagłośnienia konferencji. Decydując się na konferencyjny mikrofon dookólny, wyraźnie zarejestrujesz wypowiedzi prelegentów, nawet jeśli będą mówić cicho lub usiądą w dalekiej odległości.

Ze względu na charakterystykę mikrofony dookólne powinny być używane w pomieszczeniach o dobrej akustyce i minimalnej liczbie odgłosów zewnętrznych, które mogłyby zakłócać główny przekaz. Mikrofon dookólny nie spisze się więc w przypadku występów scenicznych czy podczas relacji prowadzonej na otwartej przestrzeni. Sprzęt ten, zwany inaczej mikrofonem wielokierunkowym, oprócz rejestrowania głosu osoby mówiącej będzie zbierał również okoliczne, przypadkowe dźwięki i szumy.

Mikrofony dookólne o wysokiej czułości

Modelem, który charakteryzuje się bardzo wysoką czułością i umiejętnością rejestracji nawet najcichszych odgłosów jest dookólny mikrofon pojemnościowy. Znakomita jakość dźwięku wynika ze specjalnej konstrukcji urządzenia. Składa się on z kondensatora zawierającego dwie elektrody podpięte do stałego źródła zasilania. Pierwszą elektrodą jest nieruchoma nakładka, a drugą stanowi membrana drgająca pod wpływem fal dźwiękowych. Ruch membrany generuje impulsy elektryczne i przekazuje je do rejestratora, dzięki któremu odbiorca może usłyszeć przesyłany dźwięk.

Oprócz wysokiej czułości mikrofony dookólne tego typu cechuje również szerokie pasmo przenoszenia częstotliwości. Obie funkcje są przydatne podczas rejestracji wokalu oraz gry instrumentów w profesjonalnych studiach nagraniowych. Jednak to, co jest zaletą w studio, nie sprawdza się w przypadku nagłaśniania wystąpień estradowych czy wydarzeń organizowanych w miejscach o słabej akustyce.

Mikrofony wielokierunkowe dynamiczne

Mikrofony wielokierunkowe dynamiczne mają prostszą budowę niż „pojemnościówki” i dlatego też są mniej kosztowne. Składają się z magnesu, cewki oraz cienkiej membrany. Gdy urządzenie jest włączone, fale dźwiękowe poruszają membraną i przylegającą do niej cewką. Generuje to napięcie, w którego konsekwencji powstaje prąd o częstotliwości drgań fal akustycznych.

Mikrofony dookólne o charakterze dynamicznym oferują niższą czułość niż urządzenia pojemnościowe, ale są za to idealne do rejestracji głośnych źródeł dźwięku. Dynamiczne urządzenie sprawdzi się więc jako mikrofon karaoke lub do nagłośnienia koncertów oraz innych występów na żywo. Ten rodzaj przetwornika będzie również odpowiedni jako mikrofon do komputera i gamingu.

Mikrofon wielokierunkowy – koszt i opinie

Cena mikrofonu dookólnego zależna jest od technicznych czynników i mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Na koszt urządzenia wpływa jego budowa, sposób rejestracji fal dźwiękowych, a także czułość czy spektrum pasma przenoszenia. Istotna jest również forma jego zasilania. O ile mikrofonom dynamicznym wystarczy ten sam kabel, którym przesyłany jest sygnał, o tyle „pojemnościówki” wymagają dodatkowego zasilania fantomowego. Urządzenia te potrzebują źródła mocy w postaci miksera lub przedwzmacniacza, ale istnieją także mikrofony dookólne usb, które z łatwością wpina się do komputera. Interfejs odpowiedzialny za zasilanie jest w tym wypadku wbudowany w mikrofon.

Czytając opinie o mikrofonie wielokierunkowym, można zobaczyć komentarze użytkowników skarżących się na rejestrację szumów, które zakłócają główny przekaz. Sytuacja ta najprawdopodobniej wynika z nieodpowiedniego wykorzystywania urządzenia. Należy pamiętać, że mikrofon wielokierunkowy zbiera wszelkie odgłosy, nawet te, których rejestracji chcielibyśmy uniknąć. Dlatego też, aby uzyskać czyste i naturalne brzmienie, urządzeń dookólnych należy używać w pomieszczeniach odizolowanych od dźwięków zewnętrznych.
Więcej
Ostatnia strona