Jak zrobić karaoke w domu? Jaki sprzęt wybrać?

Autor: Piotr

Karaoke to świetna rozrywka dla ludzi w każdym wieku. Jaki sprzęt wybrać do zorganizowania zabawy dla dzieci? Czy wystarczy głośnik z wejściem mikrofonowym? I najważniejsza kwestia — jaki rodzaj muzyki najlepiej sprawdzi się podczas karaoke w gronie najbliższych osób? Odpowiadamy na wszystkie wątpliwości!

Sprzęt do domowego karaoke

Jaki wybrać sprzęt do karaoke domowego? Najlepiej sprawdzą się modele głośników z segmentu power audio. To systemy głośnikowe, które pozwolą na wydobycie potężnego dźwięku z kolumn. Moc takich głośników może przekroczyć nawet 100 W. Uwaga! Można spotkać się z rozbieżnymi opisami mocy w zależności od producenta. Rozbieżności pojawiają się, gdy producent poda informację o mocy urządzenia w PMPO (Peak Music Power Output) - te wartości są uznawane za niemiarodajne. Rzeczywista moc powinna być podawana raczej w RMS (Root Mean Square). Czym charakteryzują się głośniki power audio?

  • Dostępnością złączy — niezbędnym wyposażeniem są złącza AUX, USB, jednak w przypadku karaoke ważne jest posiadanie również gniazda mikrofonowego, HDMI lub gitarowego (wtedy głośnik może przejąć rolę wzmacniacza).
  • Obsługiwaniem różnych formatów — najbardziej podstawowym formatem jest MP3 (należy do przedstawicieli kompresji stratnej). Jeżeli chcemy na urządzeniu odtwarzać inne formaty, na przykład FLAC (który jest formatem kompresji bezstratnej), musimy upewnić się, że sprzęt go obsługuje.
  • Różnymi sposobami łączności — zazwyczaj odbywa się to za pomocą Bluetooth, można znaleźć jednak urządzenia, które łączą się poprzez WiFi, NFC lub inne.
  • 2 179 zł
  • 499 zł
  • 749 zł

Przenośny głośnik z mikrofonem

Do zorganizowania domowego karaoke można użyć zarówno elementów kina domowego, takich jak np. subwoofer odpowiadający za niskie tony. Dobrym rozwiązaniem jest też przenośny głośnik z mikrofonem bezprzewodowym. Przykładem takiego urządzenia jest Huawei Sound X. Został wyposażony w dwa 3,5-calowe subwoofery, które sprawiają, że muzyka wypełniona basowym brzmieniem jest jeszcze bardziej wyrazista. Dodatkowo można w nim znaleźć sześć wysokotonowych głośników, które odpowiadają za przestrzenność dźwięku. Mikrofon wbudowany w obudowę tego głośnika nie sprawdzi się jednak jako narzędzie do karaoke. Jest przeznaczony głównie do prowadzenia rozmów głosowych.

Lepszym rozwiązaniem będzie wybranie zestawu muzycznego Panasonic SC-TMAX10, który zawiera dwa gniazda mikrofonowe. Zapewni to doskonałą jakość dźwięku, który przejdzie przez podłączony mikrofon. Funkcja AIRQUAKE BASS powoduje jeszcze większe wzmocnienie basu niż inne modele z tego segmentu. Podbicie tego efektu za pomocą systemu Bass Reflex sprawia, że dźwięk nie traci  rezonansu, który jest wytwarzany przez subwoofer. Dodatkowo konstrukcja Exo-Frame sprawia, że urządzenie jest bardziej odporne na uszkodzenia. Kiedy głośnik zacznie wytwarzać dźwięki, na środku pojawi się niebieski okrąg, który zsynchronizuje się z muzyką, tworząc wyjątkowy efekt. To idealne rozwiązanie na karaoke!

Karaoke dla dzieci

Kiedy najlepiej zorganizować karaoke dla dzieci? Dobrym pomysłem będzie urządzenie takiej zabawy w domu podczas deszczowej pogody lub w ramach rodzinnego święta. Co będzie potrzebne?

Dobrze sprawdzą się wieże i miniwieże, które można połączyć z telefonem za pomocą Bluetooth lub WiFi. Warto zadbać również o to, aby urządzenie posiadało dodatkowe funkcje, które pomogą w stworzeniu lepszej atmosfery. Przykładem takiego sprzętu jest Panasonic SC-TMAX50, który dzięki zastosowaniu technologii Max Dance Illumination, oferuje możliwość włączenia zaawansowanych efektów świetlnych synchronizujących się z grającą muzyką. Można ponadto nim sterować z poziomu aplikacji mobilnej, co ułatwi wybór ulubionej piosenki. Ma też dwa gniazda umożliwiające podłączenie mikrofonów. Co więcej, jest potrzebne do urządzenia karaoke?

Kolumna do karaoke – jak nią sterować

Sposób obsługi kolumny do karaoke zazwyczaj zależy od rodzaju połączenia. Jeżeli sprzęt do karaoke połączymy przez Bluetooth lub Wi-Fi, najprościej będzie sterować nim za pomocą telefonu lub laptopa. Na ekranie pojawi się odpowiedni interfejs, który pozwoli wybrać ulubioną piosenkę. Taki sposób łączenia pozwala też na sterowanie kolumną z poziomu kina domowego — wspólne pozostanie pokrętło głośności oraz strzałki pozwalające na zmianę ut

Wieloma kolumnami muzycznymi można sterować też poprzez dedykowaną aplikację mobilną, co znacząco ułatwia organizowanie playlisty. W przypadku firmy Panasonic głośnikami można sterować poprzez aplikację MAX Juke.

Muzyka na karaoke – co najlepiej się sprawdza?

Najlepiej dobrać utwory do osób, z którymi będzie brało się udział w zabawie. Dobrym rozwiązaniem jest utworzenie wspólnej playlisty, aby każdy uczestnik mógł zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę. Pozwoli to również na różnorodność. Jeśli każda osoba wybierze utwór z innego gatunku muzycznego, zabawa nie znudzi się zbyt szybko. Karaoke można rozpocząć klasykami muzyki polskiej, następnie spróbować coś zarapować, a na końcu połączyć śpiew z tańczeniem do melodii znanych z disco-polo.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link