Data publikacji: 19 marca 2018
Autor: Józef
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jaki ekspres do kawy kupić? Wybierz najlepszy ekspres ciśnieniowy!

Poleć znajomemu Drukuj
Marzysz o pysznej filiżance kawy, która smakuje tak wybornie jak napój przyrządzany w Twojej ulubionej kawiarni? Potrzebujesz w kuchni jednego urządzenia – ekspresu ciśnieniowego. Możesz zdecydować się na najprostsze w obsłudze kawiarki i ekspresy kolbowe lub automatyczne z zaawansowanymi funkcjami. Wśród różnych modeli na pewno znajdziesz sprzęt dopasowany do swoich potrzeb. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu ciśnieniowego.

Czy wiesz, że jedna filiżanka kawy uzupełnia:

Jak widać, kawa ma nie tylko niepowtarzalne właściwości smakowe, ale również działa korzystnie na zdrowie. Wystarczy odpowiednio ją zaparzać.

Pierwsze urządzenie do espresso opatentował w 1884 roku Włoch Angelo Moriondo Pierwsze dość prymitywne w swojej formie ekspresy jednak były stosowane już w XVIII wieku we Francji. Te prototypy ekspresów składały się z dzbanków z przykrywką. Dziś ekspresy ciśnieniowe zaskakują designem i rozwiązaniami, które pozwalają na przyrządzenie, oprócz kawy, nawet czekolady ze specjalnych kapsułek. Sprawdź, jakie istnieją rodzaje ekspresów ciśnieniowych i czym wyróżniają się nowoczesne modele.

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

kolbowe (ręczne)

automatyczne

kapsułkowe

kawiarki

KOLBOWE

Żeby przyrządzić kawę z ekspresu kolbowego (nazywanego inaczej ręcznym lub mechanicznym), należy wsypać zmieloną kawę do sitka, które znajduje się w kolbie (portafiltrze), a następnie umieścić ją w urządzeniu. W zależności od głębokości sitka na kawę za jednym razem możesz przygotować jedną lub maksymalnie dwie filiżanki naparu. Następna kawa wiąże się z koniecznością opróżnienia kolby i nasypania kolejnej porcji kawy mielonej. Jeżeli chcesz otrzymać kawę mleczną, do dyspozycji masz dyszę do spieniania mleka.

Ekspresy kolbowe wyróżniają się tym, że – w przeciwieństwie do automatycznych – nie mają młynka. Jeśli więc chcesz się cieszyć codziennie świeżo mieloną kawą powinieneś zakupić osobny młynek do kawy. Do tego rodzaju ekspresów zaleca się używać kawy drobno mielonej. Niektóre modele ekspresów ręcznych obsługują także specjalne saszetki z kawą.

Ekspres kolbowy jest dla Ciebie, jeżeli:

uwielbiasz
rytuał parzenia kawy

szukasz urządzenia prostego
w obsłudze
, dzięki któremu
przygotujesz aromatyczne espresso

nie przeszkadza Ci, że po zaparzeniu
jednej lub dwóch filiżanek
musisz oczyścić kolbę z fusówAUTOMATYCZNE

Ekspres ciśnieniowy automatyczny ma tę przewagę w stosunku do kolbowego, że posiada młynek (ceramiczny lub stalowy), dzięki czemu przygotujesz napar z ziaren (lub, w zależności od modelu, również ze zmielonych ziaren). Tego rodzaju urządzenia wyróżnia wysokie ciśnienie – co najmniej 15 barów.

Jeśli oprócz tradycyjnych czarnych kaw lubisz też wersje mleczne, ekspres automatyczny będzie najlepszym rozwiązaniem. Takie modele pozwalają przygotować puszyste cappuccino czy delikatne latte z pomocą dyszy do spieniania mleka. Ekspresy automatyczne dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym samodzielnie dobierają odpowiednie parametry parzenia kawy: grubość ziaren, ilość wody oraz temperaturę przygotowania naparu. Warto pamiętać, że do tego typu urządzeń należy używać kawy drobno zmielonej.


Ekspres automatyczny jest dla Ciebie, jeżeli:

zależy Ci na profesjonalnym urządzeniu, które pozwoli przygotować różne rodzaje kaw – espresso, cappuccino lub latte

chcesz przyrządzać napary wysokiej jakości, we w pełni zautomatyzowanym procesie

pijesz dużo kawy i często przygotowujesz ją dla rodziny oraz gości

jakość jest dla Ciebie najważniejsza, dopiero na drugim miejscu stawiasz cenę ekspresu

CZY WIESZ, ŻE…

Kawowe fusy to doskonały sposób na domowy peeling? Wystarczy, że dodasz do nich odrobinę oliwki lub ulubionego olejku do ciała, wmasujesz w skórę i spłuczesz. Regularne stosowanie pomaga też walczyć z cellulitem.

KAPSUŁKOWE

Ekspresy kapsułkowe to urządzenia zajmujące niedużo miejsca na kuchennym blacie, a ich kolorowy wygląd i mnogość kaw, które można dzięki nim zaparzyć, sprawiają, że stają się one coraz popularniejszą alternatywą wśród ekspresów ciśnieniowych. Wystarczy włożyć kapsułkę i nacisnąć przycisk „start”, żeby już po chwili otrzymać gotowy napój.

Ekspres na kapsułki to przede wszystkim wygoda, ponieważ zużyte opakowania trafiają do specjalnego pojemniczka, który łatwo opróżnić. Niektórzy producenci ekspresów kapsułkowych oferują usługę odbioru zużytych kapsułek i ich recykling. Zobacz jak wybrać najlepszy ekspres kapsułkowy.


Ekspres kapsułkowy jest dla Ciebie, jeżeli:

szukasz urządzenia
prostego w obsłudze

lubisz kawy smakowe

chcesz uniknąć opróżniania pojemnika na fusy

zależy Ci na szybkim przygotowaniu kawy, czekolady lub kakaoKAWIARKI

Kawiarka to najprostszy rodzaj ekspresu ciśnieniowego, który dzięki niewielkim rozmiarom sprawdza się zarówno w warunkach domowych, jak i w podróży. Do zaparzania kawy przy jej pomocy używa się ziaren o średnim stopniu zmielenia.

Wadą tego typu rozwiązania jest stosunkowo długi czas zaparzania (ok. 8 minut) oraz konieczność każdorazowego czyszczenia czajniczka po przygotowaniu napoju. Najczęściej kawiarki służą do przyrządzania naparu dla jednej osoby, ewentualnie dwóch, ze względu na ograniczoną pojemność (od 0,1 l do 0,6 l). Jeżeli lubisz kawy mleczne, musisz spieniać mleko w osobnym urządzeniu przeznaczonym do spieniania.


Kawiarka jest dla Ciebie, jeżeli:

szukasz urządzenia
prostego w obsłudze

lubisz kawy smakowe

chcesz uniknąć opróżniania pojemnika na fusy

zależy Ci na szybkim przygotowaniu kawy, czekolady lub kakao

Dlaczego ciśnienie jest istotne w procesie parzenia kawy?

Wśród ekspresów ciśnieniowych wyróżnia się modele niskociśnieniowe – kawiarki i najprostsze ekspresy kapsułkowe (3–4 bary) oraz wysokociśnieniowe – ekspresy automatyczne, ręczne i kapsułkowe (15–18 barów). Im wyższe ciśnienie, tym i jakość przygotowanej kawy jest wyższa. Dlaczego? Tajemnica tkwi w sposobie jej parzenia. W ekspresach ciśnieniowych przez zmielone ziarenka tłoczona jest gorąca woda pod ciśnieniem. Dzięki temu z drobinek wydobywa się pełnia aromatu i smaku, a Ty za każdym razem zyskujesz filiżankę pysznego napoju jak z kawiarni.

Rozwiązania w ekspresach ciśnieniowych

Rodzaje młynków (żarnowy, ceramiczny) – ekspresy automatyczne mają wbudowane młynki. Dzięki temu zawsze możesz przygotować kawę ze świeżo zmielonych ziaren i nie musisz mielić jej w osobnym młynku. Młynki udarowe to rozwiązania starszego typu. W czasie mielenia kawy wytwarzają wysoką temperaturę, która może powodować gorzki smak naparu. Do nowocześniejszych należą młynki żarnowe. Mogą być wykonane ze stali lub ceramiki. Te pierwsze cechuje wytrzymałość, ale pracują głośniej niż ceramiczne, natomiast ceramiczne emitują mniejszy hałas, jednak zaliczają się do bardziej podatnych na uszkodzenia.

Dysza do spieniania mleka – dostępna w ekspresach ręcznych, jak również automatycznych. Dysza pozwala regulować ciśnienie spieniania mleka.

System spieniania mleka – występuje zarówno w ekspresach kolbowych, jak i automatycznych i kapsułkowych. Ekspresy mogą mieć niezależny pojemnik na mleko, lecz wygodniejszą opcją są modele ze zintegrowanym pojemnikiem.

Płyta do podgrzewania filiżanek – żeby móc cieszyć się pełnią smaku i aromatu kawy, należy zadbać o jej odpowiednią temperaturę. Dlatego tak ważne jest podawanie jej w ogrzanych filiżankach. Dzięki płycie do podgrzewania, która znajduje się na górze ekspresu, nie trzeba za każdym razem samodzielnie podgrzewać filiżanek.

Regulowana wysokość wylotu kawy – to rozwiązanie pozwala przyrządzić kawę w filiżankach i kubkach o różnych rozmiarach.

Regulacja twardości wody – w zależności od twardości wody, którą sprawdzisz za pomocą specjalnego paska testowego, możesz dopasować ustawienia ekspresu.

Wyświetlacz LCD – ułatwia obsługę ekspresu i przygotowanie kawy zaledwie kilkoma przyciskami.


 

DODATKOWE FUNKCJE

 • Automatyczne dozowanie kawy oraz wody – ekspresy automatyczne z tą funkcją dobierają właściwą ilość wody i kawy w zależności od wybranego rodzaju kawy.
 • Regulacja mocy – urządzenie automatycznie dobiera odpowiednią moc do rodzaju przygotowywanej kawy.
 • Programator czasowy – umożliwia ustawienie godziny, o której ekspres się włączy i nagrzeje, oraz czasu jego wyłączenia.
 • Sterowanie smartfonem – niektóre najbardziej zaawansowane modele ekspresów automatycznych można obsługiwać przy pomocy Bluetootha i aplikacji na smartfony. Dzięki temu możesz z poziomu telefonu włączyć ekspres i przygotować ulubioną kawę, stworzyć własne przepisy kawowe, uzyskać porady na temat eksploatacji, czyszczenia etc. Zobacz ekspres sterowany smartfonem.
 • Thermoblock – system, który zapewnia idealną temperaturę każdej zaparzonej filiżanki kawy.
 • Indywidualne ustawienia – funkcja dająca możliwość zaprogramowania ulubionej kawy oraz własnych
  preferencji dotyczących smaku, intensywności, stopnia zmielenia, ilości wody oraz temperatury.
 • Dysza do pary – przy jej pomocy przygotujesz gładką,
  gęstą pianę z mleka, a także ogrzejesz pustą filiżankę do
  odpowiedniej temperatury.
 • Podwójna dysza do kawy – pozwala zaparzyć
  jednocześnie dwie kawy.
 • Filtr wody – usuwa zanieczyszczenia z wody i sprawia,
  że kawa ma lepszy smak i aromat.
 • Podgrzewanie wody – ekspres z taką funkcją oprócz
  kawy pozwala przygotować także wodę na herbatę.
 • Program samoczyszczenia – zapewnia higienę
  i sprawne funkcjonowanie ekspresu. Wystarczy nacisnąć
  jeden przycisk, a urządzenie samo się oczyści lub
  odkamieni.
 • „Gorące mleko” – funkcja ta pozwala podgrzać samo mleko
  i dodać je do przygotowanej kawy lub zrobić kakao.
 • Podświetlenie filiżanek – dzięki łagodnemu oświetleniu o każdej porze dnia i nocy możesz rozkoszować się widokiem zaparzanej kawy.
 • Aroma Whirl Plus – system, który zapewnia przyrządzonej kawie bogaty smak i aromat dzięki zwilżeniu zmielonych ziaren oraz wstępnemu zaparzeniu. Woda przepływająca przez kawę jest poddawana wielokrotnemu wirowaniu, co pozwala uzyskać wyjątkowo intensywny zapach. Aroma Whirl Plus znajdziesz w tym ekspresie.
 • Funkcja „Czekolada” – gratka dla amatorów czekolady do picia, dostępna dla użytkowników ekspresów na kapsułki i wybranych modeli automatycznych.

Rodzaje kaw, które można przygotować w ekspresie ciśnieniowym


 

Kuchnia w zabudowie a ekspres ciśnieniowy

Jeżeli zdecydowałeś się na AGD w zabudowie, oprócz chłodziarko-zamrażarki, okapui kuchenki mikrofalowej możesz również wybrać ekspres do zabudowy tej samej firmy, z jednej linii wzorniczej. Modele do zabudowy przygotowują kawę w ten sam sposób co wolnostojące. Wśród tej grupy urządzeń dominują ekspresy ciśnieniowe automatyczne, rzadziej spotykane są ręczne. Ekspresy do zabudowy mają zwykle 60 cm szerokości i 45 cm wysokości.

Ponadto ekspresy do zabudowy można podzielić na modele:

z pojemnikiem na wodę

Ekspres wyposażony jest w czujnik, który informuje, że należy uzupełnić wodę.

ze stałym przyłączem do wody

Ekspres sam pobiera wodę i nie ma konieczności każdorazowego napełniania pojemnika.

Wentylacja jest szczególnie ważna w przypadku wszystkich urządzeń przeznaczonych pod zabudowę. Sprawdź, czy odległość między ścianą a obudową ekspresu wynosi co najmniej 20 cm. Zadbaj również o umieszczenie urządzenia jak najdalej od emitującej ciepło lodówki, która może zakłócać pracę ekspresu. Ekspresy do zabudowy możesz umieścić zarówno w ciągu szafek kuchennych, jak i w słupku, czyli wertykalnie.

Przy montażu ekspresów do zabudowy zwróć uwagę na:


PAMIĘTAJ

Wybierając ekspres do zabudowy, pamiętaj, że w przypadku awarii konieczny może się okazać demontaż szafki, w której znajduje się urządzenie.

Jak prawidłowo korzystać z ekspresu ciśnieniowego?

Żeby zapewnić sobie pyszną kawę i sprawne działanie ekspresu kolbowego, ciśnieniowego lub kapsułkowego, trzeba przede wszystkim przeczytać instrukcję obsługi przed pierwszym uruchomieniem. Unikniesz w ten sposób niespodzianek, gdy np. na wyświetlaczu zapali się lampka przypominająca o odkamienianiu, a Ty nie będziesz wiedział, co zrobić.

Do przygotowywania kawy w ekspresie ciśnieniowym używaj miękkiej wody. Co to znaczy? Miękka woda ma mniej minerałów i nie powoduje psucia się elementów mechanizmu ekspresu (w przeciwieństwie do wody twardej). Poza tym twarda woda wpływa na konieczność częstszego odkamieniania ekspresu. Jeśli urządzenie jest wyposażone w filtr do wody, należy pamiętać o jego regularnej wymianie. W przypadku braku wbudowanego filtra warto kupić dzbanek filtrujący.

Woda jest bardzo istotna, ponieważ wpływa znacząco na pracę ekspresu i smak kawy. Nigdy nie wlewaj do pojemnika na wodę w ekspresie wody gazowanej ani mineralnej, gorącej wody lub mleka. Do zbiorniczka na kawę ziarnistą z kolei nie wsypuj kawy mielonej (i na odwrót). Ekspres zasygnalizuje Ci, kiedy należy opróżnić zbiorniczek na fusy. Jeżeli tego nie zrobisz, urządzenie może się zepsuć.

PAMIĘTAJ

Przed pierwszym uruchomieniem, czyszczeniem i w razie jakichkolwiek problemów z eksploatacją, czytaj instrukcję.

Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych

W przypadku ekspresów kapsułkowych czyszczenie jest najmniej skomplikowanym procesem, ponieważ w urządzeniu nie gromadzą się kłopotliwe fusy. Kawiarka zaś ma niewielkie rozmiary i łatwo ją umyć pod bieżącą wodą. W ekspresach kolbowych należy czyścić kolbę, opróżniać pojemnik na fusy oraz podkładkę, na którą skapują woda i kawa, jak również dysze wylotowe kawy oraz mleka. Ekspresy automatyczne mają bardziej zaawansowane rozwiązania, jeśli chodzi o czyszczenie, jednak i tak nie uniknie się opróżniania pojemnika na fusy. Niektóre modele dysponują specjalnymi programami czyszczącymi, o których konieczności uruchomienia ekspres powiadamia użytkownika za pomocą wskaźnika na wyświetlaczu.

W utrzymaniu czystości urządzenia pomagają takie funkcjonalności jak:


Blokada kapania – zapobiega kapaniu pozostałości kawy oraz
wody

Automatyczne płukanie
dyszy
– dzięki temu rozwiązaniu
po każdym sporządzeniu kawy
mlecznej uruchamiane jest
czyszczenie

Programy czyszczenia, płukania
i odkamieniania
– gdy będzie
konieczne włączenie czyszczenia,
ekspres poinformuje o tym
użytkownika. Na to, jak często
będziesz uruchamiał dany program
czyszczący wpływa m.in. stopień
twardości wody oraz to, czy
w ekspresie stosowany jest filtr

PAMIĘTAJ

Pamiętaj o regularnym odkamienianiu ekspresu przy pomocy specjalnego środka.

Ile kosztuje ekspres ciśnieniowy?

Najprostsze modele ekspresów ciśnieniowych, czyli kawiarki kupisz już w cenie ok. 40 zł. Zakup ekspresu na kapsułki to wydatek rzędu od ok. 250 zł do nawet 700 zł, przy czym najdroższe modele w tej kategorii wyróżniają się wysokim ciśnieniem (nawet 19 barów), co pozytywnie wpływa na jakość przygotowywanej kawy.

Ekspresy kolbowe o ciśnieniu 15 barów można kupić za ok. 300–400 zł. Natomiast ceny ekspresów automatycznych zaczynają się od ok. 950 zł. Ekspres ciśnieniowy automatyczny, w którym można stosować zarówno kawę mieloną, jak i ziarnistą, kosztuje ok. 1300–1400 zł.

Najdroższe modele dochodzą do ok. 8 000 zł i oferują m.in. takie udogodnienia jak:

Zakup na raty i przedłużenie gwarancji

Znalazłeś wymarzony ekspres ciśnieniowy, ale obawiasz się, że zakup obciąży Twój budżet? Skorzystaj z wygodnych nieoprocentowanych rat przez internet. Dzięki temu od razu będziesz mógł cieszyć się wybranym ekspresem. Gdy kupiłeś już urządzenie, pomyśl o ubezpieczeniu, czyli przedłużonej gwarancji.

Dlaczego warto zdecydować się na przedłużoną gwarancję na ekspres ciśnieniowy? Po ustaniu gwarancji producenta (24 miesiące), w razie awarii lub przypadkowego uszkodzenia ekspresu musisz liczyć się z kosztowną naprawą. Przedłużona gwarancja to pewność, że naprawą urządzenia zajmą się fachowcy z serwisu RTV Euro AGD.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

Proponowane produkty:
Smeg ECF01BLEU <%– –%>
Ekspresy ciśnieniowe
1 501,99 zł
Do koszyka
Zobacz więcej   
DeLonghi Nespresso Lattissima Touch EN560.S (srebrny) <%– –%>
Smeg ECF01PBEU <%– –%>
Ekspresy ciśnieniowe
1 588 zł
Do koszyka
Zobacz więcej   
Krups Dolce Gusto Infinissima KP1701 <%– –%>
Krups Nescafe Dolce Gusto Piccolo KP1000 <%– –%>
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas