Na co się zdecydować – ekspres kolbowy czy automatyczny?

Maciej Jagodziński

Ekspres kolbowy czy automatyczny? Dla każdego wielbiciela kawy to bardzo istotne pytanie. Z pozoru podobne urządzenia, różnią się diametralnie. Oba to ekspresy ciśnieniowe, zatem zasada ich działania jest bardzo podobna. Podstawowa różnica dotyczy przede wszystkim sposobu dostarczania kawy do zaparzenia napoju – ekspres automatyczny sam mieli ziarna, zaś do kolbowego potrzebny jest oddzielny młynek.

Zobacz także: Jaki ekspres do kawy wybrać?

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Jaka jest różnica między ekspresem kolbowym a automatycznym?
 2. Jakie wady i zalety ma ekspres kolbowy?
 3. Jakie wady i zalety ma ekspres automatyczny?

 

Ekspres kolbowy czy automatyczny – czym się różnią?

Oba urządzenia czy to ekspres kolbowy czy automatyczny, są ekspresami ciśnieniowymi. Mechanizm parzenia kawy w obydwu tych urządzeniach jest więc bardzo podobny. Przez drobno zmielone ziarna przepuszczana jest gorąca woda pod wysokim ciśnieniem, które dochodzi do 15 barów. Dzięki takiemu sposobowi parzenia kawa jest wyjątkowo esencjonalna i zachowuje wszystkie swoje walory smakowe. Czym więc różni się ekspres kolbowy od automatycznego? Systemem dostarczania kawy do parzenia.


Przyrządzenie kawy w pierwszym ekspresie wymagać będzie wcześniejszego zmielenia ziaren lub skorzystania z gotowej zmielonej kawy. Taką mieszankę należy następnie wsypać do specjalnego sitka umieszczonego na wyjmowanej kolbie, odpowiednio ubić i zamontować całość w ekspresie. Samodzielnej regulacji i dostosowywaniu podlega także długość parzenia kawy. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość regulacji mocy i aromatu kawy – im więcej zmielonej kawy ubijemy w kolbie tym mocniejszy i intensywniejszy napój otrzymamy, z kolei dłuższe parzenie powoduje, że kawa będzie miała łagodniejszy smak, ale będzie jej więcej. W przypadku ekspresu automatycznego do kawy większość tych obowiązków znika. Posiada on wbudowany młynek, więc samodzielnie mieli kawę i parzy ją zgodnie z zaprogramowanymi wcześniej ustawieniami. Jeśli jest wyposażony w spieniacz do mleka, może od razu przygotować także kawy takie, jak latte czy cappuccino.

 

Wady i zalety ekspresu kolbowego

W dobrych kawiarniach nie spotkasz ekspresu automatycznego, a właściwie wyłącznie ekspresy kolbowe. Dlaczego? Dają one bariście znacznie więcej możliwości regulowania procesu parzenia kawy. Zyskuje on kontrolę nad grubością mielenia ziaren (obok ekspresu zawsze pojawia się bowiem profesjonalny młynek do kawy z regulacją poziomu mielenia), ilością mieszanki do konkretnego parzenia, długością procesu, co przekłada się na intensywność napoju. Kolbowy ekspres do kawy pozwala eksperymentować – możesz sprawdzać, testować różne metody parzenia, mielenia ziarna – wszystko, aby osiągnąć perfekcyjny smak i konsystencję naparu. Ekspres kolbowy umożliwia także tworzenie własnych mieszanek – czy to z różnych rodzajów ziaren, czy dodając różnych przypraw takich jak cynamon lub goździki. Daje to ogromne możliwości tworzenia wyjątkowych napojów kawowych, które ograniczone są jedynie wyobraźnią i umiejętnościami użytkownika.

ekspres ciśnieniowy automatyczny

Dla wielu osób parzenie kawy w ekspresie kolbowym to wręcz swoisty rytuał wymagający pełnej samodzielności. Dla niektórych miłośników kawy, wadą takiego rozwiązania może być właśnie brak odpowiednich umiejętności do przyrządzenia swojej ulubionej kawy. Również czas potrzebny do zaparzenia napoju, może okazać się dla wielu osób sporą wadą, ponieważ będąc w pośpiechu nie będą w stanie czuwać nad procesem parzenia kawy. Osobne zmielenie i przygotowanie ziaren, rozgrzanie ekspresu, zaparzenie kawy i jego wyczyszczenie zajmuje nieco czasu. Ponadto do ekspresu koniecznie trzeba dokupić młynek do kawy, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

Kolbowe ekspresy do kawy to przede wszystkim sprzęt dla osób, które potrafią samodzielnie przygotować swój ulubiony napój. Nie muszą to być pasjonaci, który dysponują odpowiednimi umiejętnościami w tym zakresie, ponieważ nauka sporządzania napojów kawowych może dać satysfakcję z bycia autonomicznym w automatycznym świecie. Jeśli zależy nam na czasie to wybór ekspres kolbowy czy automatyczny jest bardzo prosty – ten pierwszy jest dużo bardziej czasochłonny. Natomiast kategoryzowanie tego jako wady czy zalety jest nieistotne – dla jednych jest to najlepsza okazja do rozmów, dla innych powód do zniecierpliwienia.

 • 979 zł
 • 1 729 zł
 • 1 999 zł
 • 12 599 zł
 • 12 199 zł
 • 12 599 zł
 • 7 369 zł
 • 799,99 zł
 • 4 799 zł
 • 8 121,06 zł

 

Automatyczny ekspres do kawy – zalety i wady

Ekspres automatyczny jest przede wszystkim znacznie prostszy w obsłudze. Najczęściej cała aktywność sprowadza się do wlania wody do urządzenia, wsypania ziaren kawy i naciśnięcia odpowiedniego przycisku. Większość ekspresów automatycznych jest wyposażona w młynek z regulacją grubości mielenia a coraz więcej ma również automatyczny system do spieniania mleka. Wygodne jest również samo przygotowywanie każdego rodzaju kawy, które jest automatycznie zaprogramowane. Dla bardziej wymagających użytkowników producenci zastosowali możliwość modyfikacji tych ustawień i dopasowywania sposobu przygotowania kawy do własnych preferencji.

ekspres ciśnieniowy kolbowy

Ekspres automatyczny daje bardzo wiele możliwości przygotowania różnego rodzaju napojów: od esencjonalnego espresso po wymagające latte macchiato czy delikatne cappuccino. Niestety możliwości personalizacji są ograniczone, a w wielu urządzeniach prawie w ogóle ich nie ma. Minusem automatycznych ekspresów ciśnieniowych jest też ich cena. Są one z reguły droższe niż ekspresy kolbowe. Mają bowiem bardziej złożoną budowę i są bardziej uzależnione od różnego rodzaju rozwiązań technologicznych. Oprócz ekspresu nie musisz już jednak kupować żadnych dodatkowych akcesoriów – młynka do kawy czy spieniacza. 

Ogromną zaletą ekspresu automatycznego jest prostota obsługi, wysoka jakość przygotowywanych napojów, a także krótki czas parzenia kawy. Po uruchomieniu ekspresu możesz zająć się innymi porannymi czynnościami, aby za chwilę wrócić do kuchni i cieszyć się gorącą kawą o wspaniałym smaku. Jeśli kwestią sporną w wyborze ekspres kolbowy czy automatyczny jest oszczędność czasu, odpowiedzią będzie to drugie urządzenie. Bardzo dużo ekspresów automatycznych jest też wyposażona w system automatycznego czyszczenia, a to również pozwala oszczędzać czas.

 • 1 649 zł
 • 2 699 zł
 • 15 599 zł
 • 3 799 zł
 • 8 699,99 zł
 • 2 099 zł
 • 4 499 zł
 • 9 999 zł
 • 8 499 zł
 • 4 699 zł

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety obu urządzeń, wybór ekspres kolbowy czy automatyczny nie powinien stanowić większego problemu. Ekspres kolbowy wymaga więcej ingerencji ze strony użytkownika, ale oferuje dużo większą możliwość kontroli nad napojem. Ekspres automatyczny jest dużo prostszy i szybszy w obsłudze, ponieważ wystarczy wcisnąć jeden przycisk, aby delektować się swoją ulubioną kawą. To jaki wybierzemy zależy wyłącznie od tego, jak bardzo mocno chcemy uczestniczyć w procesie parzenia kawy.

Sprawdź nasze zestawienia:

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!