Data publikacji: 9 stycznia 2018
Autor: Iza
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak zadbać o ekspres do kawy? Czyszczenie ekspresu krok po kroku

Poleć znajomemu Drukuj

Picie kawy – niezależnie od tego, czy robimy to rano, w ciągu dnia, czy wieczorem – jest pewnego rodzaju rytuałem, z którego trudno zrezygnować. Delektowanie się pysznym naparem wymaga jednak regularnego czyszczenia urządzenia, w którym go przyrządzasz. Zobacz, jak czyścić Twoją kawiarkę oraz dostępne na rynku rodzaje ekspresów do kawy. Dzięki temu zadbasz o dłuższy żywot domowego urządzenia!


Na rynku są dostępne 3 główne kategorie ekspresów do kawy: kawiarki, ekspresy przelewowe oraz ciśnieniowe (które dodatkowo dzielą się na ekspresy kolbowe, kapsułkowe oraz automatyczne). Każdy typ pracuje nieco inaczej i tym samym wymaga innego potraktowania – także w kwestii pielęgnacji oraz konserwacji. Jest to o tyle istotne, że oczyszczony oraz odkamieniony ekspres przygotowuje smaczniejszą kawę bez posmaku materiału, z którego jest wykonany, np. metalu. Pamiętaj również, że regularnie odkamieniany i oczyszczany ekspres dłużej Ci posłuży. Taka konserwacja zapewnia prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Właśnie dlatego przygotowaliśmy zbiór praktycznych informacji, które sprawdzą się, gdy będziesz chciał oczyścić swój ekspres do kawy.

Jeśli natomiast dopiero szykujesz się do kupna ekspresu – koniecznie dowiedz się, jak wybrać najlepszy ekspres do kawy.

Jak czyścić kawiarki?

To prawdopodobnie jedno z najprostszych urządzeń do parzenia kawy. Na co dzień z łatwością schowasz kawiarkę w szafce kuchennej lub w szufladzie, dzięki czemu oszczędzasz miejsce w kuchni. To ważne, gdy nie masz tam zbyt wiele wolnej przestrzeni, ale chcesz przyrządzać sobie pyszną oraz – co ważniejsze – zdrową kawę.

Jak jednak czyścić kawiarkę, by służyła Ci przez wiele lat? Po pierwsze: nigdy nie wkładaj jej do zmywarki, zwłaszcza gdy kawiarka jest wykonana z aluminium. Ten materiał wchodzi bowiem w reakcje ze środkami myjącymi i może np. zacząć pękać. Po drugie: kawiarkę najlepiej czyścić samą wodą lub wodą połączoną z odrobiną płynu do mycia naczyń. Po zaparzeniu kawy i ostudzeniu urządzenia rozkręć je, wyjmij uszczelkę i wylej resztkę wody. Opłucz całość i pozostaw do wyschnięcia. To naprawdę proste i trwa bardzo krótko.

Kawiarka – jak każdy ekspres – może wymagać także odkamieniania. Zwłaszcza jeśli woda w Twoim kranie jest twarda. Jeśli masz zainstalowany filtr lub posiadasz dzbanek filtrujący, nie musisz się martwić. W przeciwnym razie pamiętaj, by regularnie odkamieniać wnętrze kawiarki. Dzięki temu smak kawy będzie zdecydowanie lepszy.

Jak czyścić ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy również jest bardzo prosty w obsłudze. Dodatkowo, za jednym parzeniem możesz przygotować kawę dla całej rodziny. Zrobisz to z modelem ekspresu przelewowego z dzbankiem o pojemności większej niż 1 l.

Ekspresy przelewowe występują w dwóch odmianach: z wymiennymi filtrami (częściej) lub z filtrami stałymi (rzadziej). Czyszczenie ekspresu tego typu nie jest trudne, ponieważ największe zabrudzenia po kawie są usuwane razem z filtrem. Po prostu wyjmujesz go, wyrzucasz i wkładasz kolejny – i tak przy każdym parzeniu kawy.

Ważne jest jednak regularne odkamienianie. Aby się do tego zabrać, upewnij się, że urządzenie nie jest podłączone do prądu, a następnie rozpuść w wodzie specjalne tabletki lub wlej do wody płyn odkamieniający i zaparz taką wodę. Jeśli kamienia nie ma dużo, możesz usunąć go także przy pomocy octu.

Dobra wiadomość jest taka, że filtr stały, dzbanek lub pojemnik na wodę możesz umyć w zmywarce.

 

 

Jak czyścić ekspres kolbowy?

Ekspres kolbowy zachwyca wyglądem i kojarzy się – prawdopodobnie najbardziej ze wszystkich modeli – z rytuałem parzenia kawy. Wszystko dzięki charakterystycznej kolbie, w której znajduje się zmielona kawa.

Jej obecność oznacza jednak kolejny element do czyszczenia. Na szczęście to dość proste. Przede wszystkim musisz odłączyć kolbę od całego ekspresu i ją otworzyć. Wtedy zobaczysz osad powstały po zaparzeniu kawy. Ten element wystarczy opłukać pod bieżącą wodą i przetrzeć gąbką. Najlepiej to zrobić zanim kawa zaschnie.

Zbiornik na wodę – tradycyjnie już – trzeba natomiast odkamienić przy pomocy odpowiednich środków, a następie wypuścić część roztworu przez dyszę i kolbę. Po zakończeniu tego procesu odczekaj m.in. 30 minut i dopiero wtedy ponownie uruchom urządzenie.

Dla ułatwienia korzystania z ekspresu kolbowego – wymagającego kawy mielonej – możesz korzystać ze specjalnych saszetek z odmierzoną gramaturą kawy, w sam raz na jedno zaparzenie. Dzięki temu unikasz konieczności każdorazowego czyszczenia urządzenia, ponieważ po prostu wyjmujesz saszetkę i wyrzucasz ją.

 

Proponowane produkty:
DeLonghi EcoDecalk <%– –%>
Saeco Entkalker 250 ml <%– –%>
DeLonghi EcoDecalk mini <%– –%>
Krups Zestaw do odkamieniania F054001A <%– –%>
HILLMANN Odkamieniacz do ekspresów 250 ml <%– –%>

Jak czyścić ekspres kapsułkowy?

Ekspresy kapsułkowe podbijają w ostatnich latach serca kawoszy. Zachwycają nie tylko prostotą obsługi i szybkością parzenia kawy, lecz także niezbyt wymagającym procesem czyszczenia.

Z kawą zasadniczo nie ma tu problemu – kupujesz kapsułki, wkładasz je w odpowiednie miejsce, a następnie po prostu wyrzucasz zużyte opakowanie do kosza. Dodatkowo, co ok. 3 miesiące przeprowadź odkamienienie. Aby to zrobić, rozpuść specjalny płyn/proszek odkamieniający i wlej go do pojemnika na wodę. Następnie wybierz największą moc działania ekspresu i wybierz program z gorącą wodą. Gdy ekspres zakończy pracę – wylej płyn i czyszczenie gotowe.

 


Ekspresy automatyczne, jako te najbardziej zaawansowane, wymagają też najwięcej dbałości o poszczególne elementy ich budowy.

Urządzenie samo poinformuje Cię, że warto je oczyścić. Wtedy po prostu:

1.     Wyjmij pojemnik na wodę i usuń filtr,

2.     Napełnij pojemnik do maksymalnej wysokości i włóż na miejsce,

3.     Wybierz program „Czyszczenie”,

4.     Wyjmij pojemnik na fusy i wylej do zlewu wodę z szufladki,

5.     Włóż do specjalnej szufladki tabletki czyszczące,

6.     Uruchom proces.

 


Ekspresy automatyczne warto też odkamienić co ok. 200–300 przygotowanych porcji kawy. Pamiętaj, że kamień, który długo gromadzi się wewnątrz urządzenia, może je trwale uszkodzić, podobnie jak odkamienianie ekspresu innymi preparatami niż te, które zaleca producent. .

 

Domowy ekspres odkamienisz w 6 prostych krokach:

Krok 1: Wyłącz ekspres z prądu,

Krok 2: Wyjmij pojemnik na wodę. Przepłucz go, napełnij ponownie i wrzuć/wlej środek odkamieniający. Dobrze, by woda miała temperaturę zbliżoną do tej pokojowej,

Krok 3: Włóż pojemnik na miejsce, gdy preparat się rozpuści,

Krok 4: Przygotuj filiżankę kawy (bez kawy),

Krok 5: Odczekaj 15 min,

Krok 6: Powtórz procedurę i odczekaj kolejne 10 min.

Trzy ostatnie kroki są opcjonalne, jeśli masz model ekspresu, który odkamieni się automatycznie.

 

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Sprawdź, dlaczego warto kupić nawigację samochodową z TMC!
Zobacz więcej   
Sprawdź, jaką przekątną ekranu powinna mieć najlepsza nawigacja samochodowa!
Zobacz więcej   
Sprawdź, co lepiej sprawdzi się w trasie – GPS czy smartfon!
Zobacz więcej   

Znajdź nas