Czyszczenie ekspresu krok po kroku – wskazówki

Autor: Iza

Picie kawy jest smacznym rytuałem, który łączy się ze spokojnymi chwilami na tarasie lub w salonie. Warto jednak pamiętać o tym, że kolejnym ważnym rytuałem jest czyszczenie ekspresu, ponieważ ten proces ma wpływ na trwałość urządzenia, a także smak przygotowywanych napojów.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak wyczyścić kawiarkę i ekspres przelewowy
 2. jak wygląda czyszczenie ekspresu kapsułkowego
 3. jak wyczyścić ekspres automatyczny

Czyszczenie ekspresu przelewowego i kawiarki

Kawiarka to prawdopodobnie jedno z najprostszych urządzeń do parzenia kawy. Na co dzień z łatwością schowasz kawiarkę w szafce kuchennej lub w szufladzie, dzięki czemu oszczędzisz miejsce w kuchni. To ważne, gdy nie masz tam zbyt wiele wolnej przestrzeni, ale chcesz przyrządzać sobie pyszną oraz – co ważniejsze – zdrową kawę. Przykładami dobrych kawiarek są Philips Metal ThermInox HD7546/20 lub Ariete Mokina 1358.

Jak jednak czyścić kawiarkę, by służyła przez wiele lat? Po pierwsze nigdy nie wkładaj jej do zmywarki, zwłaszcza gdy kawiarka jest wykonana z aluminium. Ten materiał wchodzi bowiem w reakcje ze środkami myjącymi i może np. zacząć pękać. Po drugie kawiarkę najlepiej czyścić samą wodą lub wodą połączoną z odrobiną płynu do mycia naczyń. Po zaparzeniu kawy i ostudzeniu urządzenia rozkręć je, wyjmij uszczelkę i wylej resztę wody. Opłucz całość i pozostaw do wyschnięcia. To naprawdę proste i szybkie zadanie.

Kawiarka – jak każdy ekspres – może wymagać odkamieniania, zwłaszcza jeśli woda w kranie jest twarda. Jeśli masz zainstalowany filtr lub posiadasz dzbanek filtrujący, nie musisz się martwić. W przeciwnym razie pamiętaj, by regularnie odkamieniać wnętrze kawiarki. Dzięki temu smak kawy będzie zdecydowanie lepszy.

Bardzo prosty w obsłudze jest ekspres przelewowy. Co więcej, za jednym parzeniem możesz przygotować kawę dla całej rodziny. Zrobisz to z modelem ekspresu przelewowego z dzbankiem o pojemności większej niż 1 l.

Ekspresy przelewowe występują w dwóch odmianach: z wymiennymi filtrami (częściej) lub z filtrami stałymi (rzadziej). Czyszczenie ekspresu tego typu nie jest trudne, ponieważ największe zabrudzenia po kawie są usuwane razem z filtrem. Po prostu wyjmujesz go, wyrzucasz i wkładasz kolejny – i tak przy każdym parzeniu kawy.

Ważne jest regularne odkamienianie. Aby się do tego zabrać, upewnij się, że urządzenie nie jest podłączone do prądu, a następnie rozpuść w wodzie specjalne tabletki lub wlej do wody płyn odkamieniający i zaparz taką wodę. Jeśli kamienia nie ma dużo, możesz usunąć go także za pomocą octu.

Dobra wiadomość jest taka, że filtr stały, dzbanek lub pojemnik na wodę możesz umyć w zmywarce.

Polecane odkamieniacze
 • 19,99 zł
 • 29,99 zł
 • 29,99 zł
 • 14,99 zł
 • 24,99 zł

Czyszczenie ekspresu kapsułkowego

Ekspresy kapsułkowe podbijają w ostatnich latach serca kawoszy. Zachwycają nie tylko prostotą obsługi i szybkością parzenia kawy, lecz także niezbyt wymagającym procesem czyszczenia. Wśród ciekawych modeli ekspresów kapsułkowych można wyróżnić: Krups Nespresso Essenza Mini XN1101, DeLonghi Nespresso Essenza Plus EN200.R oraz Bosch Tassimo Suny TAS 3205.

Z kawą zasadniczo nie ma tu problemu – kupujesz kapsułki, wkładasz je w odpowiednie miejsce, a następnie po prostu wyrzucasz zużyte opakowanie do kosza. Dodatkowo co około 3 miesiące przeprowadź odkamienienie. W tym celu rozpuść specjalny płyn lub proszek odkamieniający i wlej go do pojemnika na wodę. Następnie wybierz największą moc działania ekspresu i program z gorącą wodą. Gdy ekspres zakończy pracę – wylej płyn i czyszczenie gotowe.

Czyszczenie ekspresu automatycznego krok po kroku

Ekspresy automatyczne, jako te najbardziej zaawansowane, wymagają też najwięcej dbałości o poszczególne elementy ich budowy.

Urządzenie samo poinformuje cię, że warto je oczyścić. Wtedy po prostu:

 1. Wyjmij pojemnik na wodę i usuń filtr;
 2. 2. Napełnij pojemnik do maksymalnej wysokości i włóż na miejsce;
 3. 3. Wybierz program „Czyszczenie”;
 4. 4. Wyjmij pojemnik na fusy i wylej do zlewu wodę z szufladki;
 5. 5. Włóż do specjalnej szufladki tabletki czyszczące;
 6. 6. Uruchom proces.

Ekspresy automatyczne warto też odkamienić co 200–300 przygotowanych porcji kawy. Pamiętaj, że kamień, który długo gromadzi się wewnątrz urządzenia, może je trwale uszkodzić. Nie warto też odkamieniać ekspresu innymi preparatami niż te, które zaleca producent. Domowy ekspres odkamienisz w 6 prostych krokach:

 1. Wyłącz ekspres z prądu;
 2. Wyjmij pojemnik na wodę. Przepłucz go, napełnij ponownie i wrzuć lub wlej środek odkamieniający. Dobrze, by woda miała temperaturę zbliżoną do pokojowej;
 3. Włóż pojemnik na miejsce, gdy preparat się rozpuści;
 4. Przygotuj filiżankę kawy (bez kawy);
 5. Odczekaj 15 min;
 6. Powtórz procedurę i odczekaj kolejne 10 min.

Trzy ostatnie kroki są opcjonalne, jeśli masz model ekspresu, który odkamieni się automatycznie.

Warto pamiętać o tym, że zadbany ekspres, wyczyszczony i odkamieniony, będzie działać dłużej. Przygotujemy w nim dużo lepszą kawę.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów