Odkamienianie ekspresu – jak je wykonać poprawnie?

Autor: Klaudia

Odkamienianie ekspresu to czynność, która ma ogromny wpływ na sprawne działanie urządzenia, a także na smak parzonej kawy. Woda jest mniej lub bardziej twarda, natomiast z czasem każdy jej typ doprowadza do pojawienia się w ekspresie kamienia, który może poważnie uszkodzić sprzęt.

Stalowy ekspres do kawy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego należy odkamieniać ekspres do kawy
  2. jakie są podstawowe zasady odkamieniania
  3. czym usuwać kamień
  4. czy warto spróbować domowych sposobów odkamieniania
  5. jak często przeprowadzać czyszczenie

Dlaczego należy odkamieniać ekspres do kawy?

Filiżanka z kawą na ekspresie do kawy

Odkamienianie ekspresu do kawy zalecają wszyscy producenci tego typu sprzętu. Nie ma bowiem na rynku urządzenia, które byłoby odporne na działanie twardej wody. Ta podczas parzenia kawy doprowadza do wytrącenia się magnezu i wapnia, które powszechnie określa się mianem kamienia. Regularne odkamienianie ekspresu ma przeciwdziałać skutkom tego procesu i usuwać z urządzenia niebezpieczny nalot. Niebezpieczny, gdyż grozi on uszkodzeniem sprzętu, którego naprawa może kosztować niemało. Trzeba również zaznaczyć, że kamień ma nie tylko szkodliwe działanie dla samego urządzenia. Wpływa także na specyficzny smak przygotowywanych w nim napojów. Kawa z kamieniem naprawdę nie smakuje najlepiej. Warto pamiętać, że ekspres uszkodzony przez kamień nie podlega gwarancji producenta.

Jak odkamienić ekspres do kawy – podstawowe zasady

Odkamienianie ekspresu musimy rozpocząć od usunięcia wody z pojemnika znajdującego się w urządzeniu. Koniecznie trzeba pozbyć się z niego fusów. Oczyszczenia wymaga też tacka ociekowa. W przypadku ekspresów z filtrem na wodę, w pojemniku na nią, filtr ten należy usunąć. W kubku, pojemniku lub innym naczyniu trzeba przygotować odkamieniacz. Może być to mieszanka domowej produkcji lub gotowy detergent. Część producentów tworzy specjalne linie do pielęgnacji i czyszczenia swoich urządzeń (np. Saeco Entkalker 250 ml, RAVEN odkamieniacz koncentrat ECD001, DeLonghi EcoDecalk). W trakcie odkamieniania należy postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na wyświetlaczu ekspresu lub tymi umieszczonymi na specjalnej ulotce dołączonej do ekspresu. Nowoczesne urządzenia mają już specjalne programy do odkamieniania, które wymagają od użytkownika właściwie jedynie ich włączenia.

Płyn do odkamieniania ekspresu czy domowa mieszanka?

Środki do odkamieniania ekspresu mogą mieć bardzo różną postać. Jeśli urządzenie jest jeszcze na gwarancji, koniecznie powinno się używać do jego czyszczenia środków wskazanych przez producenta. W sytuacji, gdy dojdzie do awarii, producent może bowiem zakwestionować zasadność reklamacji, argumentując, że doszło do niej ze względu na niewłaściwą eksploatację sprzętu. Najczęściej producenci zalecają stosowanie dedykowanych do konkretnego typu urządzenia tabletek do rozpuszczenia w wodzie (Siemens TZ80002) lub specjalnego płynu.

Ekspres można również odkamieniać z wykorzystaniem uniwersalnego płynu, który bez problemu da się kupić w drogerii lub sklepie ze sprzętem (Melitta AntiCalc BIO Liquid 250ml). Jego przygotowanie do czyszczenia opisane jest najczęściej w specjalnej instrukcji. Do wyboru są poza tym tabletki do rozpuszczenia w wodzie, natomiast (oprócz dedykowanych produktów) nie zaleca się tego rozwiązania, ponieważ nierozpuszczona tabletka może zapchać pompę w ekspresie.

  • 3 790 zł
  • 1 699 zł
  • 939 zł
  • 1 099 zł
  • 349 zł

Domowe sposoby odkamieniania ekspresu – czy warto?

Czyszczenie ekspresu

Niektórzy proponują usuwanie kamienia sodą lub kwaskiem cytrynowym. Są to rozwiązania doskonale znane przy odkamienianiu czajnika. Niestety w przypadku ekspresu metody te się nie sprawdzają. Soda nie tylko nie rozpuszcza wapnia, lecz także ma szkodliwe działanie dla samego ekspresu. Może ona uszkodzić plastikowe jego elementy. Awarii mogą ulec też rurki doprowadzające wodę oraz zaparzacz. Z kolei działania kwasku cytrynowego nie da się przewidzieć – on również może uszkodzić ekspres. Odkamienianie specjalnie przygotowanymi do tego celu środkami jest znacznie prostsze i przede wszystkim bezpieczne. Nie wiąże się ono ponadto z wysokimi kosztami, szczególnie jeśli korzysta się z uniwersalnych płynów. Dlatego nie warto eksperymentować z domowymi sposobami i lepiej zaufać sprawdzonym produktom.

Jak często należy odkamieniać ekspres?

Ekspres musimy odkamieniać co najmniej raz na miesiąc. Najlepiej robić to raz na 5 kilogramów zmielonej kawy. Pierwsze uruchomienie ekspresu często może wiązać się z koniecznością ustawienia testu twardości wody oraz wskazania, czy w pojemniku jest filtr. Na tej podstawie urządzenie będzie również automatycznie informowało o konieczności przeprowadzenia odkamieniania. Jeśli tylko masz taką możliwość, skorzystaj z filtra do wody, ewentualnie wlewaj do ekspresu wodę filtrowaną wcześniej w specjalnym dzbanku. Wszystkie te działania zabezpieczą ekspres przed ewentualnymi uszkodzeniami związanymi z zaleganiem kamienia.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów