FIFA 22 NA PLAYSTATION:

FIFA 22 NA XBOX:

FIFA 22 NA:

FIFA 22 — data premiery, nowe tryby — dowiedz się, co cię czeka w nowej FIFIE 2022!

Wszystko, co musisz wiedzieć o FIFIE 2022! Data premiery, preorder zwiastun!

FIFA 2022 — kiedy premiera?

Najnowsza odsłona serii FIFA pojawi się na sklepowych półkach 1 października 2021 roku. Jeśli kupisz edycję Ultimate, otrzymasz dostęp do gry aż na 4 dni przed jej premierą oraz wiele innych bonusów!

FIFA 2022 — cena

FIFA 22, podobnie jak jej poprzedniczki, jest możliwa do nabycia w różnych edycjach. Najtańsza, podstawowa wersja gry jest dostępna do nabycia w preorderze na konsole starej i nowej generacji oraz PC. Cena standardowej edycji, w zależności od platformy, wynosi od 149 do 299 złotych. Wersja Ultimate oferuje graczom wszystkie nowe funkcje gameplayu. To wydanie gry kosztuje 449 złotych, a w jego ramach zawarte są bonusy do poszczególnych trybów gry oraz możliwość zagrania w produkcję 4 dni przed premierą, już 27 września! Do bonusów wliczają się takie dodatki jak: karta wypożyczonego Kyliana Mbappé, losowy piłkarz z pierwszej drużyny tygodnia FUT, wypożyczona karta Ambasadora FUT (dowolny wybór), niewymienny piłkarz „Obiecujące Transfery, 4600 FIFA Points oraz Miejscowy talent w każdym nowym zapisie w trybie kariery.

Kogo ujrzymy na okładce FIFA 22?

Na okładce nowej FIFY ponownie zobaczymy Kyliana Mbappé. Francuski napastnik po raz drugi został tzw. cover athlete. EA uhonorowało dokonania Mbappé, który w zeszłym sezonie został najmłodszym piłkarzem w historii Ligue 1, jaki trzykrotnie zdobył tytuł króla strzelców. Reprezentant PSG jest jednym z ambasadorów serii FIFA. Do tego grona należą także: Heung-Min Son, Phil Foden, David Alaba, Christian Pulisic oraz Trent Alexander-Arnold! Prawdziwa futbolowa śmietanka!

FIFA 2022 — nowości

Na oficjalnym kanale YouTube EA Sports FIFA od dwóch miesięcy pojawiają się materiały zapowiadające nowinki wprowadzone w nowej odsłonie. Dowiadujemy się z nich między innymi o najważniejszych elementach wprowadzonych w FIFIE 22. Co więcej, EA Sports poświęciło oddzielny filmik każdemu z trybów gry. Nowa FIFA jest pełna nowości. Zacznijmy od najważniejszego elementu — technologii Hypermotion.

Technologia Hypermotion i algorytm ML Flow

Podczas produkcji FIFA 22 udało się uchwycić ruch i zachowanie zawodników na boisku z niezwykłą dokładnością. Wszystko to dzięki wprowadzeniu nowego systemu maszynowej nauki. Algorytm ML Flow pozwala generować realistyczne animacje, ucząc się z ponad 8,7 miliona klatek nagranych podczas meczów 11 na 11 takich drużyn jak: Real Madryt, czy Paris Saint-Germain. We wcześniejszych edycjach gry EA Sports skupiało się na przechwytywaniu ruchów pojedynczych zawodników, w kontrolowanym środowisku. Reżyserowane ruchy w studiu nie mogą się równać z dynamiką spotkań na pełnowymiarowym boisku. Przeniesienie motion capture na stadion ma wpłynąć na realizm i naturalność wszystkich zachowań zawodników.
Hypermotion nie wpływa wyłącznie na kwestie graficzne. Dzięki nowemu modelowi poruszania się całego zespołu kompletnej zmianie uległa gra w obronie. Blok defensywny działa jak jeden organizm, a system SI realistycznie odwzorowuje takie aspekty, jak utrzymywanie formacji i ewentualne łatanie jej luk. Ponadto technologia odświeżyła wszystkie modele kolizji w pojedynkach powietrznych. Obrońcy będą w inteligentny sposób zastawiać się i przepychać, a przyjęcia piłki i zagrania z powietrza mają być o wiele dokładniejsze niż dotychczas.

Do gry wprowadzono ponad 4000 nowych animacji — to o 3 razy więcej niż w którejkolwiek wcześniejszej odsłonie cyklu. Dzięki ML Flow zawodnicy automatycznie dostosowują swój ruch do sytuacji na boisku. Widać to zwłaszcza w ich torach biegu, przygotowaniu do strzałów z „lepszej” nogi, czy też ułożeniu ciała w zależności od odległości między zbliżającym się przeciwnikom. Technologia Hypermotion dostępna będzie wyłącznie na konsolach nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X i S), aby w pełni wykorzystać moc obliczeniową sprzętu.

Zaawansowany system zachowania bramkarzy i fizyki piłki

FIFA 22 poprawiła największą wadę cyklu — zachowanie bramkarzy. Od wielu lat fani serii narzekali na mały wpływ golkiperów na spotkanie. Zawodnicy stojący na bramce potrafili wpuścić do siatki najsłabszy strzał, tylko po to, aby za chwilę popisać się niesamowitą paradą. W najnowszej odsłonie ich nierówna postawa ulegnie zmianie. Najlepsi bramkarze w grze, tacy jak Gianluigi Donnarumma czy Alisson Becker będą odzwierciedlać zachowanie swoich rzeczywistych odpowiedników, co ma przekładać się na styl bronienia, częstotliwość łapania piłek i wygląd interwencji. Dodatkowo bramkarze w FIFIE 22 mają bez trudu bronić proste uderzenia, co zmusi graczy do szukania niestandardowych rozwiązań. Najbanalniejsze rozwiązania będą po prostu zatrzymywane przez golkiperów. Kolejnym aspektem wpływającym na zachowania bramkarzy jest nowa fizyka futbolówki. EA Sports, aby uzyskać efekt rzeczywistego ruchu piłki, zaimportowało dane zarejestrowane podczas prawdziwych spotkań. Do obliczeń dodano takie szczegółowe parametry jak: prędkość futbolówki, opór powietrza, powierzchnia, po której się porusza, jej odkształcenia i opór. Studio zapewnia, że nowe dane pozwolą graczom poczuć niespotykany dotąd realizm. Każde podanie, strzał, zwód, czy odbiór mają wyglądać jak prawdziwy element rzeczywistego meczu.

Nowe twarze i stadiony

Do gry dodano także wiele nowych skanów twarzy zawodników. W przeszłości kanadyjskie studio potrafiło zapomnieć o dodaniu wizerunków niektórych z najpopularniejszych graczy (Frankie De Jong, Franck Ribery). W najnowszej odsłonie cyklu to nie powinno już być problemem. W FIFIE 22 nowych skanów doczekali się zawodnicy takich klubów jak Leeds United, A.C Milan, LOSC Lile i Ajax Amsterdam. EA Sports odświeżyło także mnóstwo modeli twarzy topowych młodych piłkarzy. Wśród nich znaleźli się m.in. Erling Haaland, Mason Mount, Jude Bellingham, Federicko Chiesa oraz Eduardo Camavinga.

Poza odświeżeniem modeli postaci, Elektronicy z Kanady zajęli się także stadionami. W najnowszej FIFIE obiekty oferują atmosferę zapierającą dech w piersiach. Sama prezencja futbolowych aren jest imponująca, ale to zachowanie kibiców na trybunach oraz oprawa audio są prawdziwą wisienką na torcie. Do gry dodano nowe przyśpiewki gigantów piłki nożnej (Liverpool, Real Madryt, Chelsea) oraz oprawę mniejszych klubów — w tym w pełni odwzorowany stadion Leeds: Elland Road.

Zmiany w różnych trybach

Nowa FIFA różni się od swoich poprzedniczek nie tylko w rozgrywce i grafice, ale także w elementach poszczególnych trybów. Zmiany zaczynają się od drobnostek, takich jak więcej opcji kosmetycznych, a kończą na zupełnie nowym schemacie gry i kategorii kart FUT.

Ultimate Team

Zacznijmy od najpopularniejszego trybu gry, jakim jest FIFA Ultimate Team. Przede wszystkim należy powiedzieć o wprowadzeniu Bohaterów FUT możliwych do wykorzystania. Do Drużyny Tygodnia, Obiecujących Transferów, czy też innych rodzajów kart specjalnych dodano zawodników, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach futbolowej historii. Do tej kategorii zaliczają się takie legendy piłki nożnej jak Mario Gómez, Fernando Morientes, Antonio Di Natale i… Jerzy Dudek!

Polak został jednym z bohaterów FUT w hołdzie dla jego bohaterskich interwencji w finale Ligi Mistrzów w 2005. Bramkarz przez całe spotkanie prezentował niesamowity poziom, odbijając niemożliwie trudne strzały. Jednak to, co zrobił w konkursie rzutów karnych, przebiło każdą z dotychczasowych obron golkipera. Dudek obronił 2 karne, tworząc przy tym ikoniczny dziś „Dudek Dance”. EA otwarcie odnosi się do tego momentu w karierze Polaka, nazywając go w materiałach promocyjnych „Człowiekiem-Ścianą”.

Wracając do samych kart, wprowadzają one niespotykaną do tej pory mechanikę ulepszonego zgrania dla piłkarzy z tej samej ligi. System zgrania w FUT opiera się o trzy czynniki: narodowość, ligę oraz klub, dla którego gra dany zawodnik. Tworzenie swojej wymarzonej drużyny jest zależne właśnie od tego schematu. Bohaterowie FUT mogą w tym bardzo pomóc! Wystarczy, że ustawimy ich w formacji obok reprezentanta tej samej ligi, aby obaj zawodnicy otrzymali tzw. zielony link.

Oprócz nowego rodzaju kart EA zmieniło także schemat rozgrywek w Division Rivals oraz w Lidze Weekendowej. Rivals jest oparte teraz na system sezonowych nagród. Aby otrzymywać lepsze nagrody, gracze muszą dostawać się do coraz wyższych dywizji (od 10 do 1). Oczywiście cały schemat przystosowany jest do umiejętności każdego gracza. Najlepsi z nich z łatwością dostaną się do najwyższej ligi, dzięki premiom, które uzyskuje się w tej części cyklu za serie zwycięstw. Dla profesjonalnych graczy przewidziana jest także Liga Elitarna, znajdująca się nad pierwszą dywizją.

Dzięki nowemu systemowi nagród w nowej FIFIE nie zobaczymy już Ligi Weekendowej. W nowej odsłonie serii rozgrywki te są podzielone na dwie fazy: Play offy oraz fazę finałową. Aby dostać się do pierwszej z nich, należy uzyskać wymaganą liczbę punktów w Division Rivals. Sprawa ma się podobnie z awansem do finału turnieju. Odpowiednia liczba punktów zebrana w pierwszej fazie FUT Champions zagwarantuje graczom token, umożliwiający zagrać 30 spotkań rankingowych w dowolne 3 dni tygodnia. W poprzednich FIFACH można to było zrobić wyłącznie na weekend.

Tryb Kariery oraz Pro Clubs

Do trybu kariery powraca wyczekiwana przez fanów serii opcja stworzenia swojego klubu. Gracze będą mogli przystosować do swoich upodobań herb, koszulki, stadion oraz cele i charakter drużyny, którą poprowadzą. Do gry dodano także wiele nowych scenek wyświetlanych podczas rozmów z zawodnikami, interakcji w szatniach oraz kwestii w wywiadach. Odświeżono także tryb kariery zawodnika. Gracz będzie dostawał wyraźniejsze wskazówki i cele podczas wejścia na boisku, a jego postać może rozwijać się dzięki systemowi perków. Podobny rozwój zawodnika będzie można zauważyć w Pro Clubs. EA Sports po raz pierwszy od dawna przyłożyło się do ulepszenia tego trybu. Po raz pierwszy w historii serii na jednej murawie będzie można zobaczyć grające jednocześnie postacie płci męskiej, jak i żeńskiej. Kanadyjskie studio oddało w ręce graczy wiele opcji kosmetycznych. W Pro Clubs można zmienić m.in. Wygląd siatek, piosenki odtwarzane po zdobyciu bramki, czy przydomek klubu czytany przez komentatora.

Volta

Dużym zmianom uległ także tryb Volta. Gra uliczna nigdy nie była aż tak efektowna! EA dodało do rozgrywki takie elementy jak pasek sztuczek, czy popisowe umiejętności. Gracze mogą wybrać pomiędzy „Czystym pędem”, „Agresywnym odbiorem” i „Potężnym uderzeniem”. Kanadyjskie studio ewidentnie skupia się na widowiskowości Volty, dodając mnóstwo zwodów niespotykanych w innych trybach. Co więcej, piłka uliczna wymaga od gracza specyficznego ubioru. W tym aspekcie Elektronicy także nie chcą zawieść. Dzięki ogromowi różnych strojów stworzysz swój unikalny styl.

Wymagania techniczne — gdzie zagrasz w FIFĘ?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, aby w pełni cieszyć się z możliwości oferowanych przez nową odsłonę FIFY, należy posiadać konsolę nowej generacji. Gracze z PlayStation 5 i Xboxa Series S/X będą mieli dostęp do technologi Hypermotion, algorytmu ML Flow oraz najlepszej w historii serii oprawy audiowizualnej. Wcześniejsze konsole niestety nie spełniają minimalnych wymagań wyznaczonych przez EA Sports, przez co na PS4 i Xbox One ukaże się wersja przystosowana do możliwości starszej generacji. Sprawa ma się inaczej w przypadku PC. EA jasno określiło, że nie ma zamiaru wprowadzać nowej technologii do komputerowej FIFY, nie chcąc zawyżać wymagań sprzętowych. Nie oznacza to jednak, że Hypermotion finalnie nie trafi na pecety. Na stronie EA widnieje informacja o chęci stopniowego wprowadzania nowej technologii na komputery stacjonarne. Jedną z nieobecnych opcji w FIFIE 22 jest crossplay.

FIFA 2022 preorder

Preorder FIFA 22 jest już dostępny w naszym sklepie. Najnowsza produkcja EA Sports zapowiada się na jedną z lepszych gier tego roku. Najlepszy symulator piłki nożnej prezentuje się niezwykle dobrze w każdym aspekcie. Edycja Ultimate jest możliwa do kupienia na Xbox One oraz Xbox Series S/X za 449 złotych. Wersje Legacy różnią się ceną w zależności od platformy. Na naszej stronie znajdziesz FIFĘ 22 także na takie platformy jak Nintendo Switch, PS4, PS5 i PC. Nie czekaj na 1 października, zamów FIFĘ 22 w edycji Ultimate już dziś i ciesz się rozgrywką aż 4 dni przed oficjalną premierą!