Jaki uchwyt do telewizora wybrać? Jak go dopasować?

Z tego artykułu dowiesz się:jak wybrać uchwyt do telewizora jak dobrać uchwyt do typu ściany jaki rodzaj regulacji uchwytu wybrać
Autor: Henryk

Uchwyt do telewizora pozwala na zawieszenie urządzenia na ścianie, co staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wybierając model uchwytu, koniecznie trzeba dopasować go do rodzaju (wielkości i wagi) telewizora, a także do typu ściany, do której ma on zostać przykręcony.

Zobacz także: Rodzaje uchwytów do telewizorów

Jak wybrać uchwyt do telewizora?

Uchwyt do telewizora to praktyczne rozwiązanie, które pozwala na zastosowanie efektownego montażu tego urządzenia. Telewizor na ścianie prezentuje się bardzo dobrze. Szczególnie poleca się tę opcję do telewizorów z większą przekątną ekranu. W przypadku dużych modeli kluczowe jest jednak dobranie idealnego uchwytu.

Sam uchwyt do telewizora zajmuje mniej miejsca niż szafka i można go dopasować do każdego rodzaju pomieszczenia oraz dobrać odpowiedni kąt oglądania bez względu na wysokość czy miejsce zamocowania. Trzeba jednak wybrać model, który będzie pasował do konkretnego telewizora. Przy zakupie uchwytu liczą się wielkość samego ekranu i waga telewizora. Należy wybrać taki uchwyt na telewizor, który zapewni bezpieczny i estetyczny montaż, a przede wszystkim stabilnie utrzyma urządzenie. Na opakowaniu uchwytu lub na stronie internetowej znajdziemy informacje, do jakich telewizorów dany uchwyt pasuje oraz jaki jest zakres mocowania śrub. O tym ostatnim informuje parametr VESA.

VESA (Video Electronics Standards Association) to standard mocowania uchwytów do telewizorów, który dokładnie określa, jaki rozstaw otworów montażowych należy wykorzystać w danym modelu urządzenia. Typ otworów sprawdzimy bardzo łatwo – jest on opisany w instrukcji, w przypadku gdy producent zastosował standard VESA. Jeśli ów standard nie został zastosowany, można samodzielnie dokonać pomiaru odległości pomiędzy otworami montażowymi umieszczonymi na tylnej części telewizora. Najczęściej sugerowane parametry wieszaka do telewizora to:

 • VESA 200 x 200,
 • VESA 300 x 300,
 • VESA 400 x 400.

Pierwsza liczba określa rozstaw pomiędzy górnym a dolnym otworem, a druga – pomiędzy pierwszym i ostatnim w jednym rzędzie. Teoretycznie wszystkie uchwyty są przystosowane do utrzymania telewizora o pełnym zakresie przekątnej obrazu i wagi. Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę, że zbyt mały uchwyt do telewizora 65 cali nie będzie ani zbyt komfortowy, ani bezpieczny. Warto więc zwrócić uwagę na te modele, które gwarantują odpowiedni stopień wytrzymałości przekładający się na rozstaw otworów montażowych.

 • 39,99 zł
 • 399 zł
 • 219 zł
 • 49,99 zł
 • 79,99 zł

Typ ściany a wybór wieszaka do telewizora

Uchwyty do telewizorów należy dobierać z uwzględnieniem typu ściany, na której mają zawisnąć. Oczywiście, jeśli masz ścianę z cegły lub betonu, możesz na niej wieszać właściwie każdy uchwyt. Jeśli jednak uchwyt chcesz montować na ścianie działowej lub innej wykonanej z mniej wytrzymałych materiałów, zadbaj o jak największą powierzchnię styku ze ścianą. Odpowiednio dobrany uchwyt ścienny do telewizora zagwarantuje, że ciężar zestawu rozłoży się na większą powierzchnię, co zminimalizuje ryzyko upadku. Zwróć jeszcze uwagę na dostępne modele z 6 śrubami zamiast standardowych już dziś 4. Dzięki temu jeszcze bardziej ustabilizujesz całą konstrukcję.

Pamiętaj, że na ścianie, na której montujesz uchwyt, nie powinno być instalacji elektrycznej. Na wszelki wypadek – jeśli nie jesteś pewien, jakie kable biegną w ścianie – skorzystaj z detektora metali i przewodów pod napięciem.

Rodzaje uchwytów pod telewizor

Wieszak na telewizor może występować w trzech rodzajach, różniących się między sobą możliwością i typem regulacji. To, który z nich wybierzesz, powinno zależeć w dużej mierze od tego, gdzie planujesz zawiesić telewizor.

 • Jeśli chcesz zamontować ekran na linii wzroku, możesz użyć zwykłego uchwytu, bez opcji regulacji (uchwyt stały), np. ART AR-44. To świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń, które gwarantuje, że telewizor umieścisz blisko ściany, a więc nie zabierze on dodatkowego miejsca w przestrzeni. Pamiętaj, aby zamontować go na wysokości wzroku, aby uniknąć ciągłego patrzenia do góry i zmęczenia po dłuższym oglądaniu.
 • Jeśli nie możesz powiesić telewizora na wysokości wzroku, wybierz uchwyt do telewizora ruchomy z możliwością regulacji w osi poziomej (np. Reinston EU017 32"-55", Vivanco BTI 6040). Pozwala on na pochylenie ekranu do uzyskania idealnego kąta widzenia.
 • Jeśli chcesz dowolnie manipulować ustawieniem ekranu, postaw na uchwyt do telewizora obrotowy, z pełną regulacją, jak np. Reinston EU011 10"-32" czy Multibrackets M VESA Flexarm Full Motion Dual MB266. Pozwoli on na zmianę ustawienia nie tylko w linii góra–dół, ale też w pozycji poziomej. To doskonałe rozwiązanie do dużych i przestronnych pomieszczeń.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link