Jaki telewizor kupić? Poradnik krok po kroku

Maciej Jagodziński

Chcesz się dowiedzieć, jaki telewizor wybrać? Przecież taki sprzęt to centrum rozrywki dla całej rodziny. Zajmuje niezwykle ważne miejsce w wielu domach. Może być wykorzystywany do oglądania seriali i filmów, ale także grania na konsoli. Odpowiednio wybrany telewizor powinien odzwierciedlać nasze preferencje oraz odpowiadać na potrzeby domowników. Liczą się między innymi: rozmiar ekranu, technologie poprawy obrazu, częstotliwość odświeżania a także system operacyjny. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź, jaki telewizor kupić?

Zobacz także: Ranking telewizorów

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jaki telewizor kupić?
  2. Jaki typ telewizora wybrać?
  3. Jakie podświetlenie matrycy wybrać?
  4. Jaką częstotliwość odświeżania wybrać?
  5. Jakie są rodzaje rozdzielczości telewizorów
  6. Jaki system operacyjny telewizora wybrać?
  7. Oryginalne technologie producenckie
  8. Rodzaje łączności bezprzewodowej
  9. Pozostałe technologie
  10. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?
  11. Jaki telewizor wybrać?

Jaki telewizor kupić? Zwróć uwagę na przekątną ekranu

Mogłoby się wydawać, że im większa przekątna ekranu tym lepiej, ponieważ na większym ekranie więcej widać. Nie jest to jednak całkowicie prawda. Zatem jaki telewizor kupić? Odpowiednio dobrany wielkością matrycy do pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. Zbyt wielki telewizor w małym pomieszczeniu będzie męczyć użytkowników, którzy zmuszeni będą nadążać czasami nie tylko wzrokiem po wielkiej powierzchni, ale również głową – efekt podobny do tego, gdybyśmy stali zbyt blisko ekranu kinowego. Aby tego uniknąć, producenci zalecają przynajmniej 2 metry odstępu między telewizorem 50 cali a widzem. Jest to przyjęta odległość, która daje widzowi pełnię wrażeń z oglądania bez męczenia wzroku. Im większe ekrany tym większa zalecana odległość, która w ekstremalnych przypadkach może sięgać nawet 5-6 metrów. 

 

 
ODLEGŁOŚĆ OD EKRANU
od
1,25
do
2,75 m
32"
40"
43"
49"
55"
65"
75"

 

Wbrew pozorom jest to bardzo istotne kryterium. Czasami mniejszy telewizor będzie gwarantował widzowi dużo lepsze doznania niż ekran zajmujący całą ścianę. Optymalną odległość ustawienia telewizora od oglądających można wyliczyć w bardzo prosty sposób. Jest przyjęte, że na każdy cal przekątnej ekranu przypada ok 4-4,5 cm odległości – średnia wynosi ok 4,2 cm. Zatem dla telewizora o przekątnej ekranu 50 cali, najbardziej optymalna odległość dla widza będzie 2,10 metra. Odpowiedź na pytanie „jaki telewizor kupić?” jest w zasadzie bardzo prosta – zgodny z pomieszczeniem, w którym będzie się znajdować oraz według własnych preferencji. Zatem miarki w dłoń i mierzymy odległość! Aby dowiedzieć się więcej o dobieraniu urządzenia do pomieszczenia, przeczytaj poradnik Jak dobrać rozmiar telewizora do wielkości pomieszczenia? W którym wyjaśniamy nie tylko przekątną, ale również rozmiary urządzenia. Zapinamy pasy i przechodzimy do następnego punktu wycieczki!

 

Jaki typ telewizora wybrać?

Wiedząc już jaki rozmiar przekątnej ekranu nas interesuje, zastanówmy się jaki rodzaj odbiornika będzie nam najbardziej odpowiadać. Obecnie na rynku dostępne mamy głównie telewizory LED oraz OLED. Coraz rzadziej spotykane są LCD. Istnieje również specjalna wersja QLED, których głównym producentem jest Samsung. Pozostaje więc pytanie – jaki telewizor wybrać? LCD, LED, OLED czy QLED?

·       LCD - technologia opiera się na zastosowaniu ekranu ciekłokrystalicznego – Liquid Crystal Display. Do podświetlenia matrycy w telewizorach LCD używane są świetlówki, które zużywają dużo energii, dlatego ten typ telewizorów powoli odchodzi w zapomnienie. Drugim powodem porzucenia świetlówek są ich ograniczenia w natężeniu światła, co przekłada się na jakość obrazu.
·       LED – w tego typu telewizorach również zastosowano ekrany ciekłokrystaliczne (LCD), ale zmieniono sposób podświetlenia matrycy. Zamiast świetlówek użyto dużo bardziej energooszczędnych diod LED. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można dużo lepiej kontrolować natężenie kontrastów, a nawet kolorów.
·       OLED – to najnowocześniejsza technologia dostępna na rynku. OLED wykorzystuje organiczne diody (Organic Light Emitting Diode) umieszczane w panelach, które różnią się od zwykłych diod LED tym, że nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, gdyż świecą same z siebie. Oznacza to, że konstrukcja takich telewizorów jest o wiele mniej skomplikowana. Co więcej, telewizory OLED cechują się znacznie większym odwzorowaniem kolorów oraz zmniejszonym czasem reakcji – co pomaga przy szybkich ujęciach.
·       QLED – to technologia stosowana przez Samsung (od niedawna również przez TCL) i jest udoskonaleniem telewizorów LED. Matryca podświetlana jest diodami LED, lecz została wzbogacona o specjalne panele z kropkami… kwantowymi (Quantum Dots) Tak, tak! Komiksowe science-fiction wkracza w świat producentów RTV. Kropki zmieniają długość fal przechodzącego przez nie światła, co pozwala na uzyskanie dużo bardziej żywych kolorów i pogłębionego nasycenia.


 

Jeśli nadal zastanawiasz się jaki telewizor wybrać i chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach pomiędzy poszczególnymi typami telewizorów, przeczytaj nasz poradnik o tym, czym różni się telewizor LED od OLED, QLED i plazmy? Opisaliśmy tam szczegółową każdą technologię, łącznie z zaletami i wadami.
 

Jakie podświetlenie matrycy wybrać?

Równie ważną kwestią co typ telewizora jest sposób podświetlenia matrycy. Jaki telewizor będzie najbardziej energooszczędny? Zdecydowanie ten, który został wyposażony w podświetlenie krawędziowe (edge LED). Niestety ma to wpływ na jakość obrazu, ponieważ nie wszystkie telewizory wyposażone zostały w odpowiedni wzmacniacz, który rozprowadzi równomierne światło po całym ekranie. Jaki telewizor wybrać, który będzie dawać lepszą jakość obrazu? Taki, który ma pełne podświetlenie matrycy – Direct LED. Kosztem energooszczędności, ponieważ zużywa więcej energii niż krawędziowe, ale prezentuje dużo lepszą jakość kolorów i kontrastu.

Te dwa rodzaje podświetlenia są elementarne, ale producenci udoskonalają te technologie, żeby oferować jeszcze lepszą jakość obrazu i bardziej energooszczędne sprzęty. Jednym z takich rozwiązań jest Dual LED. To sposób podzielenia podświetlenia na dwie strefy – ciepłą i zimną, co przekłada się na lepsze odwzorowanie kolorów. Innym rozwiązaniem jest Full Array LED, które polega na naprzemiennym rozjaśnianiu i ściemnianiu poszczególnych stref obrazu. To daje dużo wyższe wartości kontrastu. Jaki telewizor wybrać, który został wyposażony w najnowszą technologię? Taki, którego konstrukcja opiera się na miniLED. Ta technologia wykorzystuje mini diody LED do podświetlania ekranu. Im mniejsze diody, tym większe ich zagęszczenie na obszarze, a to wpływa na dużo wyraźniejsze kolory i czerń. Jeśli nadal zastanawiasz się Co to jest MiniLED i MicroLED? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat - wyjaśniamy w nim wszystko na ten temat. Mamy już swój typ, wycieczka nie zwalnia, idziemy dalej!


 

Rodzaje rozdzielczości telewizorów

Jaki telewizor wybrać, aby cieszyć się najlepszą jakością obrazu? Obecnie przyjętym najniższym standardem jest rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Jest ona najkorzystniejsza i najbardziej popularna nie tylko wśród telewizorów ale również monitorów PC czy ekranów laptopów. W skrócie określana jest jako Full HD - Full High Definition, czyli nic innego jak wysoka rozdzielczość. Coraz więcej jednak jest telewizorów oferujących rozdzielczość 4K a nawet 8K. Co to oznacza?
 

Główne rodzaje rozdzielczości jakie wyróżniamy:

·       HD Ready – 1366 × 768
·       Full HD – 1920 × 1080
·       4K UHD – 3840 × 2160
·       8K UHD – 7680 × 4320

 

Nowe rozdzielczości oferowane przez producentów to wielokrotność standardowego Full HD, zatem 4K oznacza 3840 x 2160 pikseli, a 8K - 7680 x 4320 pikseli. O ile telewizory z rozdzielczością 8K to swoista nowość na rynku – modeli jest na razie niewiele oraz są bardzo drogie, tak 4K jest już zdecydowanie najpopularniejszym standardem. Mało tego, coraz więcej materiałów jest produkowanych w 4K i właśnie dlatego jest to nowy standard. Nic dziwnego, że rozdzielczość rośnie, skoro rozmiar ekranów też się powiększa.

Co nam daje tak duża rozdzielczość? Obraz jest wyraźniejszy, możemy dostrzec więcej szczegółów, jakość jest zauważalnie lepsza. Im większa przekątna ekranu tym większa powinna być rozdzielczość, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Nie tak dawno Full HD był najpopularniejszym formatem, teraz jest to 4K. Pozostaje tylko obserwować, aż 8K zacznie królować wśród formatów, ale na to możemy jeszcze poczekać. Jaki telewizor wybrać na kolejne lata? Nowy format 8K zmierza ku temu, żeby stać się standardem, może to nastąpić w przyszłym roku, albo za kilka lat. Cały świat idzie do przodu i technologia również się rozwija. Wszystko zależy od tego, czy dostawcy będą oferować treści w 8K. Wszelkie zagadnienia związanie z kwestiami takimi jak Technologia Full HD, Ultra HD i 4K UHD – czym się charakteryzują?, zostały wyjaśnione w naszym artykule na ten temat.

 

Polecane telewizory


Jaką częstotliwość odświeżania wybrać?

Aby odpowiedzieć na pytanie jaki telewizor kupić pod względem częstotliwości odświeżania, należy najpierw ustalić, jakie będzie przeznaczenie telewizora. Wtedy będziemy mogli dobrać taki odbiornik, który zagwarantuje najlepszą jakość obrazu i doznań z rozrywki.

Główne częstotliwości odświeżania ekranu jakie wyróżniamy:

·       50/60Hz
·       100/120Hz

Częstotliwość odświeżania ekranu określa ile klatek w ciągu jednej sekundy wyświetli telewizor. Im większa wartość, tym większa szansa na płynne wyświetlanie obrazu. Przyjętym standardem jest odświeżanie na poziomie 60Hz. To rozwiązanie idealne dla osób oglądających telewizję naziemną, cyfrową oraz filmy i seriale - obraz jest płynny i bez zakłóceń. Jednakże nie tylko technologia konstruowania telewizorów się rozwija. Twórcy filmowi coraz częściej sięgają po najnowsze kamery, które rejestrują większą ilość klatek na sekundę, ale także sceny są dużo bardziej dynamiczne niż kiedyś. I tutaj modele z odświeżaniem ekranu 60Hz mogą tracić płynność. Dlatego, jaki telewizor wybrać dla fana gier i sportu? Dużo korzystniejszym rozwiązaniem są modele, które oferują odświeżanie na poziomie 100Hz. To rozwiązanie idealne dla fanów sportu i graczy, ponieważ gwarantują płynny obraz nawet przy najszybszych rozgrywkach, ale również dla kinomanów chcących nadążać za naszpikowanymi akcją filmami.


Wyższa częstotliwość odświeżania matrycy to większy koszt produkcji telewizora i ostatecznie większa cena zakupu, ale producenci, aby rozwiązać ten problem oferują nowe rozwiązanie. Jest nim technologia cyfrowego podbijania płynności obrazu. Od razu warto zaznaczyć, że wszystkie te technologie to jedynie cyfrowe zwiększanie płynności obrazu, a nie natywna częstotliwość odświeżania matrycy – te się nie zmieniają pozostając na poziomie 50/60Hz oraz 100/120Hz. Dzięki tej technologii można znaleźć na rynku telewizory oferujące podbijanie płynności obrazu nawet do 2000Hz. Każdy producent stworzył odpowiednią technologię na własne potrzeby, oferując najróżniejsze wartości, jaki telewizor wybrać z najlepszą technologią poprawy płynności obrazu? To już pozostaje w kwestii subiektywnej, ponieważ nie ma ujednoliconego systemu skalowania, dlatego nie należy porównywać różnych producentów.

Spójrzmy jednak w skrócie, co producenci deklarują o swoich technologiach. Sharp i jego Active Motion, uzyskuje wartości 100, 200, 400, 600 lub 800 symulowanej częstotliwości odświeżania. Samsung przyjął inna skalę – Picture Quality Index, a zakres jego wartości szacuje się od 100 do 3700. Im większy współczynnik tym płynniejszy ruch, jednak ten system opisuje nie tylko samą częstotliwość odświeżania, ale również bierze pod uwagę rozdzielczość, jasność i kontrast. Z kolei Sony, wprowadziło technologię Motionflow XR, która skupia się na generowaniu i wstawianiu dodatkowych klatek w pomiędzy oryginalne klatki materiału, z uwzględnieniem kluczowych elementów wizualnych. Zakres od 200 do 1000 im wyższy współczynnik tym bardziej wyraziste sceny.

Jaki efekt dają te wszystkie technologie? W zasadzie ten sam – płynny obraz bez zakłóceń, nawet przy najbardziej wymagających ujęciach i scenach. Jaki telewizor kupić z najlepszą technologią częstotliwości odświeżania? To wcale nie jest takie proste, ponieważ producenci różnie mierzą współczynniki, dlatego często pojawiają się duże liczby. Najważniejsze, że każdy producent holistycznie konstruuje telewizory, dbając o najlepsza jakość obrazu. Czy wycieczka podąża za przewodnikiem? Zostało nam już tylko kilka przystanków!


Jaki system operacyjny telewizora wybrać?

Telewizor przestaje już być tylko odbiornikiem sygnału. Dzisiaj możemy nawet nie mieć podłączonej telewizji naziemnej czy też kablowej, aby móc oglądać materiały wideo. Telewizory wyposażone w technologię Smart TV pozwalają na łączenie się z Internetem za pomocą sieci Wi-Fi i korzystanie z platform streamingowych takich jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime. Jaki telewizor wybrać ze względu na system operacyjny?



·       Android TV – to z kolei jeden system stosowany u wielu producentów. Największą jego zaletą jest dużo większa dostępność aplikacji, które są na bieżąco aktualizowane oraz przyjazny i znany interfejs. Dodatkowo wszystkie telewizory korzystające z Android TV mają wbudowany Chromecast – dzięki któremu udostępnimy treści na ekran tv wprost ze smartfona czy laptopa bezprzewodowo.
·       Google TV – kalifornijski gigant technologiczny chce nieco odróżnić wygląd Androida na telewizorach i smartfonach. Stąd właśnie wynika zmiana wizualna oraz nazwy, ponieważ Google TV to tak naprawdę Android w nowych ubraniach. Z czasem nazwy będą funkcjonować już zupełnie niezależnie. Zmiana wizualna Google TV, niesie za sobą również ulepszoną funkcjonalność. Na rynku pojawia się coraz więcej serwisów z bogatą oferta filmową, muzyczną czy z transmisjami na żywo, dlatego właśnie aplikacje zostały podzielone na kategorie główne takie jak: Live, Movie, Biblioteka, Aplikacja. Jaki telewizor wybrać z systemem Google TV? Pierwszym producentem, który zaczął stosować nowy system Google TV jest Sony, ale w kolejce czekają już kolejni producenci.
·       webOS – to rozwiązanie koreańskiego producenta LG. Intuicyjny system z wieloma możliwościami takimi jak obsługa głosowa czy dyktowanie tekstu. Główny interfejs opiera się na pasku wyświetlanym na dole ekranu, na którym wyświetlane są najczęściej używane aplikacje, skróty do ostatnio oglądanych treści lub kategorie aplikacji.
·       Saphi TV – system, którego używa Philips, a cechuje się dodatkowo funkcją SimplyShare, która pozwala na bezprzewodowe udostępnianie treści z laptopa na ekran telewizora. Ten system również opiera się na intuicyjnych skrótach, niż na pokazywaniu wszystkich dostępnych aplikacji. Podział na kategorie pomaga w szybszym wyszukiwaniu treści. Co ciekawe Philips stosuje swój system zamiennie z Android TV.
·       Samsung Tizen – to rozwiązanie oparte na systemie linux, pozwala na obsługę wszystkich sprzętów producenta – lodówką czy piekarnikiem. Jest to krok w stronę inteligentnego domu. Tizen na telewizorach to szybki i intuicyjny sposób na znajdowanie interesujących nas treści.
·       My Home Screen – system multimedialny zaprojektowany przez firmę Panasonic, który najbardziej przypomina Android TV. Wyświetla planszę ze wszystkimi aplikacjami jakie zainstalowaliśmy z dedykowanego sklepu Panasonic.

Jeśli żadna z tych cech prezentowanych systemów operacyjnych nie jest decydująca, najlepiej jest sprawdzić jak wygodne jest poruszanie po nich osobiście. W końcu jeśli interfejs nie będzie nam odpowiadać, to nie będziemy w pełni korzystać z możliwości nowego Smart TV. Jaki telewizor wybrać pod względem najbardziej funkcjonalnego systemu? Poradnik naszego autorstwa Czym się różni Smart TV od Android TV? odpowiada szczegółowo na pytanie. Każda dobra wycieczka, musi mieć zaplanowaną chwilę przerwy i właśnie dlatego wycieczkowicz kultowy zostaje, a wycieczkowicz zwyczajny może na moment odpocząć!


Oryginalne technologie producenckie

Wyścig między producentami trwa i każdy chce, aby ich produkt wyróżniał się na rynku na tle konkurencji. Dlatego oprócz różnych technologii podświetlania ekranu, różnych systemów operacyjnych czy sposobów na utrzymanie płynności obrazu, oferują również swoje oryginalne rozwiązania, które mają pomóc zająć pierwsze miejsce w wyścigu. Jaki telewizor wybrać z najlepszą oryginalną technologią producenta? Sprawdźmy, które są najciekawsze!

·       Philips Ambilight – jest to innowacyjne rozwiązanie, które optycznie powiększa ekran. Ambilight to system podświetlenia diodami LED, który rzuca światło z tyłu telewizora, na ścianę. Co więcej światło to odpowiada kolorystycznie z tym, co widzimy na ekranie. I tak przy ujęciach pustyni, Ambilight emituje ciepłe, pomarańczowe światło, a w przypadku morskich przygód – niebieskie. To pogłębia również wrażenie immersji z oglądanym materiałem – efekt wrzucenia w głąb akcji. Technologia Ambilight – co warto o niej wiedzieć? Więcej dowiesz się z lektury naszego poradnika.
·       Samsung QLED – wspomniany wcześniej system stosowany w telewizorach Samsunga opiera się na zastosowanie kropek kwantowych. Światło jest zupełnie inaczej rozbijane, dzięki czemu telewizory QLED są w stanie wyświetlić około miliarda kolorów! Takie nasycenie robi wrażenie. Ponadto zarówno ciemne jak i jasne punkty są dużo mocniej wyeksponowane.
·       LG NanoCell – matryce stosowane w produktach koreańskiego producenta od wielu lat cieszą się ogromnym powodzeniem. Rozwój technologii i dostępność nowych materiałów powoduje, że otrzymujemy produkty gwarantujące najwyższą jakość obrazu. Ekrany LG NanoCell zbudowane są z nanocząsteczek, które absorbują zakłócenia świetlne, jednocześnie poprawiając czystość barw na matrycy. To z kolei powoduje mocne i kontrastowe kolory oraz naprawdę szerokie kąty widzenia – nawet do 60 stopni.
·       Sony Full Array LED – specjalny system japońskiego producenta opierający się na odpowiednim podświetleniu matrycy. Diody LED znajdują się bezpośrednio za ekranem telewizora, dzięki temu można precyzyjnie przyciemniać lub rozjaśniać poszczególne obszary obrazu, co przekłada się na większy kontrast.
·       Samsung The Frame i Samsung The Serif – dwa ciekawe rozwiązania głównego producenta telewizorów na rynku. Jaki telewizor wybrać, by wtopił się pośród obrazów na ścianie? The Frame! Jest to telewizor QLED, który został zaprojektowany tak, aby przypominał obraz. Wąska ramka, zostanie doceniona przez każdego estetę, ponieważ przylega płasko do ściany. Aby pasował do każdego wnętrza, producent zastosował wymienne, magnetyczne nakładki na ramkę. O ile w The Frame możemy wyświetlać dzieła sztuki, tak The Serif to po prostu dzieło sztuki. Designerska ramka z dwoma daszkami nad i pod ekranem oraz wąskie, długie nóżki przypominają o zapomnianych tradycjach producentów, gdy telewizor był przede wszystkim pięknym meblem i dodawał uroku pomieszczeniu.
Polecane telewizory

Warto wspomnieć, że nie wszystkie pomysły producentów okazywały się trafione. Najlepszym tego przykładem są Curved TV. Telewizor z zakrzywionym ekranem – miał być hit, a co się okazało? Tego dowiecie się z naszego artykułu. Proszę wycieczki! Wracamy do autokaru!

 

Rodzaje łączności bezprzewodowej

Wszystkie telewizory typu Smart TV posiadają bezprzewodową łączność Wi-Fi. To na niej opiera się jedna z najważniejszych funkcji współczesnym odbiorników – dostęp do aplikacji i platform streamingowych. Jeśli chcemy z nich korzystać, bezprzewodowa łączność jest niezbędna. Użytkownicy stają się coraz bardziej wymagający, a producenci chętnie te wymagania spełniają. Na co zwracać uwagę przy zakupie telewizora, biorąc pod uwagę łączność bezprzewodową? Oprócz samego Wi-Fi, producenci oferują również kilka innych typów komunikacji. Jaki telewizor wybrać biorąc pod uwagę łączność bezprzewodową? Sprawdźmy, co oferują producenci.

·       Chromecast – wspomniany wcześniej system przesyłania treści i udostępniania ekranu może dla niektórych okazać się funkcją, która przesądzi o decyzji, kierując w stronę konkretnego telewizora z Android TV. Dzięki Chromecast, możemy udostępniać ekran smartfona, laptopa czy tabletu na ekranie telewizora, za pomocą sieci Wi-Fi. Urządzenie wysyłające treści może wtedy zostać potraktowane jako pilot. Jaki telewizor kupić z wbudowanym Chromecast? Wspomniane wcześniej Android TV i Google TV oferują go w standardzie.
·       AirPlay i Airplay2 – podobna funkcja jak Chromecast, ale działa tylko ze sprzętem z logo nadgryzionego jabłuszka – Apple. Chociaż na ten moment ten system wprowadza niewielu producentów telewizorów, to da się zauważyć wyraźną tendencję zwyżkową. Jaki telewizor wybrać z AirPlay2? Prym wiodą koreańscy producenci – LG i Samsung. Pozostaje tylko czekać, aż ta technologia pojawi się u pozostałych marek.
·       Bluetooth – ta technologia pozwala na bezprzewodową komunikację pomiędzy dwoma urządzeniami wyposażonymi we wbudowany odbiornik Bluetooth. Dzięki takiemu rozwiązaniu w prosty sposób połączymy telewizor ze słuchawkami, głośnikiem bezprzewodowym czy smartfonem.
·       DLNA – rodzaj komunikacji, który pozwala na współdzielenie danych multimedialnych pomiędzy użytkownikami tej samej sieci Wi-Fi. Można też te dane wyświetlić na ekranie telewizora.
·       Miracast – bardzo podobny rodzaj komunikacji jak wymieniony wyżej. Od DLNA odróżnia się tym, że użytkownicy nie musza korzystać z tej samej sieci.
 


Rodzajów łączności bezprzewodowej jest zatem sporo i większość telewizorów jest w nie wyposażona, jeśli jednak zależy nam na konkretnym typie komunikacji – dobrze jest sprawdzić czy wybrany przez nas telewizor takową obsługuje. W naszym poradniku Smart TV – czym jest i czym kierować się przy wyborze? Poznasz więcej informacji na ten temat. Proszę o zapięcie pasów, to już prawie koniec naszej wycieczki!

 

Pozostałe technologie

Jaki telewizor wybrać z HDR? Zdecydowana większość telewizorów dostępnych na rynku wyposażona została w HDR – High Dynamic Range, czyli szeroki zakres dynamiczny. System ten pozwala na znaczącą zmianę różnicy pomiędzy tonami jasnymi i ciemnymi co w efekcie przekłada się na żywsze kolory i bardziej naturalny obraz. Im większe matryce, tym większa rozdzielczość, tym więcej systemów wspomagających uzyskanie najwyższej jakości obrazu. Ta technologia to temat na oddzielny artykuł: Co to jest HDR i jak wpływa na jakość obrazu? Wyjaśniamy w nim jak HDR zmieniło oblicze współczesnych telewizorów.

Bardzo istotna kwestia dla graczy to input lag. „Co to jest input lag? W jaki sposób sprawdzić i zmniejszyć input lag?”, przeczytaj nasz poradnik na ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. W skrócie jest to opóźnienie wyświetlanego obrazu względem czasu sygnału nim sterującego. Uff, a teraz mniej oficjalnie – jest to czas między wysłaniem obrazu np. z konsoli do gier, do telewizora,  a jego wyświetleniem. Im mniejsze opóźnienie tym szybsza reakcja w grach. Sporo producentów oferuje specjalne technologie, które mają na celu zmniejszenie opóźnienia, bądź całkowite jego zlikwidowanie. Jaki telewizor wybrać z funkcją zmniejszania input lag? Zazwyczaj ta funkcja określana jest jako „tryb gry”, ale nie zawsze wiąże się z likwidowaniem input lagu, czasami jedynie dodaje wygodną nakładkę. Jeśli zależy nam na jak najmniejszym opóźnieniu, warto sprawdzić dokładniej specyfikację wybranego modelu.

W sferze gier pozostając – gracze korzystający z konsol nowej generacji na pewno docenią fakt, że producenci zaczęli już stosować złącze HDMI 2.1. Co jest takiego niezwykłego w nowej odsłonie, jednego z najpopularniejszych sposobów podłączenia sprzętów RTV? Przede wszystkim przepustowość! Nie da się ukryć, że wraz z rozwojem technologii i coraz to lepszych od względem jakości materiałów, tworzy się potrzeba odpowiedniego przekaźnika, który udźwignie coraz większe i cięższe materiały z jeszcze większą szybkością. Odpowiedzią na ten problem jest właśnie HDMI 2.1, którego przepustowość wynosi 48Gb/s! To przecież ponad dwukrotnie więcej niż HDMI 2.0. Nie tylko gracze, ale każdy kto chciałby korzystać z najwyższej jakości obrazu, powinien rozglądać się za telewizorami ze złączem HDMI 2.1.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?

Do czego służy telewizor? No przecież do oglądania telewizji! W dobie platform streamingowych i możliwości wyboru własnego repertuaru filmów, seriali i programów, zapominamy kompletnie o rewolucji jaką kiedyś była telewizja! Przecież nadal możemy oglądać materiały Srebrnego Ekranu, wystarczy mieć do tego odpowiedni sprzęt. Do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej potrzebny jest odpowiedni tuner. Jaki telewizor wybrać do odbioru naziemnej telewizji cyfrowe? Na całe szczęście telewizory produkowane po 2019 roku, mają już wbudowany odpowiedni przekaźnik do dekodowania DVB-T2/HEVC – czyli nowego standardu telewizji cyfrowej, który zastąpi obecny. Kiedy wchodzi DVB-T2? Więcej szczegółów dowiesz się z poradnika na ten temat, natomiast wprowadzenie zmian planowane jest na 2022 rok. W przypadku, gdy trafimy na telewizor, który nie obsługuje wspomnianego kodeka HEVC, możemy kupić odpowiedni tuner DVB-T2, dzięki któremu będziemy mogli bez problemu odbierać naziemną telewizję cyfrową.

Wychodząc nieco z kategorii wbudowanych technologii i systemów, przy zakupie telewizora warto zwrócić jeszcze uwagę na akcesoria. Możemy zmaksymalizować doznania dźwiękowe dokupując odpowiedni soundbar do telewizora. To urządzenia estetyczne w wyglądzie, przecież to tak naprawdę podłużny głośnik, które dają niesamowite efekty dźwiękowe. Doceni to każdy meloman. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule Jaki soundbar wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Amatorzy kinowych wrażeń powinni skierować swoją uwagę w stronę zestawów kina domowego. Przestrzenny i czysty dźwięk powoduje, że czujemy się otoczeni akcją filmu. Każdy esteta doceni fakt, że telewizor można powiesić na ścianie. W tym pomoże odpowiedni uchwyt na telewizor. Co ciekawe, większość odbiorników ma odpowiednią opcję w ustawieniach dźwięku – wybór pomiędzy wiszącym lub stojącym telewizorem. Zmienia ona natężenie i kierunek dźwięku, tak aby trafiał bezpośrednio do odbiorcy a nie odbijał się od ściany. Pozostając w kwestii muzyki i dźwięku – słuchawki do telewizora, to idealne rozwiązanie, gdy nie chcemy budzić reszty członków rodziny. Jaki telewizor wybrać, aby móc podłączyć bezprzewodowo słuchawki? Musi być wyposażony w łączność Bluetooth lub odpowiednie wejście audio jack/cinch. Podłączenie słuchawek jest banalnie proste. Ok, załóżmy, że wyposażyliśmy się we wszystkie akcesoria – w jaki sposób zapanować nad tym ogromem sprzętu? Pomoże w tym pilot uniwersalny. Jeden by sterować nimi wszystkimi!


Polecane soundbary
  • 169,99 zł
  • 2 199 zł
  • 2 199 zł
  • 1 299 zł
  • 2 799 zł
  • 999 zł
  • 3 819 zł
  • 2 199 zł
  • 699 zł
  • 1 349 zł


Jaki telewizor wybrać?

Podsumowując, aby wybrać najbardziej optymalny telewizor, który odpowiada naszym potrzebom musimy odpowiedzieć na kilka pytań – czy będziemy na nim oglądać sport czy może seriale i filmy? A może po podłączeniu konsoli – grać w gry? Jaki telewizor wybrać do mniejszego, a jaki do większego pomieszczenia? Jak istotna jest szeroka funkcjonalność? Który system operacyjny najbardziej odpowiada naszym potrzebom? Na jakim typie telewizora zależy nam najbardziej? A może zależy nam na samym odbiorniku bez funkcji Smart TV? Lista takich urządzeń dostępnych na rynku jest co prawda niewielka, ale nie jest też żenująca. Znajdziemy nawet telewizory 4K w zadziwiająco niskich cenach. Jest to kwestia wymagająca przemyślanej decyzji, ponieważ dobrze dobrany telewizor to inwestycja na długie lata, dlatego ważne jest aby zrobić mały rekonesans, który pozwoli znaleźć najlepszy sprzęt na rynku. Autobus się zatrzymał, wycieczka dobiegła końca. Mamy nadzieję, że wycieczkowicze wynieśli z niej całą wiedzę jaki telewizor wybrać!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!