Historia telefonu – jak to wszystko się zaczęło?

Autor: Zosia

Z telefonu korzystamy każdego dnia. Dzwonimy z niego, wysyłamy wiadomości i robimy zdjęcia. Kiedyś jednak służył on wyłącznie do głosowego komunikowania się na odległość. Jak to się wszystko zaczęło? Poznaj prawdziwą historię telefonu, w której to nie Bell jest pierwotnym wynalazcą.

Stary telefon

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaka jest historia telefonu
  2. kto jako pierwszy rzeczywiście wynalazł telefon
  3. kiedy powstały pierwsze telefony komórkowe
  4. kiedy pojawił się pierwszy telefon dotykowy

Jaka jest historia telefonu?

Ewolucja telefonów komórkowych

Telefon to połączenie greckich wyrazów „tele” oraz „phone”, oznaczających odpowiednio „zdalny” i „głos”. Dzięki niemu możliwe jest komunikowanie się na dalekie odległości. Dziś to już jednak nie telefon, lecz smartfon jest najpopularniejszym określeniem na urządzenie pozwalające rozmawiać osobom na dwóch krańcach kuli ziemskiej. Jaka jest historia telefonu?

Powszechnie przyjmuje się, że to Alexander Graham Bell jest wynalazcą telefonu. Ten logopeda, nauczyciel muzyki, a przede wszystkim naukowiec urodzony w Szkocji jako pierwszy już w roku 1876 zgłosił swoje odkrycie w biurze patentowym w Kanadzie. Był zaledwie o dwie godziny szybszy od swojego konkurenta, Elisha Gray’a, który w tym samym czasie skonstruował własną wizję telefonu. Przez następne kilka lat toczyły się rozprawy sądowe, kto jest rzeczywistym ojcem wynalazku, który, jak się później okazało, odmienił ludzkie losy.

Ostatecznie na mocy prawnej to Bella uznano za konstruktora pierwszego telefonu. Tak też w 1877 roku na rynku pojawia się przedsiębiorstwo o nazwie Bell Telephone Company, które zajęło się rozprowadzaniem telefonu na świecie.

Kto jako pierwszy rzeczywiście wynalazł telefon?

Mimo iż w 1876 roku zarówno Alexander Graham Bell, jak i Elisha Gray zgłosili swoje wnioski patentowe, to ani jeden, ani drugi nie jest rzeczywistym ojcem telefonu. 20 lat wcześniej niejaki Antonio Meucci, włoski wynalazca, opracował prototyp urządzenia do komunikacji głosowej na odległość. Motywacją Włocha było umożliwienie chorej żonie kontaktu z nim, kiedy spędzał dnie na pracy w warsztacie. W 1857 roku stworzył on połączenie telekomunikacyjne, które pozwalało na łączność pomiędzy pierwszym piętrem a piwnicą. W późniejszych latach Meucci udoskonalił wynalazek i nazwał go teletrofono. W 1860 roku zdecydował się nawet pokazać go światu i opublikować na jego temat artykuł w nowojorskiej gazecie. Niestety ze względu na brak funduszy (koszt opatentowania w tamtych czasach wynosił aż 250 dolarów), Meucci nie zdołał zarejestrować swojego wynalazku.

To właśnie ze względu na ważność patentu powszechnie uznaje się Alexandra Grahama Bella za wynalazcę telefonu, nie zaś włoskiego konstruktora.

  • 2 999 zł
  • 2 799 zł
  • 4 299 zł
  • 629 zł
  • 699 zł

Kiedy powstały pierwsze telefony komórkowe?

Telefon stacjonarny z tarczą

Znacznie bliższe nam od wynalazków Bella, Gray’a i Meucciego są komórki. Pierwsze telefony komórkowe pojawiły się już w latach 60. XX wieku. Prototyp skonstruowany przez firmę Ericsson ważył aż 40 kilogramów i był warty tyle, co samochód, a dziś można by pomylić go z walizką.

Pierwszy telefon komórkowy został wypuszczony na rynek przez Motorolę. DynaTAC był znacznie poręczniejszym urządzeniem od szwedzkiego prototypu, mimo iż ważył 2 kilogramy i był wielkości cegły. Na ulepszoną wersję i dostępną w sprzedaży trzeba było jednak czekać aż 10 lat. W 1983 roku Motorola zaprezentowała poprawioną odsłonę DynaTAC, kosztującą 4 tysiące dolarów. Co ciekawe, bateria pozwalała wyłącznie na 30 minut rozmowy, a czas czuwania wynosił raptem 8 godzin! Mimo takich ograniczeń, chętnych na pierwszy telefon komórkowy było sporo. W ciągu roku sprzedano 12 tysięcy sztuk. Z Motoroli DynaTAC korzystał sam Michael Douglas grający Gordona Gekko w filmie Wall Street z 1987 roku.

Pierwsze telefony komórkowe nie oferowały wszystkiego na starcie, tak jak teraz. Pierwszy telefon z grą wąż pojawił się dopiero w Nokii 6110 w 1997 roku, wymienne obudowy nadeszły rok później wraz z Nokią 5110, a w 1998 roku w cenie 4 tysięcy złotych pojawiła się Nokia 8810, która była pierwszym modelem bez antenki.

Kiedy pojawił się pierwszy telefon dotykowy?

Niedługo trzeba było czekać na pierwszy telefon dotykowy. W 1992 roku firma IBM zaprezentowała urządzenie o nazwie Simon, który wprowadził na rynek prawdziwą innowację. Simon potrafił nie tylko dzwonić i odbierać połączenia, ale miał także wbudowany kalendarz, gry i obsługiwał pocztę elektroniczną. Oferował również notatnik, książkę adresową i kalkulator. Simona obsługiwało się rysikiem, podobnie jak dzisiejszego Samsung Galaxy Note 10.

Pierwszego telefonu komórkowego nie nazywano jeszcze smartfonem, lecz palmofonem. Z biegiem lat dodawano nowych funkcji i możliwości, takich jak aparat fotograficzny, przeglądarka internetowa, dyktafon, obsługa programów biurowych czy GPS.

Telefony i smartfony ewoluują bardzo szybko. Bez wątpienia jednak największa rewolucja odbyła się w roku 2007, kiedy to Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a, którego najmłodszymi braćmi są obecnie modele iPhone 11, iPhone 11 Pro oraz iPhone 11 Pro MAX.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów