Pierwszy telefon komórkowy - jak funkcjonował i jak wyglądał?

Autor: Grzegorz

Wynalazcą pierwszego telefonu komórkowego był Amerykanin Martin Cooper. Wizualną inspiracją do powstania prototypu miał być komunikator kapitana Kirka ze Star Treka. Jak w rzeczywistości wyglądał? Czy bardzo różnił się od współczesnych telefonów komórkowych? Sprawdźmy to!

Stare telefony komórkowe ustawione w rzędzie pod ścianą.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. kiedy powstał pierwszy telefon komórkowy;
  2. jak wyglądał pierwszy telefon komórkowy;
  3. jakie funkcje posiadał pierwszy telefon komórkowy.

Pierwszy telefon komórkowy – początki

Stary telefon komórkowy sfotografowany z trzech różnych perspektyw

Pierwsze telefony komórkowe trafiły w ręce klientów dopiero w 1983 roku, ale historia przenośnych telefonów sięga lat 50. XX wieku. Za takie uważa się montowane w drogich limuzynach urządzenia umożliwiające rozmowy za pośrednictwem specjalnych kanałów. Sam telefon samochodowy ważył blisko 36 kilogramów, a jego praca była możliwa tylko wtedy, gdy silnik samochodu był włączony. Technologię pozwalającą na rozmowy pomiędzy użytkownikami tak wyposażonych aut opracowała Motorola, współpracując przy tym z firmą Bell System. To również Motorola stworzyła najstarszy telefon komórkowy, a bezpośrednim wynalazcą prototypu był dr Martin Cooper.

Jak wyglądał pierwszy telefon komórkowy?

Pierwszy telefon komórkowy zaprezentowano 3 września 1973 roku w Nowym Jorku. Jego pełna nazwa brzmiała Motorola DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage) model 8000x. Osobą, która miała przedstawić światu to innowacyjne urządzenie był Martin Cooper, pionier całego przemysłu komunikacyjnego oraz wieloletni współpracownik Motoroli. Najważniejszym założeniem, jakie wtedy poczyniono, a które obecne jest w branży komórkowej do dziś, to przypisanie numeru komórkowego nie do miejsca, a do osoby. Częścią prezentacji było wykonanie pierwszego połączenia z telefonu komórkowego. Rozmowę przeprowadził Cooper, ucinając sobie krótką pogawędkę z Joelem Engelem, pracownikiem Bell Labs, z którym rywalizował w nieoficjalnym wyścigu wynalazców pierwszego telefonu komórkowego.

Jak wyglądał pierwszy telefon komórkowy? Biorąc pod uwagę obecne standardy – nie za ciekawie, ale wtedy był urządzeniem innowacyjnym, a jego wygląd miał znaczenie drugorzędne. Pieszczotliwe nazywano go telefonem-cegłą albo telefonem-butem, co może dawać pewne wyobrażenie o jego wyglądzie. Posiadał on kremową prostokątną obudowę, trudną do uchwycenia w dłoni. W dolnej części znajdował się dodatkowo wystający z korpusu mikrofon, a u góry dość długa antena. Ze zdjęć, jakie zostały wykonane na prezentacji, wynika, że klawiatura była podłużna i dwurzędowa. Różne źródła podają różną wagę, ale waha się ona pomiędzy 900 gramami a 2 kilogramami, zaś długość wynosiła około 25 centymetrów. Nie było więc to urządzenie poręczne i dalekie w wyglądzie od inspiracji, którą miał być komunikator kapitana Kirka ze Star Treka.

  • 5 399 zł
  • 5 999 zł
  • 108,99 zł
  • 199,99 zł
  • 1 299 zł

Jak funkcjonował pierwszy telefon komórkowy?

Dwie dłonie trzymające słuchawki telefoniczne, połączone kreską, która układa się w żarówkę, symbolizującą wpadnięcie na pomysł

Od daty premiery musiało upłynąć aż dziesięć lat zanim Federalny Urząd Łączności USA wyraził zgodę na sprzedaż pierwszych telefonów komórkowych. 21 sierpnia 1983 roku przed sklepem Motoroli ustawiła się długa kolejka chętnych do zakupu, pomimo tego, że wtedy z telefonu komórkowego można było dzwonić wyłącznie w ścisłym centrum Chicago. Pierwszy telefon komórkowy kosztował 3 995 dolarów – uwzględniając inflację i przeliczając to na polski złoty, byłoby to obecnie oszałamiające 35 tysięcy! Wraz z początkiem roku 1984 Motorola przedstawiła wyniki sprzedaży DynaTAC, z których wynikało, że urządzenie zakupiło 12 tysięcy osób.

Przejdźmy jednak wreszcie do tego, jak funkcjonował pierwszy telefon komórkowy oraz jakie były jego parametry. System łączności pomiędzy urządzeniami oparty był na systemie analogowej telefonii komórkowej pierwszej generacji. Ciekawostką jest, że system ten, choć powstał w latach 80., przestał całkowicie funkcjonować stosunkowo niedawno. Co do danych dotyczących specyfikacji, wyglądało to następująco. Pierwsze telefony komórkowe posiadały baterię umożliwiającą rozmowę przez 20–30 minut, czas czuwania urządzenia wynosił 8 godzin, a ładowania około 10. Dostępnymi funkcjami były: książka telefoniczna, umożliwiająca zapis 30 pozycji oraz możliwość mówienia, słuchania i wybierania numeru.

Pierwszy telefon komórkowy na świecie – co powstało po nim?

Zanim powstały znane nam obecnie smartfony, minęło wiele lat, spędzonych na udoskonalaniu nowych urządzeń, które zaczęły pojawiać się coraz częściej. Walka na rynku rozgrywała się pomiędzy dwoma dużymi graczami – Motorolą oraz Nokią. Już w 1987 roku Nokia wprowadziła na rynek konkurencyjny Mobira Cityman, ważący zaledwie 800 gramów. Maksymalny czas rozmowy na jednym naładowaniu wynosił 50 minut, a okres czuwania aż 14 godzin. Obie firmy długo konkurowały ze sobą, a wojnę ostatecznie wygrała Nokia, która w późniejszym czasie ustąpiła obecnie wiodącym markom. Historia branży telekomunikacyjnej jest burzliwa. Wielokrotnie byliśmy świadkami kolejnych wielkich kroków w rozwoju jeszcze nowocześniejszych urządzeń czy sieci transmisji danych, a przyszłość jednoznacznie wskazuje na to, że jeszcze nie raz zostaniemy zaskoczeni.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów