
Odpowiedź na pytanie o to, jaki smartfon wybrać, nie jest prosta. Trzeba wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników: od założonego budżetu, przez najważniejsze dla siebie funkcje, po wygląd i wielkość. Czy wolisz zapłacić nieco więcej za telefon z lepszym aparatem, czy jednak ważniejsze jest, by się zmieścić w założonej kwocie? A może wolisz postawić nie na aparat, a raczej na wytrzymałą baterię? Albo duży, czytelny ekran? Nasz poradnik pomoże ci podjąć decyzję!
iPhone Apple’a czy telefon z Androidem
Oba rozwiązania mają swoich zagorzałych fanów, w Polsce przewagę liczebną mają zwolennicy Androida. Jednak nawet jeśli do nich należysz, warto rozważyć, czy przypadkiem nie przyszła pora na wypróbowanie iPhone’a. W skali świata jest to najpopularniejsza smartfonowa marka, w Polsce też ma największy udział w rynku jako pojedynczy producent.
Zresztą na początku był iPhone! Historia smartfonów zaczęła się właśnie od pierwszego modelu iPhone’a z 2007 r. – z rewolucyjnym wtedy ekranem dotykowym i wbudowaną przeglądarką internetową, opartego na własnym systemie Apple iOS (jest rozwijany do dziś, najnowsza wersja w momencie aktualizacji tego artykułu to iOS 18).
Jeśli postawisz na iPhone’a, najprawdopodobniej wciągnie się ekosystem urządzeń Apple i prędzej czy później dokupisz zegarek Apple Watch, słuchawki AirPods, tablet iPad czy macBooka. To renomowane, jedyne w swoim rodzaju urządzenia, cieszące się zasłużonym uznaniem i bardzo sprawnie ze sobą współpracujące. Oferują wiele dobrze przemyślanych rozwiązań. Nie należą do tanich, ale można postawić na zakup modelu nie najnowszego, ale nieco starszego i dzięki temu tańszego, a również bardzo dobrego.
Jeśli chcesz kupić iPhone’a, zapoznaj się z naszym rankingiem iPhone’ów.
W Polsce przewagę ilościową mają jednak przeróżne telefony z Androidem, systemem rozwijanym przez markę Google. Wśród nich najchętniej kupowane są smartfony Samsunga (firma z Korei Południowej), a na drugim miejscu – Xiaomi (z Chin; popularne POCO to jedna z marek Xiaomi). Z naszego rankingu telefonów Samsunga dowiesz się, jakie są najlepsze modele tego producenta. Sprawdź też ranking smartfonów Xiaomi, które są najchętniej wybierane i cieszą się najlepszymi opiniami.
Bardzo popularnymi producentami androidów są też Motorola (amerykańska firma kupiona przez chińskie Lenovo), a także realme (firma chińska).
Jeśli stawiasz na smartfona z Androidem, masz bardzo duży wybór: cen, firm, modeli i przeróżnych rozwiązań. Możesz wyszukać sobie tani, ale dobry smartfon albo kupić biznesowy supermodel premium znanego producenta, kosztujący tyle, co najnowszy iPhone w najwyższej wersji, a nawet drożej.
Często też, korzystając z Androida, łatwiej się dopasować do rozwiązań stosowanych w pracy, szkole czy wśród znajomych. iPhone’y są bardzo lubiane i poważane, ale jednak przeróżnych smartfonów z Androidem jest po prostu dużo więcej.
Trzeba zaznaczyć, że każdy producent smartfonów z Androidem modyfikuje wygląd i działanie tego systemu, tworząc autorskie nakładki, by telefony różniły się od innych i sprawnie współpracowały ze słuchawkami czy smartwatchami tej samej marki. Mogą to robić, bo Android wywodzi się z rodziny darmowych, otwartoźródłowych systemów Linux. Dlatego urządzenia z Androidem różnych firm, choć ogólnie działają podobnie, zawsze trochę się różnią wyglądem interfejsu i niektórymi rozwiązaniami.
W informacjach o telefonie podawane są zarówno jego wersja Androida (im wyższa, tym bardziej aktualna; w chwili pisania tego artykułu najnowszy jest Android 15), jak i nazwa oraz wersja nakładki.
A jakie są nakładki systemowe producentów? Na przykład Samsung ma One UI, Xiaomi – w starszych telefonach MIUI, a w nowszych HyperOS, Motorola – My UI, Realme – Realme UI (UI to skrót od ang. user interface, interfejs użytkownika, a OS od operating system, system operacyjny).
Jaki ekran jest najlepszy?
Ekran to najważniejsza część smartfona z punktu widzenia wygody użytkowania. Jego wielkość decyduje też o rozmiarach urządzenia.
Smartfon duży czy mały
Czy lepszy jest większy, czy mniejszy telefon? To zależy od upodobań użytkownika. Są tacy, którzy chcą, żeby telefon swobodnie mieścił się w kieszeni i żeby można go było wygodnie obsługiwać jedną ręką – dlatego wolą modele z mniejszymi ekranami.
A innym bardziej zależy na tym, by komfortowo oglądać filmy, przeglądać internet, w tym media społecznościowe, czytać, pisać, prowadzić wideorozmowy, oglądać zdjęcia znajomych, korzystać z nawigacji… i dlatego rozglądają się za smartfonem z większym ekranem. Takich osób jest więcej, bo coraz więcej atrakcyjnych treści i aktywności jest dostępnych online.
W sprzedaży najwięcej jest modeli dużych, z ekranami o przekątnej powyżej 6,5 cala, a nawet zbliżających się do 7 cali. Jest ciekawa kategoria telefonów rozkładanych – wśród nich znajdziemy modele z ekranami o przekątnej prawie 8 cali.
A jeśli wolimy mały smartfon, to jaki wybrać? Właściwie nie ma nowych modeli popularnych marek z ekranem o przekątnej mniejszej niż 6 cali (powyżej 6 cali jest duży wybór). Chyba że weźmiesz pod uwagę telefony rozkładane – są wśród nich takie, które po złożeniu mają przekątną np. 3,4 cala.
Jakie parametry ekranu są ważne
Rozmiar ekranu to oczywiście nie wszystko. Dla komfortu użytkowania ważne są przede wszystkim jego parametry, takie jak:
- rodzaj wyświetlacza (czyli technologia, w jakiej został wykonany, najczęściej AMOLED lub OLED);
- rozdzielczość;
- częstotliwość odświeżania;
- jasność.
Ekran OLED, AMOLED czy IPS
OLED (Organic Light Emitting Diode) to ogólna technologia, w której diody organiczne emitują światło po przyłożeniu napięcia elektrycznego. Ta samoemisyjność pozwala na indywidualne sterowanie pikselami. Dzięki temu zalety OLED to głęboka czerń, wysoki kontrast, żywe kolory i szerokie kąty widzenia.
Technologia OLED jest stosowana w wielu smartfonach różnych marek, np. w iPhone’ach. Ekrany Super Retina XDR w najnowszych modelach to właśnie OLED. Ciekawostka: „retina” oznacza po łacinie siatkówkę oka (chodzi o to, że obraz na ekranie iPhone’a jest tak realistyczny jak świat widziany bezpośrednio naszymi oczami dzięki siatkówce). A skrót XDR to Extreme Dynamic Range, czyli HDR o wyjątkowej jasności. HDR to zarówno format kodowania obrazu, jak i właściwości ekranu – wysoki kontrast, wysoka jasność (powyżej 540 nitów) i odzwierciedlenie minimum 10-bitowej głębi kolorów. W ten sposób nagrywane i kodowane są filmy na Netfliksie, Amazon Prime Video czy Apple TV. Dlatego warto wziąć pod uwagę, czy producent chwali się HDR-em w specyfikacji ekranu.
AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode) jest podtypem OLED, jego ulepszoną wersją, która dzięki aktywnej matrycy zapewnia lepszą kontrolę nad pikselami, szybszą reakcję i często wyższą jasność. W AMOLED każdy piksel jest podświetlany niezależnie. Dzięki temu czerń jest idealnie czarna (ponieważ piksele mogą być całkowicie wyłączone), a kontrast – bardzo wysoki. Ekrany AMOLED mają takie zalety jak OLED: charakteryzują się żywymi, nasyconymi kolorami i dobrym odwzorowaniem detali, a także dobrymi kątami widzenia. Są stosowane w telefonach z Androidem.
W modelach Samsunga są często stosowane udoskonalone wersje AMOLED:
- Super AMOLED – lepsza widoczność w jasnym świetle słonecznym i bardziej responsywny dotyk;
- AMOLED 2X wyższa częstotliwość odświeżania (np. 120 Hz), co się przekłada na płynniejsze animacje i przewijanie treści.
POLED (Plastic OLED) to wariant technologii OLED, w którym podłoże ekranu jest wykonane z tworzywa sztucznego zamiast szkła. Dzięki temu ekrany POLED mogą być cieńsze, lżejsze i bardziej elastyczne (a więc bardziej odporne na pęknięcia), co ułatwia np. tworzenie zakrzywionych ekranów. Jakość obrazu jest porównywalna do ekranów OLED i AMOLED.
IPS LCD (In-Plane Switching Liquid Crystal Display) to popularna technologia LCD charakteryzująca się dobrymi kątami widzenia, naturalnym odwzorowaniem kolorów i zazwyczaj niższym kosztem produkcji w porównaniu z OLED. Ale ekrany IPS mają też niższy kontrast i mniej wyrazistą czerń niż OLED. Technologia IPS poprawia kąty widzenia i reprodukcję kolorów w porównaniu ze starszymi typami LCD.
TFT LCD (Thin-Film Transistor Liquid Crystal Display) to po prostu ogólna nazwa dla typu matrycy aktywnej stosowanej w wielu ekranach LCD, w tym IPS LCD. (TFT odnosi się do tranzystorów cienkowarstwowych, które sterują każdym pikselem, co pozwala na bardziej precyzyjne i szybsze przełączanie pikseli w porównaniu z masywnymi matrycami LCD. Wiele ekranów LCD w smartfonach wykorzystuje technologię TFT.
Jaką rozdzielczość ekranu wybrać
Im wyższa rozdzielczość, tym więcej pikseli na ekranie, co przekłada się na bardziej szczegółowy i ostrzejszy obraz. Wyższa rozdzielczość zwykle wiąże się też z większą ceną urządzenia. Może też mieć wpływ na wydajność baterii.
Oto jakie rozdzielczości ekranu mamy do wyboru:
- HD (High Definition), np. 1280 × 720 pikseli. Podstawowa ostrość obrazu, wystarczająca do komfortowego przeglądania treści, może być mniej szczegółowa na większych ekranach.
- HD+: nieco wyższa rozdzielczość niż standardowe HD, czyli np. 1600 × 720 pikseli; zapewnia nieco ostrzejszy obraz niż HD;
- Full HD (FHD), np. 1920 × 1080 pikseli, wyraźnie ostrzejszy obraz niż HD i HD+, dobry kompromis między jakością obrazu a zużyciem energii; stosowana w smartfonach ze średniej i wyższej półki;
- QHD (Quad HD) / WQHD (Wide Quad HD), np. 2560 × 1440 pikseli / 3120 × 1440 pikseli; znacznie wyższa szczegółowość i ostrość obrazu niż Full HD (Quad oznacza cztery razy więcej pikseli niż standardowe HD); stosowana we flagowcach;
- UHD (Ultra HD) / 4K, np. 3840 × 2160 pikseli; ekstremalnie wysoka szczegółowość obrazu, jednak przy małych rozmiarach ekranów smartfonów różnica między QHD a UHD może nie być bardzo zauważalna.
Częstotliwość odświeżania ekranu, czyli płynność wyświetlania
Częstotliwość odświeżania ekranu określa, ile razy na sekundę obraz na wyświetlaczu jest odświeżany. Mierzy się ją w hercach (Hz). Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniej postrzegamy ruchome obrazy. Ma to znaczenie nie tylko podczas oglądania filmów czy przeglądania stron internetowych, ale także w wypadku animacji i gier.
Podstawowa częstotliwość odświeżania to 60 Hz. Jest stosowana w tańszych i starszych telefonach. Przy takiej wartości obraz jest wystarczająco płynny dla wielu zastosowań, choćby oglądania wideo na YouTubie czy Netfliksie.
Dziś najwięcej jest jednak smartfonów z częstotliwością odświeżania 90 Hz i 120 Hz. Różnica między 60 Hz a 90 Hz jest zauważalna – animacje są gładsze, przewijanie jest płynniejsze, a ogólne wrażenia z użytkowania są przyjemniejsze. Przeskok do 120 Hz jest jeszcze bardziej widoczny, szczególnie w dynamicznych scenach i szybkich grach.
Warto wiedzieć: wyższa częstotliwość odświeżania zazwyczaj się wiąże z większym zużyciem baterii. Dlatego niektóre smartfony mają adaptacyjną częstotliwość odświeżania, która automatycznie dostosowuje się do wyświetlanej treści (np. obniża się do 60 Hz podczas oglądania statycznych obrazów i podnosi w grach), co pomaga zrównoważyć płynność i oszczędność energii.
Jasność ekranu w smartfonie, czyli widoczność w słońcu
Jasność ekranu (określana w nitach) decyduje o tym, czy i w jaki sposób obraz jest czytelny w jasnym słońcu, na zewnątrz. Im więcej nitów, tym lepszą widoczność zapewnia ekran.
W pomieszczeniach może wystarczać 400 nitów. Jeżeli obsługa telefonu na dworze, w słońcu, nie jest dla ciebie priorytetem, możesz wybrać smartfon o jasności ekranu 600–800 nitów. Jeśli jednak często korzystasz ze smartfona na zewnątrz, szczególnie w słoneczne dni, warto szukać modeli z jasnością maksymalną 1000 nitów i więcej.
Telefony budżetowe często mają jasność w zakresie 400–600 nitów. Średnia półka to zazwyczaj 600–1000 nitów. A flagowce osiągają jasność maksymalną powyżej 1000 nitów, niektóre modele mogą nawet przekraczać 1500–2000 nitów. Tak wysokie wartości gwarantują doskonałą czytelność ekranu nawet w bardzo jasnym słońcu.
Procesor: na jaki warto postawić?
Procesor to serce, a właściwie mózg każdego komputera, smartfon to też komputer – mobilny. Wszystko, co robisz na smartfonie, zależy od procesora, który odpowiada za wykonanie każdej operacji. Z reguły jest tak, że im droższy telefon, tym lepszy procesor. A im lepszy procesor, tym lepsze osiągi i lepsze doświadczenie użytkownika – większe płynność i szybkość działania, większy komfort podczas grania i oglądania filmów 4K. Słabszy procesor to natomiast ryzyko opóźnień w działaniu i zacinania się aplikacji, a także mniejsza wydajność sieci, niezależnie od oferty internetu, z jakiej korzystasz. Wszystko to trzeba mieć w pamięci, wybierając telefon.
Ale tu też musisz brać pod uwagę rzeczywiste potrzeby. Jeżeli nie jesteś mobilnym graczem i nie planujesz używać smartfona bardzo intensywnie, w zaawansowany sposób, prawdopodobnie wystarczy ci procesor ze średniej półki czy nawet tańszy, a więc i tańszy telefon.
Wydajność procesora w telefonach zależy głównie od częstotliwości taktowania oraz liczby rdzeni (ale nie tylko, bo ważne są też architektura i rodzaj rdzeni, pojemność pamięci podręcznej cache czy optymalizacja oprogramowania). Częstotliwość taktowania podawana jest w gigahercach (GHz) i dotyczy liczby operacji wykonywanych przez procesor w czasie jednej sekundy. Procesor z częstotliwością taktowania zegara wynoszącą 1 GHz może przetwarzać 1 mld instrukcji na sekundę. Im wyższa częstotliwość, tym szybciej procesor może przetwarzać informacje.
Obecnie standardem, zwłaszcza w smartfonach ze średniej i wyższej półki, są procesory 8-rdzeniowe. Są również modele z układami z większą liczbą rdzeni, choć są rzadsze. Im więcej rdzeni, tym więcej zadań może wykonywać smartfon w tym samym czasie.
Telefony z Androidem mają zwykle procesor jednej z trzech firm: Qualcomm, Samsung albo MediaTek. Największą renomą cieszy się Qualcomm, a jego najmocniejsze procesory, montowane w najdroższych, flagowych smartfonach, to seria Snapdragon 8 (trzeba też zwracać uwagę na generacje). Średnia półka to serie Snapdragon 600 i Snapdragon 7. Seria 400 to procesory dla najtańszych smartfonów.
Procesory Samsunga to natomiast serie Exynos. Są najczęściej montowane w telefonach tego producenta. We flagowych modelach Samsung często stosuje również Snapdragony.
MediaTek jest natomiast najbardziej kojarzony z budżetowymi modelami smartfonów, najczęściej chińskich producentów. Ma jednak w ofercie również modele o bardzo dobrej wydajności, nawet gamingowej. Procesory z serii Dimensity konkurują z układami Qualcomma.
A iPhone’y? Są znane z nienagannej wydajności i szybkości i opierają się, oczywiście, na własnych procesorach Apple – Bionic.
Więcej o tym, czym się kierować , rozważając, jaki smartfon wybrać, by był jak najwydajniejszy, dowiesz się z poradnika o procesorach w telefonach.
Pamiętaj też o RAM-ie!
Sprawność działania smartfona zależy jednak nie tylko od procesora, ale też od ilości pamięci operacyjnej, czyli RAM-u (też podobnie jak w wypadku komputera). To RAM odpowiada za przetwarzanie danych, a więc ogólnie za płynność pracy aplikacji i komfort wszystkiego, co robimy za pomocą telefonu. Dostępne w sprzedaży urządzenia mają po 4, 6, 8, 12, nawet 16 GB RAM-u. Im więcej RAM-u, tym lepiej. Jeśli szukasz urządzenia zapewniającego płynne działanie kilku apek naraz, wybierz model, który ma chociaż 8 GB RAM-u, a jeżeli chcesz używać bardziej wymagających aplikacji czy grać, najlepszy będzie smartfon wyposażony w przynajmniej 12 GB pamięci RAM.
Miejsce na dane
Pamięć wbudowana w smartfonie to miejsce, w którym przechowywane są: system operacyjny, zainstalowane aplikacje, zdjęcia, filmy, muzyka i inne pliki użytkownika.
Minimum wygody to 128 GB pamięci wbudowanej, pod warunkiem, że nie planujesz przechowywać na telefonie wielu filmów w wysokiej rozdzielczości czy dużych gier.
Jednak dla większości użytkowników, którzy robią dużo zdjęć i filmów, korzystają z wielu aplikacji (w tym gier) i chcieliby mieć pewien zapas miejsca na przyszłość, 256 GB to rekomendowany standard.
A jeśli nagrywasz filmy w wysokiej rozdzielczości, grasz w rozbudowane gry, przechowujesz duże biblioteki muzyki i zdjęć, warto rozważyć modele z 512 GB lub 1 TB miejsca na dane.
Na marginesie: jeśli lubisz mieć zapas miejsca na dane, warto sprawdzić, czy smartfon, którego zakup rozważasz, obsługuje karty pamięci microSD. Jednak coraz mniej nowych modeli, szczególnie flagowych, oferuje tę opcję.
Dobry aparat w telefonie w telefonie – co jest ważne?
Dziś dla większości użytkowników jednym z ważniejszych zadań telefonu jest.. robienie zdjęć i filmów. Na co zwrócić uwagę, by wybrać telefon z dobrym aparatem?
Megapiksele : więcej nie zawsze znaczy lepiej
Liczba megapikseli określa rozdzielczość zdjęcia, czyli jego szczegółowość. Więcej megapikseli (Mpix) pozwala na większe powiększenia i kadrowanie bez utraty jakości. Dlatego przyjmuje się, że im więcej, tym lepiej, więc producenci zwykle kładą nacisk na te dane. Tylko że nie jest to cała prawda. Zdecydowana większość smartfonów ma dziś rozdzielczość tylnego aparatu między 48 Mpix a 63 Mpix. I jest to całkiem dobra wartość.
Ale to nie wszystko – nie tylko duża liczba megapikseli decyduje o jakości zdjęcia. Pamiętaj, że ważna jest też wielkość sensora (im większy sensor i piksele na nim, tym więcej światła zbierają, co daje lepsze, mniej zaszumione zdjęcia) oraz ogólnie jakość optyki obiektywu.
Przysłona: im niższa liczba, tym lepiej w słabym świetle
Przysłona to otwór w obiektywie, przez który wpada światło na sensor. Oznaczana jest jako f/ z liczbą (np. f/1,8, f/2,2). Im mniejsza ta liczba, tym więcej światła dociera do sensora.
Niższa wartość przysłony (np. f/1,8, f/2,0) oznacza jaśniejszy obiektyw, który lepiej sobie radzi w słabym oświetleniu (np. w pomieszczeniach, wieczorem). Pozwala na robienie jaśniejszych zdjęć z mniejszymi szumami.
Wyższa wartość przysłony (np. f/2,4, f/2,8) to ciemniejszy obiektyw, który będzie się dobrze sprawdzał w dobrym oświetleniu dziennym, ale może mieć problemy w słabszych warunkach.
Liczba i rodzaj obiektywów
Większość smartfonów ma kilka obiektywów, co zwiększa wszechstronność aparatu i możliwości robienia zdjęć. Mogą to być:
- obiektyw główny (szerokokątny): jest najczęściej używany, ma uniwersalny kąt widzenia;
- obiektyw ultraszerokokątny: pozwala uchwycić szerszą perspektywę, przydatny do zdjęć krajobrazów i grupowych;
- teleobiektyw: przybliża odległe obiekty bez dużej utraty jakości (odpowiada za zoom optyczny – lepszy niż cyfrowy, który obniża jakość obrazu);
- obiektyw makro: służy do robienia zdjęć małych obiektów z bliska.
Optyczna stabilizacja obrazu (OIS)
Nie wszystkie smartfony są wyposażone w aparaty z OIS, a jest to przydatna funkcja, szczególnie w obiektywie głównym i teleobiektywie. Kompensuje drgania ręki podczas robienia zdjęć i nagrywania filmów, co pozwala uzyskać ostrzejsze zdjęcia (zwłaszcza w słabym świetle, gdy czas naświetlania jest dłuższy) i stabilniejsze filmy.
Oprogramowanie aparatu i wsparcie AI
Oprogramowanie aparatu ma bardzo duże znaczenie dla jakości zdjęć – ułatwia ich robienie i może w pewnym stopniu rekompensować słabsze warunki oświetleniowe czy nawet gorsze parametry aparatów. Zwróć uwagę np. na: tryb nocny odpowiedzialny za jakość zdjęć w słabym oświetleniu, tryb portretowy i jakość rozmycia tła (bokeh), nagrywanie wideo (jakie są maksymalne rozdzielczość i liczba klatek, czy jest stabilizacja wideo).
Jeśli robienie zdjęć jest dla ciebie ważne, sprawdź nasz ranking telefonów z dobrymi aparatami.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając smartfon: bateria, łączność, wodoodporność
Bateria
Dla wygody korzystania ze smartfona bardzo ważna jest bateria. Telefon powinien wytrzymywać na jednym ładowaniu przynajmniej od rana do wieczora – informacje na ten temat zwykle są dostępne na stronie producenta. Taki, a nawet dłuższy czas pracy (w zależności od sposobu użytkowania telefonu) zapewnia bateria o pojemności powyżej 5000 mAh. Większość smartfonów ma właśnie takie akumulatory. Ogólnie im większa pojemność baterii, tym dłuższy czas pracy urządzenia (chociaż wiele zależy też od optymalizacji urządzenia pod kątem energooszczędności). Przeczytaj ranking telefonów z dobrymi bateriami, by wiedzieć, które modele są pod tym względem najlepsze.
Wygodnie jest też, jeśli telefon można szybko naładować, dlatego warto szukać w opisach informacji na temat obsługi technologii szybkiego ładowania (Fast Charge czy Quick Charge). Przydatna jest również możliwość ładowania indukcyjnego (bezprzewodowego). Była do niedawna kojarzona głównie z droższymi smartfonami, ale zaczyna się pojawiać także w tańszych modelach.
Opcje łączności
Ważne jest, jakie rodzaje łączności obsługuje telefon. Coraz popularniejsze jest na przykład NFC (Near Field Communication) umożliwiające płatności zbliżeniowe. Łączność NFC ma też inne zastosowania, jak szybkie parowanie urządzeń, wymiana niewielkich plików, używanie smartfona jako biletu w komunikacji miejskiej czy inicjalizacja czujnika glikemii. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy telefon obsługuje NFC.
Dobrze jest też sprawdzić standardy Wi-Fi i Bluetooth – warto, by były jak najnowsze, by zapewniały sprawne, szybkie i stabilne połączenia. Jeśli chodzi o Wi-Fi, to w 2024 roku wprowadzono standard Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be). Dobrym wyborem są też urządzenia z Wi-Fi 6E i Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax). W wypadku Bluetooth warto najlepiej będzie postawić na wersje 5.4 lub 5.3 – to najnowsze standardy w momencie aktualizacji tego poradnika.
Pamiętaj też, że oprócz fizycznych kart SIM telefony coraz częściej obsługują wirtualne karty eSIM (cyfrowe karty SIM), które są bardzo wygodne. Są też telefony Dual SIM, które pozwalają korzystać z dwóch numerów telefonu. To może się przydać np. podczas wyjazdów, kiedy chcesz korzystać z usług dwóch operatorów albo gdy masz inny numer do połączeń prywatnych, a inny do służbowych. Telefon Dula SIM może obsługiwać dwie fizyczne karty SIM lub jedną fizyczną, a drugą właśnie eSIM. Przeczytaj nasz poradnik o tym, co to jest Dual SIM i jak działa.
Wodoodporność i pyłoodporność
Ważnym parametrem jest standard odporności określany za pomocą parametru IP. IP (ingress protection) informuje o szczelności obudowy. Pierwsza cyfra po skrócie IP oznacza odporność na pył, a druga – na wodę.
Coraz więcej jest modeli z klasą odporności IP68, a nawet IP69 – to najwyższe klasy odporności spotykane w smartfonach, które nie są przeznaczone do używania w wyjątkowo trudnych warunkach. Oznacza pyłoszczelność i odporność na dłuższe zanurzenie w wodzie na głębokość ustaloną przez producenta, na przykład do 1,5 metra przez 30 minut. W smartfonach często jest też nieco słabsza ochrona IP67, która oznacza pyłoszczelność i odporność na krótsze zanurzenie w wodzie na mniejszą głębokość (na przykład do 1 m). W opisach tańszych modeli można znaleźć IP52 czy IP53 – jest to odporność na pył (ale nie całkowita pyłoszczelność) i na słabsze czy mocniejsze zachlapanie.
Jak wybrać telefon
Oto, co trzeba przemyśleć i sprawdzić, wybierając nowy smartfon:
- iPhone czy smartfon z Androidem;
- kwota przeznaczona na zakup;
- parametry ekranu (rozdzielczość, częstotliwość odświeżania, technologia, w jakiej jest wykonany);
- rodzaj procesora;
- ilość RAM-u;
- miejsce na dane;
- aparat fotograficzny (liczba megapikseli, wartości przysłony, obiektywy, zoom optyczny, optyczna stabilizacja obrazu, tryby nocny czy portretowy);
- pojemność baterii i długość pracy na jednym ładowaniu oraz szybkość i rodzaj ładowania;
- rodzaje łączności (NFC, standand Wi-Fi i Bluetooth);
- stopień odporności na wodę i kurz (IP).