Co to jest NFC w telefonie i do czego można je wykorzystać?

Autor: Piotr

Co to jest NFC w telefonie, wie niewielu użytkowników smartfonów. Wielu natomiast z chęcią korzysta m.in. z płatności telefonem, którą umożliwia właśnie ta technologia. Dzięki NFC możliwe jest bowiem błyskawiczne sparowanie urządzeń i przesył małej ilości danych.

Mężczyzna płaci w restauracji telefonem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest NFC w telefonie;
  2. do czego wykorzystuje się tę technologię;
  3. czy NFC w smartfonie jest bezpieczne;
  4. w jakich modelach telefonów stosuje się NFC.

Co to jest NFC w telefonie?

Ktoś płaci za bilet telefonem

NFC w telefonie to nic innego jak technologia radiowa umożliwiająca komunikację między urządzeniami znajdującymi się w odległości nie większej niż 20 cm (ang. Near Field Communication). Polega ona na szybkim sparowaniu dwóch urządzeń. W uproszeniu, NFC w telefonie to technologia radiowa umożliwiająca szybką wymianę plików (różnego typu) między urządzeniami mobilnymi. W odróżnieniu od Bluetooth, NFC opiera się na indukcji magnetycznej, dzięki czemu pozwala na komunikację nie tylko między dwoma aktywnymi urządzeniami. Nie muszą to być także dwa smartfony. Może to być na przykład smartfon i terminal płatniczy. Jedno z nich (np. czytnik biletów elektronicznych) może być pasywne, a komunikacja i tak się odbędzie. To sprawia, że NFC jest technologią bardziej wszechstronną niż Bluetooth i umożliwiającą większą liczbę funkcjonalności telefonu. Funkcja NFC w telefonie pozwala między innymi na dokonywanie płatności zbliżeniowych. Rozwiązanie to nie jest możliwe przy zastosowaniu bardziej rozpowszechnionej metody komunikacji, jaką jest Bluetooth. Ponadto, smartfon z NFC może przesłać na drugi telefon dowolny plik.

Do czego służy NFC w telefonie?

Smartfon z NFC ma kilka dodatkowych funkcjonalności, które trudno byłoby uzyskać bez tej technologii. Przede wszystkim NFC umożliwia płatność telefonem. Dzieje się tak dlatego, że technologia ta współpracuje z wieloma aplikacjami bankowymi, dzięki czemu nie trzeba nosić ze sobą karty płatniczej.

Ponadto NFC w smartfonie pozwala na szeroko pojętą transmisję danych. Tutaj po raz kolejny ujawnia się przewaga tej technologii nad Bluetooth. NFC jest przede wszystkim znacznie szybsze i wygodniejsze. Urządzeń nie trzeba wyszukiwać i parować, dzieje się to właściwie automatycznie. Wystarczy zbliżyć do siebie dwa urządzenia i można wymienić pliki. Warto jednak pamiętać, że NFC w telefonie sprawdza się przy przesyłaniu małych ilości danych. Technologię tę cechuje bowiem niska przepustowość do 848 kbit/s. Rozwiązanie to sprawdza się więc, gdy chcesz przesłać link, odnośnik, kontakt, wizytówkę. Przy przesyłaniu zdjęć, plików muzycznych czy dużych plików tekstowych lepiej skorzystać z innego rozwiązania.

  • 5 399 zł
  • 5 999 zł
  • 108,99 zł
  • 199,99 zł
  • 1 299 zł

Czy NFC w telefonie jest bezpieczne?

Kobieta korzysta z telefonu podczas transakcji online

Płatność telefonem z NFC może u wielu osób wywoływać (i nadal wywołuje) obawy, że dane karty kredytowej mogą w trakcie transakcji zostać przechwycone. Takie ryzyko jednak nie istnieje. Eliminuje je niewielki zasięg działania NFC. 20 cm to maksymalna odległość między urządzeniami biorącymi udział w przesyle danych. Trudno więc wyobrazić sobie, że w trakcie płacenia za pomocą NFC ktoś mógłby zbliżyć się na taką odległość do naszego telefonu z innym urządzeniem. Nieautoryzowane połączenie z Twoim smartfonem przez NFC jest więc właściwie niemożliwe z czysto technicznego punktu widzenia.

Jakie telefony mają NFC?

Moduł NFC wykorzystuje obecnie większość najnowszych modeli telefonów. Apple stosuje technologię NFC od modelu iPhone 6 i 6s i oczywiście znaleźć ją można również w najnowszych iPhone X czy iPhone 11. Mają ją także smartfony innych marek, jak np.: Huawei P30 Pro 6, Xiaomi Mi 9 6, Samsung Galaxy S10+, Xiaomi Redmi Note 7 4.

Większość użytkowników coraz bardziej ceni sobie dokonywanie płatności telefonem, wydaje się więc, że NFC zostanie w smartfonach na dłużej.

Jeżeli jednak nie jesteś pewien, czy Twój telefon ma NFC, możesz sprawdzić to, wchodząc w “Ustawienia” i pozycję “Łączność”. Jeśli urządzenie ma NFC, to możliwość jego włączenia/wyłączenia powinna znajdować się właśnie tam. Szczegółowe informacje o technologiach łączności wykorzystywanych przez telefon można znaleźć w instrukcji użytkownika albo na stronie internetowej producenta smartfona. Większość wydawanych obecnie urządzeń ma włączone NFC w ustawieniach fabrycznych. W polu ustawień dotyczących łączności można także wyłączyć tę funkcję.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów