Xbox czy PlayStation – która konsola jest lepsza?

Autor: Piotr

Co jest lepsze – Xbox czy PlayStation? Którą konsolę wybrać? Co pomoże nam w podjęciu decyzji? Odpowiedź nie jest oczywista, a my postaramy się wyjaśnić dlaczego. Dodatkowo podpowiemy, jakie są zalety każdej z platform i co może przeważyć o naszym wyborze konsoli Xbox One lub PlayStation 4.

Konsola Xbox One X

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. krótkiej historii PlayStation i Xboxa
  2. jakie są zalety każdej z tych konsol
  3. którą konsolę wybrać

PlayStation i Xbox – krótka historia

Chłopak i dziewczyna grają na konsoli

Nie każdy orientuje się w podstawach, więc najlepiej zacząć właśnie od nich. Pierwsza konsola firmy Sony o nazwie PlayStation miała premierę w 1994 roku. Warto wspomnieć, że początkowo firma ta planowała współpracę z Nintendo, co miało zaowocować ich wspólną platformą do gier o nazwie SNES-CD. Ostatecznie jednak Nintendo straciło zainteresowanie współpracą z Sony. Efektem takiego stanu rzeczy było oczywiście to, iż Sony samodzielnie stworzyło i wprowadziło na rynek swoją pierwszą konsolę, a był nią produkt o nazwie PlayStation. Ta platforma do gier cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i dała początek kultowej serii konsol, które nadal dominują na rynku. Aktualna generacja tego sprzętu to PlayStation 4, ale jeszcze w roku 2020 odbędzie się premiera nowej generacji, czyli PlayStation 5.

Podsumowując, mamy do tej pory konsole PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, a niebawem będzie także PlayStation 5. Wypisanie tego ma sens szczególnie wtedy, gdy zechcemy porównać nazewnictwo sprzętu od konkurencyjnej firmy z tej samej branży. Mowa oczywiście o Microsoft oraz konsoli Xbox, która miała swoją premierę w 2001 roku. Platformy z tej rodziny nie mają tak intuicyjnego nazewnictwa, ponieważ najpierw był Xbox, później Xbox 360, a współczesna generacja nosi nazwę Xbox One. Można się w tym łatwo pogubić. Co natomiast z premierą przewidzianą na 2020 rok? Nowa generacja konsol z rodziny Xbox będzie miała nazwę Xbox Series X.

Co jest lepsze – Xbox czy PlayStation?

Kontroler PlayStation 4

W tym artykule zajmiemy się porównaniem zalet konsol współczesnej generacji, czyli Xbox One oraz PlayStation 4. Najpierw trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż nawet w cyklu życiowym tej samej generacji pojawiają się kolejne wersje danej platformy. Mamy zatem PlayStation 4, czyli standardową konsolę w wersji premierowej. Jest też PlayStation 4 Slim, czyli znacznie mniejsza wersja. Na koniec wzmianka o bardziej wydajnym modelu, jakim jest PlayStation 4 Pro. Ten ostatni to najsilniejszy wariant, który zapewni trochę lepsze osiągi w grach (wyższa rozdzielczość, więcej klatek na sekundę).

Podobnie jest w przypadku konsol firmy Microsoft. Aktualna generacja to Xbox One, czyli wersja premierowa. Mamy również Xbox One S, czyli odchudzoną wersję. Na koniec jest też Xbox One X, czyli wariant o największej mocy, dzięki któremu nasze gry będą mogły bez problemu działać w wyższych rozdzielczościach (4K), a także z wyższym oraz bardziej stabilnym parametrem FPS (frames per second), co oznacza klatki na sekundę.

Wyjaśnienie powyższego było niezbędne, ponieważ kupując konsolę tej generacji, musimy wiedzieć, czy zależy nam na najsilniejszej wersji, czy może chcemy trochę mniejszą moc, ale za to za niższą cenę. Tego typu priorytety są kwestią indywidualną. Jeżeli natomiast interesuje nas najwyższa rozdzielczość i najlepsza płynność podczas grania, wtedy na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na modele Xbox One X oraz PlayStation 4 Pro. Zamiast wypisywać szczegółowe parametry techniczne, najlepiej będzie, jeśli wyjaśnimy ogólnie, iż ostatecznie konsola w wersji Xbox One X jest najmocniejsza pod względem sprzętowym. Innymi słowy, wygrywa pojedynek na najsilniejszą platformę, mającą najlepsze osiągi techniczne.

Czy PlayStation 4 Pro wygrywa pojedynek w innej kategorii? Dochodzimy do ciekawej kwestii. Odpowiedź na pytanie, która konsola jest najlepsza, zależy od naszych priorytetów. Bardzo wielu graczy jest zdania, że pomimo tego, iż obiektywnie Xbox One X może być najmocniejszą konsolą tej generacji, to PlayStation 4 ma więcej gier. Rozumie się przez to tzw. tytuły ekskluzywne, czyli takie, w które nie zagramy na konsoli konkurencji. Sony zdecydowanie postarało się o większą liczbę dobrych gier na wyłączność i dla wielu ludzi ma to kluczowe znaczenie przy doborze konsoli.

Co jest lepsze – PS4 czy Xbox One? Odpowiemy pytaniem: a co ma dla nas większe znaczenie? Jeżeli ktoś chce najmocniejszy sprzęt tej generacji i kocha gry z serii Halo, wtedy z pewnością wybierze Xbox One. Jednak w przypadku, kiedy nie przeszkadzają nam trochę słabsze osiągi, a bardzo chcemy zagrać w: Death Stranding, God of War, Spider-Man, Horizon Zero Dawn, Bloodborne, Detroit: Become Human, The Last Guardian, Uncharted 4: A Thief's End, Shadow of the Colossus, Yakuza 6, Until Dawn, inFamous: Second Son, wtedy na pewno zainteresuje nas konsola PlayStation 4.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link