PlayStation Plus – co to jest i jak wykupić abonament?

Agata Siemaszko

Jeśli masz konsolę PlayStation 4 lub PlayStation 5 i chcesz mieć dostęp do dodatkowych gier oraz szeregu ciekawych przywilejów, zapoznaj się z możliwością subskrypcji. W usłudze PS Plus otrzymasz darmowe gry, sieciowy tryb wieloosobowy, ekskluzywne funkcjonalności, rabaty i wiele więcej! Sprawdź, czym jest abonament PlayStation Plus i jak go wykupić.

Zobacz także: Ranking gier PS5, Ranking gier PS4

PlayStation Plus – co to jest?

Abonamenty związane z dostępem do usług internetowych, filmów i seriali stały się codziennością. Nie inaczej jest w przypadku konsol – zieloni subskrybują Xbox Game Pass, czerwoni mają Nintendo Switch Online, a niebiescy – abonament PlayStation Plus. Co to jest? SONY uruchomiło swój program w 2010 r., gdy na wystawach sklepów lśniła trzecia generacja PlayStation. Początkowo usługa wywołała sporo kontrowersji wśród graczy, jednak z czasem japoński producent przekonał do siebie użytkowników.

Polecane gry na ps4
 • 124 zł
 • 99 zł
 • 79 zł
 • 34,99 zł
 • 119 zł
 • 129 zł
 • 239 zł
 • 236,06 zł
 • 299 zł
 • 159 zł

Obecnie liczba osób mających abonament PlayStation przekracza 47 milionów. W czerwcu 2022 r. do Polski zawitało nowe PlayStation Plus, z podziałem na trzy wersje: Essential, Extra i Premium. Dobra wiadomość jest taka, że SONY nie poszatkowało istniejących korzyści między plany – nowy abonament oferuje zupełnie nowe możliwości. Oferta mocno się różni w zależności od wybranej opcji, przyjrzyjmy się zatem sprawie bliżej i sprawdźmy nowe PS Plus – co daje i jak działa.

 

Co daje PS Plus w grach wieloosobowych?

Podstawową usługą, którą oferuje każdy plan PlayStation Plus, jest sieciowy tryb wieloosobowy. Bez subskrypcji nie zagramy online ani w gry PvP, ani Co-op. Zakup abonamentu PS Plus jest konieczny do rozgrywki sieciowej. Wyjątkiem są tutaj tylko darmowe tytuły jak Genshin Impact, Rocket League, Apex Legends i Fortnite (posiadacze PS Plus mogą się wyróżnić w grach free-to-play dzięki ekskluzywnym dodatkom dostępnym tylko dla subskrybentów). Warto podkreślić, że usługa dotyczy multiplayera online – „kanapowa” rozgrywka jest dostępna bez abonamentu PS Plus.

Ciekawą funkcją, którą również daje PS Plus, jest Share Play. Jest to wirtualne „przekazanie” pada innej osobie. W ten sposób znajomy może oglądać naszą grę oraz ją przetestować. Niektóre tytuły umożliwiają też wspólną rozgrywkę na jednej kopii gry.

 

Dodatkowe korzyści z abonamentu PlayStation

Może się wydawać, że PS Plus nie ma nic do zaoferowania osobom, które w większości grają w gry jednoosobowe – tymczasem SONY przygotowało potężnego asa w rękawie. Są nim darmowe gry co miesiąc w ramach wszystkich planów. Często są to tytuły z najwyższej półki, warte kilkaset złotych. Co daje PS Plus w ramach tej usługi? Za darmo możemy otrzymać produkcje pokroju Control, Uncharted 4 i God of War. Gry zostają dodane do konta na zawsze i mamy do nich dostęp, dopóki opłacamy abonament PS Plus. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy regularnie powiększać kolekcję gier.

Para grająca na kanapie

Na tym jednak korzyści się nie kończą. Wszyscy użytkownicy PS Plus otrzymują aż 100 GB dodatkowej pamięci w chmurze. Jest to bardzo przydatne, gdy mamy dodatkową konsolę lub kupujemy nową – przygodę możemy kontynuować od ostatniego zapisu gry. Przechowywanie plików w chmurze jest też kluczowe w przypadku awarii sprzętu – mamy wtedy pewność, że odzyskamy save’y gry.

Warto wspomnieć również o specjalnych zniżkach na gry, dodatki, przedsprzedaże gier PS5 i PS4, dostępnych tylko dla opłacających abonament PlayStation. Na graczy ciągle czekają specjalne okazje w PlayStation Store, a co najważniejsze – rabaty mogą się łączyć! W trakcie powracającej promocji Podwójne Rabaty zwykli użytkownicy mogą kupić gry taniej o 30%, tymczasem subskrybenci PS Plus otrzymują aż 60% zniżki!

Powyższe korzyści dotyczą abonamentu PS4, jak i konsoli PS5. Dla posiadaczy sprzętu najnowszej generacji SONY przygotowało dodatkowe bonusy. Subskrybenci dodatkowo otrzymują dostęp do PlayStation Plus Collection. Jest to stała lista znanych i docenianych gier z PS4. Znajdują się tam takie hity, jak: Bloodborne, God of War, The Last of Us Remastered, Batman: Arkham Knight i The Last Guardian. Jest to dobra opcja zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z PlayStation.

Abonament PlayStation: czym się różnią plany?

PlayStation Plus ma trzy plany abonamentowe: Essential, Extra i Premium. Wszystkie wyżej opisane korzyści mieszczą się w każdym z tych planów. Każdy z subskrybentów PS Plus ma dostęp do:

·         trybu wieloosobowego online (PS4 i PS5);
·         Share Play (PS4 i PS5);
·         darmowych gier co miesiąc (PS4 i PS5);
·         dodatkowej zawartości (skórki/uzbrojenie) w grach free-to-play;
·         100 GB pamięci w chmurze (PS4 i PS5);
·         dodatkowych zniżek w PlayStation Store (PS4 i PS5);
·         kolekcji PlayStation Plus (tylko PS5);
·         tipów/podpowiedzi dotyczących gry (tylko PS5).

 

Wymienione usługi znajdziemy w planie Essential. Poza tym SONY oferuje również plan Extra i Premium. Jak działa PS Plus Extra? Poza podstawowymi korzyściami otrzymujemy dostęp również do dwóch kolekcji:

·         Ubisoft+ Classics: najbardziej cenione gry Ubisoftu, jak seria Far Cry i Assassin’s Creed. Do końca 2022 r. kolekcja będzie zawierała ponad 50 tytułów;
·         katalog gier: prawie 400 produkcji dostępnych od ręki. W bibliotece znajdziemy zarówno gry AAA, jak i niezależne perełki.

 

Co daje PS Plus Premium? Poza usługami Essential i Extra oferuje trzy dodatkowe korzyści:

·         transmisja strumieniowa w chmurze (wymagana szybkość internetu co najmniej 5 Mb/s);
·         dostęp do wersji próbnych gier;
·         katalog klasyki: duża biblioteka produkcji, które wyszły na poprzednie konsole SONY (PSP, PS2 i PS3).

 

Jak kupić PS Plus: bez karty kredytowej i z portfela?

Po zdecydowaniu się na konkretny plan mamy trzy opcje subskrypcji. Możemy wykupić abonament na miesiąc, trzy miesiące lub na cały rok. Im dłuższy okres, tym korzystniejsza cena. Plany Extra oraz Premium oferują darmowy 7-dniowy okres próbny.

Gdzie i jak kupić PS Plus? Za abonament możemy zapłacić bezpośrednio z poziomu konsoli lub przeglądarki, wchodząc na stronę PlayStation Store. Często jednak lepszą opcją jest zakup kodu aktywacyjnego u oficjalnego sprzedawcy, ponieważ możemy kupić PS Plus bez karty kredytowej. Na Euro.com.pl dostępny jest bogaty wybór sposobów płatności: BLIK, przelew, Google Pay, Apple Pay, gotówka przy odbiorze itp. W ten sposób kupujemy nie usługę, ale środki w portfelu, którymi później można swobodnie dysponować. Przy okazji jest to również świetny prezent dla innego gracza. 

 • 510 zł
 • 30 zł
 • 70 zł
 • 15 zł
 • 340 zł
 • 100 zł
 • 36 zł
 • 165 zł
 • 170 zł
 • 25 zł

Jak wpisać kod na PlayStation Plus? W konsoli PS4 i przeglądarce wystarczy wejść na PlayStation Store i kliknąć „Wykorzystaj kody”. W przypadku konsoli PS5 trzeba przejść do Ustawień > Użytkownicy i konta > Wybierz konto > Płatności i subskrypcje > Wykorzystaj kody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!