Jak wybrać i czym się różnią słuchawki wygłuszające dla dzieci i dorosłych

Autor: Ola

Słuchawki wygłuszające dla dzieci i dorosłych sprawdzą się w różnych okolicznościach, np. podczas imprez muzycznych, meczów lub w podróży. W sprzedaży dostępne są słuchawki wygłuszające aktywne i pasywne, które różnią się zdolnością tłumienia dźwięków.

Młoda dziewczyna z założonymi słuchawkami w mieście

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Kiedy słuchawki wygłuszające dla dzieci będą przydatne.
  2. Czym się różnią słuchawki wygłuszające aktywne i pasywne.
  3. O słuchawkach wygłuszających dousznych i nausznych.
  4. O dodatkowych funkcjach słuchawek wygłuszających.

Słuchawki wygłuszające dla dzieci – kiedy będą przydatne?

Mężczyzna na spotkaniu biznesowym z założonymi słuchawkami

Słuchawki wygłuszające dla dzieci przydadzą się podczas imprez muzycznych: głośnego koncertu, sylwestra w domu lub na przyjęciu weselnym, na którym oprawę muzyczną zapewnia orkiestra na żywo. Będą chronić wrażliwy słuch maluchów przed uszkodzeniami i wytłumią głośną muzykę. Słuchawki wygłuszające dla niemowląt mogą okazać się niezbędne, gdy sąsiad zza ściany rozpocznie remont i dźwięk wiertarki będzie nam towarzyszył od świtu do zmierzchu oraz na pokazach lotniczych lub meczu. Wygłuszające słuchawki posłużą też dorosłym, np. w trakcie lotu samolotem lub podróży pociągiem. Będą redukować szumy i poprawią komfort jazdy. Dzięki nim łatwiej się skoncentrujemy i skupimy myśli. Słuchawki wygłuszające do spania będą tłumić rozmowy innych pasażerów i dźwięki wydawane przez silnik maszyny. Ich zaletą jest także możliwość słuchania muzyki, która nie będzie niczym zakłócona. Słuchawki wygłuszające hałas są także niezbędne muzykom. Odciążają ich słuch i pozwalają zredukować poziom dźwięków wydawanych przez instrument.

PORADA EKSPERTA

Planując zakup słuchawek wygłuszających, warto wybierać modele wzbogacone o Adaptive Sound Control. Jest to rozwiązanie technologiczne, dzięki któremu słuchawki automatycznie rozpoznają rodzaj aktywności użytkownika. System ten pozwala na dopasowanie głośności dźwięków, które dobiegają z otoczenia, zależnie od tego, czy jesteśmy np. na spacerze w parku, czy też czekamy na autobus na przystanku. Użytkownik ma też możliwość manualnej konfiguracji ustawień.

Polecane słuchawki
  • 319 zł
  • 279 zł
  • 599 zł
  • 369 zł
  • 119 zł

Słuchawki wygłuszające aktywne i pasywne – czym się różnią?

Na rynku dostępne są słuchawki wygłuszające aktywne i pasywne. Pierwsze wyróżnia aktywna redukcja szumów (ANC – Active Noise Cancellation), która bazuje na zjawisku interferencji fal dźwiękowych. Tego typu słuchawki poprawiają jakość i komfort odsłuchiwania plików muzycznych, nawet w hałaśliwym otoczeniu. System aktywnej redukcji szumów wygłasza dźwięki o niskiej częstotliwości, takie jak np. hałas silników. Dzięki niej swobodnie i bez zakłóceń możemy słuchać nawet cichej muzyki. Są to skuteczne modele słuchawek, które sprawdzają się nawet w warunkach wysokiego hałasu. Słuchawki wygłuszające pasywne mają znacznie prostszą budowę. Są skonstruowane z materiału pochłaniajacego dźwięki, np. specjalnej pianki. Wybór takich słuchawek to rozwiązanie dla osób, które nie poszukują ekstremalnej skuteczności. Zdolność tłumienia dźwięków przez ten typ słuchawek jest ograniczona do około 20 dB.

Słuchawki wygłuszające douszne i nauszne

Mężczyzna leżący na sofie z założonymi słuchawkami

Zależnie od przeznaczenia, mamy do wyboru słuchawki nauszne, np. Marshall Major III Bluetooth i douszne. Pierwsze są znacznie większe i cięższe, posiadają pałąk na głowę i zakrywają całe ucho. Słuchawki douszne mają kompaktowy rozmiar. Są łatwiejsze do przechowywania i przewożenia, i wkładamy je do małżowiny usznej. Mogą być bezprzewodowe, jak np. Huawei FreeBuds Lite, co znacznie ułatwi ich użytkowanie. W przypadku tego typu słuchawek należy odpowiednio dopasować je do kształtu ucha (większość dostępna jest w rozmiarach: S, M, L), aby dobrze pełniły swoją funkcję. Słuchawki douszne będą dobrym rozwiązaniem, jeżeli potrzebne nam są słuchawki wygłuszające do spania i słuchania muzyki w podróży.

Dodatkowe funkcje słuchawek wygłuszających

Producenci oferują nam coraz więcej słuchawek, które zostały wzbogacone o dodatkowe elementy poprawiające wygodę użytkowania. Przykładem jest model Sony WH-1000XM3, wyposażony w przycisk szybkiego przełączania. Wystarczy dotknąć obudowy słuchawek, aby zmniejszyć głośność plików muzycznych i swobodnie rozmawiać z osobą obok nas. Popularne są także słuchawki wygłuszające z mikrofonem, jak np. Sony WF-1000XM3. Wbudowany mikrofon przechwyca głos i przesyła go do smartfona, co umożliwia odbieranie połączeń telefonicznych i prowadzenie rozmów bez zdejmowania słuchawek z głowy. Niektóre słuchawki posiadają też etui z funkcją ładowania, dzięki czemu przez dłuższy czas są w gotowości do użytku. Tego typu modelem jest Sennheiser Momentum True Wireless.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link