Słuchawki wygłuszające dla dzieci i dorosłych – jakie wybrać?

Aleksandra Burska

Słuchawki wygłuszające pozwalają ograniczyć lub całkiem wyciszyć drażniące i utrudniające skupienie dźwięki z otoczenia. Urządzenia tego rodzaju chronią słuch nie tylko podczas głośnych imprez muzycznych lub na budowie, ale również w pracy biurowej i podczas nauki. Dobrze sprawdzają się też jako narzędzie wspomagające funkcjonowanie osób z nadwrażliwością słuchową i mających problemy z koncentracją. Dowiedz się, jak dobrać odpowiednie słuchawki wygłuszające hałas.

Zobacz także: Ranking nausznych słuchawek bezprzewodowych


Słuchawki wygłuszające – jak to działa?

Słuchawki wygłuszające (ochronniki słuchu, nauszniki, słuchawki przeciwhałasowe) mają za zadanie chronić narząd słuchu poprzez ograniczanie dostępu dźwięków z zewnątrz. Skuteczność słuchawek wygłuszających określana jest za pomocą współczynnika SNR – Single Number Rating – liczby określającej moc tłumienia decybeli. Oznacza to, że słuchawki wygłuszające hałas obniżają natężenie dźwięku o konkretną wartość SNR, zwykle jest to około 30 dB.

Słuchawki wygłuszające pasywne i aktywne

Wyróżniamy dwa rodzaje słuchawek wygłuszających – aktywne oraz pasywne. Działanie słuchawek aktywnych polega na wykorzystaniu układów elektronicznych dobierających moc tłumienia decybeli w zależności od natężenia hałasu z zewnątrz oraz filtrujących docierające do użytkownika dźwięki. Aktywne ochronniki słuchu wysokiej klasy, zwłaszcza te stosowane w strzelectwie oraz lotnictwie, mają bardzo wysoki współczynnik SNR, a ich podzespoły są wyjątkowo czułe na nagłe, bardzo głośne dźwięki.

Tańsze, w zupełności wystarczające do codziennego użytku słuchawki wygłuszające pasywne ograniczają dobieganie szumów i hałasów dzięki specjalnej konstrukcji izolującej. Znaczenie ma też rodzaj materiałów, z których są wykonane słuchawki pasywne. W słuchawkach tego typu stosowane są dźwiękoszczelne pianki absorbujące, fizycznie odcinające ucho od fal dźwiękowych. Nauszniki wygłuszające pasywne to najprostsza, dobrze działająca forma zabezpieczenia słuchu, którą warto mieć w zanadrzu na wszelkie okazje wymagające ochrony przed nieprzyjemnymi, zbyt głośnymi dźwiękami.


Jak wybrać słuchawki wygłuszające?

Rodzaj słuchawek wygłuszających warto dobrać do potrzeb użytkownika i jego stylu życia, zwracając szczególną uwagę na to, gdzie najczęściej będą używane. Jeśli mają po prostu jednostajnie zmniejszać poziom hałasu docierającego do uszu, w zupełności wystarczy prosty model pasywny.

Jeżeli słuchawki wygłuszające mają służyć do bardziej zaawansowanych aktywności – pracy w hałasie, w której jednocześnie musimy słyszeć zwracających się do nas ludzi, nauki w miejscu publicznym lub poruszania się po ulicy – wówczas najlepiej zdecydować się na model aktywny.

Niezależnie od rodzaju, jaki wybierzemy, warto mieć na uwadze to, że słuchawki wygłuszające do pracy i nauki mogą być użytkowane przez wiele godzin dziennie. W związku z tym niezbędne jest to, by były one wygodne, lekkie i dobrze dobrane do wielkości głowy noszącego. Miękki, regulowany pałąk zwiększy wygodę użytkowania. Warto zwrócić uwagę na to, by słuchawki były wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów. Pozwoli to uniknąć odparzeń i przegrzania delikatnej skóry ucha. Pamiętajmy, że słuchawki wygłuszające zakrywają ucho w całości.

 

Polecane słuchawki
  • 79,99 zł
  • 79,99 zł
  • 99,99 zł
  • 86,09 zł

Słuchawki wygłuszające dla dzieci często mają atrakcyjne kolory i przyjemny dla oka design, dzięki czemu stają się oryginalnym gadżetem, który maluch chętnie założy podczas szkolnej przerwy lub uczestnicząc w koncertach z całą rodziną, co jest coraz popularniejszym zjawiskiem na festiwalach i imprezach muzycznych. Coraz więcej rodziców decyduje się na sprawienie swoim pociechom wygłuszających hałas nauszników lub aktywnych słuchawek. Uszkodzenia słuchu są nieodwracalne, a zadbanie o to, by ich uniknąć, to świadoma troska o przyszłość dziecka, a także jego komfort na co dzień.


Słuchawki wygłuszające hałas – dla kogo?

Konieczność ochrony słuchu podczas pracy w hałasie jest oczywista. Praca na budowie lub w fabryce, wiercenie – od razu przywodzą na myśl widok człowieka w słuchawkach ochronnych. Słuchawki wygłuszające mają za zadanie zabezpieczyć delikatny narząd słuchu przed negatywnym wpływem bardzo głośnych dźwięków.

Natężenie dźwięku uznawane przez Światową Organizację Zdrowia za bezpieczne dla słuchu to zaledwie 50 dB. Dźwięki powyżej 55 dB już drażnią słuch. Tymczasem sprzęty takie jak odkurzacz lub inne urządzenia AGD wyposażone w silniki podczas pracy osiągają nawet powyżej 70 dB. Co ciekawe – tyle, ile średni poziom natężenia dźwięku w biurach typu open space. Hałas na szkolnym korytarzu podczas przerwy może osiągnąć 80 dB, czyli tyle samo, co odgłos wjazdu pociągu na stację.

Długotrwałe przebywanie w hałasie powyżej 75 dB ma negatywny wpływ nie tylko na zmysł słuchu, ale również na nasze samopoczucie i zdolności poznawcze. Od 85 dB wzwyż dźwięki są już uznawane za szkodliwy hałas. Dźwięk o natężeniu powyżej 120 dB może zaś nawet w krótkiej chwili uszkodzić narząd słuchu.  

Częste narażenie na wysokie natężenie dźwięków, nie tylko tych w oczywisty sposób głośnych, jak na przykład wiercenie lub głośna muzyka na koncertach, ale również na szum dużego miasta, może osłabiać zmysł słuchu oraz powodować zmęczenie i podenerwowanie. Hałas często też utrudnia codzienne funkcjonowanie osobom w spektrum autyzmu i ADHD oraz z nadwrażliwością słuchową, dla których jest szczególnie uciążliwy.

słuchawki wygłuszające

Słuchawki wygłuszające dla dzieci i dorosłych nie tylko fizycznie chronią narząd słuchu, ale również umożliwiają „schowanie się” przed przytłaczającymi szumem i hałasem. Dzięki temu łatwiej jest w dowolnym miejscu komfortowo uczyć się, bawić i wypoczywać. Słuchawki wygłuszające dla dorosłych to dobre rozwiązanie do stosowania co dzień, gdziekolwiek odczujemy taką potrzebę. W domu, w kawiarni, a także w pracy, jeśli jej rodzaj umożliwia założenie słuchawek i częściowe wyciszenie otoczenia. Słuchawki wygłuszające do pracy ułatwiają koncentrację nad treściami lub danymi, izolując od rozpraszających rozmów współpracowników, dźwięku telefonów i urządzeń biurowych. Słuchawki wygłuszające nadają się również do spania, umożliwiając wypoczynek nawet w niesprzyjających warunkach, na przykład w podróży lub po nocnym dyżurze, kiedy sąsiad akurat zaczął remont za ścianą.

Słuchawki wygłuszające to świetne narzędzie, bez którego trudno jest się obyć również muzykom, zwłaszcza perkusistom. Perkusja akustyczna to naprawdę głośny instrument. Podczas wielogodzinnych ćwiczeń może bardzo zmęczyć słuch. Słuchawki wygłuszające ochronią uszy, a nawet odtworzą metronom lub utwór muzyczny, jeśli będą wyposażone w możliwość połączenia z telefonem lub innym źródłem plików dźwiękowych. Bardziej zaawansowane słuchawki wygłuszające mogą bowiem służyć również do słuchania muzyki.

 

Polecane słuchawki
  • 1 129 zł
  • 1 069 zł
  • 455 zł
  • 449 zł
  • 369 zł
  • 229 zł
  • 2 599 zł
  • 869 zł
  • 1 099 zł
  • 269 zł


Słuchawki z ANC a słuchawki wygłuszające

Jeśli zależy nam na możliwości słuchania muzyki i jednoczesnym odcięciu się od szumów z zewnątrz, najlepiej się zdecydować na słuchawki nauszne lub douszne z systemem ANC, czyli aktywną redukcją szumów (active noise cancelling). Wybór takich słuchawek jest dużo większy niż wygłuszających, a ich działanie – dość podobne. Z tą jednak różnicą, że głównym zadaniem słuchawek z ANC nie jest wygłuszanie bodźców, a odtwarzanie dźwięku w możliwie najczystszej formie. Najlepsze modele słuchawek bezprzewodowych nausznych z ANC są naszpikowane technologią, a przez to – znacznie droższe od słuchawek wygłuszających, wymagają również ładowania akumulatora, a najlepiej – i zgodnie z przeznaczeniem –działają uruchomione i odtwarzające dźwięk.

Słuchawki z ANC różnią się od wygłuszających również tym, że ich działanie nie jest mierzone za pomocą współczynnika SNR, charakterystycznego dla tych drugich. Słuchawki z ANC to słuchawki multimedialne, dodatkowo inteligentnie reagujące na dźwięki z zewnątrz w zależności od ich natężenia i emitujące własny szum, który niweluje ten zewnętrzny. Dzięki temu użytkownik słuchawek słyszy wyłącznie to, co z nich płynie, a ANC dba o resztę.

ANC świetnie sprawdza się w przypadku, gdy lecimy samolotem lub słuchamy muzyki w głośnym, pełnym ludzi miejscu – metrze, kawiarni, na dworcu lub szkolnym korytarzu. Zanurzenie się w miękkiej ciszy, jedynie w towarzystwie ulubionego audiobooka lub utworu, to wspaniałe uczucie.  

ANC ma jednak swoje minusy. Zamknięte słuchawki nauszne, douszne i dokanałowe z ANC pozwalają praktycznie całkowicie wyciszyć bodźce z zewnątrz, co nie będzie odpowiadało każdemu użytkownikowi. Dodatkowo nie zaleca się ich używania podczas przemieszczania się ulicą, biegania, a także jazdy autem lub na rowerze. Tak mocne odcięcie się od otoczenia, mimo wciąż unowocześnianych przez producentów funkcji inteligentnego przełączania trybów w słuchawkach z ANC, niesie za sobą ryzyko nieusłyszenia sygnałów ostrzegawczych jadących aut i rowerów, czyjegoś wołania i innych dźwięków, które warto słyszeć dla własnego bezpieczeństwa.


Dlaczego warto kupić słuchawki wygłuszające?

Słuchawki wygłuszające to niedrogie, sprawne narzędzie wspomagające dbanie o narząd słuchu i układ nerwowy. Słuchawki wygłuszające dla dzieci i dorosłych pozwalają na bezpieczne dla słuchu przebywanie na festiwalach muzycznych, przeprowadzanie remontów a także błyskawiczne odcięcie się od nadmiaru bodźców w zatłoczonych przestrzeniach. Docenią je także muzycy, osoby zajmujące się fotografowaniem i filmowaniem głośnych koncertów i imprez masowych oraz wszyscy ci, którzy stale przebywają w hałasie. Dla osób szczególnie wrażliwych na bodźce słuchawki wygłuszające będą zdecydowanym game changerem. 

Jeśli stajemy przed wyborem pomiędzy słuchawkami wygłuszającymi a multimedialnymi z ANC, warto pomyśleć, czy częściej potrzebujemy niezakłóconego słuchania treści audio, czy zmniejszenia docierającego do uszu hałasu, by łatwiej było nam zebrać myśli.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!