Kupujesz słuchawki do gier? Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę!

Autor: Joanna

Dobre słuchawki do gier muszą spełniać wymagające parametry, dzięki którym gry będą mogły pokazać pełne bogactwo swych możliwości dźwiękowych. Na co zwracać uwagę: na impedancję słuchawek, pasmo przenoszenia, dynamikę, na system dźwięku przestrzennego i to, czy jest wbudowany mikrofon? Które parametry będą dla Ciebie istotne?

Wieloplatformowość słuchawek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie parametry powinny mieć dobre słuchawki do gier,

- co to jest impedancja słuchawek, dynamika i częstotliwość,

- co to znaczy wieloplatformowość słuchawek.

Jakie parametry powinny mieć dobre słuchawki do gier?

Słuchawki do gierSłuchawki do gier powinny przede wszystkim zapewniać dobrą jakość dźwięku, potrzebną do wiernego odwzorowania scen w grze. Jednak dobra jakość dźwięku zależy przede wszystkim od karty dźwiękowej zainstalowanej w komputerze lub konsoli. Można oczywiście podłączyć dodatkową kartę dźwiękową, ale w dobrych słuchawkach jest ona wbudowana, np. słuchawki HyperX Cloud II KHX-HSCP-RDposiadają kartę dźwiękową DSP.
W zakresie parametrów słuchawek musisz zwrócić uwagę na:
  • zdolność do izolowania dźwięków zewnętrznych. To będzie dla Ciebie ważna właściwość, gdy będziesz chciał całkowicie zanurzyć się w grze i odizolować od dźwięków z otoczenia,
  • wysoki komfort użytkowania – jest o tyle ważny, że słuchawki do gier są nałożone przez wiele godzin i powinny gwarantować Ci brak zmęczenia i niekomfortowego ucisku na uszy i głowę,
  • wbudowany mikrofon razem ze słuchawkami jest dużym ułatwieniem dla gracza, ponieważ zapewnia stałą możliwość prowadzenia rozmowy. Przeczytaj więcej o tym, jak podłączyć słuchawki z mikrofonem do komputera,
  • poręczność i trwałość – szczególnie w przypadku słuchawek do gier jest to ważny parametr, gdyż słuchawki są zazwyczaj używane intensywnie.

Co to jest impedancja słuchawek, dynamika i częstotliwość?

Impedancja słuchawek wyrażana jest w omach. Dobre słuchawki do gier posiadają impedancję w okolicach 30 i więcej omów. Wartość ta ma duży wpływ na głośność, a także czystość dźwięku. Im niższa jest wartość oporu, tym mniej mocy potrzeba do zasilenia takich słuchawek i tym głośniej mogą grać na słabszych wzmacniaczach (np. takich w komputerze).

CZY WIESZ, ŻE...

Są słuchawki o impedancji nawet powyżej 300 Ω. Jednak takie modele nie będą nadawały się do gier na komputerach i konsolach, gdyż będą wymagały dodatkowego wzmacniacza. Gdy jednak wyposażysz się we wzmacniacz, to jakość dźwięku z takich słuchawek będzie nieporównywalnie lepsza.

Wygodne słuchawkiDynamika słuchawek wyrażana jest w decybelach i oznacza różnicę w głośności między dźwiękami cichymi i głośnymi. Większe wartości pozwolą słuchawkom na wierniejsze odtworzenie zarówno dźwięków szumu morza, jak i wystrzałów w grze bez konieczności regulowania głośności.
Częstotliwość, czyli pasmo przenoszenia, mówi o tym, jaki zakres częstotliwości obsługują słuchawki. Najczęściej wynosi ono od 20 Hz do 20 000 Hz. Jest to w zasadzie pełny zakres, który może być słyszalny dla ludzkiego ucha. Jednak są słuchawki do gier o większym zakresie, np. Beyerdynamic Custom Game(5-30 000 Hz). W takich przypadkach niektóre dźwięki nie będą co prawda przez Ciebie słyszane, ale da się je „poczuć”. 

Co to znaczy wieloplatformowość słuchawek?

Wieloplatformowość słuchawek do gier oznacza urządzenie, które zostało zaprojektowane, by towarzyszyć Ci zawsze – bez względu na to, z jakiej platformy korzystasz. Komputer, PlayStation, Xbox, inne konsole czy urządzenia mobilne – nie ma problemu z żadnym z tych urządzeń. Przykładami są słuchawki SteelSeries Siberia 840 i SteelSeries Arctis 3.
Sprawdź, jakie słuchawki do gier są dostępne w naszym sklepie.

PORADA EKSPERTA

Czy warto zainwestować w urządzenia, które mają dźwięk dookólny, np. Dolby Digital 7.1? Dźwięk w takich słuchawkach jest na ogół tworzony w sposób sztuczny przez skomasowanie rozchodzących się fal na bardzo małej przestrzeni. W dobrych słuchawkach z tym zadaniem sobie nieźle poradzono, ale w tańszych lepiej skupić się na innych funkcjonalnościach.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link