Jakie kino domowe wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:Czy warto korzystać z kina domowego? Jakie elementy wchodzą w zestaw kina domowego? Jakie parametry odtwarzacza DVD/Blu-Ray są ważne? Jaki amplituner warto wybrać do kina domowego? Jak dobrać głośniki do zestawu kina domowego?
Autor: Joanna

Oglądanie filmów nawet na najwyższej klasy telewizorze nie zapewni najlepszych wrażeń pod względem dźwięku. Bardzo popularne stają się zestawy kina domowego, które umożliwiają całkowitą immersję. Taki efekt uzyskano dzięki efektowi przestrzenności poprzez odpowiednie rozstawienie nagłośnienia po pomieszczeniu. Wybór sprzętu nie jest jednak zbyt łatwy. Należy zwrócić uwagę na kilka parametrów oraz określić budżet, którym dysponujemy. Jaki zestaw kina domowego warto wybrać?

Zobacz także: Jak podłączyć kino domowe do telewizora?
 

Czy warto korzystać z kina domowego?

Obecnie telewizory same w sobie osiągają satysfakcjonującą jakość obrazu oraz dźwięku. Można ją jednak jeszcze ulepszyć. Kino domowe to zestaw, który w dużym stopniu wpływa na brzmienie oraz często także na wrażenia wizualne. Niektóre modele rozszerzają możliwości telewizora poprzez dodawanie odtwarzaczy DVD/Blu-Ray czy też implementowanie modułu Bluetooth, dzięki któremu możemy puszczać muzykę lub wideo prosto ze smartfona lub innego urządzenia mobilnego. Podpowiadamy jakie kino domowe warto kupić.

Najważniejszą funkcjonalnością kina domowego jest możliwość generowania dźwięku przestrzennego. Pozwala to poczuć się jak w centrum akcji, którą oglądamy na ekranie. Warto wiedzieć, że prócz tego odpowiedni zestaw charakteryzuje się naprawdę wysokiej jakości brzmieniem. W ten sposób sprawdzi się też podczas słuchania muzyki. Gracze również znajdą coś dla siebie, ponieważ dobry, przestrzenny dźwięk gwarantuje, że nie przeoczymy odgłosów przeciwnika na wirtualnej arenie.

Kino domowe uzupełnia wystrój wnętrza. Niektóre zestawy zajmują stosunkowo dużo miejsca, co producenci rekompensują na ogół stylowym designem. Głośniki z piękną, drewnianą obudową czy nowoczesne, minimalistyczne konfiguracje wypełnią nasz salon i nadadzą mu specyficznego klimatu. Stworzenie miejsca, w którym możemy cieszyć się wrażeniami znanymi z sali kinowej w domu, nie jest tak trudne, jak się wydaje. Wystarczy wybrać sprzęt, który spełnia wszystkie nasze wymagania co do funkcjonalności oraz wyglądu.

Bardzo rozbudowany zestaw kina domowego
 

Jakie elementy składają się na zestaw kina domowego?

Aby uzyskać odpowiednio wysoką jakość dźwięku oraz cieszyć się efektem przestrzenności, nie wystarczy zaledwie jedno urządzenie. Pełnoprawny zestaw kina domowego składa się z kilku oddzielnych elementów. Więcej podstawowych informacji na temat sprzętu i wskazówek jakie kino domowe wybrać, znajdziemy w artykule: Kino domowe – informacje podstawowe. Wybór modelu zależy w dużej mierze od naszych osobistych wymagań i preferencji.

Co wchodzi w skład kina domowego?

 • Odtwarzacz DVD lub odtwarzacz Blu-Ray – to podstawowy element. Bez niego stworzenie pełnego zestawu kina domowego nie jest możliwe. Odpowiada za odtwarzanie wideo na telewizorze.
 • Amplituner – steruje wszystkimi podłączonymi głośnikami. Jest konieczny, ponieważ inaczej nie możemy uzyskać efektu przestrzenności. Za jego pomocą bez problemu dostosujemy brzmienie do osobistych preferencji.
 • Zestaw głośników – to konieczność. Ich zadaniem jest oczywiście odtwarzanie dźwięku. Poziom rozbudowania zależy tutaj od wybranego modelu kina domowego i osobistych preferencji.
 • Serwer NAS – możemy go zainstalować w zależności od osobistych wymagań. Służy do wygodnego magazynowania różnych plików. Nie jest to jednak wymóg.
 • System strumieniowania wideo – takie rozwiązanie musimy zastosować, jeśli zamierzamy korzystać z kanałów telewizji przez internet.

Powyższe urządzenia to swoista podstawa zestawu, jednak prócz tego należy zakupić odpowiedni telewizor czy projektor do wyświetlania obrazu. Warto pamiętać, że każdy element możemy wybrać samodzielnie wedle uznania. Najczęściej jednak bez odpowiedniej wiedzy lepszą opcją jest skorzystanie z oferty gotowych zestawów, co do których mamy pewność, że będą w pełni kompatybilne oraz zagwarantują odpowiednią jakość audio i wideo.

Nowoczesne minimalistyczne kino domowe
 

Jakie parametry odtwarzacza DVD/Blu-Ray są ważne? Jakie kino domowe kupić?

Jak wiadomo, jest to podstawowy element zestawu kina domowego. Jego zadaniem jest wysłanie sygnału do wszystkich innych sprzętów. Odpowiada więc zarówno za sam obraz, jak i za dźwięk. Warto więc zadbać o to, by urządzenie było wysokiej jakości, ponieważ to serce całego kina domowego. Więcej informacji o odtwarzaczach Blu-Ray znajdziemy w artykule: Jaki odtwarzacz Blu-ray wybrać? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się jakie kino domowe wybrać spośród tych dostępnych na rynku. Najważniejsze jest to, by zadbać o funkcjonalność sprzętu. Powinien oferować wszystkie opcje, których potrzebujemy.

Oczywiście odtwarzacz Blu-Ray będzie znacznie lepszym wyborem niż tradycyjny DVD. Oferuje po prostu obsługę materiałów w znacznie wyższej jakości oraz rozdzielczości. Taki sprzęt powinien zawierać również kilka portów, takich jak USB czy SATA. W ten sposób podłączymy zewnętrzny nośnik pamięci, z którego będziemy mogli odtwarzać muzykę lub filmy. Bardziej zaawansowane modele mają jednak kilka dodatkowych opcji. Dla przykładu nagrywanie obrazu i późniejszy zapis na dysku może okazać się ciekawy, jeśli nie mamy czasu na obejrzenie wydarzenia sportowego czy programu na żywo. Często spotkamy się także z możliwością korzystania z serwisów VOD, takich jak Netflix i Ipla.

Należy zwrócić uwagę na to, czy dany odtwarzacz ma moduł Wi-Fi lub złącze Ethernet. Łączenie się z siecią jest niesamowicie przydatne oraz mocno rozszerza możliwości urządzenia. Warto wybrać taki sprzęt, zwłaszcza jeśli nie mamy telewizora wyposażonego w Smart TV. Będziemy mieli te same możliwości, bez konieczności wymieniania odbiornika.

Bardzo rozbudowany zestaw kina domowego
 

Jaki amplituner warto wybrać do kina domowego?

To urządzenie odgrywa jedną z najważniejszych ról w zestawie kina domowego. Odpowiada stricte za jakość dźwięku oraz możliwość uzyskania efektu przestrzenności. W skrócie – jest to wzmacniacz z odbiornikiem radiowym. Więcej szczegółowych informacji o amplitunerach znajdziemy w artykule: Co to jest amplituner? Nasz poradnik pomoże też odpowiedzieć na pytanie jakie kino domowe najlepiej spełni nasze oczekiwania. Właśnie do tego sprzętu podłączamy wszystkie głośniki, odtwarzacz Blu-Ray/DVD oraz telewizor.

Przy wyborze modelu warto sprawdzić kilka poszczególnych parametrów:

 • Liczba kanałów – ta wartość decyduje o liczbie głośników, które jesteśmy w stanie podłączyć. Obecnie najpopularniejsze są systemy 5.1 oraz 7.1, głównie ze względu na niesamowity i wyraźny efekt przestrzenności. Dostępne są oczywiście zestawy mniej oraz bardziej rozbudowane, wiele zależy tutaj od osobistych preferencji. Pierwsza wartość w liczbie kanałów oznacza głośniki standardowe, druga natomiast – subwoofery. Zasada jest stosunkowo prosta, im bardziej zaawansowany zestaw, tym więcej miejsca i większego budżetu wymaga. Oferuje jednak oczywiście lepszą jakość dźwięku.
 • Moc wyjściowa – ten parametr określa głośność sprzętu. Warto jednak pamiętać, że także głośniki muszą obsługiwać daną wartość. Najlepszym wyborem będzie sprzęt, który oferuje między 100 a 150 W na jeden kanał. Należy wiedzieć, że bardzo często ten parametr podawany jest dla całego zestawu. Dla przykładu 5 × 100 W daje pewność, że 100 W przeznaczono na każdy oddzielny kanał. W ten sposób dźwięk będzie mógł rozkładać się równomiernie na wszystkie głośniki. Moc wyjściowa nie ma zbyt dużego znaczenia, jeśli z kina domowego będziemy korzystać w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu. Wtedy nie potrzebujemy zbyt głośnego dźwięku.
 • Rozmiar – niektóre amplitunery, zwłaszcza te bardziej rozbudowane, potrzebują stosunkowo dużo miejsca. Jeśli nie mamy go zbyt wiele, to warto zwrócić uwagę na dostępne na rynku kompaktowe rozwiązania.
 • Format dźwięku – tutaj zasada jest stosunkowo prosta. Im więcej plików amplituner może obsłużyć, tym lepiej.
Wielofunkcyjne kino domowe na tle szarej ściany
 

Jak dobrać głośniki do zestawu kina domowego?

Ta kwestia jest niesamowicie istotna przy kompletowaniu zestawu. Głośniki w dużej mierze odpowiadają za ostateczną jakość dźwięku oraz brzmienie. Warto zainwestować w sprzęt możliwie najwyższej jakości, ponieważ wtedy wystarczy on do wszystkich zastosowań – spełni zarówno oczekiwania audiofila, jak i osoby, która zamierza korzystać z kina domowego tylko do oglądania filmów. Więcej informacji na ten temat oraz wskazówki jakie kino domowe kupić, znajdziemy w szczegółowym artykule: Jakie głośniki do kina domowego wybrać?

Dobór głośników w dużej mierze zależy od liczby kanałów amplitunera lub wzmacniacza:

 • 5.1 – jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Nie musimy również wydawać na nie zbyt dużo w porównaniu do bardzo rozbudowanych zestawów. Taka konfiguracja składa się z dwóch głośników przednich, jednego środkowego, dwóch tylnych oraz subwoofera. Oczywiście w ten sposób uzyskamy znacznie lepszy efekt niż na tradycyjnych zestawach hi-fi 2.0 czy 2.1. Jeżeli nie chcemy wydać zbyt dużo, możemy również zdecydować się na konfigurację 5.0, która nie ma dodatkowego subwoofera.
 • 7.1 – ten zestaw od poprzednika różni się tym, że dodano dwa głośniki. Zwykle ustawiamy je po lewej i prawej stronie miejsca, z którego zamierzamy oglądać filmy czy słuchać muzyki. Rozwiązanie zapewnia głęboki, realistyczny dźwięk przestrzenny. Taki system jest przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników.
 • 11.2 – jedna z najbardziej rozbudowanych konfiguracji dostępnych na rynku. Tutaj konieczne jest wyposażenie się zarówno w najwyższej jakości sprzęt rozsyłający dźwięk, jak i odpowiednio zaawansowane głośniki. Uzyskujemy jednak niesamowite brzmienie oraz kinowy efekt przestrzenności. Wiąże się to jednak ze znacznie wyższą ceną niż poprzednie rozwiązania.

Prócz ilości kanałów bardzo istotny jest materiał, z którego głośniki są wykonane. Drewno nie tylko wygląda stylowo oraz nadaje charakteru pomieszczeniu, ale i pozwala uzyskać znacznie lepsze brzmienie. Urządzenia stworzone ze sklejki lub plastiku nie są w stanie dorównać temu rozwiązaniu. Wiele jednak zależy od dostępnego budżetu.

Rozmiar głośników jest stosunkowo istotny, nie tylko w kwestii rozstawienia i wielkości pomieszczenia. Wszystkie urządzenia powinny być tej samej wielkości. Jeżeli jest to niemożliwe, to przednie głośniki powinny być największe. Te zasady działają pozytywnie na efekt przestrzenności dźwięku. Sprawiają, że zestaw kina domowego staje się uniwersalny oraz możemy z niego korzystać zarówno do oglądania filmów, jak i do słuchania muzyki.

Rodzina oglądająca film na kinie domowym
 

Ustawienie kina domowego a jakość dźwięku

Bardzo istotne przy zakupie zestawu jest pomieszczenie, w którym ma się on znajdować. Niektóre rozwiązania mogą zajmować naprawdę dużo miejsca, więc warto dostosować sprzęt do wielkości pokoju. Im większa przestrzeń, tym większa moc głośników będzie konieczna. Dźwięk musi po prostu rozkładać się równomiernie oraz powinien być dobrze słyszalny z każdego punktu pomieszczenia. Prócz tego niesamowicie istotne jest rozstawienie zestawu kina domowego. Szczegółowe informacje na ten temat oraz wskazówki jakie kino domowe sprawdzi się najlepiej, znajdziemy w artykule Jak rozstawić elementy kina domowego, by uzyskać najlepszy efekt dźwiękowy?

Warto jednak znać kilka podstawowych zasad:

 • Po bokach telewizora należy ustawić przednie głośniki. Powinny one znajdować się naprzeciwko oglądającego.
 • Głośnik centralny powinien znaleźć się pod telewizorem czy ekranem, na którym wyświetlamy obraz. Często warto go również ustawić na równi z głośnikami przednimi.
 • Pozostałe głośniki możemy ustawić po bokach miejsca, z którego zamierzamy oglądać filmy i słuchać muzyki. Jeżeli chcemy, rozstawienie ich za kanapą również nie sprawi problemu, a efekt będzie bardzo podobny.
 • Na jakość dźwięku ma wpływ długość przewodu od głośnika do amplitunera. Warto więc zadbać o to, by był on możliwie jak najkrótszy, by nie uświadczyć żadnych niechcianych strat.

Oczywiście rozstawienie rozbudowanych zestawów może zająć sporo czasu i miejsca w pokoju. Nie jest to jednak tak bardzo skomplikowane. Prócz urządzeń należy pamiętać również o okablowaniu. Przewodów jest stosunkowo dużo w każdej konfiguracji, przy czym warto ustawić je tak, by były możliwie jak najmniej zauważalne. Na rynku dostępne są również głośniki bezprzewodowe, jednak nie oferują tak dobrej jakości dźwięku jak tradycyjne odpowiedniki. Pozwalają jednak na znacznie większą wygodę, ponieważ nie musimy prowadzić kabli przez całe pomieszczenie.

Kino domowe stworzone w drewnianym stylu
 

Jakie kino domowe wybrać do 1500 złotych?

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych propozycji przy tak niskim budżecie. Jakie kino domowe w tym przedziale cenowym będzie najlepsze? Pełnoprawny zestaw wymaga nakładu finansowego, ponieważ potrzebujemy wszystkich urządzeń, aby korzystać ze wszystkich funkcji kina domowego. Wiele zależy jednak od osobistych preferencji i wymagań. Więcej informacji o jakie kino domowe wybrać za mniejsze pieniądze, znajdziemy w artykule Jak wybrać niedrogi zestaw kina domowego? Przy niskim budżecie jesteśmy jednak w stanie znaleźć pełne kino domowe ze wszystkimi potrzebnymi elementami.

Dla przykładu Sony BDV-E4100 to jeden z najtańszych zestawów dostępnych na rynku. Zbudowano go w konfiguracji 5.1, dzięki czemu możemy cieszyć się efektem przestrzenności dźwięku. Maksymalna moc wyjściowa wynosi 1000 W, przy czym należy pamiętać, że jest to wartość całkowita. Sprzęt obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty audio oraz wideo, możemy więc z powodzeniem korzystać z niego zarówno do słuchania muzyki, jak i do oglądania filmów. Ten model wyposażono również w moduł Bluetooth oraz Wi-Fi. Bez problemu połączymy się więc z internetem, smartfonem, czy też z innym urządzeniem mobilnym. Producent zaimplementował również kilka technologii, które dodatkowo wpływają na jakość dźwięku, takich jak Dolby Digital, Dolby TrueHD oraz DTS. Cena zestawu to 1500 złotych.

Oczywiście nie musimy korzystać z rozwiązań przygotowanych przez różnych producentów od początku do końca. Możemy samodzielnie stworzyć ciekawy zestaw kina domowego, jeżeli mamy odpowiednią wiedzę. Jednym z najważniejszych elementów, za który najczęściej przychodzi nam zapłacić najwięcej, są głośniki. Przy niskim budżecie bez problemu znajdziemy jednak wysokiej jakości sprzęt grający, taki jak Wilson Cinematic 5.0. Jest to zestaw 5 kolumn, które idealnie sprawdzą się do konfiguracji 5.1. Otrzymujemy sprzęt o ogólnej mocy 560 W. W pakiecie znajdziemy dwa głośniki przednie, dwa głośniki surround oraz jeden centralny. Bez problemu możemy używać takiego rozwiązania do słuchania muzyki i oglądania filmów. Cena zestawu to około 1200 złotych.

Ciekawym wyborem wśród głośników jest Taga Harmony TAV-606 v.3. To bardzo często polecane rozwiązanie, także jeżeli budujemy zestaw kina domowego. W pakiecie znajdziemy 5 głośników – dwa przednie, dwa surround oraz jeden centralny. Ten model wyróżnia się również designem. Piękne, drewniane wykonanie nada klimatu całemu pomieszczeniu. Sprzęt sprawdzi się zatem jako pełnoprawny element wystroju. Producent udostępnia kilka różnych wariantów kolorystycznych, więc możemy bez problemu wybrać coś dla siebie. Cena tego rozwiązania to około 1400 złotych.

 

Kino domowe wybrać do 3000 złotych - na które modele zwrócić uwagę?

Przy średniej półce cenowej znajdziemy już pełne zestawy od uznanych producentów z dobrymi opiniami użytkowników. Taki sprzęt wystarczy na długi czas oraz będzie uniwersalny. Bez problemu wykorzystamy go do słuchania muzyki, oglądania filmów czy grania w gry wideo. Więcej informacji o wyborze kina domowego znajdziemy w artykule: Jakie kino domowe do 3000 zł wybrać? Na co zwrócić uwagę? Jaki model warto wybrać?

Jakie kino domowe wybrać z dostępnych na rynku modeli? Jednym z najbardziej zaawansowanych, ciekawych rozwiązań jest Denon AVR-S650H, Wilson MoviX 5.0. Ten zestaw stworzono w konfiguracji 5.2, więc otrzymujemy aż dwa subwoofery. Głośniki natomiast charakteryzują się niesamowitą jakością dźwięku i głębokim, realistycznym brzmieniem. Całkowita moc wyjściowa zestawu wynosi 500 W, co jest w zupełności wystarczające także do większych pomieszczeń. Sprzęt wyposażono również w moduł Wi-Fi oraz Bluetooth. Możemy więc łączyć się z internetem i urządzeniami mobilnymi. Producent zaimplementował technologie, które dodatkowo ulepszają brzmienie, takie jak Dolby Audio, Dolby TrueHD czy Dolby Pro Logic II. Cena zestawu to 3000 złotych.

Kolejną ciekawą propozycją jest Yamaha MusicCast RX-V485, Pure Acoustics NOVA 6. Tutaj mamy do czynienia z konfiguracją 5.1. Całkowita moc zestawu wynosi natomiast 725 W, co jest stosunkowo wysokim wynikiem. Przestrzenny, duży salon nie będzie więc problemem dla tego modelu kina domowego. Warto zwrócić uwagę na uznanego producenta, jakim jest Yamaha. Możemy więc spodziewać się bardzo wysokiej jakości dźwięku oraz czystego i głębokiego brzmienia. Głośniki wyglądają minimalistycznie, stworzono je z drewna, dzięki czemu wpasują się świetnie w wystrój pomieszczenia. Ten model również wyposażono w bezprzewodową łączność oraz kilka technologii potęgujących efekt przestrzenności, by poczuć się jak na sali kinowej. Cena zestawu wynosi około 2800 złotych.

Tańszym, lecz nie gorszym pod względem jakości rozwiązaniem jest Yamaha RX-V485, Prism Audio Vienna Grand. Za ten model przyjdzie nam zapłacić około 2500 złotych. Również stworzono go w konfiguracji 5.1, przez co możemy cieszyć się efektem przestrzenności dźwięku. Samo brzmienie nie pozostawia wiele do życzenia, stoi na naprawdę wysokim poziomie. Stylowy design bez problemu wpasuje się do każdego pomieszczenia. Moc wyjściowa całego zestawu wynosi również 725 W. Zastosowano tu kilka technologii ulepszających dźwięk oraz łączność bezprzewodową.

 

Budżet do 5000 złotych - jakie kino domowe wybrać?

Najwyższa półka cenowa pozwala przebierać wśród zaawansowanych, rozbudowanych urządzeń, które oferują wiele ciekawych funkcji. Możemy zdecydować się na sprzęt w konfiguracji 7.1, dzięki czemu efekt przestrzenności będzie znacznie lepszy niż przy 5.1. Jakie kino domowe wybrać spośród tych, które oferują producenci?

Jednym z najtańszych tego typu zestawów jest Onkyo HT-S5915. Przyjdzie nam za niego zapłacić około 3300 złotych. Otrzymujemy jednak kompaktowe kino domowe, które nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Mimo to uzyskamy bardzo dobrą jakość dźwięku oraz świetne, głębokie i realistyczne brzmienie. Ten model wyposażono w łączność Bluetooth. Moc wyjściowa wynosi 740 W, co powinno w zupełności wystarczyć nawet do większych pomieszczeń.

Bardzo rozbudowane zestawy 5.1 również mogą gwarantować świetną jakość dźwięku oraz efekt przestrzeni znany z sal kinowych. Dla przykładu Yamaha MusicCast RX-V485 Indiana Line Nota 550 X/240 X/740 X to rozwiązanie za około 4300 złotych. Wysoka cena wiąże się jednak z niesamowitym, czystym brzmieniem. Moc wyjściowa zestawu wynosi 725 W. Urządzenie wyposażono oczywiście w łączność bezprzewodową Wi-Fi oraz Bluetooth. Producent udostępnia kilka różnych opcji kolorystycznych. W każdej z nich kino domowe prezentuje się nowocześnie i stylowo. Zaimplementowano tu również takie technologie, jak Dolby Audio, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio, co zapewnia wrażenia stricte jak podczas seansu w prawdziwej sali kinowej.

Przy dużym budżecie warto zwrócić uwagę na rozwiązania 7.2. Jednym z nich jest Denon AVR-X1600H, Wilson RAPTOR 7/1/VOCAL. Cena tego zestawu to aż 4700 złotych, jednak otrzymujemy w zamian sprzęt najwyższej klasy. Brzmienie jest czyste, głębokie oraz niesamowicie realistyczne. Warto zwrócić uwagę na nowoczesny design, który idealnie sprawdzi się zwłaszcza w stylowych, minimalistycznych wnętrzach. Sprzęt ma oczywiście łączność bezprzewodową Bluetooth oraz Wi-Fi. Wyposażono go w wiele przydatnych technologii, które dodatkowo polepszają efekt kinowego dźwięku. Jest to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link