Co to jest amplituner?

Autor: Ola

Do czego posłuży Ci amplituner? To urządzenie znajdziesz często w zestawach kina domowego. Dowiedz się, czym jest amplituner i do czego Ci się przyda.

Amplituner kina domowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest amplituner,

- jakie są rodzaje amplitunerów,

- gdzie może Ci się przydać amplituner.

Amplituner – czym jest to urządzenie?

Wyświetlacz amplituneraTen sprzęt jest rodzajem wielofunkcyjnego wzmacniacza. Działa na wielu kanałach i łączy w sobie rolę dekodera dźwięku oraz sprzętu odpowiadającego za jego wzmocnienie i reprodukcję z różnych źródeł. Innymi słowy amplitunery są wykorzystywane do odbierania i przesyłania sygnałów dźwiękowych z następujących urządzeń:

  • telewizory,
  • komputery,
  • odtwarzacze DVD czy Blu-ray,
  • konsole do gier,
  • smartfony,
  • radia.

Dzięki amplitunerom dźwięk jest przesyłany do głośników, co umożliwia jego prawidłowy i jakościowy odbiór.

A TO CIEKAWE

Nazwa amplituner pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: amplifier, co oznacza wzmacniacz elektroakustyczny, i tuner, czyli odbiornik radiowy.

Nowoczesne amplitunery umożliwiają bezprzewodową transmisję dzięki takim technologiom połączeniowym jak Wi-Fi czy Bluetooth. Oprócz tego posiadają następujące złącza: audio, HDMI, video, phono i USB. To dzięki nim możesz podłączyć amplituner do wybranego urządzenia, z którego chcesz odtwarzać dźwięk w dobrej jakości.

Polecane amplitunery
  • 3 199 zł
  • 2 999 zł
  • 3 699 zł
Amplituner Bluetooth Pioneer

Rodzaje amplitunerów – dwukanałowe czy AV?

W rodzinie amplitunerów przede wszystkim możesz spotkać się z urządzeniami dwukanałowymi – stereo – oraz modelami z większą liczbą kanałów. Te drugie są nazywane AV bądź amplitunerami kina domowego. Jeśli zatem szukasz dobrego wzmacniacza jedynie do słuchania muzyki, możesz wybrać ten pierwszy rodzaj – tylko z dwoma kanałami. Jednak do stworzenia multimedialnego centrum rozrywki w domu bardziej nadaje się amplituner kina domowego.

Wśród urządzeń możesz również spotkać się z amplitunerami slim, które cechują się bardzo kompaktową budową – są znacznie mniejsze niż klasyczne modele. Sprawdź np. Pioneer VSX-S520.

Amplitunery stereo posiadające 2 kanały pozwolą Ci na podłączenie dwóch kolumn i ewentualnie subwoofera (2 lub 2.1). Amplitunery kina domowego zaczynają się od liczb kanałów oznaczonych jako 5.1, co oznacza, że możesz wykorzystać aż 5 głośników zwykłych i jeden do przenoszenia pasm niskich. Inne modele dają Ci następujące możliwości: 5.2, 7.1., 7.2 i 9.2.

Ampitunery – zastosowanie

Każdy gotowy zestaw kina domowego zawiera amplituner, możesz jednak samodzielnie stworzyć swój system stereo i wybrać taki model wzmacniacza wielokanałowego, jaki będzie Ci odpowiadał najbardziej.

Nowoczesne amplitunery Bluetooth pozwolą Ci na wygodne odtwarzanie dźwięków nawet prosto ze smartfona czy laptopa, dlatego urządzenia te świetnie nadają się do stworzenia domowego centrum rozrywki.

WZMACNIACZ CZY AMPLITUNER?

Amplituner stereo w odróżnieniu od amplitunera kina domowego różni się od zwykłego wzmacniacza jedynie wbudowanym odbiornikiem radiowym, dlatego jego funkcjonalność jest coraz mniejsza. Tymczasem sam wzmacniacz powinni wybrać audiofile – urządzenie to zapewnia lepsze doznania dźwiękowe niż amplituner stereo w podobnej cenie.

Jednym z najbardziej popularnych i najlepiej ocenianych amplitunerów kina domowego jest Denon AVR-X1400H. Będzie doskonale wzmacniał dźwięk, o ile dobierzesz do niego odpowiednie głośniki, a wielkość Twojego salonu jest do niego adekwatna. W mniejszych pomieszczeniach możesz zdecydować się na amplituner stereo z dwoma kolumnami, np. Yamaha MusicCast R-N602.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link