Data publikacji: 20 listopada 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Co to jest amplituner?

Poleć znajomemu Drukuj

Do czego posłuży Ci amplituner? To urządzenie znajdziesz często w zestawach kina domowego. Dowiedz się, czym jest amplituner i do czego Ci się przyda.

Amplituner kina domowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest amplituner,

- jakie są rodzaje amplitunerów,

- gdzie może Ci się przydać amplituner.

Amplituner – czym jest to urządzenie?

Wyświetlacz amplituneraTen sprzęt jest rodzajem wielofunkcyjnego wzmacniacza. Działa na wielu kanałach i łączy w sobie rolę dekodera dźwięku oraz sprzętu odpowiadającego za jego wzmocnienie i reprodukcję z różnych źródeł. Innymi słowy amplitunery są wykorzystywane do odbierania i przesyłania sygnałów dźwiękowych z następujących urządzeń:

  • telewizory,
  • komputery,
  • odtwarzacze DVD czy Blu-ray,
  • konsole do gier,
  • smartfony,
  • radia.

Dzięki amplitunerom dźwięk jest przesyłany do głośników, co umożliwia jego prawidłowy i jakościowy odbiór.

A TO CIEKAWE

Nazwa amplituner pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: amplifier, co oznacza wzmacniacz elektroakustyczny, i tuner, czyli odbiornik radiowy.

Nowoczesne amplitunery umożliwiają bezprzewodową transmisję dzięki takim technologiom połączeniowym jak Wi-Fi czy Bluetooth. Oprócz tego posiadają następujące złącza: audio, HDMI, video, phono i USB. To dzięki nim możesz podłączyć amplituner do wybranego urządzenia, z którego chcesz odtwarzać dźwięk w dobrej jakości.

Proponowane produkty:
Marantz NR1710 (srebrno-złoty) <%– –%>
Marantz NR1510 (srebrno-złoty) <%– –%>
Marantz NR1510 (czarny) <%– –%>
Marantz NR1710 (czarny) <%– –%>
Pioneer VSX-S520D (czarny) <%– –%>
Amplituner Bluetooth Pioneer

Rodzaje amplitunerów – dwukanałowe czy AV?

W rodzinie amplitunerów przede wszystkim możesz spotkać się z urządzeniami dwukanałowymi – stereo – oraz modelami z większą liczbą kanałów. Te drugie są nazywane AV bądź amplitunerami kina domowego. Jeśli zatem szukasz dobrego wzmacniacza jedynie do słuchania muzyki, możesz wybrać ten pierwszy rodzaj – tylko z dwoma kanałami. Jednak do stworzenia multimedialnego centrum rozrywki w domu bardziej nadaje się amplituner kina domowego.

Wśród urządzeń możesz również spotkać się z amplitunerami slim, które cechują się bardzo kompaktową budową – są znacznie mniejsze niż klasyczne modele. Sprawdź np. Pioneer VSX-S520.

Amplitunery stereo posiadające 2 kanały pozwolą Ci na podłączenie dwóch kolumn i ewentualnie subwoofera (2 lub 2.1). Amplitunery kina domowego zaczynają się od liczb kanałów oznaczonych jako 5.1, co oznacza, że możesz wykorzystać aż 5 głośników zwykłych i jeden do przenoszenia pasm niskich. Inne modele dają Ci następujące możliwości: 5.2, 7.1., 7.2 i 9.2.

Ampitunery – zastosowanie

Każdy gotowy zestaw kina domowego zawiera amplituner, możesz jednak samodzielnie stworzyć swój system stereo i wybrać taki model wzmacniacza wielokanałowego, jaki będzie Ci odpowiadał najbardziej.

Nowoczesne amplitunery Bluetooth pozwolą Ci na wygodne odtwarzanie dźwięków nawet prosto ze smartfona czy laptopa, dlatego urządzenia te świetnie nadają się do stworzenia domowego centrum rozrywki.

WZMACNIACZ CZY AMPLITUNER?

Amplituner stereo w odróżnieniu od amplitunera kina domowego różni się od zwykłego wzmacniacza jedynie wbudowanym odbiornikiem radiowym, dlatego jego funkcjonalność jest coraz mniejsza. Tymczasem sam wzmacniacz powinni wybrać audiofile – urządzenie to zapewnia lepsze doznania dźwiękowe niż amplituner stereo w podobnej cenie.

Jednym z najbardziej popularnych i najlepiej ocenianych amplitunerów kina domowego jest Denon AVR-X1400H. Będzie doskonale wzmacniał dźwięk, o ile dobierzesz do niego odpowiednie głośniki, a wielkość Twojego salonu jest do niego adekwatna. W mniejszych pomieszczeniach możesz zdecydować się na amplituner stereo z dwoma kolumnami, np. Yamaha MusicCast R-N602.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
Ranking zmywarek 2020 opracowaliśmy, uwzględniając parametry tych urządzeń, ich najnowocześniejsze funkcje oraz energooszczędność.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów