Czym różni się telewizor LED od OLED, QLED i plazmy?

Producenci wykorzystują w telewizorach różne technologie wyświetlania obrazu. Jeśli zastanawiasz się, jaki telewizor kupić, warto wiedzieć, czym się one cechują. Najczęściej obecnie stosowaną jest technologia LED. Wyjaśniamy, czym się charakteryzuje, a także czym się różni telewizor LED od OLED, QLED i plazmy, czyli innych popularnych technologii wyświetlania obrazu.

Zobacz także: Tani telewizor – podpowiadamy, jak wybrać, Telewizory 4K UHD, Telewizory 8K UHD

Jak działa telewizor LED?

We współczesnych odbiornikach tv za wyświetlanie obrazu na ekranie odpowiada matryca. W telewizorach LED musi być podświetlona, gdyż kryształki, które generują obraz, same z siebie się nie zaświecą. Odpowiadają za to diody LED. Technologia LED w telewizorze to następca technologii LCD (Liquid Crystal Display), która obecnie jest coraz rzadziej stosowana. Wiele osób mówiąc telewizor LCD, ma na myśli urządzenie z diodami LED, gdyż oba rozwiązania są do siebie bardzo zbliżone, różnią się jedynie sposobem podświetlenia – w przypadku telewizorów LCD wykorzystuje się do tego lampy CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamps). Zastosowanie diod LED w telewizorach pozwoliło uzyskać wyższą jasność obrazu i lepsze odwzorowanie kolorów. Urządzenia LED pobierają również mniej energii niż odbiorniki LCD.

Diody LED mogą być umieszczone na krawędziach ekranu (tzw. edge LED), aczkolwiek obraz w tych miejscach będzie trochę jaśniejszy niż w pozostałych miejscach. Podświetlony może być także cały ekran (tzw. full LED), co pozwala wyeliminować jaśniejsze odcienie na jego krawędziach, jednak telewizory korzystające z tego typu podświetlenia są grubsze od tych z edge LED. Najlepsze efekty w telewizorach LED daje podświetlenie strefowe. Jest to pełne podświetlenie zawierające określoną liczbę (od kilku do kilkudziesięciu) niezależnych stref z diodami, których wygaszanie pozwala uzyskać głębszą czerń oraz wyższy kontrast niż w przypadku dwóch poprzednich typów podświetlenia. Innymi słowy, zmniejszenie jasności w ciemnych obszarach nie wpłynie na obniżenie intensywności jasnych obszarów.

Telewizor LED czy QLED?

Kolejną z technologii podświetlania obrazu jest QLED, stosowana w telewizorach Samsung (choć od niedawna korzysta z niej również TCL). Czym się różni telewizor LED od QLED? Generalnie urządzenia QLED działają na podobnej zasadzie jak LED. W nich również matryca jest podświetlana diodami LED, jednak w tym przypadku wykorzystuje się także quantum dots, czyli kropki kwantowe (stąd właśnie Q w nazwie), umieszczone między podświetleniem a filtrami barwnymi. Modyfikują one światło padające na filtry, co pozwala podnieść jakość wyświetlanych kolorów, zapewnić niezwykle szeroką paletę barw, a także uzyskać wyższą jasność. Odpowiedź na pytanie, jaki telewizor  LED czy QLED  wybrać, zależy od tego, jak będziesz z niego korzystać. Jeśli często oglądasz telewizję w dzień czy też masz bardzo nasłoneczniony salon, telewizory QLED będą bardzo dobrym rozwiązaniem.

Telewizory LED czy OLED?

OLED to kolejna z obecnie stosowanych w telewizorach technologii. Czym różni się telewizor LED od OLED? W tym przypadku różnica jest dość istotna. Telewizory OLED nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, gdyż matryca składa się ze samoświecących się pikseli – każdy pojedynczy piksel może się zaświecić oraz wygasić samoistnie. Brak dodatkowego podświetlenia (które wpływa na rozjaśnienie pikseli znajdujących się w sąsiedztwie tych podświetlanych) pozwala uzyskać głęboką, perfekcyjną czerń oraz nieskończony kontrast. Obraz na ekranie telewizora OLED jest wyjątkowo szczegółowy. Zastosowanie technologii, która nie wymaga podświetlenia, pozwala produkować niezwykle cienkie telewizory (nawet o grubości wynoszącej tylko kilka milimetrów). W telewizorach OLED poziom jasności nie jest jednak tak wysoki jak w urządzeniach z podświetleniem LED i QLED.

Jeśli zastanawiasz się, jaki telewizor wybrać, LED czy OLED, weź pod uwagę, jakie treści będziesz na nim wyświetlał. Telewizory OLED będą idealnym rozwiązaniem dla kinomana, który ogląda duże ilości filmów i seriali. Szczególnie wieczorową porą czy też w niezbyt naświetlonym salonie – przy dużym naświetleniu czy w jasnym salonie nie sprawdzą się tak dobrze. Telewizory OLED to również bardzo dobra propozycja dla graczy. Ze względu na czas reakcji matrycy na poziomie poniżej 0,01 sekundy oraz bardzo niski input lag. Jeśli jednak lubisz często oglądać telewizję, lepszym rozwiązaniem może się okazać telewizor LED. Szczególnie przy programach informacyjnych – istnieje minimalne ryzyko wypaleń, choć producenci walczą z nim z bardzo dobrym skutkiem i problem ten praktycznie już nie występuje.    

Polecane telewizory
  • 899 zł
  • 2 505 zł
  • 2 199 zł
  • 4 799 zł
  • 3 099 zł
  • 5 999 zł
  • 1 099 zł
  • 3 699 zł
  • 4 499 zł
  • 8 999 zł

Telewizor LED czy plazma?

Mimo że nie jest stosowana w obecnie produkowanych urządzeniach, to warto jeszcze wspomnieć technologię plazmową. Telewizory plazmowe są cały czas obecne w wielu domach. Czym się różni telewizor LED od plazmy? Urządzenia plazmowe, podobnie jak OLED, nie potrzebują dodatkowego źródła światła (dlatego również wyświetlają głęboką, naturalną czerń). Do stworzenia obrazu wykorzystywane są w nich plazma i luminofor. Piksele w telewizorach plazmowych wypełnione są gazami (głównie ksenonem i neonem), które doprowadza się do stanu plazmy. Zjonizowane gazy zaczynają świecić niewidzialnym dla ludzkiego oka światłem ultrafioletowym, które padając na luminofor, pobudza go do świecenia światłem zauważalnym przez człowieka (w odpowiednim kolorze). Tysiące takich świecących jednocześnie pikseli tworzy obraz, który wyróżnia się wysokim kontrastem, dobrym odwzorowaniem kolorów, jak również krótkim czasem reakcji, na poziomie nawet 0,001 milisekundy – dzięki czemu podczas odwzorowania obiektów w ruchu nie występuje smużenie. Miłośnicy filmów, którzy zastanawiali się, co wybrać: tv plazma czy LED, często wybierali te pierwsze. Mają one jednak także wady, które spowodowały, że zaprzestano ich produkcji: wypalanie się luminoforu, migotanie obrazu, tzw. efekt tęczy, spore zużycie energii, dość dużą wagę. W porównaniu z modelami LED oferują także mniejszą jasność.

Którą technologię wybrać?

Wybór odpowiedniej dla nas technologii zależy przede wszystkim od tego, jakie treści i z jakiego źródła będziemy chcieli oglądać, a także od tego, gdzie, czyli w jakim pomieszczeniu, telewizor będzie wykorzystywany.

Technologia LED w telewizorze jest optymalnym wyborem, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek jakość/cena. Jest to bardzo dobra propozycja dla osób, które poszukują uniwersalnego urządzenia mającego multimedialne opcje. Lubią oglądać telewizję i filmy, ale nie potrzebują najwyższej jakości obrazu oraz efektów jak w kinie. Na pewno spełnią oczekiwania konsumentów, którzy szukają telewizora o mniejszej przekątnej, do niewielkiego mieszkania czy też do pomieszczeń innych niż salon lub pokój kinowy w mieszkaniu, jak kuchnia czy biuro.

Co wybrać: LED czy OLED?

Dla miłośników filmów

Jeśli jesteś miłośnikiem filmów, któremu zależy na bardzo dobrej jakości obrazu i możesz sobie pozwolić na trochę większy wydatek, to możesz zwrócić swoją uwagę ku telewizorom OLED lub QLED. Oba oferują lepszą jakość obrazu, bardziej nasycone kolory, pozwalają dostrzec więcej detali na ekranie. Te pierwsze mają przewagę, jeśli chodzi o głęboką perfekcyjną czerń (filmy, których akcja dzieje się po ciemku, będą niezwykle realistyczne i szczegółowe), te drugie natomiast mają przewagę, jeśli chodzi o poziom jasności (czyli lepiej sprawdzą się podczas oglądania w dzień w nasłonecznionym salonie). Telewizory wyprodukowane w tych technologiach to również bardzo dobra propozycja dla dużej rodziny czy osób, które lubią oglądać filmy lub transmisje telewizyjne w dużym gronie. Cechują się bardzo dobrymi kątami widzenia – obraz nie traci na jakości bez względu na kąt patrzenia na ekran – choć OLED ma tutaj lekką przewagę. 

Dla graczy

OLED i QLED, ze względu na niski czas reakcji matrycy i input lag, to idealne propozycje dla graczy (aczkolwiek telewizor LED również sprawdzi się podczas grania na konsoli). Co więcej większość obecnie oferowanych telewizorów OLED i QLED posiada złącze HDMI 2.1, które pozwala na płynną grę w rozdzielczości 4K (i 8K, gdy pojawią się już takie gry). Miłośnicy transmisji sportowych również powinni rozważyć zakup telewizora OLED i QLED, ze względu na lepsze odwzorowanie ruchu, a tym samym brak smużenia podczas np. dynamicznych akcji piłkarzy na boisku.

Producenci cały czas szukają nowych rozwiązań

Technologie stosowane w telewizorach cały czas są ulepszane, producenci próbują różnych rozwiązań. Warto wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu w telewizorach dostępna była technologia 3D. Jednak ze względu na brak zainteresowania ze strony konsumentów, także z powodu ograniczeń, które ze sobą niosła, producenci telewizorów się z niej wycofali.

Absolutną nowością są technologie MiniLED i MicroLED. Pierwsze telewizory MiniLED trafiły właśnie na rynek, a następne w kolejce do pojawienia się na sklepowych półkach są MicroLED-y – jeszcze bardziej zaawansowane urządzenia.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny