Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Autor: Joanna

Prawidłowe podłączenie kina domowego do tv pozwala rozbudować system domowej rozrywki o źródło wyrazistego, czystego dźwięku, które zapewni przyjemne doznania w trakcie oglądania filmów, seriali, grania w gry czy słuchania muzyki. Proces podłączania nie jest skomplikowany, jednak wymaga rozważenia wad i zalet poszczególnych złączy oraz zakupu pasujących przewodów. Jak podłączyć kino domowe do telewizora i dekodera?

Podłączenie kina domowego do telewizora w wielu przypadkach jest możliwe za pomocą pojedynczego kabla HDMI

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

-od czego zacząć podłączanie kina domowego do telewizora,
- jakim kablem podłączyć kino domowe do telewizora,
- jak podłączyć kino domowe do dekodera telewizyjnego,
- jakie akcesoria ułatwiają podłączenie kina domowego do tv.

Jak podłączyć kino domowe – pierwsze kroki

Zestaw kina domowego tworzy zazwyczaj kilka urządzeń, wśród których znaleźć można amplituner wzmacniający sygnał audio, wyposażony w radio AM/FM i dekoder dźwięku wielokanałowego, oraz kolumny półkowe lub podłogowe z głośnikami. W skład zestawu może wchodzić również odtwarzacz Blu-ray, DVD Video czy CD-Audio, umożliwiający wygodne przeglądanie materiałów audiowizualnych zapisanych na płytach. Przed podłączeniem kina domowego do tv wszystkie elementy zestawu muszą zostać rozmieszczone zgodnie z ich przeznaczeniem. Dotyczy to zwłaszcza prawidłowego ulokowania głośnika centralnego oraz głośników przednich i tylnych, które powinny kierować dźwięk w stronę odbiorcy. Warto też zadbać, by były ustawione na wysokości uszu, co zapewnia najlepsze doznania słuchowe i pozwala wydobyć potencjał kina domowego.

WARTO WIEDZIEĆ

Najczęściej spotykane konfiguracje kina domowego to 2.1, 5.1 oraz 7.1. Oznaczenie to informuje o liczbie głośników wchodzących w skład zestawu. Głośniki 5.1 do tv zawierają łącznie 6 kolumn – głośnik niskotonowy, głośnik centralny, dwa głośniki przednie oraz dwa głośniki tylne. Ich odpowiednie usytuowanie w pomieszczeniu pozwala cieszyć się dźwiękiem przestrzennym (np. w technologii Dolby Digital czy DTS), który otacza widza z każdej strony.

Rodzaje okablowania przy podłączaniu kina domowego do tv

Przed podłączeniem kina domowego do tv warto sprawdzić, jakie wejścia i wyjścia posiadają obydwa urządzeniaIstnieje wiele metod podłączania kina domowego do telewizora, które można podzielić na analogowe (np. Jack, RCA) i cyfrowe (np. HDMI, S/PDIF) oferujące mniejszą liczbę zniekształceń dźwięku. Wszystko zależy od dostępności wejść i wyjść wbudowanych w amplituner oraz telewizor. Obecnie do szybkiego i wygodnego przesyłania sygnału audio-wideo stosuje się pojedynczy przewód HDMI. Większa liczba wejść HDMI z tyłu amplitunera pozwala podłączyć do kina domowego również konsolę Xbox czy PlayStation lub tuner telewizji cyfrowej.

Alternatywą dla kabli HDMI są popularne złącza kompozytowe typu RCA (nazywane potocznie chinch) oraz złącza optyczne S/PDIF. Ich używanie wiąże się jednak z koniecznością stosowania dodatkowych przewodów do transmisji obrazu. Niektóre amplitunery posiadają również złącze SCART (eurozłącze), które sprawdza się przy podłączaniu do kina domowego urządzeń starszej generacji, np. magnetowidu.

 

Polecane telewizory
  • 7 399 zł
  • 15 299 zł
  • 5 799 zł
  • 4 799 zł
  • 4 299 zł

Jak podłączyć kino domowe do dekodera telewizyjnego?

Nowoczesne dekodery telewizji satelitarnej oferują dostęp do setek programów nadawanych w wysokiej rozdzielczości obrazu (HDTV) z dźwiękiem przestrzennym. Podłączenie dekodera DVB z urządzeniem do odbioru dźwięku odbywa się przeważnie za pośrednictwem złącza S/PDIF. Niektóre tunery telewizyjne oferują również możliwość wysyłania dźwięku poprzez HDMI, choć często wiąże się to z koniecznością zmiany ustawień dekodera. W takim przypadku warto skorzystać z instrukcji dołączonej do urządzenia.
Telewizor wyposażony w złącza HDMI, SCART, RCA oraz wyjście S/PDIF (Digital Audio)Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć do telewizora również inne urządzenia, skorzystaj z naszych poradników: Jak podłączyć telefon do telewizora i Jak podłączyć laptopa do telewizora.

Przydatne akcesoria ułatwiające podłączanie kina domowego do telewizora

W sytuacji, gdy nie jest możliwe bezpośrednie podłączenie kina domowego do tv za pomocą pojedynczego przewodu, możesz skorzystać z praktycznych adapterów, przejściówek, przedłużaczy lub przełączników. Przydają się one zwłaszcza w sytuacji, gdy telewizor lub dekoder nie posiadają wolnych złączy do podłączenia zestawu kina domowego. Przykładem takich urządzeń są m.in. konwertery HDMI na chinch lub S/PDIF na chinch, które przekształcają cyfrowy sygnał wychodzący z telewizora na dźwięk analogowy przysłany do amplitunera kablem RCA.
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny