Jaki telefon dla seniora wybrać – nowoczesny poradnik

Autor: Redakcja

Telefon jest obowiązkowym urządzeniem w aktualnym świecie – także dla emeryta! Wybór na rynku jest ogromny, więc wiele osób zastanawia się, jaki telefon dla seniora kupić.

Jaki powinien być najlepszy telefon dla seniora? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie kilkoma słowami, ponieważ wszystko zależy od stopnia zaprzyjaźnienia się emeryta z technologią. Są osoby, które zupełnie nie są w stanie używać ekranów dotykowych – musimy wtedy szukać telefonu dla seniora z dużym wyświetlaczem. Ale znajdą też się tacy, którzy emeryturę spędzają śmigając w mediach społecznościowych, życząc każdemu smacznej kawusi. W takim przypadku wybierać możemy już wśród smartfonów. Przyjrzymy się, jak wybrać najlepszy telefon dla seniora w tych obu kategoriach. 

 

Jaki telefon dla seniora spośród klasycznych?

Klasyczny telefon komórkowy jest dobrym wyborem, gdy szukamy telefonu dla osoby bardzo zaawansowanej wiekowo, niekorzystającej z internetu. Urządzenia, których główną (i czasem jedyną) funkcją są rozmowy telefoniczne, można kupić w bardzo dobrej cenie – przeważnie do 200 zł. Klasyczne telefony komórkowe są zazwyczaj bardziej wytrzymałe, jednocześnie zachowując kompaktowe wymiary.

 • 99,99 zł
 • 79,99 zł
 • 108,99 zł
 • 129 zł
 • 229 zł
 • 109,99 zł
 • 119,99 zł
 • 159 zł
 • 139,99 zł
 • 159 zł

Na co trzeba zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy telefon dla seniora?

Duże przyciski – kluczowy aspekt. W przypadku telefonu klasycznego klawiatura numeryczna powinna być kontrastowa, a cyfry – duże. Przydadzą się też fizyczne oznaczenia na przyciskach.

Łatwość obsługi – menu powinno być zrozumiałe. Producenci telefonów dla seniorów najczęściej stosują własny, uproszczony system operacyjny.

Dobre głośniki – oczywistość. Dźwięk połączeń powinien być słyszalny z drugiego końca domu. Ważne jest to także w przypadku używania budzika i trybu głośnomówiącego.

Rozmiar ekranu – powinna tutaj być zachowana dobra równowaga między wymiarami wyświetlacza, a wagą urządzenia.

senior rozmawia przez telefon

Przycisk SOS – gdy zastanawiamy się, jaki telefon dla seniora wybrać, obowiązkowo należy zwrócić uwagę na wbudowany i łatwo dostępny przycisk SOS. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa u seniora i nasz spokój.

Żywotność baterii  – im większa pojemność, tym lepiej. Z racji ograniczonych funkcji klasycznych telefonów, bateria w nich trzyma dłużej –  niektórzy producenci chwalą się nawet miesiącem pracy. Jeśli jednak obawiamy się, że senior nie będzie śledził poziomu naładowania, warto zerknąć na telefony ze stacją ładującą w komplecie. Taki dodatek w niektórych modelach oferują m.in. marki Maxcom i myPhone. W ten sposób telefon nie tylko się nie rozładuje, ale także mniejsze są szanse na jego zgubienie.

GPS – jeśli zależy nam na tej funkcjonalności, należy zwrócić uwagę, czy wybrany przez telefon ją posiada. Nie jest to domyślna opcja w telefonach klasycznych.

Dodatkowe aplikacje – w zależności od potrzeb seniora. Spośród najbardziej przydatnych można wyróżnić latarkę, kalkulator, kalendarz i radio.

Jaki telefon dla seniora z dotykowym ekranem?

Wiele osób nadal ma w głowie obraz seniora, używającego telefonu stacjonarnego z pokrętłem. Jednak czasy się zmieniają, a seniorzy są coraz bardziej obecni w internecie i otwarci na nowe technologie. Postrzeganie absolutnie każdego seniora jako niepotrafiącego obsługiwać smartfona jest krzywdzącym stereotypem. To właśnie seniorzy wypełniają media społecznościowe wierszami na tle kwiatów, przepisami na każdą okazję i podziękowaniami za przyjęcie do grupy.

 • 249 zł
 • 319 zł
 • 329 zł
 • 419 zł
 • 429 zł
 • 469 zł
 

Jaki telefon dla seniora, który potrafi obsługiwać ekran dotykowy i korzysta z komunikatorów? Najlepszym wyborem będzie smartfon. Najnowsze telefony oferują multum funkcji, które ułatwiają codzienność starszym osobom. Wybierając telefon dla seniora z internetem, gwarantujemy sobie możliwość ciągłego kontaktu i wirtualnych spotkań. Dodatkowo duży wyświetlacz sprawi, że przeglądanie treści będzie wygodniejsze.

Które kryteria wziąć pod uwagę, wybierając najlepszy telefon dla seniora?

Fizyczne przyciski – poręczne (wypukłe) przyciski funkcyjne będą wspierały ekran dotykowy.

Rozmiar i waga – smartfony są większe od telefonów klasycznych, więc należy upewnić się, że seniorowi będzie wygodnie korzystać z  urządzenia.

System operacyjny – ważne, aby był w miarę nowy, ponieważ Android i iOS oferują szerokie możliwości dostosowania telefonu do użytkownika. Zanim oddamy smartfon w ręce seniora, możemy go skonfigurować dla wygodniejszego użytkowania. Warto zwrócić uwagę na takie funkcje ułatwienia dostępu, jak: rozmiar fontu i elementów na ekranie, opcje zwiększenia kontrastu i odwrócenia kolorów, sterowanie głosowe itp. Na rynku dostępnych jest też mnóstwo przydatnych dla seniora aplikacji. Warto zainstalować te najważniejsze (przypomnienie o braniu leków, notatnik, listę zakupów, czytnik etykiet, alarm SOS) oraz dostosować widżety na ekranie.

senior z wnuczką używają smartfona do selfie

Aparat – zastanawiając się, jaki telefon dla seniora wybrać, należy spriorytetyzować aparat. Jakość zdjęć w telefonie klasycznym może być niewystraczająca dla użytkownika. Dobry aparat w smartfonie sprawi, że senior nie tylko zachowa chwile z uroczystości rodzinnych, ale zrobi zdjęcia rozkładom jazdy i innym dokumentom oraz domowym wypiekom, roślinom, zwierzakom itp. Aparat odgrywa także kluczową rolę przy połączeniach wideo.

Wytrzymałość – jeśli szukamy smartfona odpornego na uderzenia, warto rzucić okiem na modele ze specjalną obudową. 

Żywotność baterii – ważny aspekt przy wyborze każdego telefonu. Rozpiętość pojemności baterii w smartfonach jest duża, więc należy się upewnić, że długość czasu pracy będzie wystarczająca dla seniora. Ciekawym pomysłem jest też zakup bezprzewodowej ładowarki.

 

Najlepszy telefon dla seniora – co warto polecić?

Zastanawiając się, jaki telefon dla seniora kupić, na początku należy wziąć pod uwagę fizyczne możliwości emeryta oraz jego otwartość na nowe technologie. Marki takie jak Maxcom, myPhone, Alcatel i Nokia oferują telefony klasyczne, jak i dotykowe. Osobom, które szukają urządzeń niedotykowych, polecamy sprawdzić bestsellery na Euro.com.pl. W przypadku smartfonów warto zerknąć na modele z niższej półki cenowej – zazwyczaj posiadają większość funkcji, potrzebnych dla seniora.

 

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny