Jaki subwoofer wybrać?

Autor: Anna

Nic nie podbije dźwięku domowego zestawu głośnikowego tak, jak dobrze dobrany subwoofer. Planując zakup takiego urządzenia, warto jednak zwrócić uwagę na kilka parametrów, by później cieszyć się wymarzoną jakością dźwięku. Zobacz, co jest istotne i jak wybrać subwoofer do domu!

subwoofer do kina domowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym się kierować przy wyborze subwoofera,

- czy lepiej wybrać pasywny czy aktywny subwoofer do kina domowego,

- czy warto kupić gotowy zestaw z subwooferem.

Jak wybrać subwoofer do domu?

subwoofer w domuWybór dobrego subwoofera nie powinien nastręczyć Ci najmniejszych trudności, jeśli weźmiesz pod uwagę następujące kryteria:

  • moc – powinna odpowiadać wielkości pomieszczenia. W małym pokoju wystarczy nawet 100 W, ale jeśli chcesz, by dźwięk rozbrzmiewał na całym piętrze, postaw na wyższą moc – najlepiej nie mniejszą niż 300 W. Zobacz chociażby ten model o mocy równej 300 W;
  • konstrukcja – do Twojej dyspozycji są modele otwarte i zamknięte. W tym pierwszym przypadku basy lepiej rozbrzmiewają i to nawet wtedy, gdy urządzenie jest naprawdę niewielkie. Przy modelach w typie zamkniętym obudowy są z kolei bardziej szczelne, a basy łatwiejsze do regulowania;
  • sposób zasilania – jak w przypadku większości urządzeń elektronicznych, możesz wybierać spośród tych zasilanych sieciowo i bezprzewodowo. Choć te drugie kuszą wygodą użytkowania, zazwyczaj nie są w stanie dorównać swoim przewodowym odpowiednikom na polu jakości dźwięku;
  • kierunek promieniowania dźwięku – czyli sposób, w jaki dźwięk rozchodzi się przez membrany. Do wyboru masz subwoofer free air (dźwięk rozchodzi się po wolnych przestrzeniach), frontfire (dźwięk emitowany w kierunku słuchacza) i downfire (fala dźwiękowa idzie w kierunku podłogi).
Polecane subwoofery
  • 1 389 zł
  • 1 890 zł
  • 1 790 zł
  • 3 249 zł
  • 1 159 zł

WARTO WIEDZIEĆ

Subwoofery free air są stosowane tylko w samochodowych systemach nagłaśniających, w których dźwięk może swobodnie przepływać przez wolne przestrzenie w postaci bagażnika czy innych wnęk, które posłużą za swoiste pudło rezonansowe.

Subwoofer aktywny czy pasywny? Podpowiadamy, który sprawdzi się lepiej

Przyglądając się rynkowej ofercie subwooferów, nietrudno zauważyć, że istnieje podział na dwa typy: urządzenia aktywne i pasywne. Na czym polega różnica? Głównie na konstrukcji – w przypadku subwoofera aktywnego wzmacniacz jest wbudowany. Dzięki temu łatwiej skompletować i uruchomić zestaw głośnikowy – nie musisz martwić się tym, czy subwoofer pasuje do wzmacniacza. Z tego powodu to właśnie ten rodzaj urządzeń jest najczęściej spotykany na sklepowych półkach.

UWAGA

W przypadku subwoofera pasywnego musisz dokładnie dobrać jego moc do mocy wzmacniacza – w przeciwnym razie zestaw nie będzie działać prawidłowo.

Zestaw z subwooferem czy osobne urządzenie?

subwoofer Yamaha NS-SW700Chcąc zainwestować w dobry zestaw kina domowego, masz dwie możliwości: podstawić na gotowy komplet z subwooferem lub dobrać to urządzenie osobno. Co jest bardziej opłacalne? Pierwszej z tych opcji nie sposób odmówić wygody – w końcu nie musisz szukać wszystkich potrzebnych elementów z osobna, lecz otrzymujesz je w pakiecie i to dobrane tak, by idealnie ze sobą współpracowały.

Decydując się na to, nie możesz jednak liczyć, że subwoofer będzie odpowiadał Twojemu gustowi muzycznemu – czyli skupiał się na niskich lub wysokich tonach – oraz warunkom panującym w pomieszczeniu. Przy oglądaniu filmów z pewnością nie odczujesz wielkiej różnicy, jednak prawdziwy meloman od razu usłyszy tę różnicę. Jeśli więc zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku podczas słuchania ulubionych melodii, zdecyduj się raczej na oddzielny zakup subwoofera aktywnego do kina domowego.

Koniecznie sprawdź również, jak działa subwoofer i jaką rolę odgrywa w zestawie kina domowego. Poznaj także sposób na jeszcze lepsze wrażenia akustyczne podczas oglądania filmów w domu – zobacz, jak rozstawić jego elementy, by dźwięk perfekcyjnie rozchodził się po całym wnętrzu.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link