Data publikacji: 9 października 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Co to jest subwoofer i dlaczego warto go kupić do kina domowego?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu Drukuj

Subwoofer dodaje brzmieniu mocy. Jeżeli podłączysz go do kina domowego, zyskasz dźwięk o wyraźnym basie i efektach wzmocnionych niskim dźwiękiem. Jeżeli chcesz mieć zestaw z prawdziwego zdarzenia, nie możesz zapomnieć o subwooferze do kina domowego. Wiele zestawów zawiera już to urządzenie, ale komponując własny zestaw kina domowego warto dobrać subwoofer pasujący do pozostałych elementów. Przeczytaj nasze porady i dobierz odpowiedni subwoofer do kina domowego!

Subwoofer

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co wybrać, subwoofer aktywny czy pasywny,

- na jaki subwoofer o płaskiej konstrukcji zwrócić uwagę,

- co będzie lepsze, subwoofer o zamkniętej czy otwartej konstrukcji.

Subwoofer aktywny czy pasywny?

Subwoofer otwartyChociaż istnieje taki podział, to subwoofery pasywne są już mało popularne. To urządzenia, które nie są wyposażone w wewnętrzny wzmacniacz. Wymagają więc podłączenia do zewnętrznej końcówki mocy, by odpowiednio napędzać membranę. Trzeba ponadto dopasować wzmacniacz z subwooferem i dlatego nie są to urządzenia chętnie kupowane przez użytkowników.
Natomiast subwoofery aktywne posiadają już wbudowany wzmacniacz, który jest optymalnie dopasowany do możliwości zamontowanego głośnika niskotonowego. Przykładem subwoofera aktywnego jest Magnat Tempus Sub 300A, który ma moc wyjściową 50 W. Dzięki niemu niskie tony są odtwarzane, gdy słuchasz muzyki oraz podczas oglądania filmu.

CZY WIESZ, ŻE...

Bez względu na rodzaj subwoofera, imponujące, mocne brzmienie to przede wszystkim kwestia odpowiedniej konstrukcji, a nie gabarytów czy konstrukcji urządzenia.

Czy wybrać subwoofer o płaskiej konstrukcji?

Najbardziej popularne są sześcienne skrzynie subwooferów. Mają odpowiednią budowę do przekazywania siły i emocji dźwięku. Uderzenia subwoofera sprawiają, że nie tylko słyszysz dźwięk, ale też czujesz go na własnej skórze. Jednak gdy nie chcesz, aby subwoofer zajmował zbyt wiele miejsca, powinieneś zwrócić uwagę na konstrukcje o płaskim profilu, jak np. Yamaha YST-FSW050. Dzięki spłaszczonej konstrukcji łatwo wkomponować urządzenie we wnętrzu pokoju i np. gdy ustawisz go na półce z płytami, oszczędzisz miejsce.

Proponowane Towary:

Yamaha NS-SW300 (czarny)
Yamaha NS-SW200 (czarny)
Yamaha MusicCast SUB 100 (czarny)
Dali SUB E-12 F (orzech)
Magnat Monitor Supreme II Sub 202A (mocca) + kabel Oehlbach Easy-Connect

Subwoofer o zamkniętej czy otwartej konstrukcji?

Subwoofer Yamaha YST-FSW050Kolejną kwestią, która powinieneś rozstrzygnąć, jest to, czy subwoofer do kina domowego powinien posiadać otwartą, czy zamkniętą konstrukcję. Otwarta konstrukcja to taka, w której zastosowano port bass-reflex. Dzięki temu masz do dyspozycji głęboki bas przy zastosowaniu stosunkowo niewielkiej obudowy urządzenia.
Natomiast subwoofer o konstrukcji zamkniętej ma szczelną obudowę i nie posiada otworu, a do wytworzenia dźwięku odpowiedniej głośności potrzebuje więcej mocy. Niskie tony z takiego urządzenia są lepiej dozowana od konstrukcji otwartej. Subwoofery zamknięte sprawdzają się dobrze oprócz kina w muzyce stereo.
Jeśli więc subwoofer będzie wykorzystywany głównie do oglądania filmów, to otwarta konstrukcja będzie wystarczająca. Natomiast jeżeli zamierzasz również odtwarzać muzykę, subwoofer zamknięty może się okazać lepszym wyborem.

Sprawdź, jakie subwoofery do kina domowego są dostępne w naszym sklepie.

Pamiętaj, że decydując się na zakup subwoofera, musisz wziąć pod uwagę także wielkość pomieszczenia. Pokoje o dużej powierzchni wymagają urządzeń o dużej mocy.


PORADA EKSPERTA

Jeżeli Twoje pomieszczenie jest bardzo duże, to możesz zastosować dwa subwoofery, aby zwiększyć intensywność odtwarzanego basu.

Tak duża oferta subwooferów pozwala na wybór takiego, który Ci najbardziej odpowiada. Pamiętaj, że żaden opis subwoofera nie zastąpi Twojej indywidualnej oceny brzmienia.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Energooszczędne grzejniki – doradzamy, jaki model wybrać

Sprawdź, jaki grzejnik elektryczny energooszczędny wybrać!
Zobacz więcej   

Robot do mycia okien – jak to działa?

Chcesz ułatwić sobie prace domowe? Sprawdź, jak działa robot do mycia okien!
Zobacz więcej   

Żelazko bez regulacji temperatury – zalety i wady

Poznaj inteligentne żelazko działające bez ustawiania temperatury i prasuj bez obaw o efekty!
Zobacz więcej   

Znajdź nas