Jaki subwoofer wybrać – aktywny czy pasywny?

Autor: Joanna

Subwoofery chętnie wykorzystuje się w kinach domowych, gdzie odpowiadają za odtwarzanie dźwięku niskotonowego. Miłośnicy mocniejszego brzmienia szczególnie doceniają zalety tych urządzeń, ponieważ podkreślają one basy i tworzą w pomieszczeniu wrażenie drżenia ścian. Dzięki temu oglądanie filmów oraz słuchanie muzyki jest przyjemniejsze i bardziej angażujące. Sprawdź, jaki subwoofer warto kupić – aktywny czy pasywny.

Subwoofer

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest subwoofer
 2. jaki subwoofer wybrać: aktywny czy pasywny
 3. na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze subwoofera

Subwoofer – czym jest?

Subwoofer otwarty

Subwoofer jest niezależnym modułem zawierającym głośnik niskotonowy. W zestawach kina domowego, a także w innych aparaturach audio, na przykład z przeznaczeniem samochodowym, subwoofery odpowiadają za odwzorowywanie dźwięków o niskich częstotliwościach (zazwyczaj 20–200 Hz). Najprościej rzecz ujmując, oznacza to, że podkreślają one basy, a dzięki specjalnej konstrukcji wprawiającej powietrze w ruch, tworzą efekt drżenia ścian i wyposażenia, szczególnie istotny dla miłośników mocnego brzmienia.

Subwoofer, na przykład Yamaha NS-SW100, jest świetnym uzupełnieniem dla systemów audio o ograniczonej mocy oraz pracujących w małych pomieszczeniach, w których niskie tony tłumione są znacznie szybciej.

Subwoofer aktywny czy pasywny – jaki wybrać?

Subwoofery dzielą się na dwie kategorie – urządzenia aktywne (między innymi Yamaha NS-SW050) i pasywne. Różnica między nimi polega na tym, że subwoofer aktywny ma wbudowany wzmacniacz, odpowiednio dobrany do mocy głośnika, natomiast pasywny jest go pozbawiony (aby móc z niego korzystać, trzeba zaopatrzyć się w kompatybilny zewnętrzny wzmacniacz).

Zaletą urządzeń pasywnych jest ich cena, ponieważ są znacznie tańsze od subwooferów aktywnych, ale z drugiej strony nie można ich użytkować bez wspomagania ze strony wzmacniacza. Do tego musi być on odpowiednio dopasowany, inaczej w najlepszym wypadku brzmienie będzie niskiej jakości, a w najgorszym sprzęty w ogóle nie będą ze sobą współpracować. Kompletowanie zestawu subwoofer-wzmacniacz to dodatkowy kłopot, szczególnie dla przeciętnego klienta, który niekoniecznie musi się na tym znać. Między innymi dlatego w sklepach z elektroniką coraz rzadziej można spotkać subwoofery pasywne, które zostały niemal całkowicie wyparte przez łatwiejsze w użytkowaniu urządzenia aktywne, takie jak Klipsch R-120SW.

Polecane subwoofery
 • 1 399 zł
 • 1 790 zł
 • 1 759 zł
 • 3 299 zł
 • 2 499 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie subwoofera?

Subwoofer Yamaha YST-FSW050

Użytkownik, który chciałby zakupić urządzenie do użytku domowego, a jednocześnie nie ma ochoty zaprzątać sobie głowy wzmacniaczami, powinien wybrać subwoofer aktywny. Oczywiście nie wszystkie sprzęty z tej kategorii są takie same. Różnią się od siebie parametrami, które warto wziąć pod uwagę. Do najważniejszych z nich należą:

 • moc – jest wyrażana w watach (W) i odpowiada za to, jak głośno subwoofer może grać. Przy wyborze mocy trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia. Jeśli pokój jest niewielki, wystarczy urządzenie kilkudziesięciowatowe, na przykład Magnat Monitor Supreme II Sub 202A. Natomiast w dużych przestrzeniach lepiej sprawdzą się wydajniejsze subwoofery, takie jak Yamaha NS-SW300 o mocy 250 W;
 • konstrukcja – wyróżnia się dwa typy konstrukcji: otwarte i zamknięte. Obudowy otwarte (między innymi Yamaha YST-FSW050) gwarantują bardzo mocny i głęboki bas. Zazwyczaj zajmują też mniej miejsca. Natomiast konstrukcje zamknięte, dzięki temu, że cechują się większą szczelnością, pozwalają na łatwiejszą regulację tonów niskich;
 • funkcja automatycznego włączenia – urządzenia wyposażone w tę funkcję przy kilkuminutowym braku sygnału przychodzącego automatycznie przełączają się w stan czuwania, a także wybudzają, gdy sygnał ponownie się pojawi. Dzięki temu nie musisz ręcznie włączać i wyłączać urządzenia za każdym razem, gdy zechcesz z niego skorzystać;
 • kierunek emisji dźwięku – jest to cecha określająca kierunek rozchodzenia się dźwięku. Na podstawie tego parametru można wyszczególnić subwoofery free air (fale emitowane są w każdym wolnym kierunku), frontfire (dźwięk kierowany jest w stronę słuchacza) oraz downfire, w których fala dźwiękowa rozprzestrzenia się w kierunku podłogi.

Subwoofer może być świetnym uzupełnieniem zestawu kina domowego, ale tylko wtedy, gdy jego wybór poprzedzimy dogłębną analizą. Dzięki temu będziemy pewni, że spełni nasze oczekiwania. Na pewno nie można traktować subwoofera jako alternatywy dla całego zestawu audio. W cenie dobrego urządzenia aktywnego można kupić też soundbar, na przykład taki jak Polk Audio Magnifi Mini czy Samsung HW-R450, który zapewni zadowalający i znacznie pełniejszy dźwięk.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link