Gdzie umieścić subwoofer i o czym pamiętać przy rozstawianiu nagłośnienia?

Autor: Adam

Dobry zestaw audio zapewni niesamowitą jakość dźwięku, a bardzo często także efekt jego przestrzenności. Jest to zauważalne, zwłaszcza gdy korzystamy z kina domowego, jednak sprzęt muzyczny nie różni się od niego w dużym stopniu. Zwykle tego typu rozwiązania zawierają kilka głośników, amplituner (bądź inne urządzenie jako źródło) oraz subwoofer, który odpowiada za niskie tony, wzmacnia bas. Jak prawidłowo rozmieścić urządzenia w pomieszczeniu? Gdzie postawić subwoofer?

Subwoofer ustawiony między dwoma głośnikami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są zalety korzystania z dobrego zestawu audio
  2. jak rozstawić głośniki i subwoofer w pomieszczeniu
  3. jaki subwoofer warto wybrać

Jakie są zalety korzystania z dobrego zestawu audio?

Subwoofer ustawiony pod telewizorem

Dobrej jakości zestaw audio jest w stanie zapewnić zupełnie nowe doznania podczas słuchania utworów ulubionego artysty, grania w gry wideo na konsoli, czy też oglądania filmów lub seriali. Modele z funkcją przestrzennego dźwięku pozwalają dodatkowo poczuć się jak w samym centrum akcji.

Obecnie niesamowicie popularne są zestawy kina domowego i rozwiązania, które znajdują uznanie u miłośników muzyki. Wysoka jakość dźwięku nie jest ich jedyną zaletą. Producenci często implementują także elementy, które gwarantują wiele ciekawych funkcji. Dla przykładu, odtwarzacze CD/DVD lub Blu-Ray umożliwiają otwieranie plików z zewnętrznych nośników. Bardzo podobne zastosowanie mają porty USB, do których można podłączyć pendrive, dysk przenośny czy smartfon. Bardziej zaawansowane rozwiązania wśród zestawów audio lub kin domowych mają także moduł Bluetooth lub Wi-Fi, więc można się z nimi łączyć bezprzewodowo z poziomu telefonu.

Prócz wymienionych wyżej funkcjonalności bardzo często można spotkać się z możliwością korekcji dźwięku. Funkcja uwypuklenia basu lub wysokich tonów, takich jak dialogi, w wielu przypadkach znajdzie zastosowanie. Zaawansowane technicznie urządzenia mają rozbudowane graficzne korektory, dzięki którym w najmniejszych szczegółach dostosujemy brzmienie do własnych upodobań.

Polecane subwoofery
  • 1 299 zł
  • 1 459 zł
  • 1 549 zł
  • 1 459 zł
  • 1 159 zł

Jak rozstawić głośniki i subwoofer w pomieszczeniu?

Zestaw kina domowego z subwooferem

W skład większości zestawów audio wchodzi źródło dźwięku, czyli amplituner, miniwieża lub pełnoprawny mikser, kilka głośników, bardzo często także subwoofer. Aby w pełni korzystać z możliwości takiego rozwiązania, należy jednak pamiętać o prawidłowym rozstawieniu sprzętu w pomieszczeniu. Inaczej nie będzie możliwe uzyskanie efektu przestrzenności (jeżeli korzystamy z 5.1 lub 7.1) oraz dźwięk nie będzie się rozchodził, tak jak powinien. Odpowiednie ustawienie zapewnia po prostu znacznie lepszy efekt.

W kwestii głośników wszystko zależy od konfiguracji, jaką wybierzemy. Jeżeli jest to 2.0 lub 2.1, to ustawiamy je po lewej i prawej stronie naprzeciw słuchacza lub widza. To jednak dość oczywiste, bardziej rozbudowane zestawy wymagają jednak więcej działania. Kiedy chcemy korzystać z konfiguracji 5.1 lub 7.1, musimy pamiętać o rozstawieniu głośników po całym pomieszczeniu. Najlepszy efekt uzyskamy tylko wtedy, gdy wszystkie urządzenia będą w równej odległości od siebie i słuchacza. Zwykle najprostszą metodą jest postawienie dwóch głośników z prawej oraz lewej strony przed nami, resztę sprzętu staramy się rozmieszczać w podobnych odstępach wokół miejsca, z którego zamierzamy oglądać filmy lub słuchać muzyki. Ta zasada dotyczy zarówno konfiguracji 5.1, jak i 7.1 oraz wyższych.

Subwoofer, jako że odpowiada za niskie tony, najlepiej ustawić na wprost widza, pod telewizorem lub innym źródłem dźwięku. Mimo że to najczęściej zalecana metoda, niektórzy umieszczają go pod ścianą, w połowie odległości między słuchaczem a ekranem. Takie rozwiązanie stosuje się zdecydowanie rzadziej, ponieważ może generować niepożądane zakłócenia. Należy także pamiętać, aby nie ustawiać subwoofera w kącie pokoju. Zbyt mocne wzmocnienie basów skutkuje tutaj nieprzyjemnym, dudniącym, nieprecyzyjnym dźwiękiem. Oczywiście złym pomysłem jest także umieszczanie niskotonowego głośnika za plecami. W dużym stopniu jest to w stanie rozbić wrażenie brzmienia przestrzennego i może powodować niepożądany efekt drobnych, lecz słyszalnych, różnic z przodu i z tyłu.

Jaki subwoofer warto wybrać?

Głośnik generujący niskie tony dodaje efekt głębi do dźwięku. Wzmocniony bas przydaje się nie tylko podczas słuchania muzyki, ale i oglądania filmów. Podobnego efektu nie jesteśmy w stanie uzyskać bez korzystania z tego urządzenia. Warto jednak zadbać o to, by był odpowiednio wysokiej jakości, ponieważ niektóre urządzenia mogą generować niepożądane dudnienie i tworzyć efekt rozwarstwiania dźwięku. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na producenta sprzętu. Uznana marka i sprawdzony model z dobrymi opiniami gwarantuje brzmienie na odpowiednio wysokim poziomie.

Jeżeli nie chcemy wydawać zbyt dużo na subwoofer, to warto sprawdzić urządzenia, które dostaniemy za mniej niż 1000 złotych. Zwykle charakteryzują się one mocą na poziomie 50–100 W oraz satysfakcjonującym pasmem przenoszenia. Za około 600 złotych, warto zwrócić uwagę między innymi na Yamahę YST-FSW050 oraz Yamahę NS-SW100. Jeżeli potrzebujemy trochę więcej mocy, to ciekawym rozwiązaniem może być Magnat Monitor Supreme Sub 302A, tutaj jednak cena sięga 750 złotych. Bardziej wymagający użytkownicy docenią zaawansowane modele z wyższej półki. Dla przykładu Klipsch R-120SW ma aż 200 W mocy i dobrze się prezentuje wizualnie. Jest to jednak sprzęt dla profesjonalistów, a kosztuje ponad 1500 złotych. Yamaha NS-SW700 to jedno z najlepszych rozwiązań na rynku. Charakteryzuje się tym, że jej moc znamionowa wynosi aż 300 W, a pasmo przenoszenia 20–160 Hz.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link