Data publikacji: 22 sierpnia 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki gramofon kupić do domu?

Poleć znajomemu Drukuj

Choć w erze cyfrowego dźwięku płyty winylowe straciły na popularności, w ostatnim czasie gramofony wracają do łask. Aby odtworzyć swoją kolekcję winyli lub posłuchać najnowszych nagrań ulubionych wykonawców w wersji analogowej, będzie Ci potrzebny gramofon. Jaki kupić i czym się kierować przy zakupie? Przeczytaj nasze wskazówki!

Płyta na talerzu gramofonu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki gramofon na początek wybrać i co wziąć pod uwagę,

- jaki gramofon jest lepszy – z napędem bezpośrednim czy paskowym,

- czy lepszy jest gramofon automatyczny, czy manualny,

- o czym jeszcze pamiętać przy zakupie.

Gramofon – jaki kupić i na co zwrócić uwagę?

Gramofon Thorens TD158Kupując swój pierwszy gramofon, musisz się zastanowić, czego oczekujesz od tego urządzenia – perfekcyjnego dźwięku, przystępnej ceny czy może zależy Ci na możliwości zgrania muzyki z winyli do komputera? Określenie przeznaczenia nowego sprzętu jest najważniejsze przy podejmowaniu decyzji, jaki gramofon wybrać.

Przy zakupie weź pod uwagę następujące kryteria:
  • przeznaczenie – czy szukasz gramofonu do domu, czy dla DJ-a,
  • cena – jaki budżet przeznaczysz na nowe urządzenie,
  • typ napędu – bezpośredni czy paskowy,
  • sposób sterowania – manualny, półautomatyczny czy automatyczny,
  • przedwzmacniacz – potrzebny, by połączyć gramofon z zestawem audio,
  • złącze USB – pozwala zgrać muzykę z płyty winylowej na pamięć flash,
  • wygląd – designerski gramofon może stanowić ozdobę salonu.

Jaki gramofon do domu – z napędem bezpośrednim czy paskowym?

Dostępne na rynku gramofony różnią się od siebie rodzajami napędu. Gramofony dla DJ-ów, takie jak Audio-Technica AT-LP120 USB HC, są wyposażone w napęd bezpośredni. Dzięki niemu DJ może używać winyli do miksowania muzyki i tworzenia efektów dźwiękowych na bieżąco.

Gramofony do domowych zastosowań cechują się innym rodzajem napędu –paskowym. Jest tak na przykład w modelu Pioneer PL-990. Talerz obracający płytą jest połączony silnikiem za pomocą gumowego paska. Taka konstrukcja pozwala na oddzielenie samej płyty od silnika w taki sposób, że nie są na nią przenoszone wibracje. Wpływa to pozytywnie na płynność i jakość odtwarzanego dźwięku.
Proponowane produkty:
Lenco LS-40 (drewno) <%– –%>
Hyundai Retro RT 910RIP (drewno) <%– –%>
Lenco TT-33 (czarny) <%– –%>
Denon DP-200USB (srebrny) <%– –%>
Audio-Technica AT-LP120 USB HC (srebrny) <%– –%>

Pierwszy gramofon – lepszy automatyczny czy manualny?

Kobieta słuchająca muzyki z gramofonuInnym parametrem do rozważenia jest sposób sterowania gramofonem. Do wyboru są urządzenia sterowane ręcznie, modele półautomatyczne lub automatyczne. Czym się od siebie różnią i jaki gramofon wybrać na początek?

Gramofon manualny to taki, w którym aby odtworzyć muzykę, trzeba ręcznie ustawić jego ramię na początku płyty. Kiedy płyta się skończy, gramofon w dalszym ciągu obraca ją, do czasu gdy manualnie nie umieścisz ramienia gramofonu na stopce. Producenci najwyższej klasy odtwarzaczy, jak np. Teac TN-300, stosują często to rozwiązanie, ponieważ jest najmniej podatne na usterki.

Jeśli wolisz wygodniejsze rozwiązania, możesz wybrać gramofon sterowany półautomatycznie albo automatycznie. Przykładem pierwszego rozwiązania jest model Lenco L-90. Półautomatyczny gramofon samodzielnie wyłącza odtwarzanie po zakończeniu płyty. Automatyczny, taki jak Thorens TD 209, nie tylko odkłada ramię na stopkę po zatrzymaniu odtwarzania, ale także samodzielnie umieszcza je na początku płyty.

Inne parametry, którym warto się przyjrzeć

Oprócz wewnętrznych parametrów gramofonu na jakość dźwięku ma wpływ użyte nagłośnienie. Jeśli chcesz, aby urządzenie działało samodzielnie, wybierz gramofon z głośnikami ION Audio Mustang LP. Jest on także wyposażony we wbudowane radio. W przeciwnym wypadku gramofon będzie trzeba podłączyć do wzmacniacza i zastosować tradycyjne kolumny. Więcej o wyborze głośników do tego celu przeczytasz w naszym artykule Jakie kolumny do gramofonu? Poznaj nasze propozycje.

WSKAZÓWKA

Przy zakupie zwróć uwagę, czy gramofon jest wyposażony we wbudowany przedwzmacniacz. Będzie on potrzebny, aby wzmocnić sygnał analogowy. Jeśli jednak w Twoim amplitunerze znajduje się gniazdo „Phono”, możesz zdecydować się na gramofon bez przedwzmacniacza.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas