Data publikacji: 22 maja 2020
Autor: Piotr
ARTYKUŁ - PORADNIK
nowość

Uziemienie gramofonu – co trzeba wiedzieć?

Poleć znajomemu Drukuj

Gramofon to urządzenie, które znane jest koneserom dobrej muzyki od wielu lat. Mimo upływu czasu i związanego z tym rozwoju technologicznego, sprzęt ten wciąż znajduje swoich odbiorców. Odtwarzacz płyt winylowych jest świetnym prezentem, ale też może służyć m.in. jako wystrój wnętrza. Trzeba jednak mieć na uwadze, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebne jest jego uziemienie. W jaki sposób to zrobić? Co powinniśmy wiedzieć?

Płyta winylowa na gramofonie, obok leży mikrofon

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego uziemienie gramofonu jest tak ważne
  2. w jaki sposób trzeba to zrobić
  3. na jakie modele gramofonów warto zwrócić uwagę i co powinno być kryterium wyboru

Dlaczego trzeba uziemić gramofon?

Kilka płyt winylowych w opakowaniach, część z nich jest wysunięta.

Uziemienie gramofonu jest bez wątpienia bardzo ważnym wymogiem, mającym znaczenie wtedy, gdy chcemy uzyskać odpowiedni poziom dźwięku w trakcie odtwarzania płyt winylowych. Nie każdy wie, że płyty posiadają specjalne rowki, z których dźwięk pokonuje dość długą drogę, zanim dostanie się do głośników, a w dalszej kolejności do naszych uszu. Warto zauważyć, że są one kulminacyjnym punktem trasy, jaką musi pokonać sygnał, zaczynając od wkładki gramofonowej aż do przedwzmacniacza. Na wstępie dobrze będzie wyjaśnić, w jaki sposób powstaje sygnał elektryczny w gramofonie. Otóż następuje to w wyniku przesunięcia się igły w stosunku do rowka płyty winylowej. Musimy wiedzieć, że igła jest połączona z magnesem lub cewką.

W pierwszym przypadku chodzi o wkładkę MM, natomiast jeśli igła łączy się z cewką, to mówimy o wkładce MC. W następstwie powstaje napięcie o niezbyt dużej wartości, dlatego też do poprawnego działania potrzebne jest stosunkowo duże wzmocnienie sygnału. W naturalny sposób różnica potencjałów na końcówkach wkładek i przedwzmacniacza będzie spora. Aby wyrównać te potencjały, stosuje się właśnie uziemienie. W przeciwnym razie może dojść do pojawienia się wielu zakłóceń elektromagnetycznych, które będą negatywnie wpływać na jakość odtwarzanego dźwięku. W przypadku gramofonów jest to dość wyraźnie odczuwalne. Podstawą tego stanu rzeczy jest sposób zapisu materiału na płycie winylowej. Niski ton, ze względu na swoją specyfikę, trzeba byłoby zapisać w formie dość szerokich rowków. Taka forma spowodowałaby, że na płycie nie moglibyśmy zmieścić zbyt dużo materiału.

Co więcej, w praktyce niemożliwe byłoby odpowiednie nacięcie płyty. Aby zniwelować ten problem, opracowano formę korekcji krzywą RIAA. Dzięki niej ograniczono niskie tony, a zwiększono ilość tonów wysokich. Przedwzmacniacz w swojej konstrukcji zawiera odwrócone układy korekcyjne. Tym samym zostaje zwiększony poziom natężenia niskich tonów. Najważniejsze, aby na tej trasie zapewnić stosunkowo najczystszy sygnał. Warto więc na odcinku wkładka–przedwzmacniacz zastosować możliwie jak najlepszej jakości kable.

Uziemianie należy podłączyć do dedykowanej śruby, która najczęściej będzie posiadać oznaczenie GND. Znajduje się ona w samej obudowie przedwzmacniacza lub, jeśli go nie ma, wzmacniacza. Alternatywnym sposobem, w przypadku braku takiej śruby, będzie poprowadzenie uziemiania poprzez kabel sygnałowy. Samo podłączenie do przedwzmacniacza najlepiej zrobić, używając specjalnych widełek. Uziemienie najlepiej podłączyć do pierwszego możliwego elementu o charakterze analogowym. Przewody nie muszą być długie, ale ważne, aby były dobrej jakości.

Proponowane produkty:
Denon DP-300F (czarny) <%– –%>
MAC Audio TT 100 BK E <%– –%>
Lenco TT-11 (biały) <%– –%>
Thorens TD 201 (czarny połysk) <%– –%>
Lenco LS-50 (brązowy) <%– –%>

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając gramofon?

Muzyka odtwarzana z gramofonu.

Na rynku mamy dostępne trzy rodzaje gramofonów. Pierwszy z nich stanowią gramofony manualne. To grupa tradycyjnych urządzeń tego typu. Działają w klasyczny sposób – wystarczy podnieść i opuścić ręcznie ich ramię. Po zakończeniu słuchania muzyki wystarczy je wyłączyć. Takie urządzenia wybierają osoby lubiące stary dobry styl. Atutem tych odtwarzaczy płyt winylowych jest niska awaryjność. Przykładem mogą być modele Dual DT 250 oraz Lenco TT-11 (niebieski). Drugą grupą są gramofony automatyczne, dużo bardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Zazwyczaj są wyposażone w specjalny mechanizm, którego zadaniem jest sterowanie ramieniem. Taki gramofon samodzielnie potrafi odtwarzać płytę, a dodatkowo po zakończeniu słuchania muzyki wyłączy się automatycznie. Sprawdzonym tego typu odtwarzaczem płyt winylowych jest Denon DP-29F, o napędzie paskowym i prędkości obrotowej na poziomie 33 1/3 RPM oraz 45 RPM. Idealnym wyborem dla miłośników słuchania muzyki będzie też gramofon Audio-Technica AT-LP60XUSB w kolorze czarnym. Trzecia grupa to tzw. gramofony półautomatyczne, a przykładem tego typu urządzenia jest Lenco LS-50 (szary).

Kupując gramofon, warto zwrócić uwagę na typ napędu. Najczęściej spotkamy gramofony o napędzie paskowym i bezpośrednim. Ponadto na nasz wybór wpływa również rodzaj igły. Najczęściej dostępne są modele o eliptycznym, sferycznym i liniowym szlifie igły. Przy zakupie gramofonu dobrze będzie przyjrzeć się jeszcze jego ramieniu, a także przedwzmacniaczowi i rodzajowi wkładki.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Telefon z wyświetlaczem 4K zapewnia nowy wymiar jakości materiałów filmowych. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia?
Zobacz więcej   
 Jesteś miłośnikiem dźwięku w najwyższej jakości? Zobacz, jak wybrać najlepsze kino domowe do muzyki
Zobacz więcej   
 Czy do mieszkania w bloku warto kupić kino domowe? Czym kierować się podczas wyboru?
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

ZAKUPY PRZEZ TELEFON

  • Konsultant pomoże w realizacji zakupów tylko przez telefon

855 855 855
Czynne do 21:00

Koszt połączenia według taryfy lokalnej Twojego operatora

połączenie interaktywne

  • Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich. Wspólnie będziecie mogli umieszczać produkty w koszyku.
  • Doradca pomoże w wyborze produktu
  • Opowie o najnowszych promocjach
  • Przygotuje zamówienie/rezerwację dla Ciebie, jeżeli zechcesz
  • W każdej chwili będziesz mógł/a zakończyć połączenie z doradcą
SZCZEGÓŁY

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów