Wkładka Moving Magnet w gramofonie – wady i zalety

Autor: Agnieszka

Najczęstszym typem wkładki montowanej w gramofonie jest Moving Magnet, czyli wkładka elektromagnetyczna. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – jest stosunkowo tanie, a w razie potrzeby istnieje możliwość wymiany samej igły, gdy ulegnie ona zużyciu. Jednak, co najważniejsze, wkładka Moving Magnet zapewnia dobrą jakość dźwięku.

Mężczyzna słuchający płyty winylowej odtwarzanej na gramofonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest wkładka Moving Magnet
 2. jakie są zalety i wady wkładki Moving Magnet
 3. czy wkładka Moving Magnet jest lepsza od Moving Coil
 4. na co zwrócić uwagę przy zakupie gramofonu z wkładką Moving Magnet

Czym jest wkładka Moving Magnet?

Nowoczesny gramofon, zbliżenie na igłę

Wkładka jest najważniejszym elementem w gramofonie. Jest to element, do którego przymocowana jest igła odpowiedzialna za odczytywanie danych zapisanych na płycie winylowej. Magnes i cewka, które należą do wkładki, przemieniają drgania igły na energię elektryczną. Mówiąc prościej, dzięki wkładce gramofonowej powstaje dźwięk.

Jednym z rodzajów wkładek stosowanych w gramofonach jest Moving Magnet (MM), czyli wkładka elektromagnetyczna. Wyróżnia się ona tym, że jej cewka jest zamontowana na obudowie, a tym samym jest nieruchoma, natomiast magnes może się poruszać. Ten typ wkładki stosuje się najczęściej. Za jego popularność odpowiada cena, ale także nieskomplikowana i wytrzymała konstrukcja.

Zalety i wady wkładki Moving Magnet

Wkładka gramofonowa Moving Magnet ma swoje zalety i wady. Wśród tych pierwszych wymienia się:

 • możliwość wymiany samej igły, gdy ulegnie ona zużyciu;
 • uniwersalna konstrukcja;
 • niską cenę;
 • bardzo dobra jakość brzmienia w stosunku do ceny;
 • wysoki poziom napięcia (co wpływa na jakość sygnału, dlatego urządzenie nie wymaga przedwzmacniacza).

Niestety, wkładka Moving Magnet nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ ma też swoje wady. Należą do nich:

 • duża cewka,
 • duża masa,
 • możliwość wystąpienia problemów z tłumieniem drgań,
 • niższy współczynnik odwzorowania dźwięku zapisanego na płycie.

Wiele zależy jednak od modelu Moving Magnet. Niektórzy producenci oferują wkładki, w których wyżej wymienione wady nie mają wpływu na jakość dźwięku.

Polecane gramofony
 • 319 zł
 • 699 zł
 • 749 zł
 • 1 169 zł
 • 899 zł

Wkładka Moving Magnet czy Moving Coil – która jest lepsza?

Ramię gramofonu ustawione na płycie winylowej

Moving Magnet to nie jedyny rodzaj wkładki stosowanej w gramofonach. Drugim z nich jest Moving Coil (MC), w którym to cewka jest ruchoma, ponieważ znajduje się na wsporniku. Natomiast magnes jest zamocowany na stałe do obudowy, dlatego jest nieruchomy. Wiele osób zastanawia się, który typ wkładki jest lepszy. Obie z nich mają swoje wady i zalety.

Przewagą wkładki Moving Coil nad wkładką Moving Magnet jest to, że zapewnia ona zdecydowanie wyższą jakość dźwięku. Jednakże jest dużo droższa i wymaga obecności przedwzmacniacza gramofonowego. Problem może stanowić także wymiana igły, ponieważ musi być wykonana u producenta. Z kolei wkładka Moving Magnet jest tańszym rozwiązaniem, przy czym jakość dźwięku pozostaje na bardzo dobrym poziomie, który w zupełności wystarczy do użytku domowego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze gramofonu?

Przy wyborze gramofonu nie należy kierować się samą wkładką. Owszem, jest to najważniejsza część urządzenia, jednak istnieje jeszcze szereg innych parametrów, które wpływają na jego jakość oraz komfort w użytkowaniu. Dzięki znajomości tego, na co zwrócić uwagę, można dopasować gramofon dokładnie do swoich potrzeb.

Na początek należy zastanowić się nad tym, do czego będzie przeznaczone urządzenie, ponieważ od tego w głównej mierze zależy typ napędu – bezpośredni lub paskowy. Pierwszy rodzaj dedykowany jest dla DJów, ponieważ dla nich liczy się szybkość, precyzja i stabilne obroty talerza. Do użytku domowego w zupełności wystarczy napęd paskowy (np. Pioneer PL-30-K lub Sony PS-LX310BT).

Drugą ważną rzeczą jest rodzaj sterowania gramofonem. Na rynku dostępne są urządzenia automatyczne (np. Thorens TD 158), manualne i półautomatyczne (np. Lenco LS-10). Pierwsze z nich mają wbudowany mechanizm, który odpowiada za uruchomienie silnika oraz podniesienie, przeniesienie i opuszczenie ramienia. W przypadku gramofonów manualnych (np. Dual DT 250) wszystkie te czynności użytkownik wykonuje ręcznie. Dlatego są one trudniejsze w obsłudze i nie poleca się ich niedoświadczonym osobom.

Ponadto warto zwrócić też uwagę na szlif igły, czyli elementu, który ma bezpośredni kontakt z płytą. Może być on eliptyczny, stożkowy lub liniowy. Najtańszy jest drugi rodzaj, jednak nie jest on tak precyzyjny, jak pozostałe. Przy wyborze gramofonu znaczenie ma także obecność przedwzmacniacza (dzięki niemu można podłączyć gramofon do domowego urządzenia audio) i wejścia USB (które umożliwia przede wszystkim zgrywanie muzyki z płyt winylowych na komputer), a także sam wygląd urządzenia.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link