Jaka kierownica do PC? Na te parametry zwróć uwagę!

Autor: Ola

O ile większość kierownic do gier odzwierciedla wstrząsy czy wibracje z symulatorów, o tyle tylko niektóre kierownice PC mają funkcje, które pozwalają na realistyczne odzwierciedlenie charakteru jazdy. Kluczowy jest także materiał, którym jest obita kierownica, oraz jakość wykonania podstawki z pedałami. Ponadto tylko część modeli ma dźwignię zmiany biegów. Dowiedz się, jak wybrać kierownicę do gier na PC.

Kierownica PC pozwala osiągnąć bogate wrażenia z gry wyścigowej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak jest zbudowana kierownica PC,

- jakie funkcje mają kierownice do gier,

- ile kosztuje kierownica do komputera.

Budowa kierownicy do komputera

Kierownica PC wzbogaca wrażenia z gryOprócz liczby przycisków akcji i pada kierunkowego musisz sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonana kierownica PC, dodatkowa podstawa z pedałami i ewentualna dźwignia zmiany biegów, która może mieć formę dwóch manetek (łopatek) przymocowanych do kierownicy. Rzuć okiem na jej średnicę. Małoletni gracz ma mniejszy rozstaw ramion niż dorosła osoba, co wpływa na wygodę trzymania dużej kierownicy.

Od materiału pokrywającego kierownicę do gier zależy, jak będzie się nią sterowało podczas emocjonującej rozgrywki. Po pierwsze – spocone dłonie gracza mogą utrudniać pewny chwyt, zwłaszcza podczas gwałtownych skrętów. Po drugie – powierzchnia intensywnie użytkowanej kierownicy może się ścierać.

Bestsellerowa kierownica Logitech G29 Racing Wheel ma ramiona wykonane z wytrzymałego anodyzowanego aluminium i jest pokryta ręcznie szytą skórą. W przypadku taniej kierownicy Tracer Zonda zastosowano antypoślizgowe tworzywo. Wysokopółkowa Thrustmaster T300 RS GT Edition jest zaś pokryta wzmocnioną okładziną o gumowej fakturze, a łopatki zmiany biegów są wykonane z metalu i mają przełącznik o żywotności przekraczającej 10 milionów aktywacji.

CZY WIESZ, ŻE…

Kupując kierownicę do gier na PC, możesz od razu zainwestować w akcesorium o wszechstronnym przeznaczeniu. Kierownica PC może być kompatybilna z PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox One czy Xbox 360.

Wspomniana kierownica Thrustmaster ma całkowicie metalowy mechanizm wewnętrzny pedałów, podobnie jak podstawa w zestawie Thrustmaster T150 RS Pro. Jest to rozwiązanie wytrzymalsze w porównaniu do pedałów z tworzywa sztucznego – potwierdzają to opinie klientów o kierownicach do gier.

Warto także sprawdzić sposób mocowania kierownicy do dowolnej (twardej) powierzchni. Najprostsze mocowanie to zwykłe przyssawki jak w Q-SMART SW8080 Sepang PRO (4w1), modele Thrustmaster oferują stabilniejszy system mocowań, nawet do specjalnego stojaka.

Jakie funkcje mają kierownice do gier?

Jedną z najważniejszych funkcji kierownicy PC jest siłowe sprzężenie zwrotne Force Feedback. Dzięki niemu gracz odczuwa wiele różnorodnych bodźców dotykowych oprócz wstrząsów i wibracji, co ma zwiększać realizm wyścigów. Może nawet utrudniać kierowanie samochodem graczowi, jeśli straci on np. kontrolę nad tyłem pojazdu. Dla porównania – niskobudżetowa kierownica Tracer Sierra PC z małym zakresem kąta obrotu ma tańszą technologię Vibration Feedback, która nie odzwierciedla efektów Force Feedback.

WSKAZÓWKA

Przed wyborem kierownicy PC sprawdź, czy producent przeznaczył ją do wybranych gier.

Kierownice PC, które odwzorowują realistyczny obrót kierownic, mają kąt obrotu powyżej 900 stopni, jak np. Thrustmaster TX Racing Wheel Leather Edition. Niektóre modele umożliwiają jego regulację aż do 1080 stopni. Na przykładzie wspomnianej kierownicy Thrustmaster można podkreślić, jak duże znaczenie dla płynnej i cichej pracy akcesorium ma silnik bezszczotkowy. Dzięki niemu realistyczne efekty są odzwierciedlane przez opóźnień i zacięć.

Ile kosztuje kierownica do komputera?

Bestsellerowa kierownica PC Thrustmaster Ferrari 458 ItaliaKierownice PC dostępne w sklepie RTV EURO AGD kosztują od ok. 100 zł do nawet 3000 zł. W tej kategorii znajdziesz także odłączane koła takie jak Thrustmaster F599XX Evo 30 czy dodatkowe skrzynie biegów o klasycznym wyglądzie takie jak Thrustmaster TH8A.

Czy opłaca Ci się zakup najdroższej kierownicy do komputera? Tak, jeżeli grasz regularnie, poświęcasz rozmaitym wyścigom mnóstwo czasu i w świecie motoryzacji sportowej czujesz się jak ryba w wodzie. Im więcej popularnych gier na kierownicę PC znasz, tym większe będą Twoje oczekiwania wobec akcesoriów gamingowych. Tańsze kierownice sprawdzą się dla osób początkujących, które być może dopiero złapią bakcyla, a na etapie prób i błędów i tak nie wykorzystają możliwości drogiego sprzętu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link