Data publikacji: 9 października 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak wybrać zestaw kina domowego? Kilka praktycznych wskazówek

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu Drukuj

Zestaw kina domowego pozwala się cieszyć wrażeniami podobnymi jak w sali kinowej. Wybór odpowiedniego zestawu wymaga uwzględnienia wielu czynników, począwszy od parametrów technicznych, a skończywszy na odpowiednim rozstawieniu zestawu w pomieszczeniu. Czym się kierować przy wyborze sprzętu? W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób dokonać wyboru!

Zestaw kina domowego w pokoju

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak dopasować zestaw kina domowego do pomieszczenia,

- na jakie parametry kina domowego zwrócić uwagę,

- jak wybrać zestaw głośników do kina domowego.

Jak dopasować zestaw kina domowego do pomieszczenia?

Zestaw stereoDobre zestawy kina domowego dobiera się odpowiednio dobrane do pomieszczenia. Przed samym zakupem zaplanuj dostępną przestrzeń na kino domowe. Od wielkości miejsca będzie zależała moc sprzętu. Im większa przestrzeń, tym potrzeba więcej mocy oraz większych głośników. Przypatrz się dokładnie planowanemu miejscu na kino domowe, a najlepiej go zmierz. Odpowiedz sobie na pytania, czy wiesz, gdzie rozmieścisz poszczególne elementy zestawu. Aby dźwięk dobrze się rozchodził, potrzeba przestrzeni. Odstęp między głośnikami powinien wynosić co najmniej 2 m. Czy masz pewność, że całe kino domowe zmieści się w Twoim pokoju? Jeżeli nie, to zakup dużego zestawu jak 7.1 i wyżej nie ma najmniejszego sensu. Jeśli pomieszczenie jest mniejsze, warto zrezygnować z tylu głośników. W takim wypadku lepiej będzie zainwestować w niepozorny zestaw stereo lub 2.1 jak LG BH7240C, niż wydawać pieniądze na kolejne głośniki, których mocy i tak nie wykorzystasz.

Nie bez znaczenia jest również odległość, z której będziesz oglądał obraz na ekranie telewizora. Optymalną wartość wyliczysz ze wzoru: Full HD – 4,2 cm na każdy cal ekranu, 4K – 2,1 cm na każdy cal ekranu.

Idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie kina domowego jeszcze na etapie budowy lub remontu. Istnieje wtedy możliwość wykonania ścianki kryjącej głośniki, telewizor czy wnęki na sprzęt audio-video, rozprowadzenia gniazda elektrycznego, przyłącza A/V oraz okablowania głośnikowego.

O tym, jak odpowiednio rozplanować sprzęt w pomieszczeniu, aby zmaksymalizować doznania audiowizualne, przeczytasz w artykule Jak rozstawić elementy kina domowego, by uzyskać najlepszy efekty dźwiękowy.

PORADA EKSPERTA

Jakość dźwięku w domu może się różnić od tego, który usłyszałeś w sklepie. Bardzo dużo zależy od przestrzeni, w której umieścisz zestaw kina domowego. Stąd też warto zapytać sprzedawcę, czy oferuje wymianę lub zwrot.

Na jakie parametry kina domowego zwrócić uwagę?

Przed samym zakupem warto się zainteresować, co oznaczają takie terminy jak systemy 5.1 i 7.1, amplituner, subwoofer czy też moc wyjściowa. Nawet krótkie sprawdzenie pomoże ci się zorientować, co do czego służy i ułatwi podjęcie decyzji.

Zastanów się, jak będziesz korzystał ze sprzętu. Będziesz częściej słuchał muzyki czy oglądał filmy? Jeżeli te drugie, to będziesz je odtwarzał na DVD/Blu-ray czy przez Internet? Czy potrzebujesz dużej ilości głośników, a może wystarczy ci mały zestaw stereo z dwiema kolumnami? Czego bardziej lubisz słuchać – tonów niskich czy wysokich? Jaki dobierzesz do zestawu telewizor – LED, IPS, OLED, 3D, a może projektor?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci podjąć decyzję i ustrzegą przed zakupem sprzętu na wyrost, który nie będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom.

Jeżeli szukasz opinii na temat poszczególnych zestawów, przeczytaj poradnik Jakie kino domowe wybrać? Poznaj opinie naszych klientów.

Proponowane Towary:

Denon AVR-X2400H, Wilson Cinematic 5.0 (czarny)
Denon AVR-X1400H, Wilson Cinematic 5.0 (czarny)
Denon AVR-X1400H, Wilson Cinematic 5.0 (orzech)
Denon AVR-X2400H, Wilson Cinematic 5.0 (wenge)
Yamaha MusicCast RX-V485 (tytanowy), NS-F51/NS-P51 (czarny)

Zestaw głośników do kina domowegoJak wybrać zestaw głośników do kina domowego?

Wiele osób podkreśla, że głośniki są najważniejszym elementem każdego zestawu kina domowego – to one odpowiadają za jakość brzmienia. Przy wyborze głośników zwróć uwagę, jakiego materiału użyto do osadzenia głośników. Kolumny dające dźwięk lepszej jakości wykonuje się z drewna, a te gorsze z plastiku lub zwykłej sklejki. Oczywiście głośniki drewniane oznaczają też najwyższą cenę.

Warto zwrócić uwagę na kolejny parametr głośników, czyli ich rozmiar. Jeżeli szukasz zestawu uniwersalnego do oglądania filmów i słuchania muzyki, kolumny powinny być tego samego rozmiaru (np. Samsung HT-J5550W). W innym wypadku sugeruje się, aby głośniki umieszczone z przodu i w centrum były większe od tych z tyłu pomieszczenia.

Pamiętaj również, aby przed zakupem posłuchać brzmienia głośników na żywo. Żaden opis techniczny sprzętu nie zastąpi Twojego ucha. Na taki test weź ze sobą do sklepu ulubioną muzykę, którą znasz na pamięć. W ten prosty sposób ocenisz, czy dźwięk z głośników spełni Twoje oczekiwania.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej na temat wyboru głośników do zestawu kina domowego, zobacz nasz poradnik Jakie głośniki do kina domowego wybrać.

 
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Energooszczędne grzejniki – doradzamy, jaki model wybrać

Sprawdź, jaki grzejnik elektryczny energooszczędny wybrać!
Zobacz więcej   

Robot do mycia okien – jak to działa?

Chcesz ułatwić sobie prace domowe? Sprawdź, jak działa robot do mycia okien!
Zobacz więcej   

Żelazko bez regulacji temperatury – zalety i wady

Poznaj inteligentne żelazko działające bez ustawiania temperatury i prasuj bez obaw o efekty!
Zobacz więcej   

Znajdź nas