Data publikacji: 9 października 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak wybrać najlepszy zestaw kina domowego i jak go ustawić?

Poleć znajomemu Drukuj

Współcześnie wykorzystywane technologie pozwalają stworzyć pod własnym dachem prawdziwe kino domowe. Zestawy, które można kupić w sklepach gwarantują wysoką jakość dźwięku przestrzennego oraz wyjątkowo wyrazisty obraz. Z kolei technologiczne rozwiązania w nich wykorzystywane pozwalają cieszyć się wrażeniami porównywalnymi do tych z sali kinowej.

Zestaw kina domowego w pokoju

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak rozmieścić zestaw kina domowego na domowej przestrzeni;
  2. jak wybrać zestaw głośników do kina domowego;
  3. jaki zestaw kina domowego wybrać?

Jak dopasować zestaw kina domowego do pomieszczenia?

Zestaw stereo

Pierwszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup zestawu kina domowego, jest przestrzeń, w jakiej ma ten sprzęt stać. Od wielkości pomieszczenia zależy bowiem dobór jego mocy. Im jest większe, tym więcej jej potrzeba, aby efekty dźwiękowe i wizualne były na najwyższym poziomie. Ponadto warto pamiętać o zachowaniu pewnych norm w kwestii ustawienia sprzętu. Przede wszystkim odległość pomiędzy głośnikami powinna wynosić co najmniej 2 metry. Jeśli pokój jest niewielkich rozmiarów, nie warto wydawać pieniędzy na najlepszy zestaw kina domowego, który sporo kosztuje, gdyż nie będzie można korzystać w pełni z jego mocy. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się bardziej kompaktowe rozwiązanie. Dobrym pomysłem będzie soundbar, jak np. JBL Bar 2.1, idealny do oglądania filmów i słuchania muzyki. Wyposażony jest on w Bluetooth, dzięki czemu zapewnia łączność bezprzewodową. Taki mini-zestaw kina domowego świetnie zdaje egzamin na niedużym metrażu i do tego nie blokuje niewielkiej przestrzeni.

Kolejnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest optymalna odległość od ekranu. Nie każdy wie, że można ją obliczyć w bardzo prosty sposób. Dla odbiorników Full HD jest to 4,2 cm na każdy cal ekranu, a dla telewizorów 4K – 2,1 cm. Warto o tym pamiętać, gdyż oglądanie filmów z bliskiej odległości nie tylko męczy wzrok, ale także działa na niego niekorzystnie.

Na koniec dobrze jest przemyśleć wizualne zagospodarowanie przestrzeni dla tego rodzaju sprzętu. Zestaw kina domowego będzie na pewno bardzo elegancko się prezentował, jeśli stanie się częścią mebli na wymiar. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko ukryć okablowanie, ale także zabudować elementy, które nie muszą być widoczne.

Zestaw do kina domowego nie jest tanią rzeczą, jednak na rynku można wybrać modele, których jakość jest bardzo dobra, a cena dość przystępna. Przykłady to Pioneer HTP-076 czy Denon AVR-X520BT, Eltax Explorer HCP.

PORADA EKSPERTA

Jakość dźwięku w domu może się różnić od tego, który usłyszałeś w sklepie. Bardzo dużo zależy od przestrzeni, w której umieścisz zestaw stereo czy kino domowe. Stąd też warto zapytać sprzedawcę, czy oferuje wymianę lub zwrot.

Proponowane produkty:
Pioneer VSX-933B, Jamo S 807 HCS (orzech) <%– –%>
Pioneer VSX-934B, Taga Harmony TAV-506 v.2 (orzech) <%– –%>
Yamaha MusicCast RX-V485 (czarny), Indiana Line Nota 550 X/240 X/740 X (orzech) <%– –%>
Pioneer VSX-534DB, Taga Harmony TAV-506 v.2 (orzech) <%– –%>
Yamaha MusicCast RX-V485 (tytanowy), Indiana Line Nota 550 X/240 X/740 X (czarny dąb) <%– –%>

Na co zwrócić uwagę, wybierając zestaw głośników do kina domowego?

Zestaw głośników do kina domowego

Jeśli chodzi o zestaw kolumn do kina domowego, to nie tyle liczy się ich wygląd, co solidne wykonanie. Modele ze sklejki czy plastiku nie zapewniają takich doznań akustycznych jak te, do których produkcji wykorzystano drewno. Nie bez znaczenia jest także ich rozmiar. Uniwersalne zestawy kina domowego zwykle posiadają kolumny takiej samej wysokości. Tak jest np. w modelu Samsung HT-J5550W. Posiada on kodowanie Dolby True HD, zapewniające doskonałe brzmienie oraz Dolby Digital Plus, powodujące, że dźwięk dorównuje temu nagranemu w studiu. Inną opcją jest zestaw głośników kina domowego z trzema rodzajami kolumn – przednimi (ustawionymi po bokach telewizora), centralną (pod ekranem) i tylnymi (np. za kanapą). Przykładem jest Yamaha MusicCast RX-V485.

Zestawy kina domowego – jakie modele wybrać?

Dobre zestawy kina domowego powinny posiadać wysokiej jakości wzmacniacz z tunerem, do którego dopinany jest telewizor, głośniki, odtwarzacz czy nawet konsola do gier. Warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak jego moc, formaty dźwięku oraz liczba kanałów (zwykle można do niego dopiąć od 5-7 głośników). Zestaw kina domowego Bluetooth to dla wielu użytkowników podstawa. Dzięki niemu można bowiem skomunikować z urządzeniem smartfon, tablet czy laptop. Atutem jest też możliwość zamiany pilota na telefonu oraz kompatybilność z technologią AirPlay. Co jeszcze powinien posiadać dobry zestaw kina domowego? Bezprzewodowa łączność z internetem to kolejny „must have” i spore ułatwienie w obsłudze urządzenia. Ponadto, ważny jest też odtwarzacz. Zestaw kina domowego z Blu-ray to np. Sony BDV-E4100. Dzięki niemu zapewnia on obsługę treści cechującą się jakością z tzw. „wysokiej półki”, a do tego posiada funkcję bezprzewodowego odtwarzania muzyki. Dla melomanów warto natomiast polecić zestaw kina domowego z radiem internetowym, jak np. Denon AVR-X2400H, Wilson Cinematic 5.0, czy ten posiadający dostęp do serwisu Spotify, jak np. Onkyo HT-S9800THX, dodatkowo wyposażony także w wysokiej jakości system dźwięku przestrzennego DTS:X.

Najlepsze zestawy kina domowego mają także inne dodatkowe funkcje. Przykładem jest m.in. Yamaha MusicCast RX-D485, gdzie wykorzystuje się zaawansowaną cyfrową obróbkę sygnału, pozwalającą poprawiać brzmienie skompresowanych plików muzycznych.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Jeżeli przedłużacz nie sięga do naszego urządzenia lub po prostu mamy za mało kontaktów, należy podłączyć dodatkowe gniazdko. Jak to zrobić?
Zobacz więcej   
Poszukujesz telefonu do 1000 złotych? Sprawdź najlepsze modele dostępne w tym budżecie. 
Zobacz więcej   
Chcąc mieć jeszcze większy komfort oglądania filmów czy seriali, warto postawić na bezprzewodowe słuchawki do telewizora. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas