Data publikacji: 23 sierpnia 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Poleć znajomemu Drukuj

Twój laptop często się zawiesza, działa wolno lub resetuje się w nieoczekiwanym momencie?  Przeczytaj, jak sprawdzić temperaturę procesora! Przyczyną niestabilnego działania systemu może być przegrzanie, spowodowane nagromadzonym kurzem lub niewłaściwym chłodzeniem procesora. Regularnie sprawdzając jego temperaturę, możesz uniknąć poważniejszej awarii sprzętu.

Procesor w płycie głównej komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są przyczyny przegrzewania procesora,

- jak sprawdzić temperaturę procesora za pomocą programu,

- jak sprawdzić temperaturę procesora w BIOS-ie.

Przegrzewanie procesora – przyczyny

Technik montuje procesor w płycie głównejW trakcie pracy komputera, procesory pobierają energię elektryczną, co powoduje wydzielanie się ciepła i nagrzewanie metalowych elementów. Szczególnie dużo ciepła produkują podczas wykonywania skomplikowanych operacji – na przykład, gdy pracujesz w zaawansowanych programach, grasz w wymagające sprzętowo gry lub na komputerze jest uruchomione wiele aplikacji jednocześnie. Do chłodzenia procesora służy wentylator, rurka cieplna i pasta termoprzewodząca, ale te środki czasami zawodzą.

Kiedy komponent się przegrzewa, taktowanie procesora spowalnia i przyspiesza, co powoduje niestabilną pracę komputera. Objawia się to zawieszaniem systemu, samoczynnym restartowaniem lub wyłączaniem urządzenia i głośną, nierówną pracą wentylatorów.

Programy do monitorowania temperatury procesora

Jak sprawdzić temperaturę procesora? Najłatwiej jest to zrobić, korzystając ze specjalnych programów diagnostycznych. Oto kilka propozycji:
  • HWMonitor – znajdziesz tu wskaźniki dotyczące temperatury wszystkich podzespołów, a także pracy poszczególnych wentylatorów. Program nie wymaga instalacji,
  • RealTemp – to bezpłatne narzędzie, za pomocą którego sprawdzisz, jaką temperaturę mają procesory Intel, np. Intel® Core™ i7-8700K 3,7GHz 12MB Box,
  • CoreTemp – za pomocą tego programu możesz dowiedzieć się, jaka jest temperatura poszczególnych rdzeni procesora.
Proponowane produkty:
AMD A10-9700 3,5 GHz BOX <%– –%>
Intel® Pentium™ G4560 3,5 GHz BOX <%– –%>
Intel® Core™ i3-8100 3,6GHz 6MB Box <%– –%>
AMD Ryzen 5 1600X, 3.6 GHz AM4 (YD160XBCAEWOF) <%– –%>
AMD Ryzen Threadripper 1950X 3,4 GHz (YD195XA8AEWOF) <%– –%>

Procesor Intel® Core™ i7-8700K 3,7GHz 12MB BoxJak sprawdzić temperaturę procesora w BIOS-ie?

Każdy komputer jest wyposażony w czujniki, które stale monitorują działanie podzespołów. Dzięki temu, dane dotyczące temperatury procesora możesz sprawdzić bezpośrednio w BIOS-ie, bez instalowania dodatkowych programów. Znajdziesz je pod nazwą „CPU Temperature”/”Current CPU Temperature”. W zależności od producenta ten parametr może znajdować się w różnych zakładkach, na przykład „PC Health Status” albo „Hardware Monitor”.

WARTO WIEDZIEĆ

Wartość wyświetlana w BIOS-ie jest zwykle niższa, niż rzeczywista temperatura procesora podczas intensywnego użytkowania (np. przy korzystaniu z zaawansowanych programów lub wielu procesach w tle).


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Sprawdź, dlaczego warto kupić nawigację samochodową z TMC!
Zobacz więcej   
Sprawdź, jaką przekątną ekranu powinna mieć najlepsza nawigacja samochodowa!
Zobacz więcej   
Sprawdź, co lepiej sprawdzi się w trasie – GPS czy smartfon!
Zobacz więcej   

Znajdź nas