Jak monitorować temperaturę procesora? Jaki program jest najlepszy?

Autor: Klaudia

Gdy temperatura procesora wzrasta do niebezpiecznych wartości, może to sygnalizować wiele problemów. Obniżona wydajność całego komputera, głośna praca czy nagłe wyłączanie się sprzętu – to tylko jedne z wielu skutków zbyt wysokiej temperatury procesora. Jak sobie radzić z takim problemem? Jak monitorować temperaturę CPU?

Procesor w płycie głównej komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak monitorować temperaturę procesora;
  2. jakie są skutki zbyt wysokich temperatur procesora;
  3. jak sobie radzić z przegrzanym procesorem.

Zbyt wysoka temperatura procesora

Technik montuje procesor w płycie głównej

Podzespoły w każdym komputerze pobierają prąd i wydzielają ciepło – tyczy się to również procesora. Kiedy dochodzi do jego przegrzewania, możemy odczuwać negatywne skutki w pracy komputera. Spada jego wydajność, a stale utrzymująca się nadmierna temperatura procesora może skutkować trwałym uszkodzeniem całego urządzenia. W efekcie będziemy musieli wymieniać podzespoły, naprawiać lub nawet kupować nowy sprzęt.

Skutkiem zbyt wysokiej temperatury procesora może być szybkie zużycie podzespołów. Przy nagrzanym układzie CPU o wiele szybciej pracuje chłodzenie – przez to procesor oraz wentylator mogą się szybciej zużywać. Ponadto, ciepło rozchodzące się od procesora nagrzewa pozostałe podzespoły. Możemy również odczuwać głośniejszą pracę komputera. Wentylator nie będzie skutecznie chłodził procesora, a jego szybkie obroty będą wydawały głośne dźwięki. Jeśli słyszymy, że wentylator na przemian zwiększa i zmniejsza obroty, to może skutkować zdecydowanym spadkiem wydajności działania CPU. Zmienia on wtedy bardzo szybko wartości taktowania rdzenia. Wiąże się to z mechanizmem thermal throttlingu. Jego zadanie to zabezpieczenie procesora przed uszkodzeniami spowodowanymi przegrzaniem. Co prawda zmniejsza się wtedy ilość generowanego ciepła, ale też spada prędkość układu. W efekcie przekłada się to na niższą wydajność procesora. Zbyt wysokie temperatury procesora mogą również skutkować nagłym wyłączeniem się komputera. Dzieje się tak, aby sprzęt nie uległ groźniejszej awarii – jest to jeden z mechanizmów zabezpieczających. Niestety, mimo to komputer może ulec trwałemu uszkodzeniu. Ciągłe przegrzanie procesora doprowadza do nadmiernego nagrzewania się innych podzespołów, co ostatecznie przekłada się na zniszczenie powyższych komponentów.

Jak monitorować temperaturę procesora?

Temperaturę procesora możemy monitorować poprzez BIOS lub zewnętrzne narzędzia i programy. W przypadku pierwszej opcji tuż po uruchomieniu komputera wchodzimy do BIOSu. Następnie trzeba szukać zakładek o nazwach: “PC Health Status” lub “Hardware Monitor”. Później powinna być widoczna informacja na temat temperatury procesora, który będzie określony mianem CPU. Druga opcja to programy zewnętrzne, takie jak Core Temp lub HWMonitor. W obu przypadkach możemy sprawdzić nie tylko aktualnie osiąganą temperaturę przez procesor, ale również maksymalną i minimalną wartość tego parametru. Co więcej, wskaźnik temperatury pojawia się w przypadku każdego rdzenia układu.

WARTO WIEDZIEĆ

Wartość wyświetlana w BIOS-ie jest zwykle niższa, niż rzeczywista temperatura procesora podczas intensywnego użytkowania (np. przy korzystaniu z zaawansowanych programów lub wielu procesach w tle).

Jeśli wyniki pomiarów wskazują na przegrzewanie się CPU, to wtedy warto pomyśleć o wykonaniu kilku kroków. Po pierwsze, nasz komputer nie powinien stać w zamkniętej przestrzeni, ważna jest swobodna cyrkulacja powietrza. Po drugie, powinniśmy systematycznie czyścić wnętrze komputera, m.in. sprężonym powietrzem. Bardziej złożonymi czynnościami są wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze oraz wymiana chłodzenia.

Polecane procesory
  • 729 zł
  • 1 159 zł
  • 1 089 zł
  • 1 599 zł
  • 3 649 zł

Jaki procesor wybrać?

Procesor Intel® Core™ i7-8700K 3,7GHz 12MB Box

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której nasz procesor zostanie uszkodzony, to może czekać nas jego wymiana. Wśród propozycji budżetowych możemy sięgnąć po sześciordzeniowy procesor AMD Ryzen 5 2600 o częstotliwości taktowania rdzenia mieszczącej się w przedziale od 3,4 GHz do 3,9 GHz. Przy niewielkim budżecie warto również sięgnąć po czterordzeniowy procesor Intel Core i3-9300F. W tym przypadku taktowanie rdzenia wynosi od 3,6 GHz do 4,2 GHz. Decydując się na bardziej wydajne układy od Intela, dobrze jest wybrać m.in.: Intel® Core™ i5-9600KF 3,7GHz 9MB Box lub Intel® Core™ i9-9900K 3.6 GHz 16MB BOX. Pierwszym z nich to sześciordzeniowy procesor ze średniego segmentu wydajnościowego. Częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 3,7 GHz do 4,6 GHz. Z kolei ośmiordzeniowy procesor Intel Core i9-9900K powinien zadowolić zaawansowanych użytkowników. Częstotliwość taktowania sięga w nim od 3,6 GHz do 5 GHz. W przypadku AMD satysfakcjonującym i wydajnym układem będzie AMD Ryzen Threadripper 1900X 3,8 GHz BOX. Częstotliwość taktowania tego ośmiordzeniowego procesora waha się od 3,8 GHz do 4 GHz. Podczas kupna nowego procesora powinniśmy zwracać uwagę na jego kompatybilność z naszą płytą główną. Ponadto kluczowym aspektem jest dobranie odpowiedniego chłodzenia oraz zasilacza pod kątem mocy.

Nie wiesz, co zrobić, kiedy Twój procesor się przegrzewa? Sprawdź w tym poradniku!

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny