Data publikacji: 23 sierpnia 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Co to jest procesor i do czego służy?

Poleć znajomemu Drukuj

Nie każdy użytkownik tabletów, smartfonów i laptopów wie, co to jest procesor i do czego służy. Tymczasem procesor komputera jest mózgiem, który steruje pracą każdego z wymienionych wyżej urządzeń elektronicznych. Bez niego dany komputer nie jest w stanie działać. Dzisiejsze procesory są mocno wyspecjalizowane, dedykowane do konkretnych zastosowań - gier, do biura, czy dla profesjonalistów.

Procesor komputera wyjęty z płyty głównej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest procesor,

- do czego służy procesor,

- jak dzielimy procesory.

Co to jest procesor?

Procesor komputera podczas wpięcia do płyty głównejProcesor często jest określany angielskim skrótem CPU (Central Processing Unit), co oznacza centralną jednostkę obliczeniową. Według najpopularniejszej definicji jest to sekwencyjne urządzenie cyfrowe, które pobiera dane z pamięci, odpowiednio interpretuje i następnie wykonuje zawarte w nich polecenia.

Procesory wykonuje się w formie układów scalonych, które są zamknięte w hermetycznych obudowach. Centrum każdego układu scalonego jest monokryształ krzemu – płytka o wymiarach ok. 1 cm2. Na jego powierzchni umieszcza się warstwy półprzewodnikowe, które tworzą sieć wielu tranzystorów.

Współczesne procesory mają wielordzeniową budowę dysponują pamięcią podręczną, kontrolerem pamięci operacyjnej (RAM), a część z nich posiada też zintegrowany układ graficzny.

Procesory
 różnią się od siebie m. in. rodzajem gniazda. To od niego zależy, czy procesor będzie kompatybilny z płytą główną.

Najbardziej wydajne procesory to skomplikowane konstrukcje, a mimo to zamknięte w bardzo małych obudowach. Im bardziej rozbudowany procesor tym więcej pobiera energii elektrycznej i jest droższy. Warto o tym pomyśleć, zanim zaczniesz składać swój zestaw komputerowy. O tym jak to zrobić dowiesz się z naszego poradnika: Składanie komputera krok po roku - zobacz nasz poradnik.

CZY WIESZ, ŻE...

Pierwszym mikroprocesorem był Intel 4004. Pojawił się na rynku w 1971 roku, kosztował 200 dolarów i składał się z 2300 tranzystorów. Dla porównania warto dodać, że wyprodukowany w 2014 r. przez Intel procesor Ivytown z linii Xeon zawiera 15 rdzeni obliczeniowych i ponad 4,31 mld tranzystorów.

Proponowane produkty:
Intel® Pentium™ Gold G5420 BOX (BX80684G5420) <%– –%>
Intel® Core™ i9-9940X 3,3GHz 19,25MB Box <%– –%>
Intel® Core™ i5-7400 3,5GHz 6MB Box <%– –%>
AMD Ryzen 3 1200 BOX (YD1200BBAEBOX) <%– –%>
Intel® Core™ i3-9100F BOX (BX80684I39100F) <%– –%>

Do czego służy procesor?

Nie bez przyczyny procesor określa się sercem lub mózgiem każdego komputera. Bez tego malutkiego elementu komputer nie może pracować.

Procesor komputera pobiera dane z pamięci operacyjnej RAM, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje ciągi prostych operacji matematyczno-logicznych. Od wyniku operacji logicznych zależy sposób wykonania programu.

Kolejnym ważnym zadaniem procesora jest nadzorowanie oraz zarządzanie pracą pozostałych elementów/układów komputera. Przekładając to na język zrozumiały dla przeciętnego użytkownika, procesor instruuje komputer w sposobie działania, kieruje ruchem danych z i do procesora, przechowuje tymczasowe dane.

Jak dzielimy procesory?

Mózg komputera – procesor (CPU)Jednym z najpopularniejszych podziałów procesorów jest ten ze względu na ich przeznaczenie. Możemy je zatem podzielić na urządzenia dedykowane do:

  • biura – komputer będziemy wykorzystywać do przeglądania Internetu, pakietów biurowych lub odtwarzania multimediów. Do tego typu zastosowań wystarczy podstawowy 2-rdzeniowy model np. Intel® Celeron™ G3900 2,8 GHz 2MB Box ze zintegrowaną grafiką, co pozwoli nam korzystać z podstawowych funkcji i nie wywinduje niepotrzebnie ceny zestawu,
  • gier – komputer będzie przeznaczony do grania w gry. Od procesora gamingow’ego wymaga się o wiele więcej. Powinien dysponować kilkoma rdzeniami – im więcej, tym lepiej. Oczekiwania graczy spełni 6-rdzeniowa jednostka Intel® Core™ i5-8600K 3,6GHz 9MB Box, która będzie wymagała jednak zewnętrznej karty graficznej.
  • obróbki graficznej – komputer będziemy używany do profesjonalnej obróbki graficznej. Od takiego sprzętu oczekuje się najwięcej. Takie procesory posiadają do kilkunastu rdzeni, ogromną moc obliczeniową i zadziwiającą wydajność. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie 16-rdzeniowy np. AMD Ryzen Threadripper 1950X 3,4 GHz, który spełni wymagania zaawansowanego użytkownika. Przy wyborze takiego sprzętu należy się jednak liczyć z wysoką ceną.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem procesora i potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji przeczytaj nasz poradnik: Jaki procesor do gier, a jaki do pracy?
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas