Dlaczego należy dbać o właściwą temperaturę procesora?

Autor: Klaudia

Niestabilna praca komputera, która objawia się automatycznym restartem, zawieszaniem systemu czy nadmiernym hałasem wentylatora, może być oznaką przegrzania procesora. Maksymalna temperatura procesora w komputerach stacjonarnych powinna sięgać ok. 55 °C. Dla laptopów ta granica to mniej więcej 85 °C.

Czyszczenie wentylatora z kurzu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. kiedy może dochodzić do przegrzania procesora
 2. jak sprawdzić temperaturę procesora
 3. dlaczego procesor się nagrzewa

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Czyszczenie wiatraka w laptopie

Kiedy przez komputer zaczyna płynąć prąd, komponenty, z których jest zbudowany, stawiają opór elektryczny. Wśród nich znajduje się również procesor, czyli centralna jednostka obliczeniowa komputera. Kiedy praca odbywa się w normalnych warunkach, wówczas generowane ciepło jest niewielkie i jednostka działa bezproblemowo. Jednak przy bardziej wymagających zadaniach temperatura procesora może przekroczyć dopuszczalne normy. Będzie to miało wpływ na pracę komputera: by zmniejszyć ciepło, urządzenie spowolni taktowanie procesora. Jeśli mimo tego temperatura procesora nadal będzie wzrastać, sprzęt zacznie pracować niestabilnie. Komputer może się wyłączać, system będzie się zawieszał, zaś wentylator może powodować nadmierny hałas. Krótko mówiąc: praca na komputerze może okazać się niemożliwa. Dlatego, by zapobiec takim przypadkom, warto sprawdzać temperaturę procesora.

Użytkownik szybko powinien zorientować się, że temperatura procesora jest zbyt wysoka, kiedy zmienia się taktowanie jednostki. Przyczyną takiego stanu rzeczy, poza nadmiernym obciążeniem sprzętu, może być również kurz osiadający na poszczególnych elementach we wnętrzu obudowy. Ma to wpływ na spowolnienie działania systemu, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia komputera. Sprawdzając, czy optymalna temperatura procesora jest zachowana, możemy odpowiednio wcześnie zapobiec awarii sprzętu. By dokonać pomiaru temperatury procesora, można skorzystać z programów, które monitorują temperaturę CPU. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby wchodzenia do BIOS-u. Wystarczy tylko uruchomić program, aby dokonać pomiaru temperatury procesora. Popularne programy, to:

 • HWMonitor,
 • Core Temp,
 • SpeedFan,
 • AIDA.

Nieco bardziej skomplikowaną możliwością sprawdzania temperatury procesora jest kontrola funkcji BIOS-u. Jednak wtedy możliwa jest do skontrolowania jedynie temperatura wyjściowa, kiedy komputer nie pracuje pod obciążeniem. W ten sam sposób może być sprawdzana temperatura procesora w laptopie. Natomiast najprostsze rozwiązanie to wykorzystanie specjalnie skonstruowanej obudowy, wyposażonej w wyświetlacz informacyjny. Wówczas żadne dodatkowe programy ani wchodzenie do BIOS-u nie będą potrzebne.

Polecane procesory
 • 559 zł
 • 3 499 zł
 • 1 899 zł
 • 2 139 zł
 • 729 zł

Jak zapobiegać przegrzewaniu procesora?

Podkładka chłodząca Genesis Oxid 250 (NHG-1144)

Żeby uniknąć sytuacji związanych z niewłaściwą pracą procesora, należy dbać o sprzęt. Szczególnie nie wolno dopuszczać do nadmiernego zakurzenia procesora lub systemu chłodzenia. Kiedy na podzespołach komputera gromadzi się brud, wówczas może wzrastać ich temperatura. Dlatego z wnętrza obudowy powinno się regularnie usuwać brud za pomocą sprężonego powietrza. By dbać o właściwą cyrkulację powietrza, obudowa nie może być zbyt mała. Również wadliwie działająca wentylacja wewnątrz obudowy może doprowadzać do niewłaściwej pracy procesora, gdyż schładzanie nie jest wtedy odpowiednie. Wzrost temperatury procesora może powodować też zużycie pasty termoprzewodzącej. Jeśli stwierdzimy, że tu leży przyczyna kłopotów ze sprzętem, pasta termoprzewodząca musi zostać wymieniona. Pozostałości starej pasty trzeba usunąć, a w to miejsce nałożyć nową porcję. Procesor może także nadmiernie nagrzewać się przy użyciu bardziej wymagających programów. Szczególnie może się to objawiać podczas grania w gry lub w trakcie upałów. W przypadku laptopa doraźnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być użycie podkładki chłodzącej.

Optymalna temperatura procesora

Nie ma jednego wskazania maksymalnej temperatury, jaką powinien osiągać procesor. Wszystko zależy od wskazań producenta i mocy sprzętu. Średnie wskazania mówią o ok. 55 °C maksymalnej temperatury procesora dla komputerów stacjonarnych, zaś w przypadku laptopów ta granica to mniej więcej 85 °C. W spoczynku jednak procesor powinien generować 30–40 °C, zaś pod obciążeniem około 60–70 °C. Jeśli te wartości będą przekraczane, należy szybko doprowadzić do redukcji temperatury. Poziom krytyczny dla procesora to 95 i więcej °C. W takim przypadku czujniki wbudowane w sprzęt komputerowy powinny spowodować, że ze względów bezpieczeństwa nastąpi jego wyłączenie.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów