Data publikacji: 23 sierpnia 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Zbyt wysoka temperatura procesora? Zobacz, jak to naprawić!

Poleć znajomemu Drukuj

Przegrzewający się procesor powoduje, że komputer działa wolniej, zawiesza się i wyłącza. Przy dużym obciążeniu może dojść do całkowitego uszkodzenia CPU. Temperatura procesora jest zbyt wysoka i komputer przegrzewa się? Sprawdź, jak temu zaradzić i w kilku krokach zapobiec poważnej awarii sprzętu.

Czyszczenie wentylatora z kurzu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym objawia się przegrzewanie procesora,

- jaka powinna być temperatura procesora,

- jaka jest przyczyna zbyt wysokiej temperatury procesora,

- co robić, gdy procesor się przegrzewa.

Wysoka temperatura procesora – objawy

Czyszczenie wiatraka w laptopieSkąd wiedzieć, czy Twój procesor może się przegrzewać? Zbyt wysoka temperatura tego podzespołu powoduje, że nie działa on prawidłowo, a komputer zaczyna pracować niestabilnie. Jeśli urządzenie zawiesza się, znacząco zwalnia lub samoczynnie wyłącza albo restartuje, prawdopodobnie Twój sprzęt ma problemy z chłodzeniem.

Charakterystycznym objawem zbyt wysokiej temperatury jest też nasilający się i słabnący hałas wentylatora, który wynika z ciągłych zmian taktowania procesora. Kiedy urządzenie sięga temperatury krytycznej, procesor zmniejsza wydajność, aby nie dopuścić do całkowitego przegrzania, a po częściowym schłodzeniu – wraca do normalnej pracy.

Nie jesteś pewien, czy masz do czynienia z przegrzewaniem swojego CPU? Temperaturę podzespołów możesz sprawdzić za pomocą bezpłatnego oprogramowania. Przeczytaj jak sprawdzić temperaturę procesora! 

Jaka jest prawidłowa temperatura procesora?

Jaka powinna być temperatura procesora? Optymalne i maksymalne temperatury, jakie mogą osiągnąć procesory, są indywidualne dla różnych modeli i wynoszą zazwyczaj max. 70-90 stopni. Dokładne wartości dla każdego urządzenia możesz sprawdzić w materiałach producenta. Na przykład, maksymalna temperatura dla Intel® Core™ i5-8600K 3,6GHz 9MB Box wynosi 100 stopni Celsjusza – oznacza to, że po jej osiągnięciu komponent przestanie działać.

Temperatura procesora przy codziennym użytkowaniu powinna być jednak znacznie niższa – na poziomie 50-60% maksymalnej. W przeciwnym wypadku, wydajność komputera i żywotność samego komponentu znacznie się zmniejsza.
Proponowane produkty:
Intel® Pentium™ G4520 3,6 GHz BOX <%– –%>
AMD Ryzen 5 2400G 3.6 GHz AM4 Radeon Vega 11 (YD2400C5FBBOX) <%– –%>
Intel® Xeon™ E5-1620v4 3,5GHz BOX <%– –%>
AMD Ryzen 5 2600X 4,2 GHz AM4 (YD260XBCAFBOX) <%– –%>
AMD Ryzen Threadripper 1920X 3,5 GHz (YD192XA8AEWOF) <%– –%>

Wysoka temperatura procesora – przyczyny

Co może być przyczyną zbyt wysokiej temperatury procesora?
  • uszkodzony system chłodzący,
  • zalegający kurz na wiatraku,
  • wyschnięta pasta termoprzewodząca,
  • problemy z zasilaniem.

Co zrobić, gdy temperatura procesora jest zbyt duża?

Podkładka chłodząca Genesis Oxid 250 (NHG-1144)Twój komputer pracuje niestabilnie z powodu wysokiej temperatury CPU?
  1. Sprawdź, czy system chłodzący działa prawidłowo, zwiększając obciążenie komputera. Kiedy temperatura CPU jest większa, wiatraki powinny działać szybciej i głośniej. Możesz to poczuć, zbliżając dłoń do wentylatora. Jeśli wentylator nie przyspiesza lub wcale go nie słyszysz – może to oznaczać mechaniczne uszkodzenie wiatraka.
  2. Wentylatory mogą też działać gorzej z powodu zalegającego brudu. Rozkręć komputer lub laptop i oczyść wiatraki oraz wnętrze obudowy z kurzu. Możesz do tego użyć odkurzacza albo sprężonego powietrza, np. Incore ISC1270 (400 ml).
  3. Jeśli masz komputer stacjonarny, sprawdź warstwę pasty termoprzewodzącej na procesorze. Jeśli jest nierówna, cienka lub zasycha, nałóż wystarczającą ilość, która ułatwi chłodzenie.
  4. Jeśli system chłodzący działa prawidłowo, a przy bardziej wymagających programach procesor mocno się nagrzewa (np. w czasie upałów i podczas grania w gry), możesz zastosować dodatkowe chłodzenie – na przykład podkładkę pod laptopa Genesis Oxid 250 (NHG-1144).
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas