Data publikacji: 18 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak podłączyć laptopa do telewizora?

Poleć znajomemu Drukuj

Duży ekran telewizora pozwala dostrzec więcej detali w filmach, grach czy na zdjęciach zapisanych nie tylko na przenośnych nośnikach danych, ale i w pamięci Twojego komputera. Wraz z rozwojem technologii podłączenie laptopa do telewizora stało się zdecydowanie prostsze, a liczba potrzebnych w tym celu przewodów ograniczona zaledwie do jednego kabla HDMI, DVI czy VGA.

Komputer do telewizora podłączysz za pomocą przewodu z pasującym złączem lub bezprzewodowo poprzez Wi-Fi.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są zalety korzystania z laptopa połączonego z telewizorem,
- jak podłączyć laptopa do telewizora za pomocą kabla,
- jak połączyć laptopa z telewizorem drogą bezprzewodową.

Jakie są zalety korzystania z laptopa połączonego z telewizorem?

Telewizor podłączony do laptopa często pełni funkcję dodatkowego ekranu, umożliwiając wyświetlanie prezentacji multimedialnych i zdjęć oraz komfortowe oglądanie filmów. Wiele telewizorów posiada również dobrej jakości system audio, oferujący wyższą głośność bez zniekształceń aniżeli głośnik lub głośniki zintegrowane z komputerem osobistym. Laptop z napędem DVD/Blu-ray, dostępem do Internetu oraz wydajnością pozwalającą na odtwarzanie obrazu w wysokiej jakości Full HD lub 4K UHD sprawdzi się również jako domowa stacja multimedialna, zastępując szereg innych urządzeń. Sympatycy gier komputerowych docenią możliwość zagrania w tytuły niedostępne na konsolach oraz wygodę, jaką zapewnia duży ekran.

Podłączanie laptopa do telewizora za pomocą kabla

Podłączenie laptopa do tv za pomocą kabla HDMIWiększość nowoczesnych telewizorów posiada zestaw złączy, które umożliwiają łatwe podłączenie komputera osobistego za pomocą przewodu. Warto mieć jednak na uwadze, że bezpośrednie podłączenie laptopa do telewizora wymaga obecności identycznego portu w obydwu urządzeniach. W przeciwnym wypadku niezbędne jest skorzystanie ze specjalnej przejściówki do konwersji sygnału. Kolejne ograniczenie wiąże się z charakterystyką wykorzystywanego połączenia.

Cyfrowy interfejs pozwoli uniknąć zniekształceń sygnału, wspierając wyświetlanie obrazu wysokiej jakości. Tym samym przewodem cyfrowym prześlesz również dźwięk.

Połączenia analogowe sprawdzą się w podstawowych zastosowaniach, np. przy prezentacjach multimedialnych niewymagających wysokiej rozdzielczości.


Proponowane produkty:
HP Omen 15-ek0010nw 15,6'' 144Hz Intel® Core™ i7-10750H - 16GB RAM - 1TB SSD Dysk - RTX2070MQ Grafika - Win10 <%– –%>
ASUS ROG Strix SCAR III G531GW-AZ357 15,6"240Hz Intel® Core™ i7-9750H - 16GB RAM - 1TB SSD Dysk - RTX2070 Grafika <%– –%>
MSI Prestige 14 A10SC-215PL 14" Intel® Core™ i5-10210U - 16GB RAM - 512GB Dysk - GTX1650 Max-Q Grafika - Win10 <%– –%>
Lenovo Ideapad L340-17IRH Gaming 17,3" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 256GB Dysk - GTX1650 Grafika - Win10 <%– –%>
Lenovo IdeaPad S145-15IIL 15,6" Intel® Core™ i5-1035G1 - 8GB RAM - 512GB Dysk - Win10 <%– –%>
Złącza do podłączenia laptopa do tv:
  • HDMI – najpopularniejszy rodzaj cyfrowego złącza do wymiany danych między komputerem i telewizorem. Umożliwia przesyłanie obrazu i dźwięku za pomocą jednego kabla. Jego zaletą jest wsparcie dla dźwięku przestrzennego, obrazu 3D oraz obsługa rozdzielczości do 4K,
  • DisplayPort – cyfrowy interfejs do przesyłania obrazu i dźwięku o parametrach zbliżonych do HDMI. Porty DisplayPort w wersji mini są często spotykane w komputerach przenośnych marki Apple (MacBook, MacBook Air oraz MacBook Pro),
  • DVI – służy do przesyłania analogowo-cyfrowego sygnału wideo, jednak ze względu na rozmiary złącza interfejs ten częściej spotyka się w komputerach stacjonarnych oraz w starszych laptopach. Standard DVI nie obsługuje rozdzielczości 4K oraz nie pozwala na przesyłanie dźwięku za pomocą tego samego przewodu,
  • VGA (D-SUB) – umożliwia przesyłanie podatnego na zakłócenia analogowego sygnału wideo.

WARTO WIEDZIEĆ

Wybierając kabel HDMI, warto zwrócić uwagę na typ wtyku oraz standard, w jakim został on wykonany. Większość komputerów i telewizorów posiada gniazdo typu A (Type A). W cyfrowych kamerach, aparatach fotograficznych i niektórych urządzeniach mobilnych można spotkać również gniazda C (mini HDMI) oraz D (micro HDMI). W celu bezproblemowego przesyłania obrazu i dźwięku wysokiej jakości (4K UHD) warto zaopatrzyć się w przewód w standardzie HDMI 2.0.

Podłączenie laptopa z telewizorem za pomocą kabla wymaga jedynie umiejscowienia wtyków przewodu w gniazdach obydwu urządzeń. Jeśli połączenie nie zostanie automatycznie rozpoznane, należy sprawdzić w ustawieniach telewizora, czy źródłem sygnału jest wybrany port komunikacyjny.

eśli połączenie laptopa z telewizorem jest możliwe przy użyciu różnych złączy, np. VGA i HDMI, warto wybrać standard cyfrowy (od prawej)Jak połączyć laptopa z telewizorem drogą bezprzewodową?

Telewizory wyposażone w moduł Wi-Fi, np. LG 55UJ6307 czy Philips 50PUS6262/12 pozwalają na bezprzewodowy przesył obrazu i dźwięku oraz wymianę danych z komputerem. Może się to odbywać bezpośrednio (telewizor z funkcją Wi-Fi Direct, technologią Miracast lub Intel WiDi) lub z wykorzystaniem punktu dostępowego w postaci domowego routera. Sam proces łączenia urządzeń jest niezwykle prosty. Wystarczy upewnić się, że telewizor jest widoczny dla komputerów i urządzeń mobilnych (wybierając odpowiednie ustawienia w menu urządzenia), oraz wybrać z listy dostępnych połączeń na sprzęcie mobilnym dodatkowy ekran bezprzewodowy.
Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć do telewizora również inne urządzenia, skorzystaj z naszych poradników Jak podłączyć telefon do telewizora i Jak podłączyć kino domowe do telewizora.

 


40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Zestawy kina domowego różnią się parametrami i elementami. Jaki sprzęt wybrać oraz na co zwrócić uwagę?
Zobacz więcej   
 Czyste żelazko to podstawa pięknie wyprasowanych ubrań, dlatego warto zadbać o czyszczenie stopy żelazka oraz pojemnika na wodę.
Zobacz więcej   
 Prasowanie zmarszczek na twarzy to nowa usługa kosmetyczna. Dzięki specjalnym urządzeniom można wykonać ją w domu.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów