Access Point czy router – jaka różnica i co wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:co to jest router bezprzewodowy co to jest Access Point czym różni się Access Point od routera
Autor: Joanna

Do tworzenia lokalnej sieci bezprzewodowej używa się wielu urządzeń o różnych funkcjach. Należą do nich między innymi router Wi-Fi i Access Point, czyli punkt dostępowy. Nie wiesz, czym różnią się od siebie te urządzenia sieciowe i które z nich wybrać? Wyjaśniamy!

Zobacz także: Access Point – co to jest i jak działa?

Co to jest router bezprzewodowy?

Ścienny model Access Point Wi-FiAby korzystać z Internetu, nie wystarczy podciągnąć do domu czy biura kabla sieciowego. W pierwszej kolejności dostarczony przez dostawcę internetowego sygnał musi zostać zaszyfrowany i odszyfrowany. Do tego służy modem, który umożliwia połączenie z siecią jednego komputera.
Abyś jednak mógł korzystać z Internetu w sieci domowej, do której podłączysz nie tylko jeden komputer, ale także laptop, tablet czy smartfon, potrzebny będzie router. Jest on niezbędny do tego, by w obrębie sieci lokalnej z Internetem mogło być połączone jednocześnie wiele urządzeń. To urządzenie służy do routowania, czyli dzielenia pasma internetowego pomiędzy podłączone karty sieciowe, odbierania i wysyłania pakietów danych do urządzeń.
Większość nowoczesnych routerów to routery bezprzewodowe, które komunikują się z urządzeniami za pośrednictwem Wi-Fi. Routery przewodowe używają do przesyłania danych złączy Ethernet.
Polecane routery
  • 159,99 zł
  • 89,99 zł
  • 54,99 zł
  • 479 zł
  • 150,39 zł
Jak wybrać router Wi-Fi?

Czy wiesz że...

W pewnych przypadkach, po zmianie ustawień urządzenia, z routera bezprzewodowego można korzystać jak z Access Pointa. Nie da się natomiast użyć punktu dostępowego zamiast routera.

Jak wybrać router Wi-Fi?

Czym jest Access Point?

Access Point na białym blacieAccess Point, czyli punkt dostępu, także jest urządzeniem sieciowym. Jego zadaniem jest stworzenie mostu pomiędzy siecią przewodową, a bezprzewodową. Dlatego wszystkie Access Pointy są wyposażone w co najmniej dwa interfejsy sieciowe – jeden umożliwia podłączenie do Internetu za pomocą kabla Ethernet, a drugi komunikację z innymi urządzeniami za pośrednictwem sieci bezprzewodowej w standardzie IEEE 802.11.
Do czego służą Access Pointy? Punkty dostępowe, takie jak TP-LINK TL-WA801ND, wykorzystuje się do tworzenia rozległych sieci lokalnych – na przykład w dużych, wielopiętrowych budynkach. Za ich pomocą możliwe jest wygodne połączenie wielu urządzeń w jedną sieć, bez konieczności prowadzenia kabli od jednego do drugiego. Access Point może też pełnić funkcję Repeatera, a dzięki temu wzmocnić zasięg sieci.
Więcej o Access Pointach przeczytasz w naszym artykule Access Point – co to jest i jak działa?

Access Point a router – różnice

Jakie są podobieństwa i różnice między punktem dostępu a routerem Wi-Fi? Oba urządzenia pozwalają wielu komputerom (i innym sprzętom wyposażonym w kartę sieci bezprzewodowej) połączyć się z Internetem. Na tym jednak kończy się ich podobieństwo – różnią się zarówno funkcją, jak i konstrukcją i sposobem działania.
Router jest urządzeniem, które w pierwszej kolejności tworzy sieć z dostępem do Internetu, rozdzielając pasmo internetowe. Jego zasięg pozwala na połączenie urządzeń znajdujących się w niedalekiej odległości. Access Point podłącza się do istniejącej sieci lokalnej po to, aby ją rozbudować lub uzyskać większy zasięg Wi-Fi.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link