
Gdy jesteś na urlopie, z pewnością cieszą cię upał i lejący się z nieba żar. Podczas pracy w biurze lub odpoczynku w domu takie warunki mogą być jednak wyjątkowo niekomfortowe. Jak sobie poradzić w gorące dni? Sprawdź, jakie urządzenie warto kupić, by zapewnić sobie przyjemny chłód w czasie upałów – wentylator, cyrkulator klimator czy przenośny klimatyzator.
Wentylator powietrza: czym jest i jak działa
Wentylator powietrza – często nazywany również wiatrakiem – to najprostsze, najbardziej podstawowe urządzenie, które doskonale chłodzi w upalne dni. Wiatrak jest zbudowany z silnika i łopatek, a jego działanie polega na wprawianiu powietrza w ruch właśnie za ich pomocą. Ten wirujący strumień powietrza odczuwamy jako chłód, mimo że urządzenie w żaden sposób nie obniża temperatury w pomieszczeniu.
Wentylatory zwykle są tanie i nie zużywają zbyt wiele prądu. Ich zaletami z pewnością są również prosta obsługa i bardzo duża dostępność – w większości sklepów (również w supermarketach) można znaleźć ich całkiem spory wybór. Nie bez znaczenia jest to, że na półkach znajdziesz różne rodzaje wentylatorów, które można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb. Możesz wybierać spośród modeli biurkowych, podłogowych, kolumnowych – czyli wentylatorów przenośnych, a także sufitowych. Niektórzy producenci proponują również wentylatory z mgiełką wodną, które dają intensywniejsze uczucie chłodu, podnoszą wilgotność powietrza i redukują unoszące się w nim pyły i alergeny. To idealne urządzenie dla wszystkich, którzy szukają taniego i prostego rozwiązania albo po prostu z różnych względów nie chcą się decydować na klimatyzację.
A co z wadami? Obecne! Można do nich zaliczyć m.in. to, że urządzenie nie obniża temperatury powietrza, a wytwarzany przez urządzenie strumień chłodnego powietrza zazwyczaj kierowany jest punktowo. Co więcej, zdarza się, że wiatrak pracuje głośno i wzbija kurz.
Czym wyróżnia się cyrkulator powietrza i dlaczego warto go kupić
Cyrkulator powietrza to urządzenie zbliżone do wiatraka, ale zasada jego działania jest nieco inna. Urządzenie jest zaprojektowane do tworzenia silnego, skoncentrowanego strumienia powietrza, który ma prowadzić do poprawy cyrkulacji w całym pomieszczeniu. Cyrkulator ma specyficznie ukształtowane łopatki i obudowę (często w kształcie walca/turbiny), których zadaniem jest wypuszczanie powietrza na większą odległość, co powoduje jego odbijanie się od ścian, sufitu czy podłogi. Takie urządzenie świetnie nadaje się do większych pomieszczeń. Do zalet cyrkulatora często należy również bardziej wytrzymała konstrukcja.
Jakie podobieństwo występuje między cyrkulatorem a wentylatorem? Żadne z tych urządzeń nie obniża temperatury. W przeciwieństwie jednak do wiatraka cyrkulator – jeśli będzie stosowany w pojedynkę, a nie w towarzystwie klimatyzacji czy otwartego okna wpuszczającego chłodne nocne powietrze – może dawać mało odczuwalny efekt.
Wśród niedogodności związanych z jego stosowaniem należy wymienić koszt wyższy niż w przypadku zakupu wentylatora. A także głośniejsze od niego działanie.
Klimator: czy warto go kupić do biura lub mieszkania
Kolejnym urządzeniem, którego zadaniem jest utrzymanie w twoim domu lub biurze optymalnej temperatury nawet w czasie największych upałów, jest klimator, zwany również klimatyzerem ewaporacyjnym. Jego działanie polega na procesie odparowywania wody, co pozwala na obniżenie temperatury powietrza i zwiększenie jego wilgotności.
Kiedy warto zainwestować w taki sprzęt? Wiele zależy od twoich potrzeb i oczekiwań! Klimatory nie wymagają dużej ilości energii ani instalacji – świetnie się więc sprawdzą, jeśli zależy ci na ekonomicznym rozwiązaniu. Ponadto są urządzeniami przenośnymi, dlatego łatwo je przesuwać między pomieszczeniami.
Jak to działa? Wewnątrz urządzenia znajdują się specjalne wkłady przeznaczone do zmoczenia w chłodnej wodzie, a nawet zamrożenia. Wystarczy, że uruchomisz klimator, a zacznie rozprowadzać pochodzący z wkładu chłód po całym pomieszczeniu. Szybko poczujesz efekt lekkiej, przyjemnej bryzy!
Czym różni się klimator od klimatyzatora domowego?
Docenianymi sprzymierzeńcami w walce z uciążliwym upałem są również klimatyzatory przenośne. Choć nazwa wskazuje na podobieństwo do klimatora, w rzeczywistości chodzi tu o zupełnie różne urządzenia.
Klimatyzator przenośny stanowi bardziej mobilną, choć nieco mniej wydajną alternatywę dla klasycznego klimatyzatora naściennego. Jak działa klimatyzator przenośny bez jednostki zewnętrznej? Powietrze ulega w nim schłodzeniu na skutek działania czynników chłodniczych zastosowanych przez producenta. Handlowo nazywa się je freonami, jednak nie jest to już freon R22 (ten sam, którego niegdyś używano w lodówkach), ze względu na jego szkodliwość dla warstwy ozonowej, a inne substancje z tej grupy, jak np. R290, R410A czy R32. Oddane przez powietrze ciepło urządzenie oddaje na zewnątrz za pomocą specjalnej rury wystawianej za okno. W tej sytuacji – jeśli nie masz specjalnej ramy okiennej – będziesz jednak równocześnie wpuszczać żar do środka przez otwarte okno.
Wentylator kolumnowy czy klimator? A może cyrkulator lub klimatyzator? Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które z opisanych powyżej urządzeń najlepiej sprawdzi się w upalne dni – wszystko zależy bowiem od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeśli zamierzasz schłodzić jedynie najbliższe otoczenie biurka, przy którym pracujesz, nie przeszkadzając przy tym osobom dookoła ciebie, sięgnij po wentylator kolumnowy lub biurkowy. Jeśli z kolei zamierzasz obniżyć temperaturę w całym pomieszczeniu, postaw na najlepszy klimatyzator przenośny – możesz też wzmocnić jego działanie cyrkulatorem, by system działał jeszcze wydajniej. Niewielki klimator sprawdzi się natomiast, jeśli zależy ci na tym, by przyjemnemu chłodowi towarzyszyła orzeźwiająca bryza, podobnie zresztą jak klimatyzator.