Wentylator, cyrkulator czy klimatyzator – podpowiadamy, co wybrać

Autor: Alicja

Gdy jesteś na urlopie, z pewnością cieszy Cię upał i lejący się z nieba żar. Takie warunki podczas pracy w biurze lub odpoczynku w domu mogą być jednak wyjątkowo niekomfortowe. Jak sobie poradzić w gorące dni? Zobacz, które urządzenie warto kupić, by przyjemnie schłodzić się w czasie upałów – wentylator, cyrkulator czy przenośny klimatyzator!

wentylator domowy świetnie ochłodzi w gorące dni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działają wentylatory i cyrkulatory powietrza
  2. jak odróżnić klimator od klimatyzatora przenośnego
  3. co sprawdzi się lepiej: wentylator, cyrkulator czy klimatyzator przenośny

Cyrkulator czy wentylator - co wybrać?

Zastosowanie wentylatora to bez dwóch zdań jeden z najpopularniejszych sposobów na walkę z upałem. Tanie, proste w obsłudze urządzenie emituje strumień chłodnego powietrza, które od razu przynosi ulgę i sprawia, że wysoka temperatura zdaje się mniej odczuwalna. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że do Twojej dyspozycji są różne rodzaje wentylatorów, które można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb. Możesz wybierać spośród modeli:

cyrkulator – niezbędny, gdy upały dają się we znakiChoć nie sposób odmówić im licznych zalet, urządzenia te mają jedną zasadniczą wadę. Monotonny, dość głośny dźwięk emitowany przez śmigła wentylatora może się okazać wyjątkowo irytujący, szczególnie jeśli będzie Ci towarzyszyć przez cały dzień. Poziom emitowanego hałasu jest zatem czymś, co powinieneś koniecznie sprawdzić, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego sprzętu. O tym, jak wybrać cichy wentylator, przeczytasz tutaj.

Alternatywą dla klasycznego wentylatora jest cyrkulator. Chociaż przypomina go formą zewnętrzną, działa na nieco innej zasadzie – zamiast jedynie wywoływać zimny podmuch wokół urządzenia, zmusza powietrze do obiegu. W efekcie nie tyle schładza, co miesza ciepłe powietrze z zimnym – a zatem jeśli będzie stosowany w pojedynkę, może się okazać, że efekt ochłodzenia jest słabo nieodczuwalny. Garść dokładniejszych wskazówek dotyczących prawidłowego korzystania z cyrkulatora powietrza znajdziesz w tym artykule.

CZY WIESZ, ŻE...

Cyrkulator przyda Ci się nie tylko latem, lecz również zimą. Jak to możliwe? Jego zastosowanie umożliwi Ci zaburzenie naturalnej konwekcji, czyli uciekania ciepłego powietrza do góry. Efekt? Wydajniej działający system ogrzewania i wyrównana temperatura w pomieszczeniu.

  • 2 299 zł
  • 479 zł
  • 89,99 zł
  • 549 zł
  • 2 099 zł

Czym różni się klimator od klimatyzatora domowego?

Docenianymi sprzymierzeńcami w walce z uciążliwym upałem są również klimatory i klimatyzatory przenośne. Choć nie sposób nie zauważyć podobieństwa między tymi nazwami, w rzeczywistości chodzi tu o zupełnie różne urządzenia. Szczegółowe porównanie ich działania zebraliśmy w tym artykule: Klimator a klimatyzator – różnice. Poniżej prezentujemy najważniejsze kwestie, które pomogą Ci w ich odróżnieniu:

  • klimatyzator przenośny – stanowi bardziej mobilną, choć nieco mniej wydajną alternatywę dla klasycznego klimatyzatora naściennego. Jak działa? Powietrze ulega schłodzeniu na skutek działania freonu. W niektórych modelach możesz również odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz przy pomocy specjalnej rury wystawianej za okno – w tej sytuacji będziesz jednak równocześnie wpuszczać żar do środka przez otworzone okno;
  • klimator – freon zastąpiono w nim wodą. Wewnątrz urządzenia znajdują się specjalne wkłady przeznaczone do zamoczenia w zimnej wodzie lub zamrożenia przed użyciem. Aby schłodzić pomieszczenie, trzeba tylko włączyć wentylator klimatora, który zacznie rozprowadzać „parujący” od wkładu chłód po pomieszczeniu – wraz z efektem lekkiej, przyjemnej bryzy.

WARTO WIEDZIEĆ

Klimator bywa również nazywany klimatyzatorem ewaporacyjnym, adiabatycznym lub wodnym, jak również klimatyzerem.

Wentylator, cyrkulator czy klimatyzator?

wentylator kolumnowy Sencor SFN 9011SLNie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które z powyższych urządzeń najlepiej sprawdzi się w upalne dni – wszystko zależy bowiem od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz schłodzić jedynie najbliższe otoczenie biurka, przy którym pracujesz, nie przeszkadzając przy tym osobom dookoła Ciebie, sięgnij po wentylator biurkowy. Jeśli z kolei chcesz schłodzić całe pomieszczenie, postaw na klimatyzator przenośny – możesz też wzmocnić jego działanie cyrkulatorem, by system działał jeszcze wydajniej. Niewielki klimator, taki jak chociażby ten, sprawdzi się natomiast, jeśli zależy Ci na tym, by przyjemnemu chłodowi towarzyszyła orzeźwiająca bryza.

Szeroki wybór urządzeń niezbędnych latem znajdziesz w tej kategorii. Znajdź najlepsze dla siebie i wyposaż się w nie zawczasu – wtedy nie zaskoczą Cię pierwsze upalne dni w sezonie!

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link