Ethernet – co to jest i jakie są rodzaje złączy?

Autor: Klaudia

Szybki dostęp do sieci jest w obecnych czasach koniecznością. Pozwoli nie tylko sprawnie korzystać z internetu w domu, ale też w biurze. Najlepszą opcją jest zastosowanie kabli sieciowych, które zakończone są złączem Ethernet. Na co zwrócić uwagę przed wyborem takich kabli? Czym w ogóle jest technologia Ethernet?

Kabel Ethernetowy na białym tle.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest technologia Ethernet i do czego służy
  2. na co zwrócić uwagę przed zakupem kabli Ethernet
  3. jakie są rodzaje i cechy kabli Ethernet

Ethernet – co to takiego?

Kilka kabli ethernetowych podłączonych do jednostki.

Pod nazwą Ethernet kryją się rozwiązania sieciowe, dzięki którym poszczególne urządzenia mogą komunikować się dzięki wspólnemu językowi sieciowemu, zwanemu protokołem. Mamy z nimi do czynienia na co dzień. Ta technologia jest bowiem obecna w większości domów, a także biur, gdzie komputer jest podstawowym narzędziem pracy. Ethernet został wynaleziony w latach 70. XX wieku w USA w stanie Kalifornia i dość szybko zaczął podbijać nie tylko Stany Zjednoczone, ale i cały świat. Oczywiście technologia cały czas się rozwijała, a kolejne rozwiązania szybko okazywały się niewystarczające. Z czasem wdrożono specjalne skrętki, a nawet kable typu UTP. W centrum sieci umieszczono specjalne koncentratory, zwane HUB-ami. W następstwie powstały również Switche, czyli przełączniki, których zadaniem jest eliminowanie możliwych kolizji na łączach. Co więcej, gwarantują one identyczną transmisję danych do wszystkich urządzeń, które zostaną podłączone do konkretnego portu.

Kable Ethernet – co warto o nich wiedzieć?

Kable Ethernet, choć na pierwszy rzut oka są identyczne, różnią się od siebie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na skrętkę, której zadaniem jest umożliwienie podłączenia komputera do konkretnej sieci. Może ona występować w różnych wariantach. Warto zastanowić się, do czego służy złącze Ethernet. Dzięki niemu możemy podłączyć urządzenia w sieć komputerową. Komputery i laptopy mogą wówczas korzystać z Internetu (jeśli połączenie jest aktywne), drukarki czy np. wspólnych programów. Złącze Ethernet kojarzy się głównie z kablami sieciowymi. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kabli sieciowych, w tym internetowych. Zazwyczaj, kupując odpowiedni model, możemy spotkać się z kablami typu A i B. Różnica widoczna jest na ich końcówkach, dlatego warto przed zakupem upewnić się, który z modeli jest dla nas bardziej odpowiedni. Najpopularniejszymi kablami sieciowymi są te ze złączem Ethernet RJ45. Wykorzystuje się je, aby podłączyć wiele urządzeń, w tym komputery, telewizory, konsole do internetu, a także sieci lokalnej. Kabel ten jest rodzajem skrętki i umożliwia przesyłanie informacji pomiędzy dwoma konkretnymi urządzeniami. Warto pamiętać, że kabel sieciowy ze złączem Ethernet nie jest tożsamy z kablem telefonicznym, który ma złączkę typu RJ11. Kabel telefoniczny nie jest w stanie transmitować danych z taką prędkością, jak kabel sieciowy. Kabel Ethernet LAN typu A to taki model, w którym przewody ułożone są w odpowiedniej kolejności – zielono-biały, zielony, pomarańczowo-biały, niebieski, niebiesko-biały, pomarańczowy, brązowo-biały i brązowy. W kablach typu B przewody także układają się parami w kolejności: pomarańczowo-biały, pomarańczowy, zielono-biały, niebieski, niebiesko-biały, zielony, brązowo-biały, brązowy.

Polecane kable komputerowe
  • 54,99 zł
  • 4,99 zł
  • 44,99 zł
  • 24,99 zł
  • 69,99 zł

Rodzaje i cechy kabli Ethernet

Kilkas kabli ethernetowych na drewnianym blacie

Ekranowanie jest jednym z głównych kryteriów podziału kabli Ethernet. Ten parametr wskazuje, jak bardzo konkretny model jest odporny na zakłócenia, które mogą powstać w wyniku obecności pozostałych kabli lub bliskości pola magnetycznego. Kable i złącza Ethernet LAN można podzielić na: kable typu UTP (np. Unitek Y-C814ABL o długości 15 m lub Unitek Y-C809ABL w kolorze niebieskim, o długości 1 m), ze skrętką nieekranowaną, kable FTP ekranowane całościowo oraz STP i S/FTP, w których skrętka jest ekranowana na całości, a ponadto ekranowane są poszczególne przewody.

Najpopularniejsze są kable ze złączem RJ45. Wybierając model, musimy zwrócić uwagę m.in. na jego długość. Jeśli potrzebujemy stosunkowo krótki kabel, to może postawić na model Hama 00030592 o długości 3 m. Równie dobre będą kable dłuższe, np. pięciometrowy Hama 00030593 oraz piętnastometrowy Hama 00030621. Wybierając kabel sieciowy, warto jeszcze zwrócić uwagę na jego kategorię. Podstawowa jest kategoria o symbolu 5E (grubość wynosi 0,51 mm, prędkość sięga maksymalnie 1 Gb/s, a częstotliwość maksymalnie 100 MHz). To punkt wyjścia do wszelkich modyfikacji prędkości. Można również nabyć kable o kategorii 6 lub 6A.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link