Klimator a klimatyzator – różnice

Z tego artykułu dowiesz się:czym charakteryzuje się klimatyzator i jakie są jego rodzaje czym jest klimator, nazywany także klimatyzatorem wodnym jakie są najważniejsze różnice pomiędzy klimatorem a klimatyzatorem jak dokonać wyboru odpowiedniego systemu chłodzenia
Autor: Dominik

Regularnie przetaczające się przez nasz kraj fale upałów sprawiają, że funkcjonowanie w pomieszczeniach niewyposażonych w systemy klimatyzacji staje się nie do wytrzymania. Często kupno wentylatora nie jest wystarczająco satysfakcjonującym rozwiązaniem i wówczas stajemy przed wyborem – zainwestować w klimatyzator, a może wystarczy klimator? Poznaj różnice i podejmij decyzję.

Zobacz także: Klimatyzator przenośny – jakie urządzenie najlepiej wybrać?

Klimatyzator – charakterystyka i rodzaje

klimator a klimatyzator, ręka trzymająca pilot z klimatyzatorem wydmuchującym powietrze w tle
Warto zacząć od podstawowych pojęć, które bywają mylące. Należy wiedzieć, że klimatyzator to nie to samo, co system klimatyzacyjny. Jak można się domyślić, ten drugi jest pojęciem bardziej rozbudowanym. Pełna klimatyzacja polega nie tylko na utrzymywaniu odpowiedniego poziomu temperatury, ale też wilgotności i czystości powietrza. Wymagany jest do tego montaż centrali klimatyzacyjnej z odzyskiem ciepła i wilgoci oraz sieci kanałów doprowadzających świeże powietrze i usuwających to zużyte. Jeśli marzy Ci się taki system, musisz o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu.

Klimatyzator to natomiast klimatyzacja miejscowa, która jest uzupełnieniem dla systemu wentylacji. Klimatyzator nie dostarcza do pomieszczenia świeżego powietrza ani nie daje możliwości regulowania wilgotności (jedynie znacznie ją redukuje). Obecnie jest za to najczęściej również pompą ciepła, co pozwala na regulację temperatury w zakresie od +16 do +30 °C, a do tego jest zazwyczaj wyposażony w funkcję oczyszczania i nawilżania powietrza. Jedno stacjonarne urządzenie obsługuje przeważnie jedno pomieszczenie.

Większe możliwości daje pod tym względem klimatyzator przenośny, który można dowolnie przemieszczać pomiędzy pomieszczeniami dzięki niewielkim gabarytom. Jest to rozwiązanie dość praktyczne, które pozwala uniknąć niedogodności związanych z montażem, a także zaoszczędzić pieniądze. Jeśli chodzi o wady, wydajność jest na ogół mniejsza niż przy systemie stacjonarnym, a praca urządzenia głośniejsza.
 
Zarówno klimatyzatory stacjonarne, jak i przenośne, dzielą się na monoblokowe i dwuczęściowe (typu split).

W klimatyzatorze monoblokowym wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie, a ciepłe powietrze jest z niego odprowadzane elastyczną rurą o średnicy kilkunastu centymetrów, której wylot umieszczamy za oknem. System ten jest jednak dość hałaśliwy i mało efektywny.

Klimatyzacja typu split zbudowana jest natomiast z jednostki wewnętrznej wyposażonej w parownik oraz wentylator, która za pomocą przewodów połączona jest z jednostką zewnętrzną, zawierającą wszystkie hałaśliwe podzespoły – skraplacz, wentylator i sprężarkę. Split jest więc cichszy, a do tego zwykle pobiera mniej energii elektrycznej i z tego powodu jest rozwiązaniem bardziej popularnym. Rozbudowaną wersją systemu jest multisplit, do którego można podłączyć nawet 5 jednostek wewnętrznych.

Jeśli zdecydujemy się na zakup klimatyzatora, przy jego wyborze powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkich na moc chłodniczą (przyjmuje się, że w domu jednorodzinnym na każdy metr kwadratowy powinien przypadać 0,1 KW mocy), a także postawić na jak najwyższe wskaźniki prędkości wentylatora, przepływu powietrza i klasy energetycznej oraz na jak najniższy poziom hałasu.

Chcesz wybrać idealny klimatyzator przenośny? Sprawdź nasz ranking 10 najlepszych!
  • 2 199 zł
  • 1 499 zł
  • 2 999 zł
  • 899 zł
  • 999 zł
Najważniejsze cechy klimatora

Czy wiesz że...

Tylko 1 kW energii elektrycznej dostarczonej do klimatyzera można schłodzić kubaturę ok. 600 m3.

Najważniejsze cechy klimatora

Klimator, czyli klimatyzator wodny

Klimator, klimatyzer, klimatyzator ewaporacyjny/adiabatyczny/wodny – wiele nazw, jeden typ urządzenia. Najważniejszy jest tu sposób chłodzenia, który nie polega, jak w tradycyjnym systemie klimatyzacji, na sprężaniu i rozprężaniu czynników chłodniczych, a na odparowywaniu wody. Klimator jest wyposażony w chłodzące wkłady, które przez cały czas pracy pozostają nasączone wodą. Gorące powietrze wtłaczane jest przez wentylator i przechodzi przez wkłady, a zawarta w nich woda absorbuje ciepło poprzez naturalny proces parowania. W efekcie urządzenie oddaje orzeźwiający, chłodny powiew powietrza. Zwiększa się także poziom wilgotności w ochładzanym pomieszczeniu. Warto dodać, że im wyższa temperatura, tym praca klimatyzatora wodnego jest wydajniejsza.

Urządzeń tego typu powstaje coraz więcej, od najmniejszych klimatorów przenośnych, przez urządzenia przeznaczone do zamontowania w kabinie pojazdu, aż po elementy systemu klimatyzacji ewaporacyjnej. Ich największą zaletą jest cena – są dużo tańsze w instalacji i eksploatacji (w tej drugiej kwestii oszczędności mogą wynieść nawet 90% w porównaniu z tradycyjną klimatyzacją). Poza tym klimatyzery są przyjazne dla środowiska, łatwe w utrzymaniu, nie wymagają skomplikowanego montażu i generują niewiele hałasu.

Klimatyzatory ewaporacyjne świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie słabo radzi sobie tradycyjny system klimatyzacji – w obiektach dużych i półotwartych, a także takich, gdzie większa wilgotność jest wręcz potrzebna. Otwarcie drzwi i okien nie tylko nie obniża wydajności i nie podwyższa kosztów chłodzenia, ale jest wręcz wskazane, by nie doprowadzić do nadmiernego wzrostu wilgotności.

Klimator a klimatyzator – główne różnice

  • czynnikiem chłodniczym klimatyzatora jest freon, a klimatora woda,
  • klimatyzator pozwala na ustawienie pożądanej temperatury, klimator nie,
  • wraz ze wzrostem temperatury moc chłodnicza klimatora rośnie, a klimatyzatora spada,
  • klimatyzator wysusza powietrze, klimator je nawilża, przy czym nadmierny wzrost wilgotności może powodować dyskomfort,
  • klimator najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach otwartych, a klimatyzator w zamkniętych.

Który system chłodzenia wybrać?

Klimator i klimatyzator to urządzenia oparte na dwóch różnych systemach działania, mające swoje zalety i wady. Klimator to przede wszystkim rozwiązanie bardziej ekonomiczne i ekologiczne, posiadające jednak związane z tym ograniczenia. Jeśli zależy Ci na oszczędności, często wietrzysz mieszkanie i lubisz powiew wilgotnej bryzy, wybierz klimator. Jeśli zaś wolisz zainwestować trochę więcej, by móc przymknąć okno i ustawić odpowiednią dla siebie temperaturę, postaw na klimatyzator.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów