Access Point – co to jest i jak działa?

Autor: Joanna

Mieszkasz w piętrowym domu lub korzystasz z sieci lokalnej w dużym biurze? Na pewno zdarza się, że kłopoty z zasięgiem Wi-Fi utrudniają Ci pracę. To jeden z problemów, które możesz rozwiązać, instalując tzw. Access Point. Przeczytaj, czym jest punkt dostępowy i jak działa to urządzenie.

Access Point zawieszony na suficie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest Access Point Wi-Fi,

- na czym polega jego działanie,

- kiedy przydaje się Access Point.

Access Point – co to jest?

Access Point Wi-Fi z zewnętrznymi antenamiAccess Point Wi-Fi, a po polsku – punkt dostępu – jest urządzeniem sieciowym, z wyglądu przypominającym router. Podobnie jak do routera, do Access Pointu podłączasz się bezprzewodowo (za pomocą laptopa, tabletu, smartfona, ale czasami także innych urządzeń, np. drukarki), aby zyskać dostęp do sieci. Jego działanie jest jednak inne. Do czego służy Access Point?
 • działa jak most łączący sieć bezprzewodową (WLAN) z siecią przewodową (LAN),
 • zapewnia dostęp do sieci komputerowej stacjom bezprzewodowym (hostom) za pomocą częstotliwości radiowych.

O różnicach między punktem dostępu a routerem przeczytasz w tym artykule.

Jak działa Access Point Wi-Fi?

Aby punkt dostępu mógł stworzyć połączenie między siecią przewodową i bezprzewodową, musi być wyposażony w co najmniej dwa różne interfejsy sieciowe. Jeden z nich to gniazdo Ethernet, dzięki któremu Access Point łączy się przewodowo z siecią.
Drugi interfejs to ten, za pomocą którego z punktem dostępu mogą łączyć się bezprzewodowo inne urządzenia, które posiadają moduł Wi-Fi. Zazwyczaj jest to laptop lub komputer stacjonarny, ale do Access Pointu można podłączyć też na przykład drukarkę, udostępniając ją wszystkim użytkownikom sieci. Interfejs bezprzewodowy w Access Poincie działa w zgodzie ze standardem IEEE 802.11.

WARTO WIEDZIEĆ

Różne modele Access Pointów oferują transfer danych w różnych prędkościach. Do ich opisu stosuje się oznaczenia: a/b/g/n/ac. Najnowocześnejsze urządzenia to te wspierające standard bezprzewodowy IEEE 802.11ac. Oferują one największą prędkość przesyłu danych.

Oprócz tych dwóch interfejsów w nowoczesnych Access Pointach Wi-Fi znajduje się także wbudowany router, a także interfejsy LAN czy DSL.
 
Polecane accesspoint
 • 138,99 zł
 • 399 zł
 • 229 zł
 • 399 zł
 • 429 zł

Stojący model Access Point Wi-FiKiedy przydaje się Access Point?

Punkty dostępu są bardzo przydatne w tworzeniu sieci lokalnej na dużym obszarze – na przykład w piętrowym domu czy biurze o sporej powierzchni, gdzie do Wi-Fi podłączone jest wiele urządzeń. W przypadku zwykłego routera zasięg sieci bezprzewodowej może okazać się niewystarczający. Access Point  może służyć do:
 • rozbudowania sieci bezprzewodowej na cały budynek,
 • podpięcia wszystkich urządzeń w budynku do sieci bez używania kabli,
 • zwiększenia zasięgu sieci bezprzewodowej,
 • wzmocnienia sygnału Wi-Fi.

Sprawdź ofertę Access Pointów w naszym sklepie.

 
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link