PROJEKTORY
NAJWYŻSZA JAKOŚĆ KINA
DOMOWEGO DLA KINOMANIAKÓW
Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie obrazowania1 i wiemy, jak uzyskać projekcje
wysokiej jakości. Niezależnie od tego, czy jesteś kinomaniakiem czy kibicem, pokochasz
nasze najnowsze projektory UHD z technologią optymalizacji 4K do kina domowego2.
Dowiedz się więcej o unikalnych technologiach, stosowanych w urządzeniach Epson. Czym jest CLO, ITS, 3LCD? Zapraszamy do lektury.
ITS, czyli profesjonalne wydruki w doskonałej cenie
Osoby zainteresowane kupnem nowej drukarki na pewno spotkały się z terminem ITS, który coraz częściej wspominany jest w opisach modeli drukarek atramentowych, czy testach przeprowadzanych przez fachową prasę. Co on oznacza, jaka technologia stoi za tym skrótem oraz jakie wymierne korzyści otrzymamy kupując modele wykorzystujące tę technologię – o tym wszystkim w kilku słowach poniżej.
System ITS , czyli czysta korzyść na wyciągniecie ręki
ITS (ang. Ink Tank System) to rozwiązanie, w którym drukarki nie używają konwencjonalnych wkładów / kartridży – zamiast tego samodzielnie napełnia się duże, zintegrowane z urządzeniem pojemniki na tusz, z których każdy ma pojemność aż 70 mililitrów. Do niedawna tego typu rozwiązania były spotykane jako samodzielne nieautoryzowane przeróbki. Epson jest pierwszym producentem, który oficjalnie wdrożył tę technologię do swych produktów, gwarantując odpowiedni poziom jej działania oraz wymierne oszczędności związane z wydrukami.

Olbrzymia w swej klasie pojemność zasobników w połączeniu z oryginalnym atramentem daje wydajność, jakiej oczekuje każdy wymagający użytkownik domowego biura czy niewielkiej firmy. Ze startowego zestawu tuszów ( butelki dołączone do każdej nowej drukarki) możemy śmiało wydrukować nawet do 6500 stron kolorowych i aż do 12 000 stron czarnobiałych (dotyczy drukarek z dwoma dodatkowymi tuszami koloru czarnego). Podobny rezultat można by osiągnąć dopiero z użyciem 63 standardowych kartridży. Drukarki wyposażone w system stałego zasilania w atrament dają możliwość tworzenia dokumentów w pełnym kolorze, które kosztują mniej niż tradycyjny druk w czerni - kolorowa strona A4 kosztuje mniej niż 2 grosze, a czarno-biała nawet mniej niż 1 grosz.
Seria L , czyli ultra niski koszt drukowania i doskonała jakość
Technologia ITS ma zastosowanie w idealnych dla użytkowników domowych czy małego biura urządzeniach wielofunkcyjnych. Właśnie te modele drukarek - L365, L565 i L455 - zawierają dołączone przez producenta dodatkowe butelki z czarnym atramentem, co zapewni do dwóch lat drukowania bez potrzeby zakupu nowych tuszów. Jednym z niedocenianych atutów druku atramentowego jest brak konieczności oczekiwania na rozgrzanie drukarki – co oznacza oszczędność czasu. Co więcej, urządzenia z logo Epson zużywają niezwykle mało prądu – nawet 90% mniej niż konkurencyjne rozwiązania laserowe. Mniejsze zużycie energii elektrycznej to oszczędność środowiska naturalnego, ale i pieniędzy.
Zdjęcia w jakości fotograficznej za grosze
W ofercie Epson możemy znaleźć sześciokolorowe drukarki fotograficzne A4 z systemem ITS, które umożliwiają drukowanie zdjęć przy bardzo niskich kosztach i są przeznaczone dla miłośników fotografii, niewielkich studiów fotograficznych, agencji reklamowych oraz placówek oświatowych, gdzie ważne jest szybkie i ekonomiczne drukowaniu zdjęć czy materiałów edukacyjnych. Również biura projektowe i inne firmy, gdzie istotnym elementem działalności jest np. składanie ofert z wizualizacjami, docenią doskonałą jakość druku fotograficznego, jaką zapewniają modele drukarek z systemem ITS. Tutaj godne polecenia są modele Epson L800, L810 czy L850 ( w tym urządzenia wielofunkcyjne). Tusz jest dostarczany w wygodnych butelkach o pojemności 70 ml, a zestaw wystarcza na wydrukowanie 1800 zdjęć.

Dodatkowo seria fotograficzna posiada aż sześć tuszów (zamiast standardowego zestawu CMYK), dzięki którym druk zdjęć z ich półtonami i przejściami nie odbiega od jakości fotografii oferowanej przez mini laby, przy cenie poniżej 16 groszy za odbitkę 10x15 cm. Warta wspomnienia jest też szybkość drukowania strony A4 na urządzeniach L850 i L810 - wynosi ona do 37 str./min w trybie monochromatycznym i 38 str./min w trybie kolorowym. Uzyskanie kolorowego zdjęcia formatu 10 x 15 cm trwa zaledwie 12 sekund.
Dlaczego ITS , nie CISS?
Rozwiązania podobne do ITS i stosowane już od kilku lat przez innych producentów (tzw. system CISS), powodują sporo bałaganu, który jest związany z częstym czyszczeniem i obsługą techniczną głowicy. To z kolei powoduje dodatkowe straty tuszu i może doprowadzić do wycieków. Drukarki z systemem stałego zasilania ITS posiadają wbudowany zbiornik na tusz, co w połączeniu z technologią szybkiego uzupełniania eliminuje nieporządek i problemy typowe dla innych systemów ponownego napełniania tuszem. Ten inteligentny zbiornik oraz specjalnie zaprojektowane, szczelne kapturki i filtry umożliwiają szybkie i łatwe uzupełnianie tuszu, jednocześnie zapobiegając jego ubywaniu w wyniku parowania.
Główne korzyści w skrócie:
 • ITS jest dostępny dla modeli jedno i wielofunkcyjnych, zarówno kolorowych jak i monochromatycznych
 • Wyjątkowo niski koszt drukowania - kolorowa strona A4 kosztuje mniej niż 2 grosze, a czarno-biała nawet mniej niż 1 grosz, ok 16 groszy za druk zdjęcia 10 x 15 i 15 groszy za druk na CD/DVD/Blu-ray (L800 i 850)
 • Duże 70 ml butelki z atramentem zapewnią druk do 12 000 stron czarno-białych i 6500 kolorowych czy 1800 zdjęć 10 x 15
 • Wydruki o profesjonalnej jakości i niezwykłej trwałości
 • Łatwa obsługa i niezawodne działanie, konstrukcja pozwalająca na bezpieczny transport i wielokrotne użycie
 • Technologia szybkiego i łatwego uzupełnienia tuszu
 • Zintegrowane przewody atramentu zapobiegające zacięciom papieru
 • Bezpieczeństwo dzięki gwarancji firmy Epson


Więcej informacji: www.epson.pl
Nigdy więcej kartridży - przeczytaj o zaletach drukarek z systemem ITS: Zobacz więcej ›
Poznaj korzyści - obejrzyj film: Zobacz więcej ›
3LCD: trzy strumienie barw – jeden soczysty obraz
Projektory są stosunkowo nową rodziną sprzętu komputerowego w porównaniu choćby z monitorami czy drukarkami. Od początku w ich przypadku wyzwaniem technologicznym było to, jak obraz wygenerowany przez kartę graficzną komputera przesłać jako strumień światła tak, by był on widoczny na ekranieczy ścianie z realistycznym oddaniem kolorów. Lata badań w laboratoriach Epson przyniosły skutek – obecnie nowoczesne rzutniki od 20 lat oferują soczysty, realistyczny obraz uzyskiwany dzięki opracowanej tam technologii 3LCD. Metoda ta działa identycznie jak np. wyświetlanie obrazu przez nowoczesne telewizory LCD czy monitory.
Ciekły kryształ – raz ciemno, raz jasno
Projektor posiada trzy moduły generowania obrazu w postaci osobnego paneludla każdej z barwy składowej RGB (czerwonego, zielonego i niebieskiego). Panele te składają się z milionów ciekłych kryształów LCD – po jednym dla każdego z pikseli finalnego obrazu. Każdy z nich – podobnie jak np. roleta w oknie – otwarty może przepuszczać 100% światła, zamknięty - odcinać je całkowicie oraz płynnie regulować stanami pośrednimi. To właśnie precyzyjna kontrola światła dla każdego z kolorów stanowi o jakości 3LCD. Trzy strumienie światła trafiają do pryzmatu, który łączy je w jeden, wyświetlany wspólnie, stabilny obraz, który przez soczewki obiektywu jest rzutowany na ścianę czy ekran. W naturalny sposób uzyskać można więc niewyobrażalną liczbę nawet 68,7 mld kolorów.

Opisana technologia jest ogromną rewolucją względem starszej metody „wirującego koła” DLP, które wyświetla z dużą prędkością następujące po sobie trzy niezależne obrazy, które oko ludzkie dzięki złudzeniu odbiera jako jeden. Wiele razy podczas sekundy każdy z nich jest generowany poprzez zmianę ustawień setek tysięcy miniaturowych lusterek. Powoduje to jednak migotanie obrazu, występujące na granicy wrażliwości ludzkiego oka, lecz mocno obciążającego wzrok. Dodatkowo użytkownicy uskarżali się na tzw. „efekt tęczy”, a przede wszystkim mniej realistyczne, ciemniejsze kolory – co nie powinno być zaskoczeniem, skoro każdy kolor podstawowy wyświetlany był tylko przez 1/3 czasu.
CLO – jak zmierzyć piękno świata
Wybierając projektor i wgryzając się w skomplikowane nierzadko parametry techniczne, ważne jest, by przeanalizować parametr CLO czyli jasności światła barwnego. Powinien być jak najwyższy – w nowych modelach 3LCD od Epson np. EB-1975W sięga wartości 5 000 lumenów (a dla projektorów instalacyjnych klasy EB-Z10000 nawet 10 000 jednostek!). To właśnie on określa rzeczywisty komfort korzystania, a nie mylący parametr jasności bieli, bo przecież 90% treści jakie oglądamy jest kolorowa.Warto sprawdzićinternetową porównywarkę projektorów, by się przekonać, że poziom natężenia światła białego w projektorach DLP może drastycznie odbiegać od barwnego. W przypadku projektorów 3LCD takiej różnicy nie ma!

Co ważne świetna jakość obrazu w 3LCD, to nie odważna deklaracja tylko rezultaty niezależnych badań. W ślepej próbie porównania różnych urządzeń 9 z 10 badanych wskazało projektor Epson 3LCD, jako ten który dawał najjaśniejszy obraz (98%) z najbardziej realistycznymi kolorami (95% badanych).

Projektory DLP do dzisiaj są obecne na półkach sklepowych i potrafią przykuć uwagę kupujących relatywnie niską ceną. Trzeba jednak pamiętać, że proste oszczędności mogą być jedynie pozorne z choćby z uwagi na… drastyczną różnicę w cenie lamp, podlegających wymianie w miarę eksploatacji. W przypadku urządzeń 3LCD od Epsona ich ceny zaczynają się od 280 zł. netto, podczas gdy analogiczny zakup dla urządzenia DLP kosztować Klienta będzie około 1000-1500 złotych, co jest porównywalne z kosztem nowego urządzenia. Rachunek ekonomiczny jest prosty.
Jakość i ekologia… mogą iść w parze
Eliminacja obciążenia oczu i ich przedwczesnego zmęczenia w technologii 3LCD czyni ten sprzęt szczególnie przydatnym tam gdzie pracuje się z dziećmi, np. w szkołach i przedszkolach. EB-595Wiczy EB-536WI dają możliwość nie tylko wyświetlania świetnych obrazów, ale także interaktywnego działania,dzięki możliwości kreślenia i zaznaczania bezpośrednio na rzutowanym obrazie. Te same rozwiązania sprawdzą się także… w biznesie, podczas burz mózgów i zaawansowanych prezentacji. Miłośnicy kina i multimediów docenią EH-TW6600W czy EH-TW570, które stworzone są by zachwycać realistycznym obrazem, także trójwymiarowym, a dodatkowo osiągają rozdzielczość aż do Full HD 1080p. We wszystkich tych zastosowaniach istotne jest, że do korzystania z projektorów nie trzeba specjalnie zaciemniać pomieszczeń –jasność barwnego światła jest na tyle duża i kontrastowa, że obraz widoczny jest także w świetle dziennym.

Projektor powinien być sprzętem na lata – czy do domu, czy biura, nie kupuje go się co kilka miesięcy. W związku z tym warto zwrócić uwagę na oszczędność energii – pobór prądu przez urządzenia 3LCD jest o 25% niższy niż w konkurencyjnych rozwiązaniach. Dodatkowo brak stosowania w tej technologii ruchomych przekłada się na cichszą pracę urządzeń oraz znacznie mniejszą podatność na awarie i dłuższy żywot pojedynczego urządzenia.
PrecisionCore od Epson - głowica szerokiego zasięgu
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę to nie cena drukarki, jakość atramentów, czy tym bardziej stylowy design urządzenia decyduje o jej długiej przydatności . Choć niewątpliwie wszystkie te elementy są istotne, nie będą wiele warte, gdy zawiedzie serce urządzenia – głowica drukująca. To jej trwałość i jakość, niezależnie od logo, technologii i ceny, przekłada się na jakość wydruków i czas bezawaryjnego korzystania ze sprzętu. Dlatego wybierając nową drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne do domu lub biura, warto zdecydować się na sprzęt wyposażony w taką głowicę, która da nam pewność dobrej inwestycji.
Druk termiczny – pomysł sprawdzony, ale…
Od wielu lat drukarki atramentowe korzystają z technologii termicznej – ich głowice porównać można do zintegrowanego zestawu mikroskopijnych rurek (poprawnie nazywanych dyszami). Kipiący tusz pod wpływem temperatury zostaje wystrzelony na papier – drukując obraz czy tekst. Ta pomysłowa, używana przez wiele generacji sprzętu technologia nie jest jednak pozbawiona wad. Właściwości tuszu, które powodują jego „upłynnienie” wskutek podgrzewania działają też w drugą stronę – po wyłączeniu drukarki i schłodzeniu ma on tendencję do zasychania i blokowania dysz, co w konsekwencji może powodować uszkodzenie i konieczność wymiany całej głowicy. Dodatkowo – jak każdy element elektroniczny narażony na działanie wysokich temperatur – głowica termiczna ma z góry określony czas sprawnego działania, po którym musi zostać zastąpiona nowym modułem, którego koszt może zbliżać się do ceny całego urządzenia.
Piezolektryczność, czyli ukryta moc kryształów
Epson, jako firma bazująca na innowacjach, przy szukaniu rozwiązań najlepszych dla klienta poszukał innej drogi. W laboratoriach przedsiębiorstwa rozpoczęto badania nad zastąpieniem metody termicznej wykorzystując zjawiska piezoelektryczności. W uproszczeniu polegają one na zdolności niektórych kryształów (np. kwarcu) do radykalnej zmiany kształtu i objętości pod wpływem prądu elektrycznego. Okazało się, że po umieszczeniu takiego kryształu na jednym z końców dyszy i odpowiednim jego odkształceniu można zbudować mikro armatkę, strzelającą precyzyjnie kroplami różnej wielkości. Od tego odkrycia pozostał już tylko krok do stworzenia autorskiego rozwiązania Epson – technologii druku piezoelektrycznego Thin Film Piezo. Najnowsze głowice oparte na bazie tego zjawiska składają się z setek zintegrowanych dysz i noszą nazwę PrecisionCore. Poza brakiem nagrzewania, ich podstawową zaletą jest funkcja zarządzania wielkością kropli. Zmianę rozmiaru umożliwia precyzyjne sterowanie napięciem przykładanym do elementów piezoelektrycznych dyszy. Dzięki temu każda z nich może zmieniać wielkość kropli nawet w trakcie druku pojedynczego znaku, co oznacza, że kolejne porcje atramentu mogą mieć zupełnie inną objętość. Dysze PrecisionCore są w stanie rekonfigurować się z szybkością 1/10 000 sekundy. Bezpośrednio przekłada się to na precyzję kreślenia linii, zaś w druku kolorowym regulacja kropli pozwala rozszerzyć osiąganą przestrzeń barwną oraz uzyskać znacznie lepsze przejścia tonalne.
PrecisionCore – precyzja, szybkość i bezpieczeństwo
Podzespoły Epson do druku atramentowego imponują szybkością. Każdy z elementów PrecisionCore uwalnia krople atramentu wielkości 1,5 do 32,5 pikolitrów (czyli miliardowych części litra) blisko 50 000 razy w ciągu sekundy. Jest to także rozwiązanie niezawodne: element piezo generuje napięcie, które w ciągu milisekund wykrywa, czy uwalnianie atramentu odbywa się prawidłowo i przez cały czas – poza spełnianiem podstawowego zadania czyli druku - jest też w stanie monitorować własną pracę. Poza zapierającymi dech w piersiach parametrami ma to także znaczenie praktyczne – głowice PrecisionCore pozwalają na wykorzystanie niedostępnych dla druku termicznego nowych rodzajów atramentu oraz nośników. Są one kompatybilne np. z fluorescencyjnymi tuszami UV, tuszami utwardzanymi światłem, tuszami wodnymi, solwentowymi i żywicznymi, etc. Jako nośnik, poza standardowym papierem, można wykorzystać także tkaninę, folię czy tworzywa sztuczne.
Jedna głowica - dziesiątki zastosowań
A co najważniejsze – inaczej niż w przypadku wielu technologii zarezerwowanych dla sprzętu z najwyższej półki - głowice PrecisionCore w różnych wcieleniach spotkamy w całej rodzinie drukarek Epson. To rozwiązanie sprawdza się świetnie zarówno w systemach przemysłowych, takich jak dużych maszynach drukujących do etykiet, jak i drukarkach biurowych oraz domowych z serii ITS, a także WorkForce. Urządzenia ITS klasy L130, L365, L850 czy L1800, poza niską ceną druku cechują się też długowiecznością i niezawodnością. Jest tak właśnie dlatego, że ich serce stanowi głowica niemal identyczna z tymi, które można odnaleźć w olbrzymich, wielkoformatowych maszynach poligraficznych przeznaczonych do druku dziesiątek tysięcy kopii. Warto pamiętać o tym, wybierając urządzenie, które powinno nam służyć przez długie lata.
Uczniowie szkoły podstawowej wykorzystują okulary Moverio jako narzędzie do komunikacji w klasie
Szkoła podstawowa Takashima z Nagano w Japonii wprowadziła do swojego programu wyjątkowe pozaszkolne zajęcia, których tematykę w każdym roku określają sami uczniowie.

Tegoroczne hasło przewodnie, wybrane przez szóstoklasistów, brzmi: “Dbajmy o zdrowie lasów”. Projekt zakłada wykorzystanie inteligentnych okularów Moverio* od Epsona jako narzędzia do komunikacji. Już w zeszłym roku, nasi inżynierowie prezentowali dzieciom możliwości tej technologii, aby uzmysłowić, że nauka może być niezłą zabawą (Stargazing using Moverio). Teraz ci sami inżynierowie pomagają uczniom, zgłębiającym wiedzę o lasach, w komunikowaniu znaczenia tej tematyki za pośrednictwem nowoczesnych technologii informacyjnych.7 lipca dzieci podzielono na dziewięć grup. Na podstawie tematów, wybranych w trakcie dyskusji z inżynierami, uczniowie wgrali na Moverio zrobione przez siebie filmy i zdjęcia lasów wraz z materiałami, przygotowanymi wcześniej na komputerach. Zdjęcia wykonane przez uczniów zostały wyświetlone na wielu okularach Moverio, przy użyciu aplikacji na tablet.Dzięki tej opcji każda grupa mogła dzielić się swoimi poglądami na temat lasów z innymi. Jedna z grup wymyśliła specjalną zabawę. Podczas jej trwania wszystkie dzieci, miały na sobie okulary Moverio. Widok przezroczystego obrazu, pojawiającego się tuż przed oczami wywołał wielką radość i zainteresowanie wśród dzieci.

Poprzez udział w tej aktywności dzieci jasno określały, z kim chciałyby się skomunikować. Pojawiały się m.in. się również i spostrzegawcze komentarze: “Chciałbym, żeby moi dziadkowie mogli podziwiać te zdjęcia lasu, bo nie mogą tam iść i zobaczyć go na własne oczy” . Wykorzystując “magiczne okulary” uczniowie planowali też zmiany w swoich prezentacjach i doskonalili ich jakość.

*Inteligentne okulary Moverio, zakładane jak zwyczajne okulary, oferują użytkownikom możliwość cieszenia się krystalicznie czystym obrazem video, grami, muzyką i zawartością stron internetowych, dostępnymi w każdej chwili i w każdym miejscu. Wyświetlają coś na kształt dużych półprzeźroczystych obrazów, unoszących się na otaczającym je tle. Model Moverio BT-200 jest przeznaczony dla uczniów w wieku od szkoły średniej wzwyż, ale w przypadku tych pozaszkolnych zajęć nasi inżynierowie zapewniali bezpieczeństwo w trakcie użytkowania okularów i przestrzegali wyznaczonych limitów czasowych.

Więcej informacji na www.epson.pl/moverio
Ekologiczne technologie do środowisk pracy – nasza wizja przyszłości
Minoru Usui, Prezes Seiko Epson
27.05.2016 r.
Problem zrównoważonego rozwoju jest czymś, nad czym zastanawia się wielu dyrektorów na każdym szczeblu. Według badania przeprowadzonego w 2014 r. przez firmę McKinsey&Company, 43 pracowników kadry kierowniczej pragnie połączyć koncepcję zrównoważonego rozwoju z ogólnymi celami rozwojowymi działalności i misji ich firm. To znacznie więcej w porównaniu z rokiem 2012 r., kiedy na to pytanie twierdząco odpowiedziało 30 procent badanych.[1] Ponadto 53 procent wszystkich firm znanych z wiodących osiągnięć w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w branży zdecydowanie postanowiło na inicjatywy związane ze zbilansowanym rozwojem.[2]

Nacisk zewnętrznych udziałowców na przedstawienie wymiernych wyników sprawia, że firmy coraz częściej wpisują proekologiczne inicjatywy rozwoju w ramach podstawowej działalności, na przykład poprzez wymianę starszego, mało efektywnego sprzętu komputerowego. Przejście na nowsze, bardziej ekologiczne produkty nie tylko jest korzystne dla środowiska, ale także zapewnia inne korzyści, takie jak oszczędności czasu oraz poprawę morale pracowników.

Ciężko pracujemy nad rozwiązaniami, które pomogłyby firmom stać się „eko”, nie pozbywając się jednocześnie dostępu do technologii, który zapewnia im konkurencyjność na rynku. Firma Epson, która rozpoczynała swoją działalność jako firma producent zegarków, tworzyła technologie oraz produkty „Sho Sho Sei” (niewielkie, wydajne, wysoce precyzyjne), zgodnie z extradycyjnymi japońskimi zasadami „Monozukuri” (sztuką i nauka wytwarzania oraz produkcji). Filozofia „Sho Sho Sei” leży u podwalin wszystkich naszych produktów i to dzięki nim tworzymy coraz to mniejsze, lżejsze i oszczędniejsze energetycznie produkty, które mimo wszystko cechują się niedoścignioną wydajnością i dokładnością.

Jednym z naszych największych osiągnięć w tej dziedzinie jest komercjalizacja przemysłowej technologii drukarek atramentowych Micro Piezo – efekt umiejętnej miniaturyzacji elementów mechanicznych i mechaniczno-elektrycznych (MEMS) oraz zastosowanie ich w głowicy drukującej Epson PrecisionCore. Dzięki tej technologii mogliśmy stworzyć drukarki biurowe i przemysłowe, które są w stanie pracować z wieloma różnymi płynami, dozując je z wyjątkową dokładnością.

W 2014 roku wprowadziliśmy do sprzedaży atramentowe drukarki biznesowe WorkForce Pro RIPS oparte na naszej technologii PrecisionCore wyposażone w innowacyjny system zasobników z atramentem o wysokiej pojemności (RIPS), który minimalizuje częstotliwość wymiany materiałów eksploatacyjnych. Pod względem korzystnego wpływu na środowisko te modele biją na głowę popularne drukarki laserowe, szczególnie w dużych flotach urządzeń drukujących utrzymywanych przez duże firmy. Nasze drukarki WorkForce Pro RIPS mogą wydrukować do 75 000 stron bez wymiany materiałów eksploatacyjnych. W porównaniu do podobnych drukarek laserowych nowe modele Epson zużywają 96% mniej energii, wydzielają 92% mniej dwutlenku węgla i generują o 95% mniej odpadów w porównaniu do podobnych drukarek laserowych [3].

Nie poprzestajemy wyłącznie na technologiach, które zmniejszają wpływ naszych produktów na środowisko. Chcemy znacząco zmienić zachowania oraz metody działalności naszych klientów, zapewniając im produkty, usługi oraz funkcje, które pozwolą im zwiększyć efektywność swoich biur oraz zadbać o lepszą, bardziej zrównoważoną przyszłość. W tym celu wprowadzamy PaperLab, pierwszy zintegrowany biurowy system do produkcji papieru, który wytwarza nowe arkusze papieru ze skrawków bezpiecznie zniszczonych kartek, bez użycia wody. Mamy nadzieję, że PaperLab nie tylko przekształci zużyty papier na nowy, ale też odmieni sposób, w jaki myślimy o drukowaniu w biurach i miejscach pracy na całym świecie. Ta technologia tworzy nową dynamikę w ekosystemie drukowania w biurach, stymulując efektywność i odzyskiwanie materiałów.

Ale to nie wszystko; będziemy dopracowywać nasze technologie w czterech obszarach innowacyjności (drukowanie atramentowe, komunikacja wizualna, inteligentna odzież elektroniczna i robotyka), aby dostarczać naszym klientom jeszcze większe korzyści oraz zwiększyć nasz wkład w ochronę środowiska. Każdego dnia inwestujemy 1,3 miliona USD w badania oraz rozwój. W efekcie każdego roku rejestrujemy 5000 patentów. Obecnie posiadamy ich ponad 50 000. Jako firma, Epson może się pochwalić długą historią dbałości o środowisko. W 1988 pierwsi zdecydowaliśmy się zaprzestać stosowania freonów w procesach produkcyjnych. Fakt ten został doceniony przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych, która w 1992 przyznała nam za to wyróżnienie. W obliczu rosnącego zagrożenia globalnym ociepleniem, w 2008 roku ustanowiliśmy długofalowy plan zmniejszenia wpływu na środowisko, nazwany „Environmental Vision 2050”. W ramach tego planu zobowiązaliśmy się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 90% w ramach pełnego cyklu życia produktów; wyeliminować z procesów produkcyjnych emisję wszystkich gazów cieplarnianych poza dwutlenkiem węgla; wdrożyć projekty przywracające i chroniące bioróżnorodność i zadbać o to, aby wszystkie nasze produkty mogły zostać włączone do obiegu ponownego wykorzystania surowców.

Zmniejszając wpływ naszych produktów, usług oraz wszystkich obszarów naszych działalności, będziemy wspierać naszych klientów w osiągnięciu wyznaczonych celów ochrony środowiska i wypracowania wizji przyszłości. Można zrealizować ja wyłącznie poprzez działanie, dlatego zachęcam wszystkich przedsiębiorców do integracji bardziej ekologicznych technologii dla miejsc pracy w swoim planie rozwoju.

________________________________________
[1] McKinsey&Company, Sustainability’s strategic worth global survey, 2014
[2] McKinsey&Company, Sustainability’s strategic worth global survey, 2014
[3] Według testów BLI przeprowadzonych na konkurencyjnych urządzeniach na zlecenie firmy Epson w okresie dwóch miesięcy, począwszy od kwietnia 2015 roku. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.epson.eu/inkjetsaving
PrecisionCore od Epson - głowica szerokiego zasięgu
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę to nie cena drukarki, jakość atramentów, czy tym bardziej stylowy design urządzenia decyduje o jej długiej przydatności . Choć niewątpliwie wszystkie te elementy są istotne, nie będą wiele warte, gdy zawiedzie serce urządzenia – głowica drukująca. To jej trwałość i jakość, niezależnie od logo, technologii i ceny, przekłada się na jakość wydruków i czas bezawaryjnego korzystania ze sprzętu. Dlatego wybierając nową drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne do domu lub biura, warto zdecydować się na sprzęt wyposażony w taką głowicę, która da nam pewność dobrej inwestycji.
Druk termiczny – pomysł sprawdzony, ale…
Od wielu lat drukarki atramentowe korzystają z technologii termicznej – ich głowice porównać można do zintegrowanego zestawu mikroskopijnych rurek (poprawnie nazywanych dyszami). Kipiący tusz pod wpływem temperatury zostaje wystrzelony na papier – drukując obraz czy tekst. Ta pomysłowa, używana przez wiele generacji sprzętu technologia nie jest jednak pozbawiona wad. Właściwości tuszu, które powodują jego „upłynnienie” wskutek podgrzewania działają też w drugą stronę – po wyłączeniu drukarki i schłodzeniu ma on tendencję do zasychania i blokowania dysz, co w konsekwencji może powodować uszkodzenie i konieczność wymiany całej głowicy. Dodatkowo – jak każdy element elektroniczny narażony na działanie wysokich temperatur – głowica termiczna ma z góry określony czas sprawnego działania, po którym musi zostać zastąpiona nowym modułem, którego koszt może zbliżać się do ceny całego urządzenia.
Piezolektryczność, czyli ukryta moc kryształów
Epson, jako firma bazująca na innowacjach, przy szukaniu rozwiązań najlepszych dla klienta poszukał innej drogi. W laboratoriach przedsiębiorstwa rozpoczęto badania nad zastąpieniem metody termicznej wykorzystując zjawiska piezoelektryczności. W uproszczeniu polegają one na zdolności niektórych kryształów (np. kwarcu) do radykalnej zmiany kształtu i objętości pod wpływem prądu elektrycznego. Okazało się, że po umieszczeniu takiego kryształu na jednym z końców dyszy i odpowiednim jego odkształceniu można zbudować mikro armatkę, strzelającą precyzyjnie kroplami różnej wielkości. Od tego odkrycia pozostał już tylko krok do stworzenia autorskiego rozwiązania Epson – technologii druku piezoelektrycznego Thin Film Piezo. Najnowsze głowice oparte na bazie tego zjawiska składają się z setek zintegrowanych dysz i noszą nazwę PrecisionCore. Poza brakiem nagrzewania, ich podstawową zaletą jest funkcja zarządzania wielkością kropli. Zmianę rozmiaru umożliwia precyzyjne sterowanie napięciem przykładanym do elementów piezoelektrycznych dyszy. Dzięki temu każda z nich może zmieniać wielkość kropli nawet w trakcie druku pojedynczego znaku, co oznacza, że kolejne porcje atramentu mogą mieć zupełnie inną objętość. Dysze PrecisionCore są w stanie rekonfigurować się z szybkością 1/10 000 sekundy. Bezpośrednio przekłada się to na precyzję kreślenia linii, zaś w druku kolorowym regulacja kropli pozwala rozszerzyć osiąganą przestrzeń barwną oraz uzyskać znacznie lepsze przejścia tonalne.
PrecisionCore – precyzja, szybkość i bezpieczeństwo
Podzespoły Epson do druku atramentowego imponują szybkością. Każdy z elementów PrecisionCore uwalnia krople atramentu wielkości 1,5 do 32,5 pikolitrów (czyli miliardowych części litra) blisko 50 000 razy w ciągu sekundy. Jest to także rozwiązanie niezawodne: element piezo generuje napięcie, które w ciągu milisekund wykrywa, czy uwalnianie atramentu odbywa się prawidłowo i przez cały czas – poza spełnianiem podstawowego zadania czyli druku - jest też w stanie monitorować własną pracę. Poza zapierającymi dech w piersiach parametrami ma to także znaczenie praktyczne – głowice PrecisionCore pozwalają na wykorzystanie niedostępnych dla druku termicznego nowych rodzajów atramentu oraz nośników. Są one kompatybilne np. z fluorescencyjnymi tuszami UV, tuszami utwardzanymi światłem, tuszami wodnymi, solwentowymi i żywicznymi, etc. Jako nośnik, poza standardowym papierem, można wykorzystać także tkaninę, folię czy tworzywa sztuczne.
Jedna głowica - dziesiątki zastosowań
A co najważniejsze – inaczej niż w przypadku wielu technologii zarezerwowanych dla sprzętu z najwyższej półki - głowice PrecisionCore w różnych wcieleniach spotkamy w całej rodzinie drukarek Epson. To rozwiązanie sprawdza się świetnie zarówno w systemach przemysłowych, takich jak dużych maszynach drukujących do etykiet, jak i drukarkach biurowych oraz domowych z serii ITS, a także WorkForce. Urządzenia ITS klasy L130, L365, L850 czy L1800, poza niską ceną druku cechują się też długowiecznością i niezawodnością. Jest tak właśnie dlatego, że ich serce stanowi głowica niemal identyczna z tymi, które można odnaleźć w olbrzymich, wielkoformatowych maszynach poligraficznych przeznaczonych do druku dziesiątek tysięcy kopii. Warto pamiętać o tym, wybierając urządzenie, które powinno nam służyć przez długie lata.
Stoisz przed dylematem, jaką drukarkę wybrać? Która technologia druku najlepiej spełni Twoje potrzeby? W sekcji poradnikowej postaramy Ci się pomóc w odnalezieniu odpowiedzi na te i inne kluczowe pytania. Zachęcamy Cię do odwiedzania tej sekcji, z czasem będziemy ją rozbudowywać.
Stoisz przed dylematem, jaki projektor wybrać? W sekcji poradnikowej postaramy Ci się pomóc w odnalezieniu odpowiedzi na te i inne kluczowe pytania. Zachęcamy Cię do odwiedzania tej sekcji, z czasem będziemy ją rozbudowywać.
Drukarkowy dylemat – laser czy atrament?
Każdy, kto planuje zakup drukarki, będzie musiał wcześniej czy później opowiedzieć się po jednej ze stron i zdecydować, czy wybierze drukarkę laserową, czy atramentową. Jeszcze kilka lat temu wybór był stosunkowo prosty – oba typy drukarek miały swój unikalny zestaw cech i określone zastosowania. Teraz jednak różnice nieco się zatarły i decyzja wydaje się znacznie prostsza…

Na początek warto przypomnieć, jak są zbudowane i jak działają poszczególne typy drukarek. Urządzenia atramentowe wykorzystują pojemniki na tusz (nazywany często atramentem), z których ów płyn jest transportowany do głowicy drukującej, która następnie „wystrzeliwuje” mikroskopijne krople barwnika na papier (za pomocą niewiele większych rurek – dysz). Głowica przemieszcza się nad przesuwanym przez prowadnice nośnikiem (np. papierem, folią itp.), równomiernie pokrywając go układającymi się w wydruk setkami tysięcy kropelek tuszu. To stosunkowo prosty i skuteczny system drukowania.

Drukarki laserowe to zdecydowanie bardziej skomplikowane urządzenia – wykorzystują one światło lasera (obecnie coraz częściej również diod LED) do naelektryzowania bębna światłoczułego, a ten następnie nanosi przechowywany w postaci proszku toner na papier/folię itp. Do utrwalenia wydruku wykorzystywana jest wysoka temperatura.
Drukarkowy wyścig zbrojeń
Jeszcze kilka lat temu drukarki laserowe miały kilka kluczowych przewag na urządzeniami atramentowymi – były co prawda znacznie droższe (z uwagi na skomplikowaną konstrukcję), ale zapewniały szybsze drukowanie, zdecydowanie niższy koszt wydrukowania pojedynczej kartki czy wyższą jakość wydruku. Dlatego też to te urządzenia częściej trafiały do firm oraz wszystkich użytkowników, którzy musieli dużo i często drukować.

Ostatnio jednak wiele się zmieniło – o ile można zaryzykować stwierdzenie, że technologie druku laserowego nieco stoją w miejscu (a w każdym razie rozwijają się dość niespiesznie), to faktem jest, że producenci drukarek atramentowych nie zasypiali gruszek w popiele i udało im się zlikwidować większość problemów postrzeganych jako wady „atramentówek”. Świetnym przykładem mogą być nowoczesne urządzenia atramentowe firmy Epson.
Dwa lata drukowania bez dodatkowych kosztów
Jeśli chodzi o koszty wydruku, to japońskiemu producentowi udało się je drastycznie zredukować dzięki zastosowaniu w drukarkach systemu ITS (Ink Tank System – czyli zestawowi tanich w eksploatacji i łatwych do uzupełniania zewnętrznych pojemników z tuszem). Ów system jest dostępny w 15 modelach z oferty Epsona, z których aż 6 przeznaczonych jest dla użytkowników domowych (również w urządzeniach wielofunkcyjnych – np. L455). ITS jest na tyle wydajnym rozwiązaniem, że w przypadku większości klientów dostarczany wraz z nową drukarką zestaw tuszów starcza na nawet… dwa lata drukowania. Co ważne, także późniejsze dokupowanie atramentu nie wiąże się ze znacznymi wydatkami.

Atutem ITS jest również prostota obsługi – użytkownik musi tylko co jakiś czas uzupełnić pojemnik z tuszem, nie ryzykuje przy tym pobrudzenia się tonerem z „laserówki” (kto miał „przyjemność” wysypać zawartość, ten wie, jaki to kłopot) czy nieszczelnym kartridżem z atramentem.

Dodajmy, że jakość wydruku nie jest już kluczową przewaga drukarek laserowych – opracowana przez Epsona głowica drukująca MicroPiezo zapewnia idealnie ostre i wyraźne obrazy, tekst i zdjęcia również w „atramentówkach”. Połączenie jej możliwości ze znakomitymi atramentami DuraBrite Ultra oraz DuraBrite Pro pozwala na tworzenie znakomitych, wyraźnych, kolorowych wydruków, które są odporne na blaknięcie, rozmazywanie czy wilgoć (warto dodać, że taka odporność jeszcze kilka lat temu również uznawana była za kluczową zaletę „laserówek” – również w tej dziedzinie drukarki atramentowe dorównują już konkurencji).

„Atramentówki” są także zwykle tańsze w zakupie, a podczas ich użytkowania nabywca raczej nie napotka żadnych niespodziewanych kosztów (np. kosztu tonera czy regeneracji bębna światłoczułego). Dodajmy jeszcze do tego fakt, iż w „laserze” zwykle musimy czekać co najmniej kilkadziesiąt sekund na rozgrzanie się bębna oraz pierwszy wydruk oraz to, że drukarki takie zużywają więcej energii… i wybór urządzenia drukującego wydaje się prosty!
Domowe wydruki – jaką drukarkę wybrać?
Drukarki stały się w wielu domach obowiązkowym elementem wyposażenia – możliwość szybkiego przygotowania na miejscu wydruku pracy szkolnej, dokumentów czy fotografii jest nie do przecenienia. Często jednak nie poświęcamy dość czasu na wybranie urządzenia, które będzie dopasowane idealnie do naszych potrzeb, a to poważny błąd. Przedstawiamy kilka wskazówek, które warto uwzględnić podczas planowania zakupu drukarki.

Osoba, która planuje nabyć takie urządzenie z myślą o wykorzystaniu go przede wszystkim w domu, musi odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania: co zamierzam drukować oraz jak często/dużo będę drukować.

Najbardziej standardowym scenariuszem jest sytuacja, w której w domu potrzebne jest urządzenie maksymalnie wszechstronne – takie, które będzie w stanie szybko, sprawnie i w przystępnej cenie wydrukować dokumenty, materiały do szkoły, dokumenty, czy mapy, ale też sprawdzić się jako skaner czy kopiarka. Tu świetnie sprawdzą się klasyczne atramentowe urządzenia wielofunkcyjne, łączące w sobie zalety klasycznej drukarki oraz skanera/kopiarki – dzięki swojej konstrukcji nie zajmują dużo miejsca, są proste i wygodne w obsłudze i tanie w eksploatacji.
Wszystko w jednym
Świetnym przykładem takiego sprzętu jest np. Epson L365 – urządzenie wielofunkcyjne wyposażone w obsługę sieci WiFi (dzięki czemu możemy postawić je w dowolnym punkcie domu/mieszkania – to bardzo wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy korzysta z niego wielu użytkowników). Dodatkowym atutem tego modelu jest system o nazwie ITS – czyli zestaw zewnętrznych pojemników na atrament, które można łatwo (i bardzo tanio) uzupełniać w miarę jego zużywania się. Nabywca tego urządzenia znajdzie w zestawie cztery butelki z kolorowym tuszem (cyjan, żółty, purpurowy, czarny) oraz dwie dodatkowe butelki z czarnym tuszem, dzięki czemu drukarka jest gotowa do pracy bezpośrednio po zakupie.

Taki zestaw umożliwia wydrukowanie do 12 000 stron w czerni i 6500 stron dokupować żadnych materiałów eksploatacyjnych (oprócz, rzecz jasna, papieru) – a to oznacza, że jest to świetne rozwiązanie zarówno dla osób, które poszukują drukarki maksymalnie „wielozadaniowej”, jak i takiej, której głównym zadaniem będzie drukowanie np. dokumentów, prac do szkoły itp. (modele L365, L565, L455)

Za takimi rozwiązaniami przemawia wyjątkowo niski koszt drukowania - kolorowa strona A4 kosztuje mniej niż 2 grosze, a czarno-biała nawet mniej niż 1 grosz, w przypadku zdjęć to koszt ok 16 groszy za druk zdjęcia 10 x 15 i 15 groszy za druk na CD/DVD/Blu-ray (modele L800 i 850) .
Drukarka do zadań specjalnych
ITS sprawdzi się również w sytuacji, gdy drukarka będzie często wykorzystywana do drukowania fotografii – bo warto pamiętać, że nowoczesna drukarka atramentowa jest w stanie tworzyć wydruki o jakości nieustępującej jakością zdjęciom, które możemy zamówić w większości fotolabów. Wykorzystanie do tego celu drukarki z zewnętrznym, łatwym do uzupełniania pojemnikiem na atrament jest świetnym rozwiązaniem, gwarantującym wygodną eksploatację i niski koszt wydruku.

Urządzeniem idealnie spełniającym te kryteria jest np. L850, wyposażona w głowicę drukującą Micro Piezo (to autorskie rozwiązania firmy Epson, gwarantujące najwyższą jakość wydruku) oraz duży, wygodny w obsłudze ekran LCD i czytnik pamięci flash. Te dwa ostatnie elementy sprawiają, że użytkownik może wygodnie drukować swoje pliki (np. fotografie) bez korzystania z komputera – podłączając wyjętą z aparatu kartę bezpośrednio do drukarki.

Warto dodać, że wszystkie modele Epsona wyposażone w funkcję Wi-Fi korzystają z rozwiązania Epson Connect, które umożliwia drukowanie z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy tylko wysłać dokumenty i zdjęcia do drukarki pocztą e-mail lub za pomocą funkcji Remote Print Driver. W ramach Epson Connect można również korzystać z aplikacji Epson iPrint4 umożliwiającej intuicyjne, szybkie drukowanie ze smartfonów i tabletów za pomocą Wi-Fi.
Dlaczego drukarki z system ITS są doskonałym wyborem:
 • Duży wybór modeli z systemem zaspokoi każdą potrzebę - ITS jest dostępny dla modeli jedno i wielofunkcyjnych, zarówno kolorowych jak i monochromatycznych
 • Wyjątkowo niski koszt drukowania - kolorowa strona A4 kosztuje mniej niż 2 grosze, a czarno-biała nawet mniej niż 1 grosz, ok 16 groszy za druk zdjęcia 10 x 15 i 15 groszy za druk na CD/DVD/Blu-ray (L800 i 850)
 • Wydruki o profesjonalnej jakości i niezwykłej trwałości
 • Duże 70 ml butelki z atramentem zapewnią druk do 12 000 stron czarno-białych i 6500 kolorowych czy 1800 zdjęć 10 x 15
 • Technologia szybkiego i łatwego uzupełnienia tuszu
 • Łatwa obsługa i niezawodne działanie, konstrukcja pozwalająca na bezpieczny transport i wielokrotne użycie
 • Bezpieczeństwo dzięki gwarancji firmy Epson
Uniwersalna drukarka dla każdego – zapomnij!
W sensownym wyborze pomocne będzie dokładne oszacowanie dwóch parametrów: łącznej ilości miesięcznych wydruków oraz ich charakteru (grafika, tekst, zdjęcia). Następnie zastanów się jak często i w jakim zakresie korzystać będziesz z funkcji dodatkowych, takich jak np. skanowanie, kopiowanie i fax. Pozwoli to zawęzić wstępne portfolio urządzeń i określić czego właściwie szukasz – co innego sprawdzi się w biurze projektowym, a co innego sprawdzi się w firmie księgowej.

Kolejny krok to oszacowanie kosztów związanych z eksploatacją już wstępnie wybranego sprzętu podczas całego okresu korzystania z urządzenia (koszt materiałów eksploatacyjnych, okres gwarancyjny, etc). Po takiej analizie bardzo często okaże się, że największa oszczędność wcale nie jest związana z najniższą ceną za urządzenie, gdyż w przypadku wielu urządzeń częsta wymiana materiałów eksploatacyjnych niweluje początkowy zysk.

Kupując sprzęt do firmy pamiętaj przede wszystkim, że ma on się sprawdzić w TWOJEJ firmie, którą sam znasz najlepiej. Deklaracje marketingowe na ulotkach producentów o tym jak świetne dla biznesu są ich drukarki są ogólne i nie na wiele się zdadzą.
Tankowanie zamiast przepłacania za kartridże
Epson jako pierwsza firma wprowadziła na rynek drukarki z rodziny Lxxx wyposażone w system stałego zasilania w atrament. Ink Tank System (tak się ta funkcja nazywa) to intuicyjna metoda samodzielnego, ręcznego napełniania atramentem, który jest na ukończeniu bez potrzeby wymiany całego kompletu tuszów. Każdy ze zintegrowanych z urządzeniem Epson zasobników ma pojemność aż 70 mililitrów. Drukowana w ITS kolorowa strona z A4 kosztuje mniej niż 2 grosze, a czarno-biała nawet mniej niż 1 grosz.

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, lub kilkuosobową firmę lub biuro, pomyśl o urządzeniu wielofunkcyjnym Epson L365. Poza samym drukiem w świetnej jakości będziesz mógł korzystać z funkcji skanowania i kopiowania. L455 wyposażony jest dodatkowo w wyświetlacz i tak jak L365 i L565 daje jeszcze możliwość drukowania bezpośrednio z komórki czy tabletu lub karty SD. To spora oszczędność czasu i wygoda! Epson L565 to solidny sprzęt dla firm pracujących z większą ilością dokumentacji – podajnik dokumentów ADF sprawia, że odpada konieczność ręcznej obsługi np., seryjnego kserowania, a wbudowany moduł faksu to dodatkowa metoda komunikacji ze światem.

Do wszystkich modeli wymienionych powyżej dołączane są na start dwie dodatkowe butelki czarnego koloru – w połączeniu z atramentem znajdującym się już w zbiorniku, oznacza to, że można z tym zapasem wydrukować nawet do 6500 stron kolorowych i aż do 12 000 stron czarnobiałych.
Kolor w biznesie? To ma sens
Tam gdzie drukuje się sporo zdjęć czy wizualizacji np. w biurach projektowych, studiach reklamy itp., sprawdzą się modele np. Epson L800, L810 i L850. Dzięki ITS zapewniają tą samą ogólną oszczędność, co poprzednie urządzenia, lecz posiadają aż sześć tuszów, dlatego ich druk nie odbiega od jakości fotografii oferowanej przez mini laby. Przykładowo cena za wydruk wielkości 10x15 cm to mniej niż 16 groszy. Dodatkową zaletą tych urzadzeń jest możliwość druku w kolorze bezpośrednio na płytach CD i DVD. Warto wspomniec, że w ofercie znajdują sie rowniez drukarki A3 (L1300 – 4 tusze, L1800 – 6 tuszów).

W firmach większych, zatrudniających ponad 25 pracowników, gdzie obieg dokumentów jest intensywniejszy i bardziej rozproszony, sprawdzi się biznesowa rodzina WorkForce (np. model WF-5620DWF), których zastosowanie pozwoli uzyskać mniejsze koszty działania. Ten sprzęt potrafi nie tylko dwustronnie drukować (w czerni i w kolorze), ale także pełni funkcję ksero, faksu i skanera przy domyślnej automatyzacji wielu działań. Wszystkie operacje odbywają się błyskawicznie, także prędkość wydruku czy skanowania nie stanowi „wąskiego gardła” efektywności pracy. Szybkość druku jednostronnego wynosi 20 str./min. i 11 str./min przy druku dwustronnym.

Presja deadlinów wpisana jest w pracę projektowo – biurową. Kiedy koniecznie musimy zrobić poprawki w ostatniej chwili, dodrukować brakujące egzemplarze na spotkanie zespołu itp. warto mieć w odwodzie szybki sprzęt gwarantujący, że w połowie drukowania nie skończy się atrament i nie spóźnimy się z terminem.
Dobre oko + aparat + drukarka = własna wystawa za grosze
Robisz zdjęcia i lubisz się nimi dzielić? I pewnie tak, jak rzesze fotografów na świecie, przestało Ci wystarczać ich oglądanie na ekranie komputera czy tabletu. Twoje kadry dopiero wydrukowane na papierze oddają wszystkie niuanse, bez nieuniknionych na ekranie monitora przekłamań barw. Zresztą, tak jak przed laty, to album z papierowymi zdjęciami jest najlepszą formą przechowywania wspomnień. „Cyfrówki” umożliwiają zrobienie tylu zdjęć, że oddanie wszystkich do fotolabu kosztowałoby majątek! Ale można wydrukować swoje zdjęcia samemu – i to znacznie taniej, niż w punktach usługowych, pod warunkiem, że mądrze wybrało się drukarkę do zdjęć.
Jakość albo cena? Niekoniecznie.
Jaki sprzęt wybrać? Zacznijmy od spraw kluczowych: przede wszystkim od gwarantowanej jakości rezultatów , a po drugie kosztu pojedynczego wydruku. No bo po co nam świetna drukarka, z której będziemy korzystać od wielkiego dzwonu, lub dostęp do tanich wydruków, których kolorystyka pozostawi wiele do życzenia?

Łatwo powiedzieć, trudniej znaleźć? Niekoniecznie… przykładowo rodzina domowych drukarek dla fotografów Epson L800, L810, L850 i L1800, po pierwsze gwarantuje najniższe ceny (poniżej 16 gr. za pocztówkę), a po drugie świetną jakość nie odbiegającą od jakości uzyskiwanej w profesjonalnych drukarniach.

Jak to możliwe? To proste. Za niezwykle niski koszt wydruku odpowiada technologia stałego zasilania w atrament – ITS (Ink Tank System). Jest to nic innego jak zastąpienie wymiennych kartridży, pojemnymi zbiornikami na atrament z możliwością samodzielnej obsługi! Napełnia się tylko ten tusz, który jest na ukończeniu aplikując go bezpośrednio z dużych, 70 mililitrowych butelek. Co więcej, w pudełku z nową drukarką znajdziemy od razu komplet tuszów, dlatego można wydrukować nawet 1800 zdjęć w formacie 10x15 cm, zanim będzie trzeba wybrać się do sklepu. Bez obawy – taka wycieczka nikogo nie zrujnuje – cena oryginalnych materiałów eksploatacyjnych Epsona to poniżej 30 zł za butelkę.
CMYK do zdjęć? Można lepiej.
Z kolei co do nagradzanej jakości zdjęć drukowanych przez sprzęt z serii L8xx, to jest ona możliwa dzięki zastosowaniu w nich aż 6 kolorów (oprócz standardowego zestawu CMYK dodane zostały tusze w kolorach Light Cyan oraz Light Magenta), to pozwala na idealne odwzorowanie barw, tak przy druku zdecydowanych kontrastów, jak i delikatnych przejść. Dodatkowo za precyzję i długowieczność wydruków odpowiadają głowice MicroPiezo przeniesione „żywcem” z profesjonalnych, wielkoformatowych drukarek. Pozwalają one nie tylko idealnie umieszczać krople tuszu na papierze, ale również zarządzają ich zmienną wielkością. Pozwala to osiągnąć we wszystkich modelach rozdzielczość 5 760 x 1 440 DPI. Głowice pracują „na zimno” co zapewnia, że atrament nam nie zasycha a dodatkowo drukarki Epson ITS pobierają nawet 95% mniej prądu niż ich laserowe odpowiedniki.
Różne potrzeby – różne narzędzia
Co wybrać? To zależy jakie masz potrzeby. L800 jest najrozsądniejszym wyborem sprzętu dla tych, którzy chcą po prostu drukować fotografie w świetnej jakości na własny użytek czy w celu obdarowywania bliskich. Stosunkowo nieduża, w dobrej cenie, imponująca jakością. L850 ma także skaner i funkcję kopiowania, dlatego świetnie sprawdzi się na przykład w małej firmie (bo przecież poza zdjęciami drukarki ITS doskonale radzą sobie z przenoszeniem na papier zwykłego tekstu czy grafiki).arto wspomnieć, że L800, L810 i L850 umożliwiają również zadruk płyt np DVD.

L800, L810 oraz L850 to urządzenia drukujące na papierze do rozmiaru A4, natomiast budzący respekt model L1800 daje możliwość obsługi papieru nawet o rozmiarze A3+ (33x48cm). Jeżeli prowadzisz kółko fotograficzne, aparat jest Twoim narzędziem pracy lub po prostu chcesz samodzielnie stworzyć galerię własnych pełnowymiarowych prac - to będzie najlepszy wybór. Tym bardziej, że im większy rozmiar zdjęć… tym bardziej widoczna jest ogromna skala oszczędności możliwa dzięki ITS.
Projektor czy telewizor – oto jest pytanie!
Ten temat powraca od dobrych kilkunastu lat: co jest lepszym rozwiązaniem do domu: telewizor czy projektor? Teoretycznie oba te urządzenia sporo różni, jednak de facto pełnią one bardzo zbliżoną funkcję, czyli wyświetlanie telewizji, filmów, obrazu z gier, zdjęć itp. Przez dłuższy czas odpowiedź na postawione w tytule pytanie była dość oczywista – telewizory lepiej sprawdzały się podczas codziennej, typowej eksploatacji, zaś projektory podczas oglądania filmów czy meczów. Nowe rozwiązania technologiczne prowadzone przez producentów projektorów sprawiają jednak, że możliwości tych urządzeń znacząco się zwiększyły…

Powyżej prezentowany podział rzeczywiście przez dłuższy czas był bardzo uzasadniony – atutem telewizorów było to, że jeszcze kilka lat temu włączały się zdecydowanie szybciej niż projektory i lepiej radziły sobie w jasnych pomieszczeniach. Ale chyba nikt, kto kiedykolwiek miał okazję zasiąść do seansu filmowego, sportowego czy sesji grania przed wielkim, ostrym jak „żyleta” obrazem wyświetlanym przez dobry projektor, nie będzie miał wątpliwości, że właśnie to jest najlepszy sposób na cieszenie się obrazem w domu.
8 metrów akcji
Tym bardziej, że jak już wspomnieliśmy, producenci projektorów nie zasypiają gruszek w popiele i ich nowe urządzenia to zupełnie nowa jakość w porównaniu z tym, co mieliśmy do dyspozycji przed laty. Przykładem niech będą najnowsze projektory firmy Epson, które pod względem możliwości niczym nie ustępują telewizorom – oferują możliwość wyświetlania obrazu Full HD najwyższej jakości, obsługują materiały 3D, generują znakomity, ostry i pozbawiony jakichkolwiek opóźnień obraz. Jednocześnie projektory biją telewizory na głowę wielkością obrazu (która może sięgać 328 cali – 8,3 m) oraz wysoką mobilności (projektor zdecydowanie łatwiej niż telewizor zabrać można np. do innego pomieszczenia, do znajomych czy na wyjazd).

Oglądanie filmu, meczu czy granie na ekranie o przekątnej kilku metrów (również gdy w rozgrywce uczestniczy kilka osób) to zupełnie inne doznanie niż to, co może zaoferować najlepszy nawet telewizor – wrażenie uczestniczenia w akcji jest oszałamiające. Tym bardziej, że Epson postarał się, by było ono możliwie najbardziej pełne – obraz generowany przez nowoczesne projektory charakteryzuje się tak wysoką jasnością, że bez problemu można wyświetlany obraz oglądać również w jasnym pomieszczeniu w ciągu dnia. Jednocześnie wysoki poziom kontrastu gwarantuje, że czerń i ciemne kolory są naprawdę widoczne i wyraźne, a „Tryb szybki” eliminuje opóźnienia w wyświetlaniu obrazu i zapewnia płynną projekcję (co jest kluczowe podczas grania, oglądania dynamicznych filmów czy zawodów sportowych).
Nowoczesne technologie w służbie widza
Za zapewnienie wszystkich tych cech obrazu odpowiedzialne są autorskie technologie opracowane przez firmę Epson. Podstawową jest system wyświetlania oparty na technologii ciekłokrystalicznej - 3LCD. Metoda ta, w które wszystkie kolory podstawowe (RGB) są emitowane równocześnie, tworząc na ekranie ostateczny obraz jest bardziej przyjazna dla wzroku i zdrowia niż konkurencyjna DLP, gdzie sercem systemu jest wirujące koło wyświetlające naprzemiennie elementy składowe obrazu. Dodatkowo tylko podawany przez Epson parametr jasności światła barwnego (CLO) pozwala właściwie ocenić efekt, jaki ujrzymy na ekranie, gdyż 90% oglądanych materiałów jest kolorowych, zatem podawanie przez niektórych producentów jedynie natężeniea światła białego nie ma większego sensu.

To właśnie pozwala na cieszenie się jasnym, wyraźnym obrazem o wzorowym kontraście i idealnym nasyceniu kolorów. Atutem produktów Epsona jest również cały zestaw dodatkowych funkcji – projektory firmy potrafią m.in. wyświetlać materiał 3D (a także konwertować wideo 2D do 3D), jak również wyświetlać obraz z podłączonych do nich urządzeń mobilnych (np. tabletów – można choćby w ten sposób grać na ekranie o przekątnej kilku metrów). Świetnym rozwiązaniem jest także dostępna w niektórych modelach funkcja bezprzewodowego wysyłania sygnału do projektora, idealna gdy chcemy uniknąć plątaniny kabli w domu.

Jeśli chodzi o konkretne modele, to w ofercie Epsona znajdziemy całą gamę urządzeń, które doskonale sprawdzą się jako kluczowy element domowego centrum rozrywki – od wszechstronnego, dostępnego w przystępnej cenie modelu EH-TW5350, po sprzęt dla najbardziej wymagających, czyli np. dedykowany do kina domowego EH-TW6600 (oraz jego bezprzewodową wersję - EH-TW6600W).
Reguła 4/6/8 – co to takiego?
Zachowanie odpowiednich proporcji w określaniu rozmiaru ekranu jest podstawą przy projektowaniu pomieszczeń przeznaczonych do projekcji, konferencji czy edukacji. Znajomość zasady 4/6/8 pozwala na szybkie ustalenie optymalnej odległości dopasowanej do tego, czy w danej sali będą oglądane filmy czy będą rozwiązywane i analizowane zadania matematyczne. Według tej reguły idealna odległość oglądania powinna wynosić wielokrotność czterech, sześciu lub ośmiu wysokości ekranu.

Odległości te są kolejno:
 • odpowiednie do czytania,
 • analizy tekstu i wzorów matematycznych,
 • odbioru prezentacji i pasywnego oglądania (np. filmów).Rozmiar obrazu ma znaczenie
Z pomocą uczniów ze szkół w Singapurze i w Wielkiej Brytanii przebadano czytelność materiałów wyświetlanych na popularnych 70-calowych monitorach w średniej wielkości pomieszczeniach. Ponad 50% uczniów w każdym z krajów uznało, że wyświetlana treść na ekranie o przekątnej 70 cali była trudna do odczytania.

Ponadto ponad połowa badanych błędnie przepisała informację prezentowaną na ekranie. Badania firmy Epson potwierdzają zatem nieformalną regułę 4/6/8 oraz są niezwykle istotną wskazówką dla nauczycieli, która gwarantuje sukcesy ucznia w nauce.


Dla komfortu ucznia
Po badaniach w Singapurze i w Wielkiej Brytanii oraz po konsultacjach z nauczycielami firma Epson stworzyła projektor EB 710U, który wykorzystuje technologię interaktywnej projekcji w taki sposób, by powstający obraz był jasny, wyraźny i o wysokiej rozdzielczości.

Co więcej prezentacja wyników badań zbiegła się w czasie z premierą najnowszej generacji laserowych projektorów o ultrakrótkim rzucie, czyli projektorów Epson EB-710 Ui. Maksymalna przekątna obrazu dla tego urządzenia wynosi 100 cali, co zapewnia lepszą widoczność w salach wykładowych. Gwarancją niezwykłego obrazu wyświetlanego przez ten projektor jest wysoka jasność (aż 4000 lumenów) oraz rozdzielczość WUXGA.