Żarnowy czy udarowy młynek do kawy – który wybrać?

Autor: Joanna

Twój ekspres do kawy nie posiada wbudowanego młynka lub chcesz przyrządzać pyszną kawę na wiele sposobów? Sięgnij po udarowy lub żarnowy młynek do kawy i rozdrobnij ziarna tak, jak lubisz. Podpowiadamy, który rodzaj mielenia pozwala zachować intensywny smak i aromat kawy.

Wnętrze młynka żarnowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak działa młynek do kawy,

- kiedy warto wybrać udarowy młynek do kawy,

- jak są zalety stosowania żarnowego młynka do kawy,

- jaki żarnowy młynek do kawy warto kupić.

Młynek do kawy – jak działa?

Młynek udarowy z dwuskrzydłowym ostrzemZdaniem profesjonalnych baristów zaledwie kilkanaście minut wystarcza, by kawa po zmieleniu straciła nawet 50-75% cennych walorów smakowych i zapachowych. Z tego powodu wszechstronny i wydajny młynek do kawy stanowi podstawowe narzędzie w rękach każdego smakosza. Urządzenia tego typu działają w oparciu o system obracających się noży lub żarn, które tną lub rozcierają kawę do określonej wielkości.
Młynki do kawy można podzielić na:
  • młynki ręczne – ziarna mielone są przez użytkownika, który obraca specjalny uchwyt przytwierdzony do żarna,
  • młynki elektryczne – młynek posiada wbudowany silnik o dużej wydajności, który szybko rozdrabnia ziarna przy pomocy noża (młynek udarowy) lub żarna (młynek żarnowy).
Ponadto wiele urządzeń do mielenia kawy zostało wyposażonych w praktyczną regulację stopnia zmielenia. W ten sposób przy pomocy jednego młynka można przygotować nawet kilkanaście rodzajów napoju, w tym m.in. kawę stylu arabskim (ceveze), espresso, ristretto, mokkę, americano, latte czy lungo.

CIEKAWOSTKA

Stopień zmielenia kawy w sposób naturalny wpływa na czas ekstrakcji. Wybierając młynek do kawy z regulacją stopnia mielenia, możesz w łatwy sposób wydobyć z kawy więcej kofeiny, uzyskując esencję o dużej mocy (drobne mielenie), lub przygotować delikatny napój o intensywnym zapachu (grube mielenie).

Młynek do kawy udarowy – wytrzymałość i wszechstronne zastosowanie

Jeśli szukasz niedrogiego młynka do kawy, który sprawdzi się też w wielu zastosowaniach kuchennych, wybierz młynek udarowy, nazywany czasem młynkiem ostrzowym. Młynki udarowe posiadają wydajny silnik o mocy sięgającej nawet 200 W, która pozwala błyskawicznie przetworzyć produkty. Solidne ostrza, poza kawą, są w stanie drobno siekać orzechy i przyprawy. Pojemnik ze stali nierdzewnej możesz w łatwy sposób oczyścić przy pomocy wilgotnej szmatki, by szybko przystąpić do kolejnych zadań.
Wadą tego typu rozwiązania jest utrudniona kontrola nad stopniem mielenia kawy. Drobniejsze mielenie wymaga dłuższego uruchomienia urządzenia, co może skutkować nadmiernym rozdrobnieniem ziaren. Ponadto podczas pracy urządzenie wydziela ciepło, które powoduje, że kawa gorzknieje.

Zalety

Wady

- wysoka wytrzymałość

- nagrzewanie kawy podczas mielenia wpływa na smak otrzymanego napoju

- możliwość mielenia różnorodnych produktów, np. orzechów, przypraw, ziaren zbóż

- brak elektronicznego sterowania ilością mielonej kawy

- łatwa obsługa

- niewielka pojemność (ok 35-80 g)

- wydajny silnik

- głośna praca

- atrakcyjna cena

 

Młynek do kawy żarnowy – lepszy smak kawy

Sage BCG820CRNJeśli szukasz urządzenia, które zaspokoi potrzeby każdego smakosza, lepszym wyborem będzie żarnowy młynek do kawy. Specjalne ruchome żarna, przypominające te do mielenia zboża, delikatnie i precyzyjnie rozcierają każde ziarno kawy. Wszystko odbywa się bez udziału ciepła, przez co masz pewność, że kawa zachowuje swój oryginalny, pełny smak.
Młynki tego typu dostępne są w postaci urządzeń ręcznych oraz rozbudowanych modeli elektrycznych, np. Sage BCG820CRN z elektronicznym sterowaniem, ekranem LCD oraz 60-stopniową regulacją stopnia mielenia.
Zarówno młynek do kawy żarnowy ręczny jak i jego odpowiednik z silnikiem oferują bardzo wysoką precyzję mielenia ziaren, dzięki czemu z powodzeniem sprawdzają się w przygotowaniu różnorodnych typów kawy. Na korzyść żarnowego młynka do kawy elektrycznego przemawia jednak możliwość przygotowania dużej ilości kawy w krótkim czasie. Dzięki pojemnikom o wielkości ok. 200- 400 g błyskawicznie zmielisz kawę dla całej rodziny lub wszystkich współpracowników w biurze.
Zalety

Wady

- wysoka precyzja i szybkość mielenia

- wyższa cena w porównaniu do modeli nożowych

- możliwość wielostopniowej regulacji stopnia mielenia

- brak możliwości mielenia produktów innych niż kawa

- zróżnicowana pojemność (od 200 do nawet 400 g)

 

- cicha praca*

 

- sterowanie elektroniczne*

 

- atrakcyjny wygląd

 

* Zależy od modelu.

Jaki żarnowy młynek do kawy kupić?

Żarnowe młynki do kawy, za sprawą atrakcyjnego wyglądu, mogą z powodzeniem uzupełniać wystrój nowoczesnego domu i biura. Nie zajmują wiele miejsca, a dzięki dodatkowym zabezpieczeniom takim jak blokada startu po odłączeniu pojemnika są również bezpieczne w użytkowaniu. Przed zakupem konkretnego modelu żarnowego młynka do kawy upewnij się, że jego pojemność jest dla Ciebie wystarczająca. Jeśli chcesz robić kawę dla siebie i gości, wystarczającym wyborem będzie Melitta Molino 1019-02 ze zbiornikiem na 200 g kawy. Gdy zaś niezbędne jest szybkie przygotowanie nawet kilkunastu filiżanek kawy, idealnym wyborem będzie np. Caso Germany Barista Flavor 1832.
W wyborze optymalnego rozwiązania pomogą Ci opinie naszych klientów. Zobacz, które modele żarnowych młynków do kawy zostały przez nich wyróżnione: Najlepszy młynek do kawy – poznaj opinie naszych klientów. Sprawdź również wszystkie urządzenia do mielenia kawy dostępne w RTV EURO AGD.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link