Zamienniki wkładów do Instaxa – czy coś takiego w ogóle istnieje?

Aleksandra Burska

Instax od Fujifilm to jeden z najpopularniejszych aparatów natychmiastowych. Ceny wkładów do tego aparatu są jednak dość wysokie. Czy zamienniki wkładów do Instaxa są dostępne w sklepach? Jak można obniżyć koszty korzystania z tego sprzętu? Dowiedz się, czy fotografia natychmiastowa musi być droga!


Fotografia natychmiastowa

Aparaty natychmiastowe, oryginalnie opracowane przez firmę Polaroid, największą popularnością cieszyły się od lat 60. do 80. Do łask powróciły w ostatniej dekadzie za sprawą Instaxa od Fujifilm – kolorowego designerskiego sprzętu do fotografii instant.

Po fali popularności aparatów cyfrowych i fotografii wykonywanych telefonem niewielkie, wywoływane zaraz po zrobieniu zdjęcia urzekły miliony ludzi na całym świecie. Trudno się więc dziwić, że aparaty natychmiastowe stały się gadżetami wykorzystywanymi podczas imprez okolicznościowych, wesel czy wakacyjnych wyjazdów. Zdjęcie z aparatu natychmiastowego można przecież podarować bliskiej osobie, włożyć do portfela lub przyczepić w widocznym miejscu.

 

Fujifilm Instax. Wkłady, zamienniki – o co dokładnie chodzi?

Zasada powstawania obrazu fotograficznego jest taka sama, niezależnie od techniki, w jakiej pracujemy. Zarówno w przypadku klasycznych aparatów na kliszę, cyfrowych – ze światłoczułą matrycą, jak i natychmiastowych – w których używane są specjalne wkłady, w momencie naciśnięcia przycisku migawki zostaje naświetlony materiał fotograficzny.

Jak jednak działają „magiczne” wkłady do Instaxa i podobnych aparatów? Obraz uchwycony przez aparat na fizycznym materiale światłoczułym wymaga wywołania w procesie chemicznym. Sam sposób wywoływania obrazu różni się w przypadku negatywu 35 mm i wkładów do zdjęć natychmiastowych opracowanych przez Polaroida. Klasyczny film 35 mm wymaga wywołania w specjalnych odczynnikach i dopiero po otrzymaniu obrazu negatywowego może on zostać przeniesiony na papier fotograficzny, aby uzyskać zdjęcie.

W przypadku wkładów do aparatów natychmiastowych proces wywoływania zdjęcia jest znacznie krótszy. Pomijany jest etap naświetlania negatywu, a w każdym z wkładów znajdują się czynniki chemiczne, dlatego wywoływanie przebiega niemal automatycznie. Wszystko to dzięki odpowiedniemu przygotowaniu warstw materiału fotograficznego i opracowanej jeszcze przez markę Polaroid technologii.

 • 45 zł
 • 46,99 zł
 • 49 zł
 • 59,99 zł
 • 52 zł
 • 79,99 zł
 • 79,99 zł
 • 69,99 zł

Wkłady do Instaxa i Polaroida zawierają warstwy specjalnej światłoczułej emulsji fotograficznej oraz umieszczone w osobnej części arkusza odczynniki wywołujące obraz. Po naświetleniu kliszy arkusz wkładu wysuwa się z aparatu, odczynnik zostaje uwolniony pod wpływem nacisku rolek znajdujących się w urządzeniu, a naświetlony obraz stopniowo staje się widoczny.

 

Papier do Instaxa – zamienniki

Wkłady do aparatów natychmiastowych nie należą do najtańszych – jedno zdjęcie w przeliczeniu może kosztować nawet około 10 złotych za sztukę. Używanie takiego sprzętu nie jest więc zbyt ekonomiczne w sytuacji, gdy zaczynamy swoją przygodę z fotografią natychmiastową i dopiero uczymy się robić zdjęcia. Czy istnieją więc alternatywne wkłady do Instaxa, zamienniki pozwalające na zmniejszenie kosztów używania aparatu?

Kiedy przyjrzymy się cenom, jakie osiągają wkłady Instax, zamienniki wydadzą się nam dobrą opcją. Okazuje się jednak, że dla aparatów takich jak Polaroid lub Instax wkłady zamienniki nie istnieją. Nieoficjalnie produkowane zamienniki wkładów do Instaxa nie byłyby zapewne najwyższej jakości, choć ze względu na cenę znalazłyby odbiorców.

Wymiary wkładów oraz technologia materiału do natychmiastowego wywoływania zdjęć są opatentowane przez producentów aparatów natychmiastowych. Wkłady są więc produkowane wyłącznie przez ich fabryki, z przeznaczeniem dla konkretnych modeli urządzeń.

 

Chcesz kupić tanie wkłady Instax? Zamienniki nie będą potrzebne!

Na szczęście istnieją sposoby na to, by zmniejszyć koszty użytkowania aparatów natychmiastowych. Jeśli zakup aparatu do zdjęć instant masz jeszcze przed sobą, pomyśl o inwestycji w sprzęt łączący możliwości aparatów natychmiastowego i cyfrowego. Modele Instaxa z wyższej półki umożliwiają zarówno wywoływanie zdjęć od razu, jak i zapisywanie ich na karcie pamięci. Funkcja ta pozwala na precyzyjny wybór ujęć, które chcemy otrzymać w formie fizycznej. Dzięki temu na papierze znajdą się jedynie udane kadry.

 • 379 zł
 • 349 zł
 • 369 zł
 • 379 zł
 • 419 zł
 • 599 zł
 • 459 zł
 • 199 zł
 • 499 zł
 • 199 zł

Wśród urządzeń Instax znajdziemy również mobilne drukarki umożliwiające przenoszenie na papier fotografii wykonanych za pomocą smartfona. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na uzyskaniu zdjęć stylizowanych na te wykonywane Instaxem lub Polaroidem, ale przy fotografowaniu wolą się posługiwać smartfonem. Przesyłanie plików do druku poprzez specjalną aplikację jest proste i wygodne, a wywołane w ten sposób zdjęcia urzekają oglądających niezależnie od sposobu, w jaki powstały. Mogą dzięki temu stać się świetnym prezentem dla naszych znajomych czy rodziny.

Aby nie marnować papieru do Instaxa na nieudane fotografie, przeczytaj w naszym poradniku, jak robić dobre zdjęcia Instaxem zarówno w dzień, jak i w nocy. Ćwicząc umiejętności fotograficzne, będziesz coraz sprawniej i pewniej wykonywać zdjęcia dobrej jakości przy maksymalnie efektywnym wykorzystaniu wkładów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!