Kupiłeś aparat natychmiastowy? Sprawdź, jak robić dobre zdjęcia Instaxem w dzień i w nocy

Autor: Joanna

Chcesz, aby zdjęcia wykonywane aparatem natychmiastowym były jak najlepsze? Nic w tym dziwnego, w końcu po zrobieniu takiej fotografii nie masz szans jej poprawić w programie graficznym. Dlatego też koniecznie zadbaj o kilka aspektów przed przystąpieniem do pracy i spraw, by Twoje zdjęcia robione Instaxem Mini 9, Instaxem Mini 8 czy Instaxem Mini 70 w niczym nie ustępowały tym z aparatów cyfrowych. Poznaj nasze wskazówki dotyczące fotografii natychmiastowej już teraz!

Fotografia natychmiastowa – jak robić dobre zdjęcia?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym są aparaty Instax,

- jakich zasad przestrzegać, robiąc zdjęcia aparatem natychmiastowym,

- czy Instaxem można robić zdjęcia w nocy.

Aparaty Instax – nowa era aparatów natychmiastowych

Jak robić dobre zdjęcia aparatem Instax?Wielu użytkowników ciągle pamięta ogromną popularność, jaką cieszyła się fotografia natychmiastowa na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Aparaty umożliwiające wywołanie zdjęcia zaraz po jego zrobieniu były synonimem luksusu i niezbędnym gadżetem na każdej imprezie. Później jednak rozprzestrzenianie się cyfrowych technologii sprawiło, że na chwilę zapomniano o tego typu urządzeniach – tylko po to, by później mogły wrócić na salony ze zdwojoną siłą.
Producentem, który obecnie święci największe triumfy w fotografii natychmiastowej, okazał się Fujifilm, co widać przede wszystkim po mnogości dostępnych modeli aparatów natychmiastowych tej marki. Znakiem rozpoznawczym tych urządzeń stały się pastelowe kolory oraz obudowy o bardzo zaokrąglonych kształtach – tak, że niemal przypominają dziecięce zabawki. Choć oczywiście dostępnych jest także kilka standardowych modeli aparatów natychmiastowych Instax, np. Fujifilm Instax Wide 300 czy też Fujifilm Instax Square SQ6. Czemu zdjęcia robione Instaxem zawdzięczają swoją ogromną popularność? Przede wszystkim wyjątkowości każdej odbitki – dany obraz będzie istniał wyłącznie na papierze. Nie da się go przerobić komputerowo lub wywołać ponownie z kliszy. Taka fotografia będzie więc pamiątką jedyną w swoim rodzaju.

PORADA EKSPERTA

Mogłoby się zdawać, że wywoływanie zdjęć w czasach cyfrowych technologii to przeżytek. Jednak wykonując fotografie analogowe, możesz łatwo stworzyć spersonalizowane dekoracje do domu lub obdarować bliską Ci osobę albumem z uwiecznionymi wspólnymi chwilami na papierze.

  • 439 zł
  • 399 zł
  • 329 zł
  • 579 zł
  • 498 zł

Jak robić zdjęcia Instaxem? Kilka wskazówek do fotografii natychmiastowej

Jako że nie jesteś w stanie poprawić fotografii po jej zrobieniu, ważne jest, aby się odpowiednio do niej przygotować:
  • zadbaj o oświetlenie – przede wszystkim postaraj się, by fotografowany przez Ciebie obiekt był dobrze oświetlony. W miarę możliwości nie używaj lampy, która mogłaby prześwietlić zdjęcie lub zaburzyć całą kompozycję (np. sprawić, że tło będzie gorzej widoczne);
  • Aparat natychmiastowy Fujifilm Instax Mini 9zadbaj o dobre tło – koniecznie fotografuj swoje obiekty w dobrze przygotowanym otoczeniu – nie pozwól, aby portret bliskiej Ci osoby nie został oszpecony przez znajdujący się za nią bałagan;
  • pamiętaj o podwójnej ekspozycji – skorzystaj z ciekawych funkcjonalności aparatów natychmiastowych. Np. w modelu Fujifilm Instax Mini 90 Neo Classic lub Fujifilm Instax Square SQ6 znajdziesz tryb podwójnej ekspozycji, dzięki czemu robione przez Ciebie zdjęcia będą jeszcze ciekawsze, bardziej oryginalne i nieco nieprzewidywalne;
  • kadruj – pamiętaj, że większość zdjęć z Instaxa będzie miała ramki. Nie będziesz mógł ich zatem później przyciąć, dlatego tak ważne jest odpowiednie ustawienie kadru przy fotografii aparatem natychmiastowym.

Aparat Instax – zdjęcia nocą

Fotografia nocna w wykonaniu aparatów natychmiastowych może być równie udana. Szczególnie jeśli urządzenie wyposażone jest w funkcję automatycznej kontroli ekspozycji – dzięki niej zdjęcia będą zawsze dobrze naświetlone. Nawet przy fotografowaniu w nocy i w ciemnych pomieszczeniach. Taką opcję znajdziesz np. w aparacie natychmiastowym Fujifilm Instax Square SQ6. Skorzystaj także z ręcznych ustawień przesłony, aby z fotografii nocnych wyciągnąć jak najwięcej – w przypadku wnętrz i zdjęć w ciemnościach właściwa ekspozycja jest osiągana za pomocą przymykania przysłony, czyli zmiany trybu na f/12,7.
Chcesz czerpać jeszcze więcej przyjemności z robienia zdjęć aparatami natychmiastowymi? Zobacz nasz artykuł: Akcesoria i wkłady do aparatów natychmiastowych Instax – sprawdź, co warto kupić.
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link