OLED czy LED – jaki telewizor kupić? Czym się one różnią?

Z tego artykułu dowiesz się:jakie są podstawowe różnice między OLED a LED jakie wady i niedoskonałości mają te ekrany dlaczego warto wybrać telewizor OLED zamiast LED dlaczego LED jest lepszym ekranem dla fanów gier na konsolach
Autor: Joanna

OLED vs LED to obecnie jeden z najważniejszych pojedynków, jaki toczy się na rynku telewizorów. O ile aktualnie liderem branży są telewizory LED, tak wiele wskazuje na to, że już niedługo zaczną dominować urządzenia OLED. Wszystko dzięki świetnej jakości obrazu, wysokiemu kontrastowi i idealnej czerni.

Zobacz także: Jaki telewizor kupić? Poradnik krok po kroku

OLED vs LED – podstawowe różnice

QLED, czyli telewizor LED w lepszej odsłonie

OLED vs LED to niewątpliwie jedno z ciekawszych technologicznych starć w świecie telewizorów. Wielu klientów nadal zastanawia się, który sprzęt wybrać: LED czy OLED. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto dowiedzieć się, na czym właściwie polega różnica między telewizorami w tych dwóch technologiach. O ile bowiem nazwy sygnalizować mogą, że chodzi tutaj jedynie o drobne zmiany, o tyle różnice między sprzętami są zasadnicze.

Telewizor LED bazuje na ekranie ciekłokrystalicznym. Ekran buduje więc szereg komórek z zatopionym w nich kryształem i elektrodami, które oddziałują na niego. W tej sposób dochodzi do polaryzacji światła. Wyświetlanie obrazu jest jednak niemożliwe bez odpowiedniego podświetlenia ekranu. Do tego właśnie służa diody LED, od których wzięła się nazwa całej technologii. Obecnie stosuje się je na całej powierzchni ekranu, co zapewnia stosunkowo równomierne podświetlenie obrazu.

Czym się różni technologia OLED od LED? Matryca OLED wykonana jest z diod (w 3–4 barwach) zrobionych z polifenylenowinylenu. Nakładane są one na bazę, co przypomina zadrukowywanie powierzchni. W efekcie tego procesu powstają przezroczyste i zakrzywione ekrany o doskonałych parametrach, oferujące szerokie kąty widzenia.

OLED czy LED – wady i niedoskonałości

LED i OLED to dwie bardzo wartościowe technologie, które zapewniają wysokiej jakości doznania wizualne. Subtelne różnice między nimi sprawiają jednak, że efekty, jakie są w stanie zagwarantować odbiorcom, są nieco inne. Zacząć jednak warto od przedstawienia kilku istotnych wad jednej i drugiej technologii.

Technologia OLED, w przeciwieństwie do LED, nie pozwala na produkcję ekranów małych rozmiarów, co znacznie ogranicza klientowi wybór. Najmniejszy telewizor OLED będzie miał 40 cali, najczęstszy rozmiar to około 65 cali (LG OLED65C8PLA). Drugą istotną wadą tej technologii jest zjawisko wypalania się ekranów. W wyniku trwałego i definitywnego uszkodzenia ekranu na jednym obrazie pojawia się powidok poprzedniego. Gwarancja nie obejmuje tej usterki, a ekran w wyniku jej wystąpienia nie nadaje się do naprawy.

Z kolei w ekranie LED może dojść do degradacji kolorów w widzeniu kątowym, a także zniekształcenia obrazu. W urządzeniach gorszej jakości nie zawsze jest on równomiernie podświetlony. Ekran LED wolniej również reaguje na zmiany.

Polecane telewizory
  • 1 699 zł
  • 6 499 zł
  • 1 549 zł
  • 3 999 zł
  • 4 169 zł
Czym jest QLED?

Czy wiesz że...

Od niedawna na rynku można się spotkać z terminem QLED. Co on oznacza? Jest to model telewizora LED oferujący lepsze kolory oraz natężenie barw dzięki technologii kropek kwantowych (Quantum Dot). Pomimo nazwy sugerującej powiązanie z OLED bliżej mu pod względem technicznym i praktycznym do LED.

Czym jest QLED?

Dlaczego warto wybrać telewizor OLED zamiast LED?

OLED i LED to dwie najpowszechniejsze technologie w świecie ekranów i telewizorów. Nie da się jednak nie zauważyć, że technologia OLED powoli zaczyna zdobywać większą popularność. Na jej niekorzyść działają właściwie jedynie cena (nadal znacznie wyższa niż w przypadku ekranów LED) oraz możliwość wypalenia ekranu (choć na rynku dostępna jest już technologia QLED, która ten problem eliminuje, jak np. w Samsung QLED QE55Q67RAT). Sam ekran OLED charakteryzuje się wyjątkową jakością obrazu, doskonałym kontrastem, idealną wręcz czernią (która jest nie do uzyskania w ekranach LED). Ponadto ta technologia produkcji ekranu pozwala na tworzenie zakrzywień, co gwarantuje jeszcze lepsze doznania wizualne. Ten typ ekranu z pewnością docenią miłośnicy filmów, ponieważ dzięki szerokim kątom widzenia na domowej kanapie można poczuć się prawie jak w kinie. Jakość obrazu jest wręcz doskonała, w dodatku połączona z wyjątkowo szybką reakcją ekranu na zmiany. Średnia różnica cenowa między OLED a LED (Samsung UE40NU7112K, LG 55UK6750) kształtująca się na poziomie 3000 złotych dla wielu jest jednak na tyle znacząca, że pozostają przy nieco starszych rozwiązaniach.

Telewizor dla gracza – LED czy OLED?

Różnica między LED a OLED ma znaczenie także dla miłośników gier na konsole. W tym przypadku zdecydowanie i jednoznacznie wygrywa technologia LED. Przede wszystkim ze względu na większą jasność obrazu niż w przypadku ekranu OLED (LG OLED55C8PLA). Znaczenie dla fanów gamingu ma również jak najniższy input lag, czyli czas przetwarzania sygnału przez ekran. W ekranach LED jest on nieco niższy niż w OLED, dlatego warto zwrócić uwagę na ten konkretny parametr i wybrać sprzęt o jak najniższym input lag. W przypadku gier na konsole technologia HDR jest absolutnie nie do pobicia.

Większość telewizorów OLED zalicza się do sprzętu inteligentnego, tzw. Smart TV. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Smart TV – jak działa inteligentny telewizor.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów