Jak dobrać rozmiar telewizora do wielkości pomieszczenia?

Z tego artykułu dowiesz się:na co zwrócić uwagę, dobierając telewizor do wnętrza jak wyznaczyć prawidłową odległość od telewizora jaką rozdzielczość ekranu wybrać do małego pomieszczenia jaki rozmiar telewizora jest najlepszy do dużego salonu
Autor: Joanna

Przekątna ekranu oraz jakość wyświetlanego obrazu to nie jedyne parametry, które warto rozważyć przed zakupem tv. Komfort domowej rozrywki zapewnia zwłaszcza prawidłowa odległość od telewizora, która pozwala uniknąć zmęczenia wzroku w wyniku długiego oglądania filmów czy grania w gry wideo. Oto kilka przydatnych porad, które ułatwią Ci dobór optymalnego rozmiaru telewizora do każdego wnętrza.

Zobacz także: OLED czy LED – jaki telewizor kupić?

Na co zwrócić uwagę, dobierając telewizor do wnętrza?

Ustalenie prawidłowej odległości od telewizora w pomieszczeniu wymaga rozważenia kilku czynników wpływających na komfort oglądania filmów czy korzystania z multimediów o różnych porach dnia i nocy. Warto pamiętać, że jest to urządzenie dobierane względem sposobu użytkowania oraz dystansu od kanapy, fotela lub innego siedziska. Wielkość telewizora a odległość między ekranem i widzem ma decydujące znaczenie dla wygody użytkowania sprzętu zarówno w przypadku małych, jak i dużych pomieszczeń.
Oto podstawowe parametry, które warto rozważyć, dopasowując model telewizora do konkretnego wnętrza:
  • przekątna ekranu – na podstawie wielkości wyświetlacza ustalana jest optymalna odległość od tv, która pozwala cieszyć się ostrym, żywym obrazem,
  • rozdzielczość – im wyższa, tym więcej pikseli wyświetlanych jest na ekranie, a obraz zawiera więcej detali. Wyższa rozdzielczość (np. 4K) umożliwia ustawienie urządzenia bliżej widza, choć duże znaczenie ma tu również jakość materiału źródłowego lub dodatkowe technologie podwyższające rozdzielczość, np. zastosowana w LG 55UJ6517 funkcja LG 4K Upscaler,
  • przeznaczenie pomieszczenia – wygodnie oglądanie filmów w większym gronie wymaga ekranu o szerokich kątach widzenia, np. z matrycą QLED. Jeśli jest to pokój dzienny, warto by jasność wyświetlacza była na tyle wysoka, aby światło słoneczne nie powodowało drastycznego spadku nasycenia kolorów.

Jak wyznaczyć prawidłową odległość od telewizora?

Jaka odległość od telewizora jest właściwa? Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała odległość od tv może utrudniać wygodną konsumpcję treści. Przykładem takiej sytuacji jest bliskie usytuowanie dużego wyświetlacza i widza, którego pole widzenia nie jest w stanie objąć całego ekranu. Zmieniające się sceny wymuszają wtedy konieczność podążania wzrokiem z jednego końca ekranu na drugi, co skutkuje szybkim zmęczeniem oczu, a nawet bólem głowy. Jaka odległość od tv jest więc najlepsza?
Producenci urządzeń RTV zalecają, aby minimalna odległość obserwatora od telewizora wynosiła dwukrotność szerokości ekranu i była nie większa niż jej czterokrotność. Zgodnie z tą regułą dla wyświetlacza o przekątnej 55 cali optymalna odległość od telewizora mieści się w przedziale 2,2-4,4 m.
Polecane telewizory
  • 8 499 zł
  • 4 099 zł
  • 2 899 zł
  • 19 999 zł
  • 1 399 zł
Curved TV: telewizor z zakrzywionym ekranem

Czy wiesz że...

Telewizory z zagiętym wyświetlaczem, np. Panasonic TX-55CR850E Curved, są lepiej dopasowane do pola widzenia człowieka oraz oferują wierne odwzorowanie wszystkich obiektów na ekranie. Z uwagi na zakrzywioną płaszczyznę ekranu wymagają jednak zarezerwowania większej przestrzeni w pomieszczeniu oraz umiejscowienie widza dokładnie naprzeciwko urządzenia, co może utrudniać korzystanie ze sprzętu w małych pomieszczeniach.

Curved TV: telewizor z zakrzywionym ekranem

Jaką rozdzielczość ekranu wybrać do małego pomieszczenia?

Wysoka rozdzielczość ekranu jest w stanie kompensować ograniczenia wynikające z układu pomieszczenia. Jeśli dysponujesz ograniczonym miejscem, a chciałbyś cieszyć się jak najlepszą jakością wyświetlanego obrazu, wybierz telewizor 4K. Standard ten oferuje perfekcyjne odwzorowanie szczegółów i najdrobniejszych detali na wyświetlaczu urządzenia, przez co obraz zachowuje ostrość nawet przy niewielkiej odległości od tv. Z jakiej odległości oglądać tv w sypialni i innym małym pomieszczeniu? W celu wyboru idealnego ekranu możesz posłużyć się poniższą tabelą, prezentującą komfortowy dystans dla materiałów wideo o określonej rozdzielczości. Pamiętaj, że materiały w jakości DVD obsługiwane są przez większość telewizorów, natomiast wyświetlanie obrazu Full HD czy 4K wymaga zaopatrzenia się w urządzenie wspierające dany standard obrazu.

   

Rozmiar  ekranu   

           
 
 
Optymalny dystans dla materiałów w jakości 480p/DVD


Optymalny dystans dla materiałów w jakości 1080p (Full HD)
 


Optymalny dystans dla materiałów w jakości 4k (Ultra HD)
 
 20"  2 m  0,1 m  0,3 m
 30"  3 m  1,2 m  0,5 m
 40"  4 m  1,6 m  0,7 m
 50"  5 m  2 m  0,9 m
 60"  6 m  2,4 m  1,1 m
 70"  7 m  2,8 m  1,3 m

Jaki rozmiar telewizora jest najlepszy do dużego salonu?

Optymalna odległość od telewizora 4K jest niższa niż w przypadku ekranu Full HD, gdyż zapewnia on prawie dwa razy więcej detaliW przestronnych salonach, w których odległość między widzem i ekranem może wynosić nawet kilka metrów, rozdzielczość wyświetlacza nie jest już tak ważna. Różnica jakości obrazu Full HD i Ultra HD na 65-calowym ekranie oddalonym o 3 metry od obserwatora jest praktycznie niezauważalna, dlatego rozmiary telewizorów do dużych pomieszczeń uzależnia się przede wszystkim od przekątnej ekranu, stosując podany wcześniej przelicznik odległości.
Wraz ze wzrostem przekątnej ekranu rośnie również waga urządzenia. Telewizor z 65-calowym ekranem i podstawą, np. Panasonic TX-65EZ950E czy LG 65SK8100, waży ok 30 kg, dlatego przed zakupem urządzenia warto upewnić się, że będzie można je bezpiecznie i stabilnie zamocować na ścianie lub postawić na półce. Więcej informacji dotyczących metod montażu telewizorów w pomieszczeniach znajdziesz w artykule Jak powiesić telewizor na ścianie.
Jeśli zdarza Ci się korzystać z konsoli do gier, siadając bliżej ekranu, warto sięgnąć po wyświetlacz 4K. W aranżacji salonu przydatny może okazać się również system podświetlenia ściany za telewizorem Ambilight, stosowany m.in. w telewizorze Philips 50PUS6262/12.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów