Taniej gotować wodę na gazie czy w czajniku elektrycznym? Odpowiadamy!

Autor: Joanna

Jeśli często pijesz kawę lub herbatę i dbasz o jak najniższe rachunki, zapewne zastanawiasz się, czy taniej gotować wodę na gazie czy w czajniku elektrycznym. Odpowiadamy na to pytanie i podajemy przykładowe wyliczenia, które pomogą Ci podjąć decyzję o wyborze sprzętu.

Gotowanie wody w metalowym czajniku na gaz

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym różni się gotowanie w czajniku na gaz i prąd,
- ile zapłacisz za gotowanie w czajniku na prąd,
- jaki jest koszt gotowania wody na gazie.

Czajnik elektryczny i gazowy – różnice w gotowaniu

Czajnik elektryczny i czajnik na gaz służą do tego samego, ale ich budowa jest całkiem inna. Tradycyjny czajnik to de facto garnek o specjalnym kształcie, z dziubkiem umieszczonym w takim miejscu, aby łatwe było nalewanie wody do naczynia oraz z rączką do wygodnego trzymania.
Metalowy czajnik elektrycznyPodczas gotowania na gazie ogrzewany jest cały czajnik, czyli jego spód i ścianki. Wiąże się to ze stratami energii. Cały proces podgrzewania trwa dłużej w porównaniu do czajnika elektrycznego. Z czajnika na gaz możesz też korzystać, jeśli masz kuchenkę elektryczną. W sklepie RTV Euro AGD znajdziesz ponadto czajniki, które nadają się do stosowania na płycie indukcyjnej.
W przypadku czajnika na prąd całe urządzenie nie jest podgrzewane – ciecz jest doprowadzana do wrzenia przy pomocy grzałki znajdującej się wewnątrz czajnika. Grzałki dzielą się na dwa rodzaje: spiralną i płytową. W przypadku tej drugiej wystarczy, że nalejesz minimalną ilość wody. Czajnik z grzałką spiralną, np. CookingStyle TEK 951W, jest tańszy w porównaniu do sprzętu z grzałką płytową, ale przed włączeniem trzeba do niego nalać więcej wody, przynajmniej tyle, żeby zakryć grzałkę.
Bez względu na rodzaj grzałki, gotowanie w czajniku elektrycznym jest szybsze niż w czajniku na gaz. Jeśli czas podgrzewania wody to dla Ciebie sprawa szczególnie istotna, możesz wybrać czajnik elektryczny o większej mocy, np. Philco PHWK 2012.

CZY WIESZ ŻE…

Temperatura gotowania ma związek z ciśnieniem atmosferycznym. Im ciśnienie jest niższe, tym również niższa jest temperatura wrzenia. Z tego powodu na szczycie Mount Everestu woda wrze już w temperaturze 71 stopni Celsjusza i nie da się jej bardziej podgrzać.

Czajnik elektryczny - ile zapłacisz za gotowanie?

Który czajnik do gotowania wody pozwoli Ci zaoszczędzić? Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: co jest tańsze – gaz czy prąd? Średnia cena prądu w Polsce to w przybliżeniu 55 gr/kWh. W związku z tym, że gaz ma różną wartość opałową, dostawcy również w jego przypadku podają cenę w kWh. Wynosi ona mniej więcej 12 gr/kWh.

Już w tym momencie warto zauważyć, że czajnik na kuchenkę gazową może mieć przewagę, jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Jednak pod uwagę trzeba wziąć też inne czynniki, m.in. to, ile energii czajnik pobierze w czasie 1 min pracy, jaka jest sprawność czajnika elektrycznego itp.
Przyjmijmy, że chcesz zagotować 0,5 l wody. Standardowy czajnik elektryczny o mocy 2200 W, czyli 2,2 kW, potrzebuje na to ok. 2 minut, czyli 0,033 godziny. Pomnóż moc i czas gotowania: 2,2 kWh x 0,033 h = 0,0726 kWh. Ten wynik to zużycie prądu. Ile w takim razie musisz zapłacić za dwie szklanki wrzącej wody? Mnożysz zużycie przez cenę za kWh: 0,0726 kWh x 0,55 zł = 0,03993 zł. Zagotowanie 0,5 l wody w czajniku elektrycznym będzie Cię kosztować w przybliżeniu 4 gr.
  • 249 zł
  • 249 zł
  • 109 zł
  • 99 zł
  • 69,99 zł

Czajnik na gaz – koszt podgrzania wody

Jaki jest koszt podgrzania wody gazem? Liczniki podają zużycie w m3, dlatego najpierw przelicz cenę w kWh właśnie na m3. W tym celu potrzebujesz zastosować tzw. współczynnik konwersji, który wynosi 10,8. Wynik jest następujący: 10,8 x 0,12 zł/kWh = 1,296 zł za m3.
Koszt podgrzania wody gazem jest niższy niż w przypadku czajnika na prądCzajnik na gaz zagotuje 0,5 l wody mniej więcej w 4 minuty i spali przy tym ok. 0,010 m3 gazu. Wystarczy teraz, że pomnożysz zużycie przez cenę: 0,010 m3 x 1,296 zł x 100 gr = 1,296 gr. W przybliżeniu daje to 1,3 gr za 0,5 l wrzątku.
Odpowiedź na pytanie, czy taniej gotować wodę na gazie, czy w czajniku elektrycznym jest więc jednoznaczna. Czajnik na gaz jest pod tym względem trzy razy lepszy. Różnica między 1,3 gr a 4 gr nie wydaje się duża, ale w dłuższej perspektywie może mieć już znaczenie. Załóżmy, że gotujesz wodę cztery razy dziennie. Wtedy za cały rok gotowania wody na gazie zapłacisz 18,98 zł, a w przypadku czajnika elektrycznego już 58,40 zł. Za różnicę możesz kupić nowy czajnik na gaz.
Oczywiście podane wyżej dane są szacunkowe. Możesz wykorzystać podane wzory i samemu sprawdzić, która metoda będzie dla Ciebie bardziej opłacalna. Potrzebujesz do tego tylko zegarka oraz rzutu oka na licznik gazowy przed i po zagotowaniu wody. Wynik jednak i tak zapewne będzie przemawiał na korzyść gazu, bo jest on po prostu tańszy od prądu.
Koszty eksploatacji to nie wszystko. Jak wspominaliśmy na początku, różnic między sprzętami jest więcej. Dodatkowe informacje znajdziesz w naszym poradniku, w którym szczegółowo analizujemy, co wybrać: czajnik elektryczny czy gazowy.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link