Smartwatch – (nie)zbędny dodatek do smartfona?

Autor: Teresa

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie słyszał o smartfonach, a spytani o tego typu sprzęt z pewnością wymyśliliby na poczekaniu coś zabawnego. Dziś smartfony są praktycznie codziennością i niemal każdy, kto posiada telefon komórkowy posiada smartfona – tradycyjne telefony z klawiaturami fizycznymi są już rzadkością. Podobną sytuacje mamy teraz ze smartwatchami. Do niedawna były kompletnie nieznane, dziś niektórzy kojarzą o co chodzi, ale czy za kilka lat staną się standardem?

 

Co ciekawe, temat smartwatchy nie jest zupełnie nowy, gdyż początki (być może wtedy nikt nie wiedział, że ma do czynienia ze smartwatchem) tego typu gadżetów sięgają – uwaga – początku lat 80-tych! Owszem, już wtedy pojawiały się zegarki wyposażone w kilkanaście przycisków, którymi wprowadzaliśmy informacje takie jak numery telefonów, adresy etc. Poza tym zegarki tego typu wyposażone były w kalendarze, kalkulator, datownik, budzik, stoper etc. Dziś brzmi to nieco archaicznie, ale uwierzcie, w tamtych czasach robiło wrażenie. Erę dzisiejszych smartwatchy rozpoczął model LiveView firmy SonyEricsson, a było to w 2010 roku. Dziś mamy rok 2014, a postęp na tym rynku jest ogromny. Odrobinę historii mamy już za sobą, więc sprawdźmy, co oferują inteligentne zegarki.

 

Dopełnienie smartfona

Już sama nazwa wskazuje, że najlepszym kompanem dla smartwatcha będzie smartfon, i nie ma w tym ani krzty przesady. W zasadzie główną funkcją inteligentnego zegarka jest powiadamianie użytkownika o różnych zdarzeniach, które miały miejsce w telefonie. Mówiąc w wielkim skrócie, jeśli dostaliśmy wiadomość SMS lub mamy nieodebrane połączenie, odpowiednia informacja pojawi się również na ekranie zegarka.

To z pewnością niezwykle przydatne dla tych osób, które korzystają np. z dużego phabletu schowanego w teczce lub wewnętrznej kieszeni kurtki. To również przydatne rozwiązanie zimą – wystarczy zerknięcie na zegarek by dowiedzieć się, czy ktoś dzwonił lub napisał wiadomość. To oczywiście podstawowe funkcje dostępne nawet w najtańszych „mądrych zegarkach”. W droższych modelach możemy odrzucić połączenie lub wysłać sygnał zajętości bez wyjmowania telefonu z kieszeni. Możemy również odebrać i przeczytać wiadomość tekstową itp.

Zobacz pełną ofertęsmartwatchów w naszym sklepie!
 

 

Smartwacth zadba o nasze zdrowie?

Ostatnio popularność zyskują smartwatche sportowe wyposażone w szereg funkcji uprzyjemniających uprawianie sportu. Przykładem może być Samsung Gear Fit, który budową przypomina nieco sportową opaskę na rękę, ale w niewielkiej i wygodnej obudowie kryje się naprawdę imponujące urządzenie. Wystarczy wymienić podstawowe funkcje, aby zrozumieć jego fenomen. Do dyspozycji użytkownika oddano: krokomierz, pulsometr, funkcję monitorowania snu, czasomierz, stoper, możliwość zlokalizowania podłączonego urządzenia (funkcja dla zapominalskich), możliwość wymiany paska, wspomaganie ćwiczeń etc. Urządzenie pozwala również odczytywać wiadomości SMS oraz e-mail, jest odporne na wodę, kurz i piasek, posiada ekran dotykowy z możliwością sterowania odtwarzaniem muzyki i wiele, wiele więcej niezwykle ciekawych funkcji.

 

Kompan w pracy?

Jeśli jednak preferujemy bardziej elegancki styl i nie interesuje nas intensywne uprawianie sportu, możemy zdecydować się na coś spokojniejszego, ale z równie imponującą listą dodatków i funkcji. Pozostając przy firmie Samsung, możemy zdecydować się na najnowsze urządzenie tego typu, czyli Gear 2, który budową znacznie różni się od Gear Fita. W tym przypadku mamy do czynienia z nieco bardziej konwencjonalną budową, której sercem jest dotykowy wyświetlacz o przekątnej 1,63 cala i rozdzielczości 320 x320 pikseli. Funkcji oczywiście nie zabraknie i każdy, nawet wybredny użytkownik będzie zadowolony. Producent zastosował takie atrakcje, jak akcelerometr, żyroskop, możliwość odczytu wiadomości e-mail oraz SMS, połączenie z serwisami społecznościowymi (Facebook, Twitter), sterowanie odtwarzaczem muzyki itp. Ciekawostką jest z pewnością wbudowany aparat z funkcją kamery, zaś nad wszystkim panuje system operacyjny Tizen.

 

  • 1 199 zł
  • 1 129 zł
  • 1 019 zł
  • 1 299 zł
  • 2 099 zł

Dla każdego coś miłego!

Przedstawione wyżej urządzenia to propozycje marki Samsung. Ich zaletą są ciekawe funkcje, wadą zaś kompatybilność tylko z wybranymi modelami smartfonów i tabletów tego producenta. Możemy się również zdecydować na rodzinę urządzeń marki Sony, ale w tym przypadku również jesteśmy ograniczeni do tej samej firmy. Oczywiście istnieje możliwość sparowania urządzenia ze smartfonem innej firmy, ale są to losowe przypadki, zaś samo działanie nie zawsze jest prawidłowe.

Alternatywą są smartwatche niezależnych firm, które są kompatybilne praktycznie z każdym nowszym smartfonem z systemem Android lub Apple iOS. Ciekawym przykładem mogą być urządzenie marki Cogito (połączenie tradycyjnego zegarka z nowoczesnymi funkcjami smartwatcha), które co prawda nie zaoferuje takiego arsenału dodatków jak wspomniane urządzenia marki Samsung, ale są równie ciekawe i np. powiadomią o nadchodzącym połączeniu lub wiadomości SMS, przypomnieniu w kalendarzu, posłużą również jako wyzwalacz aparatu! Zaletą jest również o wiele niższa cena, która z pewnością wynagradza braki w funkcjonalności.


 

Zobacz pełną ofertę SMARTWATCHÓW w naszym sklepie!


60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów