Jaki smartwatch wybrać?

Jarek Osłowski

Inteligentny zegarek to bardzo popularne urządzenie, jednak decyzja, jaki smartwatch wybrać, nie musi być łatwa. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wyposażonych w różne funkcjonalności i przeznaczonych dla różnych użytkowników. Coraz częściej też smartwatch nie tylko jest uzupełnieniem smartfona, ale może go także w pewnych sytuacjach zastąpić. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając inteligentny zegarek dla siebie.

Zobacz także: Najlepszy smartwatch - ranking smartwatchy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Jak wybrać smartwatch?
 2. Który smartwatch wybrać "zamiast" smartfona?
 3. Jaki smartwatch damski kupić?
 4. Jaki smartwatch męski wybrać?
 5. Jaki smartwatch kupić dziecku?

  

Jak wybrać smartwatch?

Smartwatch to zegarek wyposażony w inteligentne funkcje i łączność bezprzewodową. Działa we współpracy ze smartfonem, sam w sobie, bez połączenia z telefonem, to tylko zwykły zegarek wyświetlający godzinę. Poniżej przedstawiamy parametry, na które warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni smartwatch dla siebie.

 

System operacyjny 

Pierwsza, najważniejsza odpowiedź na pytanie, który smartwatch wybrać, to – kompatybilny z Twoim telefonem. Chodzi tu przede wszystkim o obsługiwany system operacyjny. Do iPhone’a musisz wybrać smartwatch zgodny z iOS, do smartfonów z Androidem musisz wybrać inteligentny zegarek kompatybilny z tym systemem. W tym drugim przypadku wybór jest naprawdę ogromny, w tym pierwszym – węższy, ale nie jesteś zmuszony do kupienia smartwatcha firmy Apple, inni producenci również produkują inteligentne zegarki zgodne z iOS. Generalnie smartwatch i smartfon nie muszą być tej samej marki, choć dzięki temu mogą zyskać więcej funkcjonalności i łatwiej współpracować. Możesz wziąć to pod uwagę, decydując, jaki smartwatch wybrać. Podkreślmy, inteligentny zegarek nie musi mieć tego samego systemu operacyjnego co smartfon, tylko musi być z nim kompatybilny. I tu uwaga – warto też sprawdzić kompatybilność z wersjami danego systemu. Może się zdarzyć, że smartwatch współpracuje tylko z wyższą wersją danego systemu operacyjnego.

Wyświetlacz i ekran

Kolejne ważne parametry, gdy zastanawiasz się, który smartwatch wybrać, to wyświetlacz i ekran. Większość smartwatchy ma ekran dotykowy, jednak zdarzają się też obsługiwane za pomocą przycisków. Jeśli chodzi o technologię wykonania, to najpopularniejsze są wyświetlacze LCD, ale coraz częściej stosuje się też technologie OLED i AMOLED. Te ostatnie gwarantują świetny kontrast, dobrą widoczność pod różnymi kątami patrzenia i w pełnym słońcu, choć smartwatche w nie wyposażone są droższe (wynika to również z tego, że najczęściej mają więcej funkcji). Najnowsze urządzenia oferują funkcję Always-on-display, dzięki której smartwatch zawsze, nawet po zablokowaniu, wyświetla na ekranie najważniejsze informacje. Jeśli chodzi o przekątną ekranu, to najczęściej wynosi ona od około cala do prawie 2 cali. Do wyboru są zarówno ekrany okrągłe, jak i prostokątne.

Czas pracy baterii

Kolejna odpowiedź na pytanie, jak wybrać smartwatch, to: zwróć uwagę na czas pracy na jednym ładowaniu. Gdy jest on krótki i bateria wymaga częstego ładowania, może to psuć komfort użytkowania. Jeśli dużo podróżujesz, konieczność częstego ładowania baterii smartwatcha może być uciążliwa, a nawet pozbawić Cię możliwości korzystania z niego. Jak wybrać smartwatch z dobrym czasem pracy na jednym ładowaniu? Generalnie im większa pojemność akumulatora tym lepiej, ale nie musi mieć to bezpośredniego przełożenia na czas pracy. Wpływają też na to wielkość i rodzaj wyświetlacza, ilość aktywnych funkcji, wykorzystywana łączność czy standard Bluetooth. Niektóre smartwatche potrafią działać na jednym ładowaniu nawet kilkanaście dni, jednak większość wymaga doładowania baterii co 1–2 dni. Sam proces ładowania również może być różny. Na rynku dostępne są modele, które ładują się bezprzewodowo, i takie, które wymagają podłączenia za pomocą kabla. 

Funkcje

Jak wybrać smartwatch odpowiedni dla siebie, taki, który będzie realnym wsparciem w codziennych aktywnościach? Na pewno sprawdź wszystkie funkcje, jakie oferuje dany model, i zastanów się, które będą Ci tak naprawdę potrzebne. Pamiętaj też jednak, że jakaś funkcja, którą teraz uważasz za nieprzydatną, może się okazać bardzo pomocna. Generalnie im więcej funkcji, tym lepiej, jednak z reguły ma to też przełożenie na wyższą cenę smartwatcha. Jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, to może okazać się, że wystarczy Ci tańszy model z mniejszą ilością funkcji. O tym, jakie funkcje mogą mieć inteligentne zegarki, dowiesz się naszego artykułu Przydatne funkcje smartwatcha. O niektórych mogłeś nie wiedzieć. Są to między innymi: obsługa powiadomień ze smartfona i różnych aplikacji, wsparcie w treningu i jego analiza, nawigacja czy monitoring snu.
 


Który smartwatch wybrać „zamiast” smartfona?

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli smartwatchy z łącznością LTE. Dzięki temu (po włożeniu karty SIM lub skorzystaniu z eSIM) można za ich pomocą rozmawiać czy też odbierać i wysyłać wiadomości tekstowe. Co jednak najistotniejsze, będzie to możliwe również wtedy, gdy w pobliżu nie znajduje się sparowany smartfon. Oznacza to, że możesz np. wyjść pobiegać bez konieczności zabierania ze sobą telefonu.

Możliwe też będzie w takim przypadku słuchanie muzyki nawet bez posiadania przy sobie smartfona – warto wziąć to pod uwagę, decydując, który smartwatch wybrać. Tego typu łączność pozwoli korzystać z transferu danych i łączności z innymi urządzeniami, nawet wtedy, gdy w pobliżu nie ma sieci Wi-Fi. Wspomnijmy tutaj, że w przypadku smartwatchy firmy Apple modele, które umożliwiają łączność LTE, mają w nazwie słowo „Cellular”.

Jak wybrać smartwatch, który przejmie funkcje smartfona? Warto się zdecydować na model z NFC, których pojawia się na rynku coraz więcej. Jest to bardzo przydatna funkcja, która pozwala płacić za zakupione produkty za pomocą inteligentnego zegarka. Możesz zrobić dzięki temu zakupy i za nie zapłacić, nie mając przy sobie telefonu, nie wspominając już o portfelu. Warto również rozważyć model, który pozwala odbierać i odpowiadać na wiadomości z aplikacji takich jak Messenger czy Instagram.

 

Doradzamy, jaki smartwatch damski wybrać

Wiele smartwatchy to produkty skierowane zarówno do płci żeńskiej, jak i męskiej, jednak na rynku dostępnych jest całkiem sporo inteligentnych zegarków przeznaczonych stricte dla kobiet. Różnice odnoszą się nie tylko do designu, ale mogą też dotyczyć wyboru urządzeń z konkretnymi funkcjonalnościami. Jaki smartwatch damski wybrać? Tak naprawdę każdy, który Ci się spodoba, ale są pewne cechy, które mogą mieć wpływ na ten wybór.

Smartwatche dla kobiet mają z reguły mniejszy rozmiar koperty, aby pasowały do drobniejszego od męskiego nadgarstka. Jeśli jednak zależy Ci na dużym i czytelnym wyświetlaczu, możesz wybrać model z szerszą kopertą. Bardziej istotny jest dobrze dobrany pasek. Jeśli będzie zbyt luźny, smartwatch będzie się ruszał na nadgarstku czy nawet z niego spadał.

Dla kobiet, w większym stopniu niż dla mężczyzn, może być też atrakcyjniejsza możliwość wymiany paska i doboru odpowiedniego koloru czy materiału wykonania pod konkretną stylizację. Urządzenia przeznaczone dla kobiet są bardziej kompaktowe, delikatniejsze, częściej też od tych męskich mają okrągły kształt. Są także lżejsze i często bardziej urozmaicone, jeśli chodzi o kolory i materiały, z których są zrobione.

Jeśli chodzi o funkcje, to przede wszystkim trzeba tutaj wymienić możliwość śledzenia cyklu menstruacyjnego. Mają ją różne modele smartwatchy, zarówno te współpracujące z systemem Android, jak i iOS. Z pewnością każdej kobiecie przydadzą się inne funkcje monitorujące zdrowie, jak EKG, pulsoksymetr, spalanie kalorii czy monitorowanie snu.

Funkcje treningowe również mogą być ważne, nie tylko dla kobiet aktywnych sportowo. Pozwolą zwiększyć czy utrzymać formę, ale też mogą zachęcić do aktywniejszego spędzania czasu. Jaki smartwatch damski wybrać pod względem dostępnych treningów? Dobrze, jakby miał takie aktywności jak joga czy rozgrzewka, które z pewnością przydadzą się większości pań. Pomocny w wyborze może okazać się nasz ranking smartwatchy damskich.


 • 999 zł
 • 1 399 zł
 • 299 zł
 • 1 049 zł
 • 199 zł
 • 899 zł
 • 1 699 zł
 • 1 179 zł
 • 549 zł
 • 1 699 zł

 

Jaki smartwatch męski wybrać?

W ofercie znajdują się także smartwatche, których design wskazuje na przeznaczenie stricte dla mężczyzn. Te modele mają raczej szersze koperty, mogą być też bardziej masywne i cięższe. Jednak najlepsza odpowiedź na pytanie, jaki smartwatch męski wybrać, to taki, z którym będziesz się czuł dobrze. W zależności od stylu życia możesz np. wybrać model elegancki lub sportowy. Jeśli chodzi o design, wariantów jest bardzo dużo, każdy może więc wybrać urządzenie pasujące do własnych preferencji czy charakteru.

Jeśli zastanawiasz się, jaki smartwatch męski wybrać pod kątem funkcjonalności, to oczywiście niezwykle przydatne będą wszystkie funkcje sportowe. Dla osób szczególnie aktywnych przydatna będzie jak największa liczba dostępnych treningów, z jak najbardziej zaawansowaną analizą i raportowaniem. Dla zapalonych sportowców, miłośników biegania czy triatlonu produkowane są smartwatche, które mogą pozwolić im wejść na jeszcze wyższy poziom treningu.

Osoba nietrenująca regularnie, ale lubiąca się od czasu do czasu poruszać, może wybrać smartwatch, który będzie nie tylko przypominał, ale również motywował do podjęcia jakiejś aktywności ruchowej. W inteligentnych zegarkach firmy Apple taką funkcję pełni zamykanie pierścieni.

Z kolei biznesmen nieprowadzący aktywnego trybu życia może wybrać bardziej klasyczny smartwatch, wyglądający jak tradycyjny zegarek na rękę. Może być wykonany z materiałów klasy premium, jak np. stal szlachetna czy tytan. Jeśli chodzi o funkcje przydatne biznesmenowi, to poza tymi najbardziej oczywistymi, jak przypominanie o spotkaniach czy powiadomienia o otrzymanych mailach, niektóre smartwatche mają możliwość śledzenia raportów giełdowych.

 • 1 099 zł
 • 1 099 zł
 • 1 899 zł
 • 1 049 zł
 • 499 zł
 • 3 899 zł
 • 2 299 zł
 • 1 199 zł
 • 2 499 zł
 • 1 199 zł

 

Jaki smartwatch kupić dziecku?

Smartwatche dla dzieci zdobywają coraz większą popularność. To dobra alternatywa dla smartfona. Będzie pełnić nie tylko funkcję przydatnego gadżetu, ale także pozwoli pozostawać z dzieckiem w stałym kontakcie. Większość modeli dla dzieci ma możliwość włożenia karty SIM lub skorzystania z eSIM, dzięki czemu rodzice będą mieli stały kontakt z maluchem. I to nie tylko za pomocą tradycyjnego połączenia telefonicznego, ale również wideokonferencji. Powiedzmy szczerze, te urządzenia to duży komfort dla rodzica.

Jaki inteligentny zegarek dziecięcy wybrać, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa? Bardzo przydatny jest moduł GPS, dzięki któremu rodzic może na bieżąco kontrolować lokalizację dziecka. Niektóre modele umożliwiają wyznaczenie strefy na mapie, po której dziecko może się poruszać – jeśli ją opuści, rodzic dostanie natychmiastowe powiadomienie na swoim smartfonie. Przydatny może się też okazać przycisk SOS – po jego naciśnięciu smartwatch nawiązuje połączenie z ustalonym wcześniej numerem.

Aby zapewnić maluchowi rozrywkę, inteligentne zegarki dziecięce mają m.in. wbudowane gry, aparat fotograficzny czy krokomierz. Mogą być przydatne również, jeśli chodzi o naukę – dzięki funkcji umożliwiającej ustawienie planu lekcji. Obsługa takiego urządzenia jest bardzo intuicyjna, maluch powinien opanować ją bardzo szybko.

Plusem modeli dla dzieci jest ich niska cena. Dostępne są w różnych kolorach, w różnych zestawieniach barw, możesz więc mieć pozytywny ból głowy, jakie urządzenie dla dziecka wybrać konkretnie. Konstrukcja jest lekka, najczęściej powleczona gumą, tak żeby maluch nosił ją komfortowo. Wiele modeli ma wymienne paski, tak więc dziecko może zmieniać je zgodnie ze swoimi preferencjami. Warto wybrać model wodoszczelny i odporny na pył, co pozwoli na beztroskie zabawy latem, bez obaw, że smartwatch ulegnie uszkodzeniu.

 • 329 zł
 • 299 zł
 • 249 zł
 • 319 zł
 • 329 zł
 • 329 zł
 • 299 zł
 • 329 zł
 • 269 zł
 • 299 zł
 

Podsumowanie – jaki smartwatch wybrać?

Smartwatch to urządzenie niezwykle pomocne w codziennych aktywnościach. Może się zdarzyć, że po jego zakupie będziesz się dziwił, jak dotychczas mogłeś bez niego funkcjonować. Więc jak wybrać smartwatch dla siebie? Na wybór odpowiedniego modelu ma wpływ wiele zmiennych.

Niektóre, jak np. dopasowanie systemu operacyjnego do smartfona, muszą być bezwzględnie wzięte pod uwagę, inne – jak np. NFC, czyli obsługa płatności zbliżeniowych – będą zależały już tylko od indywidualnych preferencji. Funkcjonalności, które mają smartwatche, jest naprawdę bardzo dużo, producenci tych urządzeń wymyślają też co chwila nowe. Niektóre, jak np. odmierzanie czasu mycia rąk, mogą być inspirowane globalnymi wydarzeniami.

Idealnie byłoby wybrać model z jak największą ilością funkcji, nigdy nie wiadomo, kiedy jakaś stanie się dla Ciebie przydatna. Może go oczywiście ograniczać dostępny budżet, który też jest ważnym czynnikiem przy wyborze smartwatcha. Na szczęście rozpiętość kategorii cenowych w przypadku smartwatchy jest bardzo duża, nie powinieneś więc mieć problemu ze znalezieniem urządzenia, które spełni Twoje oczekiwania, a nawet zaoferuje coś ekstra.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!