Smartwatch czy fitness band? Na co się zdecydować?

Autor: Joanna

Aktywny i zdrowy tryb życia w ciągu ostatnich lat stał się bardzo popularny. Dlatego też zapotrzebowanie na różne gadżety pomagające w jego utrzymaniu znacznie zyskały na popularności. Do najbardziej rozchwytywanych akcesoriów należą różnego rodzaju smartwatche i fitness bandy. Czym są, czym się różnią i kiedy zdecydować się na konkretny model? Przeczytaj i dowiedz się najpotrzebniejszych informacji.

Mężczyzna używający GPS w smartwatchu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest smartwatch i jakie są jego zalety
  2. kiedy warto zdecydować się na fitness band
  3. jakie są najlepsze modele obu gadżetów dostępne w sklepach

Smartwatch – co to takiego?

Fitband podczas treningu

Smartwatch to małe urządzenie w formie zegarka, które stanowi idealne uzupełnienie smartfona. Współpracując z nim umożliwia nam korzystanie z wielu jego funkcji (takich jak odtwarzanie muzyki, odczytywanie powiadomień, wykonywanie połączeń telefonicznych) bez konieczności wyciągania go z kieszeni. Nie bez powodu nosi więc nazwę inteligentnego zegarka. Do jego podstawowych funkcji należą przede wszystkim: dotykowy wyświetlacz, możliwość połączenia ze smartfonem przez moduł Bluetooth, mierzenie aktywności fizycznej (np. żyroskop i akcelerometr, które umożliwiają m.in. pomiar kroków, dystansu i liczby spalonych kalorii), wbudowany głośnik z mikrofonem umożliwiający wykonywanie rozmów telefonicznych, a także słuchanie muzyki. Do funkcji mniej powszechnych i występujących tylko w niektórych modelach smartwatchy należą czujnik GPS (umożliwiający włączenie nawigacji i śledzenie pokonywanej trasy), wejście na kartę SIM (dzięki której zbędne staje się zabieranie smartfona ze sobą) oraz aparat. Do największych zalet tego typu urządzeń należy przede wszystkim wygoda użytkowania i komfort, jaki wiąże się z brakiem konieczności wyjmowania smartfona za każdym razem, gdy chcemy z niego skorzystać. Warto wspomnieć również o mnogości funkcji, których nagromadzenie w małym urządzeniu może skutecznie zastąpić nam kilka innych akcesoriów. Lekka konstrukcja i prostota obsługi, a także możliwość dostosowania wyglądu zegarka do indywidualnych preferencji (m.in. wymienne paski, różne kształty tarczy itp.) to kolejne z licznych zalet tego produktu. Ci, którzy praktykują aktywny tryb życia, z pewnością docenią szeroką gamę funkcji monitorujących aktywność fizyczną – m.in. krokomierze, monitory długości trwania i jakości snu, funkcja monitorowania przebytego dystansu, a także możliwość ułożenia indywidualnego treningu interwałowego.

  • 399 zł
  • 449 zł
  • 489 zł
  • 399 zł
  • 149,99 zł

Fitness band – do czego służy i kiedy warto ją kupić?

Smartwatch i fitband na rękach mężczyzny

Fitness band (w skrócie fitband lub smartband) to elektroniczna opaska, która przeznaczona jest głównie do monitorowania codziennej aktywności fizycznej jej użytkownika. Podobnie jak w przypadku smartwatcha, aby w pełni korzystać z jej funkcji, konieczne jest połączenie jej ze smartfonem poprzez system Bluetooth. Standardowe funkcje, jakie posiada każdy fitness band, to przede wszystkim: akcelerometr (mierzy ilość wykonywanych kroków, a następnie przekłada je na pokonany dystans i liczbę spalonych kalorii), monitor snu (mierzy długość trwania i jakość poszczególnych faz snu) oraz moduł ANT+, który umożliwia połączenie z innymi urządzeniami np. kamerą. Do dodatkowych funkcji należy m.in. możliwość określenia celów, do jakich chcemy dążyć, podgląd poczynionych postępów, a także funkcja zaplanowania indywidualnego treningu, w którym możemy określić ilość serii, liczbę ćwiczeń i ich powtórzeń w serii, a także długość trwania przerw. Do największych zalet fitbanda należy przede wszystkim jego opływowy i wygodny kształt, który w żaden sposób nie przeszkadza w treningu. Urządzenia tego typu są wstrząso- i wodoodporne, a jedno ładowanie starcza na znacznie dłużej niż w przypadku smartwatcha. Jego cena jest też o wiele bardziej korzystna w porównaniu z wcześniej wspomnianym urządzeniem.

Smartwatch czy fitband?

A więc które urządzenie wybrać? Przed zakupem warto wcześniej określić cele, do jakich będzie nam ono służyć. Jeśli potrzebujesz gadżetu przeznaczonego głównie do wspomagania treningów i zdrowego trybu życia warto wybrać fitness band. Jest on tańszy, bardziej wytrzymały i bezpośrednio dostosowany do wspomagania uprawiania sportu. Jeśli zaś zależy Ci na wielu dodatkowych funkcjach i efektownym designie – wybierz smartwatcha. Oto przykładowe modele obu tych urządzeń dostępne w sklepach:

Zarówno smartwatch, jak i smartband to gadżety, które efektywnie wspierają uprawianie sportu i prowadzenie zdrowego trybu życia. Wybór konkretnego urządzenia i modelu należy jednak indywidualnie dopasować do osobistych preferencji i wymagań tak, aby zakup był jak najbardziej udany i przemyślany.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link